< 12 Poglavlje Sadržaj 14. Poglavlje >

 

Subota

Kenneth A. Strand

 

Uvod

U Starom i u Novom zavjetu tjedni dan odmora i posebnih bogoslužja bio je sedmi dan tjedna, nazvan "subota". Ova je riječ primjenjivana i na dane godišnjih blagdana, premda se najčće upotrebljavala za sedmi dan tjedna.

U post-novozavjetnoj kršćanskoj povijesti riječ "subota" počela se u nekim tradicijama na zapadu primjenjivati na nedjelju, prvi dan tjedna, i još uvijek kod raznih kršćana svetkovatelja nedjelje označava nedjelju.* U ovom članku, riječ "subota", se uvijek odnosi na sedmi dan u tjednu.

Hebrejski korijen iz kojega je "subota" izvedena je šbt, čije ne primarno značenje "prestati" ili "odustati" od ranije aktivnosti. Imenični oblik je šabbat, a glagol je šabat. Suvremeni hrvatski prijevodi obično prevode imenicu kao "subota" (ponekad "dan odmora"), a glagol kao "počivati" (ponekad "počinuti"). Premda su ovi prijevodi ispravni i odgovarajući, koncept "prestanka" ukazuje na vezu s nečim što je prethodilo, a ne na razlog za umor.

Još jedna imenica, koja se u Izlasku i Levitskom zakoniku odnosi na subotu, je šabbaton, također izvedena iz šbt,  često je prevedena kao "sveti dan ". Šest od jedanaest puta ona se pojavljuje u frazi šabbat šabbaton (Izl 31,15; 35,2; Lev 16,31; 23,3.32; 25,4). Pojava šabbat i šabbaton zajedno, ukazuje na intenzivnost.

U Novom zavjetu je riječ za "subotu" grčka sabbaton, ili njena, po svemu sudeći, množina sabbata. Međutim, ova posljednja je možda jednostavno transliteracija aramejske riječi šabbeta, koja je naglašeno stanje imenice u jednini. Zbgo toga, kad se u Novom zavjetu javlja izraz sabbata, kontekst nam pomaže odrediti da li se radi o jednini ili množini.

Ponekad se sabbaton u Novom zavjetu odnosi na cijeli tjedan. Na primjer u Luka 18,12 farizej se hvali kako posti dvaput tou sabbatou (u sedmici). Isto tako u nizu tekstova je prvi dan tjedna označen brojem "jedan" uz riječ sabbaton ili sabbata (Mt 28,1; Mk 16,2.9; Lk 24,1; Iv 20,1.19; Dj 20,7; 1 Kor 16,2), pri čemu se uporabom ženskog oblika broja jasno podrazumijeva imenica "dan".

U Hebrejima 4,9 je izraz sabbatismos ispravno preveden kao "subotni počinak". U ovom općem dijelu Poslanice Hebrejima (3,7–4,13), u kome subota služi kao metafora duhovnog odmora, imenica katapausis (počinak) javlja se osim puta, a glagol katapauo tri puta.

 

