< 4. Poglavlje Sadržaj 6. Poglavlje >

 

PETA GLAVA

 

CAREV AUTORITET

 

Matej 8,1 — 10,42

 

Kada čitamo tekstove u Mateju 4,23 i 9,35 zaključićemo da su gotovo identični. Po svoj prilici je očigledno da Matej za to ima valjan razlog. Kao pisac, on je veoma organizovan i takva ponavljanja koristi da bi obeležio odvajanje ključnih odseka u Jevanđelju.

 

Odsek koji počinje tekstom u 4,23 i završava se u 9,35 sadrži uvod u najraniji period Isusove službe (4,23-25). Za njim slede dve potpodele teksta koje se grade na temi Isusovog autoriteta.

 

Prva potpodela je Propoved na gori (glave 5-7). Matej u tim poglavljima predstavlja Isusa kao autoritativnog učitelja.

 

Druga potpodela obuhvata 8. i 9. glavu, u kojima je Isus predstavljen kao autoritativna aktivna ličnost stvarnoga sveta, koja čini čuda, jedno za drugim.

 

Ove dve potpodele iz pomenutih pet glava povezane su tekstom u 7,29, koji napominje da je narod bio zadivljen, zato što je Isus učio “kao onaj koji vlast ima”. U okviru Matejeve generalne slike, deo teksta od 5. do 9. glave prikazuje Isusa kao Mesiju autoritativne reči, dok ga 8. i 9. glava predstavljaju kao Mesiju autoritativnih dela.

 

Deseta glava je nastavak teme o autoritetu, pokrenute u delu teksta od 5. do 9. glave. Matej u 10,1 kaže da je Isus svoj autoritet, svoju “vlast” dao svojim učenicima. U nastavku poglavlja vidimo Isusa koji podučava učenike za njihovu misiju propovedanja i poučavanja. Tako, dok 5. do 7. glave iznose Isusove reči, a 8. i 9. Isusova dela, u 10. glavi vidimo Isusa koji upućuje svoje učenike da propovedaju Njegove reči i da čine Njegova dela.

 

l Ulaženje u Reč

 

Matej 8,9

Tekst iz Mateja 8. i 9. glave pročitaj dva puta odjednom. Potom obrati pažnju na sledeće probleme i pitanja:

 

1.            U 8,2-15 čitamo o tri Isusova čuda. Navedi zajedničke činioce u sva tri čuda i u bilo koja dva od njih. Objasni socijalni status trojice primalaca Isusove pomoći unutar jevrejske kulture. Čemu, po tvom mišljenju, Matej pokušava da nas pouči u tim stihovima?

2.            U Mateju 8,23 do 9,8 nalazi se druga grupa od tri Isusova čuda. U svakome od njih prikazan je Isus koji primenuje autoritet, “vlast” nad nečim. Navedi to “nešto” u svakom od tih slučajeva. Šta je druga grupa Isusovih čuda dodala prvoj grupi, u smislu razumevanja predmeta Isusovog autoriteta?

3.            Čitaj izveštaj o pozivanju Mateja u 9,9-13. Ako imaš Bibliju sa citatima i kratkim objašnjenjima u marginama, pročitaj i izveštaje u Marku i Luki. (Ako u tvojoj Bibliji nema citata u marginama, nađi u konkordanciji paralelne izveštaje tako što ćeš potražiti reči Matej i Levija [Matthew, Levi] — koje je njegovo drugo ime.) Sa sva tri izveštaja pred sobom, načini mešoviti pregled onoga što znamo o Mateju iz Jevanđelja. Svoje zaključke uporedi s opisom iz biblijskog rečnika.

4.            U jednom ili dva pasusa opiši šta o tekstu u 9,13 možemo saznati u njegovom kontekstu, na osnovu proučavanja marginalnih citata tog teksta i njegovog konteksta.

5.            Opiši ulogu vere u trećoj grupi od tri Isusova čuda (9,18-33).

6.            Uporedi stihove 9,33 sa 7,28.29. Navedi njihove sličnosti. Imajući na umu Matejevu temu u progresiji, šta te sličnosti znače za njegovu temu? Šta je stvarni uzrok prepirke iz 9,34? Kakva je, po tvom mišljenju, uloga teksta u 9,34 u Matejevoj temi u progresiji?

 

l Istraživanje Reči

Priznavanje Carevog autoriteta

 

U Mateju 8,2 do 9,33 imamo izveštaje o devet čuda. Matej ova čuda pažljivo klasifikuje s aluzijama na ljudsko mnoštvo. Mi u 8,1 čitamo da “za Njim iđaše naroda mnogo”, kada je Isus silazio s gore. Zatim u 9,33 čitamo, “i divljaše se narod govoreći: nigda se toga nije videlo u Izrailju”. Zapazimo da tekst u 9,33 ne samo što služi kao “zatvaranje zagrade” za tekst o čudima, nego je ujedno paralela završetku Propovedi na gori. Tako je, kako na svršetku Isusove propovedi, tako i na kraju Njegovih dela, narod zadivljen Njegovom “vlašću” i jedinstvenim karakterom Njegove službe (vidi takođe 7,28.29).

