Koliko se možemo osloniti na Sveto pismo?

Marvin Moore i David C. Jarnes

 

Po čemu znamo da se možemo pouzdati u Bibliju? Koliko je ona verodostojna?

Danas ne postoji nijedan od izvornih dokumenata koje su napisali pisci bilo Starog bilo Novog zaveta, čak ni fragmenti tih dokumenata. Kako David Marshall kaže u članku, imamo fragment ili dva rukopisa Novog zavjeta koji su napisani u razmaku deset ili dvadeset godina poslie nastanka izvornih dokumenata. No, isto to ne možemo reći za Stari zavjet.

Zapravo, do pronalaska rukopisa kod Mrtvoga mora sredinom dvadesetog veka, najstariji raspoloživi jevrejski rukopisi poticali su iz 1000. godine, dakle bili su više od hiljadu petsto godina 'mlađi' od originala. Nalaz rukopisa kod Mrtvog mora zapravo je vratio datum najranijih jevrejskih rukopisa doslono za hiljadu godina.

No, koliko se promena uvuklo u Sveto pismo tokom tih stotinu godina u kojima je svaka nova Biblija nastala prepisivanjem starije rukom, reč po reč, slovo po slovo? Ni blizu onoliko koliko bismo očekivali. Većina promena bila je manje važna, kao što su varijacije u izgovoru reči. Nijedna od sitnica novih rukopisa prema starijima nije menjala gledište o Bogu, a ni hršćanske doktrine. Prepisivači Biblije su verovali kako je Sveto pismo Božja Reč, pa su je s najvećom pomnjivošću nastojali ispravno reproducirati. Tokom većeg dela prvih hiljadu godina nakon Hrista za prepisivanje jevrejskog Starog zaveta bili su odgovorni masoreti. Njihov je rad bio reguliran pravilima da bi se sačuvala točnost prepisa. Primera radi, nisu smeli zapisati nijednu reč, čak ni slovo, prema pamćenju. Morali su pažljivo pogledati svaku reč i izgovoriti je prije nego što bi je zapisali. Znali su koliko reči i slova sadrži svaka knjiga Starog zavjeta. Ako broj reči i slova u prepisu koji su načinili nije odgovarao originalu, uništili bi ga i počeli iznova. Zbog toga briga kojom je Biblija prenošena kroz vekove svedoči o autentičnosti Božje Reči.

No, postoje drugi, mnogo važniji dokazi. Jedan od njih su ispunjena biblijska proročanstva. Naum je, na primer, prorekao uništenje Ninevije, prestonice Asirije, i rekao da će se čak i ime tog grada zaboraviti. Njegovo se proročanstvo ispunilo tako doslovno, da su kritičari ukazivali na nepostojanje Ninevije u svim drugim istorijskim izveštajima kao dokaz da Biblija sadrži mit — sve dok savremeni arheolozi nisu pronašli ruševine toga drevnog grada. [1]

Danilo je prorekao nacrt istorije sveta od svojih do naših dana: četiri velika carstva, kojima sledi mešavina jakih i slabih naroda — ali više bez univerzalnoga carstva. [2] Odredio je i točno vreme Hristove službe na Zemlji, pa i Njegove smrti. Njegova su se proročanstva savršeno ispunila. [3]

No, vrhunski dokaz da je Sveto pismo Božja Reč ne nalazi se u arheološkim otkrićima artifakata i rukopisa. Ne nalazi se ni u tačnosti proročanstava ni u intelektualnoj logičnosti njegovih učenja. Da je Biblija božanskoga porekla, vrhunski dokaz je kad nas, zahvaljujući Svetom Duhu, osvedoči o našoj duhovnoj potrebi i zatim tu potrebu zadovolji uz pomoć koju je Hristos osigurao. Znamo da je Biblija Božja Reč, jer se Bog još služi njome da progovori našem srcu.

__________________________