I. Subota u Starom zavjetu

A. Petoknjižje

1. Opći pregled

2. Subotnji tekstovi u Petoknjižju

B. Povijesne knjige, Psalmi i Proroci

1. Tekstovi iz jedanaestog i desetog stoljeća

2. Tekstovi iz devetog stoljeća

3. Tekstovi iz osmog stoljeća

4. Tekstovi iz kraja sedmog i šestog stoljeća

5. Tekstovi iz petog stoljeća: Nehemija

II. Subota u Novom zavjetu

A. Evanđelja

1. Subota u neprijepornom okružju

2. Događaji subotom koji su doveli do raspre

3. Značenje Isusovih iscjeljivanja subotom

B. Djela, Poslanice i Otkrivenje

1. Djela

2. Poslanice

3. Otkrivenje

C. Sažetak novozavjetnih pokazatelja

III. Biblijska teologija subote

A. Subota i doktrina o Bogu

1. Bog kao Stvoritelj

2. Bog kao Otkupitelj

3. Bog kao tvorac Saveza

4. Bog kao Davatelj dobrih darova i Održavatelj stvorenoga

5. Bog kao vrhovno poštenje

6. Bog kao savršenstvo

7. Kristova božanska narav

B. Subota u doktrini o ljudskom rodu

1. Subota i čovjekova "stvorenost"

2. Subota kao sredstvo "izjednačenja"

3. Subota i naša vrijednost za Boga

4. Subota i zajedništvo, ljubav i sućut

C. Subota i doktrina o spasenju

D. Subota i doktrina o Crkvi

E. Subota i doktrina o posljednjim događajima

IV. Važnost subote za kršćane

V. Subota u povijesti

A. Razdoblje između oba zavjeta i rani judaizam

1. Razdoblje između oba zavjeta

2. Rabinska tradicija

3. Eseni i betuzijanci

4. Filon i Josip Flavije

B. Subota i nedjelja u prvoj crkvi

1. Podrijetlo svetkovanja nedjelje

2. Subota i nedjelja u drugom i trećem stoljeću

3. Subota i nedjelja od četvrtog do šestog stoljeća

C. Subota u srednjem vijeku i razdoblju Reformacije

1. Srednji vijek

2. Razdoblje Reformacije

D. Subota među puritancima i baptistima

1. Puritansko nedjeljno subotarstvo

2. Subota u Engleskoj

3. Subota u Novom svijetu

E. Židovi i subota u naše vrijeme

F. Subota u povijesti i praksi adventista sedmog dana

1. Počeci svetkovanja subote kod adventista

2. Adventističko svetkovanje subote

VI. Komentari Ellen G. White

A. Podrijetlo i značaj subote

B. Čovjekova potreba za subotom

C. Krist kao tvorac suote

D. Kristova načela svetkovanja subote

E. Svetkovanje subote i svetost

F. Subota kroz vijekove

G. Subota u posljednjoj krizi zemljine povijesti

H. Priprema za subotu

I. Subota u domu

J. Putovanje subotom

K. Subotnji sastanci

L. Daljnje zanimanje za subotu

VII. Literatura

Dodatak: Sedmodnevni tjedan i julijansko-gregorijanski kalendar

A. "Planetarni tjedan"

B. Julijansko-gregorijanski kalendar

 

I. Subota u Starom zavjetu

A. Petoknjižje

1. Opći pregled

U većini slučajeva šabbat, šabat i šabbaton se odnose na sedmi dan tjedna, ali u različitim tekstovima u Petoknjižju nalazimo ovu vrst subotnje terminologije primijenjene na neke godišnje blagdane i na sedmu ("subotnju") godinu. U nekim slučajevima ovi se izrazi u prenesenom smislu koriste za "počivanje" zemlje.

Tri ulomka u Petoknjižju posebno povezuju subotu sa stvaranjem: Postanak 2,1-3; Izlazak 20,11; 31,13-17. Niz drugih ulomaka govori o počivanju sedmog dana u tjednu. U nastavku ove rasprave analiziramo subotnje tekstove redom kojim se pojavljuju u Petoknjižju. (Vidi Stvaranje, I. A. 14.)

2. Subotnji tekstovi u Petoknjižju

a. Postanak 2,1.3. Nakon opisa aktivnosti iz dana u dan prvih šest dana tjedna stvaranja, Postanak 2,1 daje sažetu izjavu o tome da je stvaranje dovršeno. U Postanku 2,2.3 čitamo: "I sedmoga dana Bog dovrši svoje djelo koje učini. I počinu u sedmi dan od svega djela koje učini. I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti, jer u taj dan počinu od svega djela svoga koje učini."

Nekoliko elemenata u ovom ulomku zaslužuje posebnu pažnju: 1. Premda se ovdje ne pojavljuje imenica šabbat, u oba slučaja se javlja glagol šabat koji kaže da je Bog počinuo od svog djela stvaranja. 2. Sedmi dan tjedna je posebno istaknut; spomenut je pet puta, od toga triput kao "sedmi dan", a dvaput kao zamjenica. 3. Tvrdnja ima čijastički oblik, odnosno oblik izvrnutog paralelizma.

A. Bog dovrši svoje djelo (r. 2)

B. I počinu u sedmi dan od svega djela koje učini (r. 2)

C. I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti (r. 3).

B1 jer u taj dan počinu od svega djela svoga koje učini

A1 prigodom stvaranja (r. 3; samo u engleskom).

Uvodne izjave u ovom čijazmu (A i B) ukazuju na Božje stvaralačko djelo i Njegovo počivanje sedmog dana. Iste dvije misli prisutne su i na kraju čijazma, obrnutim redom (B1 i A1). Tako u središtu čijazma (C) ostaje spominjanje Božjeg blagoslova i svetkovanje sedmog dana. U čijazmu ovog oblika, A-B-C- B1-A', središnji predmet normalno predstavlja glavnu svrhu teksta. Zbog toga je u Postanku 2,2.3 glavna misao izjava: " blagoslovi Bog sedmi dan i posveti".

Hebrejska riječ upotrijebljena za Božji blagoslov nad sedmim danom je barak, ista ona koja je upotrijebljena za Božji blagoslov nad životinjama i ljudima (Post 1,22.28). Ovaj božanski blagoslov nije statičan, već nastavlja imati posebno značenje od vremena prve objave. Osnovno značenje hebrejskog izraza "posveti" (od qadaš, "biti svet") je "odvojiti" ili "staviti na stranu" nešto što pokazuje ispunjenje božanskog cilja i/ili zapovijedi. Stoga tvrdnja da je Bog "posvetio" sedmi dan ne samo što taj dan čini drukčijim od ostalih šest, nego ističe i ideju nastavljanja posebnog značenja tog dana za ljudska bića stvorena po Bogu. Nešto što je "odvojeno" mora biti više od jednostavne uspomene na prošlost; to mora imati trajno značenje. Ova svetost subote ponovljena je u različitim kasnijim tekstovima Petoknjižja (na pr. Izl 16,23; usp. 31,14.16; 35,2), a temeljni jezik čitave izjave u Postanku 2,2.3 ponovno se pojavljuje u zapovijedi o suboti u Izlasku 20,8-11.

b. Izlazak 5,5. U ovom tekstu nalazimo subotnju terminologiju u faraonovoj izjavi: "Sad kad se svjetina tako umnožila… vi biste ih od posla odvratili?" Ova posljednja fraza u izvorniku glasi: "Vi biste učinili da počivaju (šabat) od svojih tereta!" Premda ovdje nije spomenut sedmi dan tjedna, sam kontekst pokazuje da je ovaj počinak imao vjersko značenje.