 

Matej je u delu teksta između 8,1 i 9,33 pažljivo doterao svoje izlaganje. Nastavljajući da kao metod poučavanja koristi grupe od po tri predmeta (trijade), tekst ima tri grupe od po tri čuda. Između svake trijade mi nalazimo po jedan “predah” od dve jedinice tekstovnog materijala. To možemo grafički prikazati na sledeći način:

prva trijada čuda

predah

druga trijada čuda

predah

treća trijada čuda

U nastavku ćemo ispitati svaku od ovih trijada i predahe među njima.

Prva trijada čuda (8,2-15). Sastoji se od tri čuda isceljenja. Isus leči gubavca, slugu neznabožačkog kapetana rimske vojske i Petrovu taštu. Pored toga što su ovo sve čuda isceljenja, ona za aktere imaju ljude koji su isključeni od punog učešća u izrailjskoj religiji.

 

Guba, ili lepra, je bila bolest koje su se ljudi u starom svetu najviše grozili. Pored sporog fizičkog propadanja gubavca, ovde imamo socijalno izopštenje, zbog kojeg su takve osobe bile udaljene od udobnosti doma i ljudskog društva. Neposredno nakon utvrđivanja dijagnoze, gubavca bi u potpunosti proterali iz ljudskog društva. Mojsije je pisao: “Dokle je god bolest na njemu, neka bude nečist; nečist je, neka živi sâm, iza okola neka mu bude stan” (3. Mojsijeva 13,46). U Isusovo vreme je gubavcima bio strogo zabranjen pristup svim ozidanim gradovima, uključujući i Jerusalim. Na taj način su nesumnjivo bili isključeni i od prisustvovanja službama u hramu. U skladu s levitskim propisima, oboleli od gube morali su da nose pocepanu odeću, da izbegavaju češljanje kose, da pokrivaju donji deo lica i da viču: “Nečist! Nečist!” (3. Mojsijeva 13,45), tako da nijedno zdravo ljudsko biće nikada ne bi dolaženjem u dodir s njima dovelo u opasnost sopstveno zdravlje.

 

A ipak je Isus izlečio jednog gubavca! I ne samo što je izlečio gubavca, nego je “pružio ruku” i učinio nešto nezamislivo — “dohvati ga se”, a onda ga i izlečio (8,3). Pouka je jasna: Isus je imao “vlast” nad najstrašnijom od svih bolesti, imao je vlast nad gubom.

 

Drugo čudo je lečenje sluge jednog neznabošca (stihovi od 5-13). Prema jevrejskom načinu razmišljanja, od neznabošca je još samo gubavac bio više nečist. Dok gubavci uopšte nisu mogli ni u Jerusalim da uđu, neznabošci nisu mogli u potpunosti da služe u jevrejskom hramu, pošto u hramski kompleks nisu mogli da uđu dalje od spoljnjeg trema neznabožaca.

 

Ovaj kapetan, svestan svoje nedostojnosti u očima Jevreja, pokazao je izvanrednu veru. Upoređujući Isusa prema sebi kao vojnog zapovednika, kapetan kaže da Isus, da bi učinio čudo, uopšte nema potrebe da ide u njegov dom. Dovoljno je da samo izda zapovest i izlečenje će biti izvršeno. Ovaj kapetan je prva osoba u Matejevom Jevanđelju koja je razumela obim Isusove “vlasti” — da Isusu čak nije potrebno ni da bude prisutan, da bi Njegova reč bila izvršena. Tako vidimo da Isus nije imao samo vlast nad bolešću, nego i nad udaljenošću.

Ne samo što je kapetana pohvalio zbog njegove vere, Isus je iskoristio i priliku da nacrta jednu sliku koja će biti bliska jevrejskom srcu. Jevreji su očekivali da će se prilikom dolaska Mesije održati velika gozba, na kojoj će svi Jevreji sesti da se goste. Neznabošci tu neće biti prisutni.

 

Međutim, Isus u priču unosi novi obrt. Po Njegovim rečima, na gozbi će i mnogi neznabošci (oni “s istoka i zapada”) biti za trpezom, dok će se mnogi Jevreji (“sinovi carstva”) izagnati “u tamu najkrajnju; onde će biti plač i škrgut zuba” (stihovi 11,12).

