Celuloza

Biljna vlakna ili celuloza, kao sto i samo ime kaže, isključivo se nalazi u biljkama, i to najviše u omotačima zrnevlja, kožici voća, kao i u njenom mesnatom delu. Vlakna se ne razlažu u digestivnom traktu, pa se dugo smatralo da su nepotrebne i suvišne u ljudskoj ishrani. Verovalo se da je kvalitet biljnih plodova veći ako se uklone biljna vlakna, pa se tako pirinač glazirao, a žitaricama se uklanjao spoljašnji omotač. Međutim, novija istraživanja pokazuju da su upravo ti «otpaci» neophodni za dobro ljudsko zdravlje.

Zašto su biljna vlakna važna u ljudskoj ishrani? Prvo, obezbeđuju dobru probavu. Na koji način? Upijajući vodu one mogu da nabubre i povećaju svoj volumen za 4 puta, na taj način vrše pritisak na zid creva i stimulišu peristaltiku. Na taj način se crevo prazni. Hrana bez biljnih vlakana ostaje 48 sati u crevu, a hrana bogata vlaknima oko 14 sati. Drugo, biljna vlakna cine čoveka vitkim jer smanjuju telesnu težinu. Biljna vlakna povećavajući volumen u želucu, stvaraju osećaj sitosti i na taj način dovodi do smanjenja telesne težine. Treće, povećavaju imunitet. Creva, pored ostalih funkcija, proizvode važna antitela, koja spadaju u važan deo odbrane organizma. Vlakna u ishrani popravljaju prokrvljenost creva, a samim tim popravlja se i imunološka funkcija creva. Četvrto, biljna vlakna smanjuju rizik od karcinoma debelog creva. Jedan od faktora rizika dobijanja karcinoma debelog creva je upotreba začinjene hrane ili hemijski tretirane hrane, drugo je spora eliminacija. Redovnim pražnjenjem creva ovaj rizik se smanjuje a biljna vlakna upravo pomažu pražnjenu creva. Peto, smanjuje nivo holesterola. Holesterol normalno učestvuje u formiranju žuci u jetri. Žuč se vezuje za biljna vlakna čime se troši žuč, a troši se i holesterol iz krvi, i na taj način se smanjuje njegov nivo. Šesto, biljna vlakna uklanjaju otrove. I sedmo, konstipacija ili zatvor mogu biti uspešno lečeni upotrebom biljnih vlakana u ishrani.

Koje su dnevne potrebe u biljnim vlaknima? Normalno je to oko 10 do 15 grama. U slučaju zdravstvenih problema treba uzimati 20 do 30 grama dnevno. Pri tome treba povećati dnevnu potrošnju vode. I još nešto, bolje je uzimati celo voće, nego samo iscediti sok. 

I na kraju pitanje: gde se nalaze biljna vlakna? Biljna vlakna nalaze se u žitaricama, a najviše u omotačima zrna, zatim u jabuci, pomorandži, šargarepi, paradajzu, karfiolu, pasulju, grašku i drugoj vrsti voća i povrća.

Negujmo naše zdravlje darovima prirode, a oni su nam tu, na dohvat ruke.

(525)

Celuloza