c. Izlazak 16. U ovom poglavlju nalazimo prvi put u Starom zavjetu upotrijebljenu hebrejsku imenicu šabbat (r. 23). Ustvari, u ovom ulomku ova je imenica upotrijebljena četiri puta (rr. 23.25.26.29). Ovaj događaj opisuje davanje mane sinovima Izraelovim u pustinji Sin dva tjedna prije njihova dolaska na goru Sinaj. Prema Izlasku 16,5 Izraelci su šestog dana trebali skupljati i nakupiti "dvaput onoliko koliko su skupljali za svaki dan". Kasnije u poglavlju rečeno im je da sedmog dana mane neće biti (rr. 15.16) i premda se mana skupljena svakog dana preko noći pokvarila, ova skupljena šestog dana se ne će pokvariti (rr. 19-24). Sedmog dana neki su izišli da skupljaju manu, ali je nisu našli (r. 27). Božji odgovor je glasio: "Dokle ćete odbijati da se pokorite mojim zapovijedima i mojim zakonima? Pogledajte! Zato što vam je Jahve dao subotu, daje vam hrane šestoga dana za dva dana. Neka svatko stoji gdje jest; neka nitko u sedmi dan ne izlazi iz svoga stana." (rr. 28.29) Upotrijebljene riječi jasno pokazuju da Izraelcima subota nije bila nepoznata.

d. Izlazak 20,8-11. Izlazak 20 sadrži Deset zapovijedi koje je Bog dao Mojsiju na gori Sinaju. U ovom Zakonu četvrta zapovijed određuje da treba raditi šest dana, a sedmi dan svetkovati kao dan odmora. Osnova za ovu naredbu je što je i Bog "šest dana stvarao nebo, zemlju i mora i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni." (r. 11)

Ovdje uzete riječi sažetak su sadržaja Postanka 2,2.3 i ne ostavljaju sumnje da Izlazak 20,11 ukazuje na subotu stvaranja. Također je značajno što se subota javlja u okviru Deset zapovijedi, koje su opet bile središte Božjeg saveza. Da je ovaj zakon deset zapovijedi bio poseban, a ostali su zakoni iz Petoknjižja bili dodatak ili komentar, jasno je iz izjave u Ponovljenom zakonu 5,22 da Bog ovim Desetorim zapovijedima "ništa nije dodavao", odnosno da je Dekalog bio posebna, zasebna cjelina.

Osim toga, zavjetna osnova koja je istaknuta u Izlasku 20 o vršenju Deset zapovijedi, uključujući subotnju zapovijed, spasiteljska je povijest, ili bolje rečeno, s­mo božansko otkupljenje. Sinovi Izraelovi ušli su u zavjetni odnos s Jahvom (vidi Izl 19). Zatim Bog u preambuli i povijesnom prologu Dekaloga ističe primarni element u otkupljenju koje su Izraelci doživjeli: "Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva." (Izl 20,2) Izraelci su bili oslobođeni od ropstva i ova ranija Jahvina dobrota predstavljala je temelj za odnos Saveza u kojem su Izraelci, za uzvrat, trebali biti poslušni Božjim zapovijedima.

S vremenom su subota i ideja o Božjem savezu zapravo postali sinonimi (usp. Izl 31,16). Više od bilo kojeg od devet propisa Dekaloga, subota je osigurala vidljivu razliku koja je Božji narod odvojila od svih koji nisu služili Jahvi. Tako je ona na vrlo stvaran način utjelovila pravo značenje zavjetnog odnosa s Bogom, jer je prepoznala Izrael kao narod u zajednici s njihovim Stvoriteljem i Otkupiteljem.

Što više, subotnja zapovijed je jedina u Dekalogu koja ima tri određene oznake otiska pečata: ime, službu i područje pojedinca ili entiteta čiju vlast pečat predstavlja. Zato se subota može smatrati pečatom Dekaloga. (Vidi i raspravu o suboti kao "znaku" u vezi s Izlaskom 31,13-17 i Ezekielom 20,12.20.) Subotnja je zapovijed posebna ne samo zbog toga što sadrži tri bitna čimbenika pečata, već i što se služi jedinstvenim uvodom, riječima "Sjeti se". Ove riječi mogu ukazivati na više koncepata: sjetiti se subote kao već stoljećima poštovane institucije; sjetiti se jer postoji opasnost od zaboravljanja; i sjetiti se gledajući unaprijed, zato što je subota toliko središnja za doživljavanje iskustva sa Savezom. Koje god nijanse ovaj izraz imao u kontekstu izvorne izjave na Sinaju, jedno je jasno: riječi "sjeti se" predstavljaju naglašavanje u uvodu i pozivaju na obraćanje posebne pozornosti na subotnju zapovijed.

e. Izlazak 23,12. Nakon spominjanja "subotnje godine" u Izlasku 23,10.11., za sedmi dan tjedna objavljena je sljedeća uputa: "Šest dana obavljaj svoj posao, ali sedmoga dana od posala odustani, da ti otpočine vo i magarac i da odahne sin tvoje sluškinje i pridošlica." (r. 12) Za "počinak" koji je Izraelcima zapovijeđen u Savezu s Bogom, uzet je glagol šabat , dok je za tovarne životinje vrsta odmora jednostavno uzet nuah, a za " sin[a] tvoje sluškinje" i za "pridošlicu" nifalni imperfekt nafaš, "osvježiti". Ova hebrejska riječ ne mora ukazivati oporavak od umora, premda i to može u nju biti uključeno; zapravo ona ukazuje na poboljšanje kvalitete života ili na zadovoljstvo odmora od dobro obavljenog rada. Prema tome, subota treba biti značajno duhovno iskustvo i za izraelske sluge i pridošlice.