 

Tako je jednim udarcem Isus izložio dve teme koje su se provlačile kroz celo Matejevo Jevanđelje. Prva je spasenje neznabožaca. Ta tema počinje s Isusovim ženskim neznabožačkim precima u rodoslovu iz 1. glave. Ona se nastavlja s povoljnom reakcijom mudraca (takođe neznabožaca) u 2. glavi. Vrhunac teme nastupa prilikom davanja evanđeoskog naloga na kraju Matejevog Jevanđelja, sa zapovešću o propovedanju jevanđelja svim narodima (28,18-20).

 

Druga tema je nesigurna situacija u koju dospevaju Jevreji ako odbace Mesiju. I ovom prilikom se ova tema provlači kroz celo Matejevo Jevanđelje, a počinje odbacivanjem novorođenog Isusa kao Mesije od jevrejskih vođa i produžava sve do Isusovog raspeća i situacijom u kojoj jevrejske vlasti odbacuju činjenicu o Njegovom vaskrsenju. Ova dvostruka tema o prihvatanju neznabožaca i odbacivanja Jevreja od mesijanske trpeze u Matejevom Jevanđelju deluje kao dvostruki podsticaj za buđenje Njegovih sunarodnika Jevreja.

 

Treće čudo u prvoj trijadi (8,14.15), više nego uverljivo ističući činjenicu da Isus ima vlast nad bolešću, pokazuje i Njegovo saosećanje prema ženama — drugoj grupi koja nije imala potpune prednosti služenja u hramu. Čak i ako su istovremeno i zdrave i — Jevrejke, žene nisu smele da prođu dalje od trema za žene u hramskom kompleksu.

 

Tako imamo da nam je prva trijada demonstrirala dve stvari: Isusovu vlast nad bolešću i specijalnu prirodu građanstva Njegovog carstva koje uključuje i neke druge ljude! O tome kaže D. Her: “Isus je Mesija čijom silom i vlašću su uključeni oni koji su bili — isključeni” (Hare, 90).

 

Predah ilzmeđu prve i druge trijade. Između prve i druge trijade čuda u 8. i 9. glavi Mateja nalazimo predah o učeništvu — temu ka kojoj se Matej progresivno gradi, približavajući se 10. glavi. Predmet ovog predaha (8,19-22) su dvojica koji su hteli da postanu Isusovi učenici. Prvi koji hoće da ide za Isusom je obrazovan, ali preterano revan književnik. Isus mu kaže da treba da se preračuna i vidi da li stvarno hoće da bude učenik. Drugi kandidat za učitelja je manje revan sledbenik koji, u skladu s običajima toga vremena, tvrdi kako će postati učenik čim njegov otac umre i bude sahranjen. To bi, razume se, moglo da potraje i više godina. Isus mu skreće pažnju na hitni karakter odluke koju treba doneti odmah (stihovi 21.22). Odluka o sleđenju Hrista se ne može odlagati unedogled. Stvar carstva je hitna i način na koji će neko odgovoriti Caru ima vrhunski značaj. Matej će i dalje isticati moguće reakcije na Isusa i Njegovu nauku u tekstu 8,23 — 9,8.

 

Druga trijada čuda. Ovde Matej se usredsređuje na Isusovu moć: na Njegovu moć nad prirodom kada stišava buru (8,23-27), Njegovu vlast nad demonima prilikom lečenja dvojice opsednutih demonima (stihovi od 28-34) i Njegovu vlast nad grehom, kada prašta grehe i isceljuje oduzetog čoveka (9,1-8).

 

Činjenicom o Isusovoj vlasti nad grehom, kada je oprostio oduzetom čoveku postaje izričito jasno šta je obuhvaćeno predmetom čuda koja su se odnosila na prirodu i opsednute demonima: u tim trima pričama Isus iz Nazareta ističe svoje pravo na božanski autoritet. U svetu jevrejske misli je vlast nad sve tri oblasti u drugoj trijadi bila isključivo Božje pravo i Isus ovde upravo pokazuje da raspolaže upravo takvom vlašću. Tako vidimo progresiju od zapanjenosti ljudi koji pitaju kakav je to čovek Isus (8,27), preko situacije u kojoj “besni”, opsednuti demonima prepoznaju Isusa kao Božjeg Sina (29. stih), do Isusovog otvorenog pokazivanja da ima božansko pravo da prašta grehe (9,2-6). Matej Isusa ne opisuje samo kao nekoga ko raspolaže silom od Boga, nego kao Onoga ko je i stvarni Božji Sin.

 

Čuda iz druge trijade takođe su usko povezana time što naglašavaju reakciju posmatrača. Posle stišavanja bure dolazi čuđenje i postavljanje pitanja: “Ko je ovaj da ga slušaju i vetrovi i more?” (8,27). Odgovor na pitanje je ostao otvoren. Posle isceljenja ljudi opsednutih demonima reakcija je negativna. “Sav grad … moliše da bi otišao iz njihovoga kraja” (34. stih). Ali posle izlečenja uzetog čoveka reakcija je pozitivna. Okupljeni ljudi “čudiše se, i hvališe Boga, koji je dao vlast takvu ljudima” (9,8).

 

Tako nas druga trijada čuda vraća u jedan od glavnih predmeta iz Matejeve 2. glave — na potrebu da odgovorimo na Isusa, Božjeg mesijanskog Sina. To je svakako i tema priče o dvojici koji su hteli da postanu učenici u prvom predahu, u tekstu 8,19-22).

 

Predah između druge i treće trijade. Reakcija na Isusa ponovo je tema priče o dvojici učenika u kojima je reč u drugom predahu. Prva priča ilustruje dva odgovora na Isusa (9,9-13). Jedan se odnosi na Mateja, koji se radosno odriče svog unosnog posla uterivača poreza da bi postao jedan od Isusovih učenika (9. stih). On je naučio pouke žrtve i neposredne reakcije, prikazane u pričama o učenicima u 8,19-22).

 

Druga reakcija u toj prvoj priči je reakcija fariseja koji su žučno reagovali kad je Isus jeo s carinicima i drugim “društveno neprihvatljivim osobama”, izopštenima iz društva, na “velikoj večeri” koju je priredio Matej da proslavi svoje obraćenje i pozivanje (Luka 5,29; vidi takođe 15,1.2). Odgovarajući farisejima, Isus im skreće pažnju na njihovo odsustvo duhovnog uvida u svoje pravo stanje. Citirajući iz Osije 6,6 u 13. stihu, Isus izričito upućuje na odsustvo duhovnog razumevanja među farisejima u svetlosti Starog zaveta (vidi takođe Mihej 6,6-8). Oni su sjajni kada je reč o spoljašnjem držanju zakona, ali potpuno padaju po pitanju duha jevrejske religije (vidi takođe Matej 23,23.24). Oni su duhovno izgubljeni, ali toga nisu svesni. Imaju potrebu da vide sebe među grešnicima koje je Isus došao da spase (9,13; vidi takođe 1,21). Nisu svesni da im je potreban lekar (9,12).

 

Poslednja priča o učenicima u drugom predahu bavi se učenicima Jovana Krstitelja (9,14-17) koji su, očito pod uticajem fariseja, kritički govorili o Isusu. Pitanje Jovanovih učenika nije zašto se Isus gosti s grešnicima (kao u prethodnoj priči o učenicima), nego zašto se uopšte gosti.

 

Odgovarajući im, Isus ne samo što na sebe lično primenjuje starozavetni slikoviti božanski opis ženika (Osija 2,16-23), nego na indirektan način skreće pažnju i na svoju smrt (9,15). Razgovor s Jovanovim učenicima Isus završava ilustracijom o starim mehovima za vino i starim haljinama. Ono što ovom prilikom želi da istakne je sasvim novi “kalup" u koji će morati da da se useli jevrejsko versko mišljenje i život. Radikalna načela iz Propovedi na gori nesumnjivo su sadržana u onom “novome” o čemu Isus govori (stihovi 16.17).

 

Treća trijada čuda. “Novo” je ponovo dominirajuća tema u trećoj trijadi čuda u 8. i 9. glavi Mateja. Isus u njima leči dve žene (9,18-26), dva slepa čoveka (stihovi od 27-31) i nemog čoveka (stihovi od 32-34). Sve su to socijalno zapostavljeni ljudi, izopšteni, odbačeni od društva. Žena koja pati od neprekidnog menstrualnog krvarenja (20. stih) i mrtva devojčica (18. stih) su nečiste, dok su slepi (27. stih) i nemi čovek (32. stih) već žigosani, sa margina ljudskog društva. U skladu s rabinskom definicijom, oni ne mogu biti sveti. Ipak, Isus okreće naglavačke ovo sve prisutnije jevrejsko razmišljanje, kada se umesto za žrtveni prilog, opredeljuje za milost (vidi 13. stih). Isus se brine za prezrene izopštenike od društva. Kako ističe autor Majkl Grin, On daje “novu svetlost slepome, novi jezik nemom, novo zdravlje bolesnom, novi život onoj koja je bila mrtva. Eto, šta znači “novo” u Isusu! A upravo to je ono što je svrha pouke ova tri čuda” (M. Green, 106).