f. Izlazak 31,13-17. U ovom ulomku nalazimo izjavu sličnu onima u Postanku 2,2.3 i Izlasku 10,11, ali s više dodatnih elemenata. 1. Svetkovanje Božje subote je znak, ne samo stvaranja (r. 17), već i posvećivanja Njegovog naroda (r. 13). 2. Zavjetni odnos, ranije istaknut u kontekstu Dekaloga (pogl. 19 i 20), sada je izrijekom primijenjen na subotu i nazvan "vječni savez" (r. 16). 3. Za oskrvnuće subote predviđena je smrtna kazna (rr. 14.15). 4. Po prvi put su upotrijebljeni irzazi naglašavanja šabbat šabbaton "dan posvemašnjeg odmora" (r. 15). 5. Pozivajući se na stvaranje subote, izjava ne spominje samo Božji počinak kao u Postanku 2,2.3 i Izlasku 20,11., već dodaje da je Bog "odahnuo" (r. 17), očito ne u smislu oporavljanja od umora, već ugodnog opuštanja nakon završetka svog savršenog djela stvaranja.

Zamijetimo uporabu riječi "znak" u retku 13. Znak je nešto što nadilazi sebe u otkrivanju dublje stvarnosti. S obzirom na subotu, ta je stvarnost bila dvostruka: subota predstavlja trajnu potvrdu Božjeg posvećenja Njegovog naroda (r. 13) i služi kao stalni podsjetnik Božjeg stvaralaštva (r. 17). U oba vida svetkovanje subote jest ono što znaku daje djelotvornost (rr. 13.16).

g. Izlazak 34,21. Ovaj tekst glasi: "Šest dana radi, a sedmoga od poslova odustani, sve ako je u doba oranja ili u vrijeme žetve." Ovdje ne nalazimo imenicu "subota", ali je izričito naglašen sedmi dan, a glagol za "počinak" je šabat. To što se u zemljoradničkom društvu vjerno trebala svetkovati subota za vrijeme najvažnijih sezonskih poslova, "u doba oranja" i "u vrijeme žetve", naglašava veliku svetost kojom je Bog obilježio ovaj dan.

h. Izlazak 35,2.3. U ovom tekstu je izraz šabbat šabbaton uzet u zapovijedi kojom je naloženo da se sedmi dan svetkuje kao "dan potpunog počinka u čast Jahvi". Još jednom je proglašena smrtna kazna za prekršaj, uz dodatnu primjedbu: "U subotni dan ni vatre ne ložite po svojim stanovima." Ovdje se očito govori o nepotrebnom subotnjem poslu za Izraelce.

i. Levitski zakonik. Premda u ovoj knjizi nalazimo učestalije spominjanje izraza šabbat i šabbaton nego u drugim knjigama Petoknjižja, srazmjerno se malo njih odnosi posebno na tjednu subotu. Tekstovi u kojima je to slučaj jesu 19,3.30; 23,3.38; 24,8 i 26,2.

U 19,3.30 i 26,2 nalazimo jednostavnu zapovijed: "Držite moje subote!" U prvom slučaju ova se zapovijed javlja nakon naloga o poštovanju roditelja, a u posljednja dva slučaja prethodi rečenici: "Štujte moje Svetište! Ja sam Jahve." U Levitskom zakoniku 23,3 ukratko stoji: "Šest dana neka se posao obavlja, a sedmi je dan subota – dan potpunog odmora [šabbat šabbaton], dan svetog zbora, kad se ne smije raditi nikakva posla. Gdje god boravite, subota [šabbat] je Jahvina." Ovo pokazuje da subota nije trebala biti samo "potpuni odmor", već i "sveti zbor". Preostali dio Levitskog zakonika 23 posvećen je u prvom redu godišnjim blagdanima, koji su objavljeni "povrh Jahvinih subota" (r. 38). Levitski zakonik 24,5-8 određuje da Aron svakog tjedna u subotu treba zamijeniti kruhove u Svetištu.

U Levitskom zakoniku 16,31 godišnji Dan pomirenja označen je kao šabbat šabbaton. Ovaj dan i različiti drugi godišnji blagdani u 23. poglavlju označeni su kao "subote" ili "dani potpunog počinka". Za četiri od njih upotrijebljena subotnja terminologija je šabbaton ili šabbat šabbaton: prvi dan sedmog mjeseca (glasanje truba), deseti dan sedmog mjeseca (Dan pomirenja) i prvi i osmi dan Blagdana sjenic­ (23,14.15.27-32.34.36). Prvi i sedmi dan Blagdana beskvasnih kruhova i Dan pedesetnice vjerojatno su isto smatrali subotama, premda je esenska i betuzijanska tradicija kasnijeg judaizma protumačila tekst o "suboti" u redcima 11.15.16 kao tjedne subote sedmog dana. Tijekom svih ovih godišnjih blagdana, osim za Dan pomirenja, nikakvog se "težačkog posla" nije smjelo obavljati, no za ovaj dan važila je još stroža zabrana: "Nemojte raditi nikakvog posla." (r. 28)