 

Ipak, ova čuda nam daju i drugu pouku: vera čini da je Isusova sila postala dostupna. U ovim pričama o čudima upravo je vera ta koja primaocima omogućava da shvate ono “novo” što im donosi Isus. Tako imamo da Isus može da kaže ženi koja boluje od nekontrolisanog menstualnog krvarenja, “Vera tvoja pomogla ti je” (22. stih) i slepom čoveku, “Po veri vašoj neka vam bude” (29. stih). Možda njihova vera i nije bila savršena, ali je bila usmerena na Isusa i zato bila nagrađena. Vera, po rečima autora Grina, je ono što “spaja grešnika i Spasitelja” (M. Green, 107).

 

S druge strane, moguće je biti i blizu Isusa, a ne dobiti nikakvu prednost. Tako vidimo da su ljudi iz mnoštva u kojem se nalazila žena takođe bili blizu Isusa, ali nisu primili nikakve blagoslove zato što nisu verovali. Na sličan način su i profesionalne narikače koje su bile oko mrtve devojčice bile udaljene iz njene sobe bez ičega, praznih ruku. Isto to se može reći i za same fariseje. Po njihovim rečima, “pomoću kneza đavolskog izgoni đavole” (34. stih). Oni ne negiraju Isusova silna dela, ali negiraju njihovo značenje. U očima fariseja Isusova čuda pokazuju da je On od đavola, a ne od Boga.

 

Prema tome, Matej u 8. i 9. glavi priprema svoje čitaoce za deo od 10. do 13. glave. U 10. glavi se nastavljaju teme autoriteta (ovlašćenja) i učeništva, dok će 11. do 13. glave u većoj meri obrađivati reakcije na Isusa.

 

l Ulaženje u Reč

 

Matej 9,35 — 10,42

Pročitaj tekst od 9,35 do 10,42 najmanje dva puta, a onda se pozabavi sledećim pitanjima:

 

1.            Kakva je uloga dela teksta u 9,35-38 u planu Matejevog izlaganja? Svaki pojedini stih ima funkciju, a i tekst kao celina. Ukratko opiši te funkcije. Kakvu svetlost bacaju marginalne reference na 36. stih? Posebno obrati pažnju na prvu polovinu glave u svetlu citata iz Jezekilja. Upotrebi i konkordanciju da bi pronašao kako Matej razume Isusa kao pastira.

2.            Načini pregled glavnih koraka u Isusovom izlaganju u 10. glavi.

3.            U Matejevom spisku učenika nalazimo jednog “carinika” (uterivača poreza) [tax collector, publican] i jednog “zelota” [Zealot] (10,3.4). Potraži oba izraza u biblijskom rečniku. Kako su se, po tvom mišljenju, slagali ti učenici, koji su dolazili sa suprotnih političkih polova?

4.            Navedi paralele između službe učenika u 10,5-25 i Hristove službe. Navedi citate za paralele u Isusovoj službi kada ih otkriješ. U jednom pasusu opiši šta je po tvom mišljenju značenje paralelizma.

5.            Kako usklađuješ tekst u 10,34 sa činjenicom da je Isus “Knez mira” (Isaija 9,6)? Na osnovu neposrednog konteksta u 10,34  i šireg konteksta hrišćanske vere, objasni kako to da Isusova vest mira donosi sukob.

 

l Istraživanje Reči

 

Car prenosi svoja ovlašćenja

 

Deseta glava je druga velika propoved u Mateju. Prva (Propoved na gori) imala je za prethodnicu narativni odsek (1,18 — 4,22), koji se završio napomenom da je Isus učio u jevrejskim sinagogama, propovedao radosnu vest, jevanđelje o carstvu, i lečio svaku bolest i svaku nemoć (4,23). Nije, dakle, slučajno što Matej, inače veoma pažljiv pisac, čini isto sa drugom propovedi. Narativni odsek koji joj prethodi (tri trijade čuda smo upravo razmatrali) završava se napomenom da je Isus učio u jevrejskim sinagogama, propovedao jevanđelje o carstvu i lečio svaku bolest i svaku nemoć (9,35).

 

Tri prelazna pasusa. Isusova druga propoved ima za temu misiju, a njen predgovor su tri tranzitivna, ili prelazna pasusa. Prvi prelazni pasus (9,35-38) priprema put 10. glavi napomenom da je Isus gajio sažaljenje prema ljudima zato što su kao ovce bez pastira (9,36). Bila je to poznata starozavetna slika. Starozavetne jevrejske vođe su zatajile. Ali u Starom zavetu je sâm Bog imao ulogu njihovog Pastira (Jezekilj 34,1-16; Zaharija 10,2.3). Matej nije dozvolio da se to učenje izgubi, pa se verovatno nije izgubilo ni među onima koji su bili njegova publika. Hristos kao božanski Pastir je tema koja se provlači kroz celo Matejevo Jevanđelje (vidi 2,6; 25,31-46). Prorečeni slavni Pastir Izrailja došao je u ličnosti Isusa iz Nazareta.

 

Božanski Pastir ne samo što je došao, nego će i poslati na rad učenike da rašire Njegovo delo i nauku. Prema tome, cilj teksta u 9,37.38 je pozivanje radnika da saberu žetvu koja dozreva. Ta misao nas dovodi u drugi prelazni pasus (10,1), koji najavljuje pozivanje dvanaest učenika i daje stih-temu za 10 glavu — Isus prenosi vlast, autoritet svojim sledbenicima. Za ovim sledi treći prelazni pasus (stihovi od 2-4), u kojem Isus predstavlja svoje učenike po imenu.

 

Napomenućemo da broj dvanaest predstavlja pun politički spektar među Jevrejima u njihovom odnosu prema Rimljanima. Na krajnjoj ekstremnoj  tački nalazimo izdajnika Mateja koji je kao uterivač poreza služio rimskoj vlasti kao jevrejska marioneta. Na drugoj krajnjoj tački nalazio se Simon revnitelj [zelot]. Zeloti su stajali nasuprot Rimu kao svojevrsni teroristi, koji su nastojali da obore omražene okupatore Izrailja. Za jednog zelota je dan bio uspešan ako bi uspeo da se ubaci u ljudsko mnoštvo i ostavi svoj bodež u kakvom Rimljaninu ili nekom od rimskih kolaboracionista, kakav je bio Matej. Čudo je što je Isusova mala grupa imala i zelota i carinika. Četiri Jevanđelja ne beleže nijednu prepirku među njima, kao što beleže prepirke između Petra, Jovana i nekih drugih. Tokom cele istorije se pokazivalo da hrišćanska vest može istinski da promeni srca i živote ljudi. Istinsko pokajanje donosi obraćenje i novi životu u Isusu, čak i među smrtnim neprijateljima.

 

1. odsek Isusove propovedi. Isusova propoved o misiji deli se na tri glavna odseka. Prvi odsek je upućen direktno dvanaestorici učenika (10,5-25), koji će u određenom smislu zauzeti mesta jevrejskih poglavara u Božjem zanemarenom stadu (9,36-38). Primetićemo da 10. glava ne pruža nikakvu informaciju po pitanju prve misije, prvog zadatka učenika, nego nam, naprotiv iznosi uputstva koja im je Hristos dao u vezi s njihovom misijom. Ta uputstva su direktno upućena dvanaestorici. Važno je da razumemo da su neke specifičnosti tih uputstava upućene njima u njihovom jedinstvenom kulturnom ambijentu i da one možda nemaju univerzalnu primenu u svim vremenima i svim mestima. S druge strane, Isusovo uputstvo sasvim sigurno sadrži i načela koja se mogu primeniti i treba da budu primenjena na druge kulturne ambijente i okolnosti i druge istorijske periode.

 

Poseban značaj u 10,5-25 ima paralelizam između Isusove službe i službe učenika, koji teče kroz ceo tekst. Tako imamo da učenici, kao i njihov Gospod, treba da idu samo izgubljenim ovcama doma Izrailjeva (10,5.6; 15,24). Ta zapovest je, razume se, uslovljena hronologijom. Hristos je posle svog vaskrsenja zapovedio svojim učenicima da idu po celom svetu (28,18-20). Očito je da Isus izlaže misionarski princip, koji je kasnije izričito izložio Pavle, koji govori o izlaganju vesti najpre Jevrejima, a kasnije i neznabošcima (vidi, na primer, Rirmljanima 1,16; Dela 1,8 i Pavlov metod rada u knjizi Dela apostolska).

 

I od učenika se očekivalo da propovedaju istu vest kakvu je propovedao Isus — “da se približilo carstvo nebesko” (10,7; 4,17; vidi takođe 3,2, za Jovana Krstitelja). Po ugledu na Hrista, oni imaju zadatak da leče bolesne, da podižu mrtve, čiste gubave i isteruju demone (10,8; 8,2-4.14-17.28-34; 9,18-26). Isto tako, kao Isus, oni treba da idu od grada do grada i da odsedaju u domovima drugih ljudi (10,11; 4,23-25; 8,20). Osim toga, jednom će i stradati kao Isus. Biće uhvaćeni, dovedeni pred vladare i careve i bičevani (10,17-19; 26,57 — 27.31). Takođe kao Isusa, i njih će izdati oni koji su im najbliži (10,21; 26,47-56). Matej je očito svestan tih paralela, pošto završni stih odseka kaže da će učeniku biti kao njegovom učitelju i sluzi kao njegovom gospodaru (10,25).