U Levitskom zakoniku 25,2-6 ponovno je rabljen subotnji rječnik, ali se ovdje odnosi na "subotnju godinu". U Levitskom zakoniku 26 nekoliko tekstova o "subotama" (r. 34 [dvaput]. 35.43) su metafore, jer označavaju buduće vrijeme kad će zavjetni narod Izrael, ako bude neposlušan, biti odveden u ropstvo pa će zemlja namiriti svoje "subote". Osim imenice u množini, upotrijebljen je i glagol šabat koji pokazuje da će zemlja imati "počinak" (rr. 34.35).

j. Knjiga Brojeva. Brojevi u dva ulomka govore o tjednoj suboti. U 15,32-36 nalazimo izvještaj o čovjeku koji je u subotu skupljao drva i bio kažnjen smrću za ono što je očito bio flagrantni prekršaj subotnjih propisa. U 28,9.10 nalazimo propis da se subotom na žrtvu paljenicu trebalo prinijeti dva jednogodišnja janjeta, uz redovnu žrtvu paljenicu.

k. Ponovljeni zakon 5,12-15. Posljednji tekst koji u Petoknjižju spominje subotu nalazimo u Ponovljenom zakonu 5,12-15. Ovdje Mojsije ponavlja subotnju zapovijed riječima vrlo sličnim onima u Izlasku 20,8-11., osim jedne važne činjenice: umjesto da o suboti govori u okviru stvaranja, razlog za svetkovanje subote je Božje izbavljenje Izraelaca iz egipatskog ropstva. "Sjeti se da si i ti bio rob u zemlji egipatskoj i da te odande izbavio Jahve, Bog tvoj, rukom jakom i ispruženom mišicom. Zato ti je zapovijedio Jahve, Bog tvoj, da držiš dan subotni." (r. 15)

Neki komentatori uzimaju ovu tvrdnju kao dokaz da je subota bila relativno nova institucija, koju je Izrael prihvatio na osnovi izlaska iz Egipta, a da uopće nije bila povezana sa subotom stvaranja. Takav je zaključak neopravdan iz više razloga: 1. Rječnik upotrijebljen u retku 15 pokazuje da je ovaj redak Mojsijevo vlastito izlaganje Dekaloga. 2. Ponovljeni zakon je sam po sebi nabrajanje onoga što je Izrael doživio u pustinji, i u tom kontekstu predstavlja posebno prikladno spominjanje izbavljenje iz egipatskog ropstva. 3. Spominjanje činjenice da je Izrael izbavljen od egipatskog ropstva ni u kom slučaju ne niječe činjenicu da je Izrael bio i te kako svjestan subote kao uspomene na stvaranje, što je vidljivo iz Izlaska 20,11 i 31,17. 4. Motiv izbavljenja iz Egipta u vezi s Dekalogom u Ponovljenom zakonu 5 nije nov, jer se već pojavio u vezi s davanjem Dekaloga u Izlasku 20 (vidi I. A. 2. d).

Jahvino izbavljanje Izraela iz egipatskog ropstva bio je otkupiteljski čin, dokaz Njegove ranije dobrote i osnova za sklapanje saveza između sebe i svog naroda. Preambula i povijesni prolog u Izlasku 20,1.2 ponovljen je u Ponovljenom zakonu 5,6: "Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva." U onovremenim drevnim političkim savezima istog oblika, odnos vrhovnog vladara prema vazalnom vladaru (i/ili pretku), bio je osnova za pokornost vazala vrhovnom vladaru. Tako je i Jahvina ranija dobrota prema Izraelcima bila osnova za njihovo prihvaćanje Boga, kako je to izraženo u Deset zapovijedi. Stoga nas ne treba iznenaditi što je Mojsije kao osnovu za zapovijed o svetkovanju subote uzeo činjenicu da je Jahve izveo Izraelce iz Egipta "rukom jakom i ispruženom mišicom" (Pnz 5,15). Međutim, i posebno spominjanje ovoga dolazi kao normalan tijek Mojsijevih misli, jer nakon što je ponovio dio subotnje zapovijedi u vezi sa zahtjevom da se došljacima i slugama dopusti počinak (r. 14), on odmah nadovezuje: "Sjeti se da si i ti bio rob u zemlji egipatskoj." (r. 15)

Ovim ponavljanjem Dekaloga Mojsije objavljuje prirodu Dekaloga kao zasebne i savršene cjeline. U Ponovljenom zakonu 5,22 Mojsije tvrdi kako Bog, nakon izgovaranja Deset zapovijedi, "ništa nije dodavao". Osim toga, položaj Dekaloga kao jedinstvenog apodiktičkog zakona (proširene izjave načela, univerzalnog karaktera) u Petoknjižju također ga prikazuje jedinstvenog, posebno ako ga uspoređujemo s mnoštvom uputa koje tumače zakon u Petoknjižju. Bog je odlučio subotu učiniti integralnim dijelom "moralnog zakona"; time je naglasio i sačuvao njegov moralni značaj. Svaki čovjek koji je odvaja od ostalih devet zapovijedi ili tvrdi da je "obredna", drsko se protivi onome što je objavio sam Bog.