 

Jedan stih u 10,5-25 stvorio je velike probleme izučavaocima Biblije, a to je 23. stih, koji kaže da učenici neće “obići gradova Izrailjevih dok [ne] dođe Sin čovečji”. Na prvi pogled ovaj tekst kao da upućuje na Hristov drugi dolazak. Međutim, takvo tumačenje je očigledno greška, pošto je svoje Jevanđelje Matej pisao nekoliko decenija nakon što je Isus poslao svoje učenike, pa je očigledno znao da se drugi dolazak još nije dogodio. Autor Robert Mauns ističe izuzetno zadovoljavajuće tumačenje ovog stiha kada, idući za sugestijom R.V.G. Taskera, tvrdi da se “stih najbolje razume ’imajući na umu dolazak Sina čovečjega kao pobednika posle svog varksenja” (Mounce, 95). Ta tvrdnja se uklapa s progresivnim tumačenjem teksta 10,5 i 28,18-20, koje je izloženo u pomenutom tekstu.

 

2. odsek Isusove propovedi. Ovaj odsek propovedi o misiji počinje u 10,26, a završava se u 10,31. Taj pasus umnogome ima funkciju kakvu su tekstovi 6,25-34 i 7,7-11 imali u Propovedi na gori. Kao što su oni tekstovi ohrabrivali slušaoce ili čitaoce, priterane u ugao zahtevima propovedi, tako i tekst 10,26-31 ohrabruje misionare u uslovima progonstva u 10,17-25).

 

Zapovest, “ne bojte se”, ponavlja se tri puta u našem pasusu i daje tri razloga zašto Isusovi sledbenici ne treba da se boje. Prvi razlog je što će istina na kraju pobediti (10,26.27). Jednoga dana će Bog objaviti svoju silu i slavu da je svi vide. Učenici i svi hrišćani kroz celu istoriju biće odbranjeni, a Božje carstvo u potpunosti uspostavljeno. To obećanje se direktno odnosi na velika eshatološka obećanja iz trećeg i osmog blaženstva (5,5.10-12). Imajući na umu sigurnost carstva, Hristovi sledbenici ne treba da se boje.

 

Drugi razlog zašto Isusovi sledbenici ne treba da se boje je što, iako mogu da ubiju telo, sile zla hrišćaninu ne mogu da oduzmu večni život (dakle, ne mogu da unište dušu — 10,28). To može da učini jedino Bog koji je Stvoritelj. On će jednom uništiti te osobe (duše) koje su svesno odlučile da odbace Cara Isusa i da nastave sa životom pobune protiv Njegovog carstva. To uništenje biće kompletno i večno. Nakon što ih “proždre” i sagori vatra koja čisti Zemlju, posle milenijuma koji se pominje u 20. glavi Otkrivenja, biće kao da zlih grešnika nikada i nije bilo (Otkrivenje 20,9.11-15; vidi takođe 2. Petrova 3,11-13; Malahija 4,1-3).

 

Treći razlog zašto ne bi trebalo da se boje Isusovi sledbenici je u tome što Bog voli najponiznije od svojih stvorenja. Ako se brine za neugledne vrapce, sigurno je da će se brinuti i za građane carstva (10,29-31). Ta tri argumenta imaju za cilj da odagnaju strah i da Isusove sledbenike učine neustrašivim braniteljima načela i dela Njegovog carstva.

 

3. odsek Isusove propovedi. Poslednji, glavni odsek propovedi o misiji (10,32-42) takođe je načinjen od tri centrale misli. Pre nego što ispitamo te misli, valja napomenuti da je tekst u 10,32-42 ponavljanje nekih tema iz dela teksta u stihovima od 5 do 25. I jedan i drugi ističu i izdvajaju predmete kao što su progonstvo od vlasti, ruganje od prijatelja i neodobravanje od porodice. Međutim, ovo dupliciranje nije samo ponavljanje radi uspešnijeg učenja. Dok je deo teksta u 10,5-25 koncentrisan na misiju samih učenika, stihovi od 32 do 42 bave se i učenicima i svim vernicima u svim vremenima. Promena je nagoveštena rečima kao kojigod, koji (stihovi 32.33.37.38.39.41.42). Tako, dok stihovi od 5 do 25 sadrže mnogo kulturnih aspekata okrenutih direktno prvoj misiji samih učenika Jevrejima, stihovi od 32 do 42 uvode principe bez kulturnog “prtljaga” iz prvog dela poglavlja.

 

Slično kao u Propovedi na gori, i propoved o misiji završava se s tri izreke koje se odnose na poslednje nagrade i kazne. U prvoj izreci je obećanje da će Otac priznati one koji javno priznaju Isusa (stihovi 32.33). Druga izreka obećava da će svako ko Isusa stavi na prvo mesto — čak iznad članova svoje porodice — nesumnjivo naći život, u kojem je sadržan večni život (stihovi od 34-39). Treća izreka obećava da će nagradu carstva dobiti oni koji “primaju” Isusove sledbenike (10,40-42). Ta tema se nalazi u Propovedi na gori (7,12; 5,7.43-48) i predstavljena je kao vrlo izričita u Matejevoj paraboli o danu suda, o ovcama i jarcima (25,31-46).