B. Povijesne knjige, Psalmi i Proroci

U starozavjetnoj povijesti Izraela, osim onoga što je objavljeno u Petoknjižju, subota je srazmjerno manje spominjana nego u Mojsijevim knjigama. Međutim, dokazi da je Izrael i dalje svetkovao sedmi dan tjedna jasni su i suvremeni stručnjaci za Stari zavjet ih ozbiljno ne niječu. U nastavku slijedimo u osnovi kronološko prikazivanje ovih biblijskih podataka.

1. Tekstovi iz jedanaestog i desetog stoljeća

Najstarije tekstove o svetkovanju subote poslije Petoknjižja nalazimo u Prvoj i Drugoj knjizi Ljetopisa. Prorok Samuel i David postavili su razne ljude "u službu zbog njihove vjernosti" (1 Ljet 9,22). Među njima je bilo nekih Kehatovaca koji su bili "odgovorni za kruhove što se postavljaju svake subote" (r. 32). I kad je ostario "i nauživši se dan­", David je skupio "sve izraelske knezove, svećenike i levite" (23,1.2) i podijelio im razne dužnosti u hramu (23,1–28,21). S tim u vezi spomenute su žrtve paljenice Gospodinu "subotom, za mlađaka i na blagdane" (r. 31). Iste je dane spomenuo i Salomon u svom pismu tirskomu kralju Hiramu, u kojem je tražio pomoć u izgradnji Hrama (2 Ljet 2,3). Nakon što je sagrađen i posvećen, Salomon je prinio na žrtvu što je bilo zapovijeđeno u te iste dane (8,13). To su dokazi o kontinuitetu liturgije sukladno propisima u Petoknjižju, koji su razlikovali ove tri kategorije "svetog zbora" od običnih dana.

2. Tekstovi iz devetog stoljeća

U Drugoj o kraljevima nalazimo dva teksta o suboti iz devetog stoljeća. Prvi  (2 Kr 4,18-37) izvještava kako je, nakon iznenadne smrti sina šunamske obitelji, majka od muža zatražila da joj da jednog momka i magaricu kako bi mogla otići proroku Elizeju. Ne znajući da im je sin mrtav, otac pita: "Zašto da danas pođeš k njemu? Nije ni mlađak, niti je subota." (r. 23) Ovo spominjanje obveze prema suboti predstavlja dokaz u prilog religiozne naravi tog dana. Bilo je očito da su ovaj dan smatrali posebno prikladnim za posjet Božjim prorocima.

Drugi tekst, u Drugoj o Kraljevima 11,4-20 (usp. 2 Ljet 23,1-11), izvještava o državnom udaru što ga je izveo Jojada, veliki svećenik, kad je zbacio Ataliju i na prijestolje postavio sedmogodišnjeg Joaša. Bilo je to u subotu, u vrijeme izmjene hramske straže. To je bilo prikladno vrijeme, jer je imao na raspolaganju dvostruki broj stražara prisutnih za državni udar. Što više, sam državni udar imao je duhovne dimenzije, pošto je predstavljao odbacivanje Baala kojega je promicala Atalija, kćerka Ahaba i Izebele, pa je prema vjerskom obredu posvećenja novi kralj po običaju stajao kod stupa pri ulazu u hram (r. 14; ispravno u DK).

3. Tekstovi iz osmog stoljeća

a. Povijesna literatura. Najstariji tekst o suboti iz osmog stoljeća u starozavjetnoj povijesnoj literaturi je bilješka u Drugoj o kraljevima 16,18 o tome kako je kralj Ahaz "uklonio iz Jahvina Doma Subotni hodnik koji bijahu sagradili". Ovo je, uz čin oskvrnjenja samog Hrama (usp. r. 17), učinio "pred asirskim… kraljem" (r. 18) i prema tome bilo je dio Ahazova otpada pod asirskim utjecajem. U 2. Ljetopisi 31,3., vezano uz Ezekijinu veliku reformu, kralj je odredio doprinos od svoga imanja "za paljenice što se prinose subotom, za mlađaka i na blagdane".

b. Ukori prorok­ Amosa, Hošee i Izaije. Tri od najstarijih proročkih spisa – Amosa, Hošee i Izaije – umjesno spominju subotu. U svom karanju onih koji u Sjevernom kraljevstvu čine zlo, Amos ih citira kako pitaju kad će završiti subota "da tržimo pšenicu, smanjujuć efu, povećavajući šekel, da varamo krivim mjerama" (Amos 8,5). Optužujući Izrael i Hošea citira Gospodina koji kaže: "Učinit ću kraj svim njenim veseljima, svetkovinama, mlađacima, subotama, i svim blagdanima njezinim." (Hošea 2,13; r. 11 u prijevodima ŠA i DK) U sveobuhvatnom jadikovanju zbog Judine formalističke religije, Izaija na sličan način objavljuje: "Prestanite mi nositi ništavne prinose, k­d mi omrznu. Mlađaka, subote i sazive – ne podnosim zborovanja i opačine." (Iz 1,13)

Tako Amos, Hošea i Izaija dokazuju da je svetkovanje subote smatrano normativom za Božji narod u Izraelu i u Judi. Narod je, međutim, u objema kraljevstvima ravnodušno vršio religiozne obveze, među ostalima i čisto formalističko svetkovanje subote.

c. Pozitivni tekstovi u Izaiji. Izaija pruža nekoliko predivnih rasprava o pravom svetkovanju subote. Prva od njih, u Izaiji 56,2-8., ima oblik proširenog blaženstva. U njoj se izriče blagoslov nad onim "koji poštuje subotu da je ne oskvrni i koji ruke svoje čuva od svakoga zla djela" (r. 2). Zatim se sućutno obraća tuđincima i eunusima (rr. 3-7). Eunusima koji svetkuju Božje subote i drže Njegov savez podići će "spomenik i ime, bolje nego sinovima i kćerima" (r. 5), a tuđince koji pristanu "uz Jahvu" i svetkuju subotu, razveselit će u Božjem Domu molitve (rr. 6.7). U Izaiji 58,13.14 je subota spomenuta u ulomku koji kazuje što se podrazumijeva pod pravim postom. Specifična izjava o suboti glasi:

"Zadržiš li nogu da ne pogaziš subotu, i u sveti dan ne obavljaš poslove, nazoveš li subotu milinom a časnim dan Jahvi posvećen; častiš li ga odustajuć od puta, bavljenja poslom i pregovaranja – tad ćeš u Jahvi svoju milinu naći, i ja ću te provesti po zemaljskim visovima, dat ću ti da uživaš u baštini oca tvog Jakova, jer Jahvina su usta govorila."

Ovdje je subota prikazana kao dan koji Božji narod treba svetkovati. Trebaju se ustezati da tog dana ne čine ono što je za njihovo zadovoljstvo. A Bog zauzvrat obećava da će ih obasuti bogatim duhovnim i zemaljskim blagoslovima. Izrazi "moj sveti dan" i "sveti dan Gospodnji" (u ostalim prijevodima, osim u KS) paralele su izrazu "subote moje" u Izaiji 56,4 (nije samo u KS).

Izaijin posljednji tekst o suboti nalazimo u 66,22.23. Ovdje je iznesena potvrda za budućnost: "Jer kao što će nova nebesa i zemlja nova, koju ću stvoriti, trajati preda mnom – riječ je Jahvina – tako će vam ime i potomstvo trajati. Od mlađaka do mlađaka, od subote do subote, dolazit će svi ljudi da se poklone pred licem mojim – govori Jahve."

4. Tekstovi iz kraja sedmog i šestog stoljeća

a. Jeremija. Prorok Jermija, koji je u proročkoj službi djelovao oko četiri desetljeća (oko 626. do 586. pr. Kr.), podsjetio je Judine kraljeve i narod da subotom ne unose tereta u Jeruzalem, niti bremena iz kuće i da nikakva posla ne rade tog dana kako je to Bog zapovijedio njihovim precima (Jr 17,21.22). Za poslušnost je obećao slavu i dug život Jeruzalemu, a za neposlušnost zaprijetio je neugasivim ognjem koji će progutati dvore jeruzalemske (rr. 24-27).

Jeruzalem je zbilja bio razoren. U tri vojna pohoda Nabukodonozor je pokorio Judu, deportirao njegovo stanovništvo i razorio hram. U takvoj situaciji nalazimo još jedan jasan Jeremijin tekst o suboti: "Baci Jahve u zaborav svetkovine i subote na Sionu; u gnjevu svom prezre kralja i svećenika." (Tuž 2,6)

b. Ezekiel. Prognan u Babilon, Ezekiel višeput ukazuje na kršenje subote u ulomcima u kojima spominje i druge vidove otpada. U Ezekielu 20,12-24 prorok snažnim riječima ukazuje na svrhu i posljedice pravog svetkovanja subote: "I dadoh im svoje uredbe i objavih svoje zakone, koje svatko mora vršiti da bi živio; dadoh im i svoje subote, kao znak između sebe i njih, neka znaju da sam ja Jahve koji ih posvećujem" (rr. 12.13) i: "Svetkujte moje subote, neka one budu znak između mene i vas, kako bi se znalo da sam ja Jahve, Bog vaš" (r. 20). Ove dvije izjave nalazimo u okviru teksta u kojem ponavlja doživljaje Izraela u pustinji u vrijeme izlaska iz Egipta; tako predstavljaju očitu vezu sa Izlaskom 31,3-17 gdje se o suboti govori kao "znaku" Božjeg posvećenja Njegovog naroda i Njegovog stvaralaštva. One također ponavljaju osnovno isticanje subote kao svetog dana u Petoknjižju (Izl 20,8-11; Lev 23,3) i Izraela kao svetog naroda (Izl 19,6; Lev 19,2).

Osim što je potvrdio značenje subote kao "znaka" (Izl 31,13-17; vidi I. A. 2. f), Ezekiel je dodao još nešto: spoznaju da Gospodin posvećuje svoj narod (20,12) i da im je Jahve Bog (r. 20). Spoznaja o tome svakako podrazumijeva i intelektualnu svijest, ali u tom izrazu se krije i mnogo bogatije značenje: on obuhvaća i potvrđuje  prisnu osobnu zajednicu. Za drevne Hebreje "znati" ili "poznati" u prvom redu je označavalo odnos. Zato Ezekiel 20,12.20 ističe – zapravo uči i zapovijeda – duboki, iskreni i trajni duhovni susret Boga i Njegovog naroda, koji ih povezuje s Njim u najprisniju moguću zajednicu.