 

Jedna od velikih protivrečnosti Hristovog života je da, iako je On “Knez mira” (Isaija 9,6), prihvatanje Njega donosi mač koji proseca tako duboko da obraćenici često doživljavaju raskid svojih najprisnijih veza i odnosa. Osnov tog paradoksa je u činjenici da su načela Hristovog carstva, kako je izraženo u Propovedi na gori (glave 5-7), u dijametralnoj suprotnosti s principima, načelima ovozemaljskih carstava. Kada se jedni članovi određene porodice ili zajednice rukovode jednim skupom principa, dok se drugi rukovode drugim, neizbežni rezultat su neprijateljstvo i progonstvo. Hristos poručuje da najviši oblici odanosti jednog hrišćanina moraju biti okrenuti Njemu i Njegovim načelima, iako će takav stav doneti nevolje.

 

Iako hrišćani u ovom životu često uživaju u miru srca, puninu spoljašnjeg mira neće doživeti dok “Knez mira” ne dovede do kompletnog ostvarenja svog carstva, prilikom svog Drugog dolaska. Do tog vremena Božja deca su dužna da žive u ovozemaljskim carstvima, istovremeno se trudeći da žive u skladu s načelima, principima nebeskog carstva. Njihovo dvojno građanstvo neminovno donosi i svoje tenzije. Zato hrišćani i imaju razloga da se nadaju i očekuju Hristov dolazak na oblacima neba.

 

Hristova druga propoved u Mateju završava se na isti način kakako se završila prva (i kako će se završiti i ostale tri) — rečima “I kad svrši Isus zapovesti dvanaestorici učenika svojih” (11,1; vidi takođe 7,28; 13,53; 19,1; 26,1). Kao i u drugim propovedima, Matejev tekst u 11,1 se udaljava od Isusove nauke i prelazi na narativu koja se bavi Njegovim delima.

 

l Primena Reči

 

Matej 8,1-10 — 10,42

1.            Šta znači doživeti Hristovu vlast u svome životu? Na koji način sam, konkretno, doživeo Njegovu vlast?

2.            Na koji način sam bio prisan s Isusom? Da li je se moja vera uhvatila za Isusovu silu i primenila je na moj svakodnevni život, ili sam možda bio kao svetina bez vere koja je dodirivala Isusa, ne primajući ni veru ni blagoslov? Na koji način mogu da ojačam svoju veru u Isusa?

3.            Da li se bojim da iznosim svoje svedočanstvo o svom Gospodu u kraju u kojem živim i u krugu svoje porodice? Kakav dokaz mogu doneti za svoj odgovor? Kakva saznanja mogu steći iz 10. glave, kojima bih ojačao svoju hrabrost za svedočenje?

4.            Jesam li ljubazan prema drugim hrišćanima u svojoj crkvi i kraju u kojem živim? Kakav dokaz imam za svoj odgovor? Na koje načine, konkretno, mogu da se popravim?

 

l Istraživanje Reči

 

1.            Uz pomoć konkordancije prouči reč vera [faith] u okviru Matejevog Jevanđelja. Opiši šta autor podrazumeva pod izrazom vera. Da li ta reč za njega ima uvek isto značenje? Da li i drugi biblijski pisci tu reč koriste uvek s istim značenjem kako to čini Matej? Što se tiče ovog poslednjeg pitanja, uporedi način na koji Matej koristi reč s načinom njene upotrebe u poslanicama Timotiju. Kakve nijanse reči vera dodaju ove poslanice načinu kako je Matej koristi? Uporedi ono što si pronašao s onim što je izloženo u biblijskom rečniku.

2.            Sličnu vežbu s mnogo koristi možeš primeniti za reč duša [soul] u 10,28. Međutim, po pitanju te reči, tvojim proučavanjem bi trebalo da bude obuhvaćena i upotreba u Starom zavetu.

 

l Dalje proučavanje Reči

 

1.            Radi opšteg uvida u materiju, pogledaj EGV, DA, strane 267-280, 290-297, 315-320, 333-358.

2.            Da bi stekao pregled čuda iz Jevanđelja i shvatio njihov značaj, pogledaj knjigu od J. B. Green i S. McKnight, Dictionary of Jesus and the Gospels, 549-560.

3.            Radi boljeg pregleda učeništva u Jevanđeljima, vidi isto, str. 182-189.

 

< 4. Poglavlje Sadržaj 6. Poglavlje >