Nekoliko drugih tekstova o suboti nalazimo u dijelu o Ezekielovom "idealnom hramu" u poglavljima 40-48. Ovdje "svećenici leviti, potomci Sadokovi" (Ez 44,15) "neka svetkuju moje [Božje] subote" (r. 24). Knez je "dužan davati žrtve paljenice, prinosnice i ljevanice za svetkovine i za mlađake, za subote i blagdane" (45,17). Na kraju neka subotom i na mlađake "vrata… koja gledaju na istok" – inače vrata "zatvorena šest radnih dana" – budu otvorena za bogoslužje i odgovarajuće liturgijske aktivnosti (46,1-3).

5. Tekstovi iz petog stoljeća: Nehemija

Nehemija, židovski vođa nakon povratka iz Babilona, triput spominje subotu. Prvi put to čini u pokajničkoj molitvi u kojoj potvrđuje da je Bog dao Izraelu "pravedne naredbe, čvrste zakone, zapovijedi izvrsne i uredbe", i da im je "objavio svoju svetu subotu" kao i "naredbe i Zakon" Mojsijev (Neh 9,13.14). Ovaj zapis predstavlja priznanje da se još u petom stoljeću razlikovalo između zapovijedi što ih je Bog izravno dao, i uredaba koje je Bog dao preko Mojsija. Ova se razlika u kasnijem judaizmu izgubila.

Dva druga teksta povezana su sa reformom subote. Narod je obećao da subotom i drugim blagdanima ne će trgovati s "narodima zemlje" (10,31-33). Kad je Nehemija kasnije vidio da se ratarski proizvodi pripremaju i njima subotom trguje (13,15.16), naredio je da se gradska vrata u Jeruzalemu, "kad se mrak spusti… zatvore" i "ne otvaraju do iza subote" (r. 19).

 

II. Subota u Novom zavjetu

A. Evanđelja

Novi zavjet pruža važne informacije o teologiji subote i svetkovanju subote. Posebice Isusovo učenje i život otkrivaju osnove koje trebaju rukovoditi Njegove sljedbenike u pitanjima vezanim uz subotu. U ovom dijelu razmatramo važnije slučajeve, kad je Isus primjerom, riječju i čudom liječenja naučavao suštinu pravog svetkovanja subote. Pri ocjenjivanju Isusovih sukoba sa Židovima po pitanju subote, u kojima je čak bio optuživan za kršenje subote, moramo biti svjesni onoga što je na kocki: pitanje o važenju "usmenog zakona". Do rasprava o suboti nije došli po pitanju onoga što je zabranjivao Stari zavjet, već u vezi sa tradicijama koje su nastale tijekom razdoblja između oba zavjeta (vidi V. A. 2).

Temeljno načelo koje je Isus objavio bilo je da nije došao ukinuti Zakon i Proroke, već da ih ispuni (Mt 5,17.18). Ovo je načelo prikazano Njegovim odnosom prema suboti i drugim propisima Dekaloga, kao što je poštovanje roditelja i izbjegavanje ubojstva (rr. 21.22; 15,3-6). On je svojim stavom uzvisivao božanski Zakon, ali je zbog toga dolazio u sukob sa židovskim dodacima i tumačenjima tog Zakona. Njegove subotnje aktivnosti i poučavanje, prikazani u četirima Evanđeljima, otkrivaju ponovno usvajanje izvorne svrhe subote vraćanjem njezinog cjelovitog, dubokog duhovnog značenja.

Neki tekstovi, koji u četirima Evanđeljima spominju subotu, nisu uključeni u Kristovu raspravu sa književnicima i farizejima, dok drugi pokazuju da se radilo o polemičkoj situaciji tijekom događaja ili poslije njega.

1. Subota u neprijepornom okružju

a. Isusovo pohađanje sinagoge. Isus je subotom odlazio u sinagogu (Mk 1,21; 6,2; Lk 4,16.31; 13,10). Prema Luki 4,16 imao je "običaj" subotom ići u sinagogu. Time je pokazao pozitivno stajalište prema suboti kao vremenu "svetog zbora" (Lev 23,3).

b. Savjet vezan u subotu u Mateju 24,20. Jedna Isusova tvrdnja u Njegovoj eshatološkoj raspravi zapisanoj u Mateju 24 pokazuje istu vrst pozitivnog naglašavanja subote. Proričući vrijeme kad će rimska vojska osvojiti Jeruzalem, Isus je savjetovao svojim učenicima: "Molite da vaš bijeg ne bude zimi ili u subotu." (r. 20) Teškoće koje donosi zima razumljive su, ali zašto je spomenuo subotu? Ponekad se kaže da bi bijeg subotom bilo teško izvesti zbog miješanja Židova; međutim, ako su Židovi bili zaokupljeni borbom, subota bi bila prikladno vrijeme za napuštanje grada. Nije uvjerljiva ni ideja da bi "subotnji dan hoda" predstavljao prepreku, jer način svetkovanja subote prikazan u Evanđeljima podrazumijeva da su kršćani izbacili ovaj izvanbiblijski dodatak (osim toga, rabinska literatura dopuštala je bijeg da bi se spasio život). Ovaj tekst jednostavno pokazuje da su se učenici trebali moliti da ne moraju bježati subotom ne bi li tako izbjegli situaciju u kojoj bi im bilo onemogućeno normalno svetkovanje subote i a što bi umanjilo osjećaj svetosti subote.

c. Svetkovanje subote dok je Isus boravio u grobu. Luka 23,54-56 pokazuje primjer svetkovanja subote u dan koji je Isus proveo u grobu. Žene su vidjele gdje je bilo položeno Njegovo tijelo, zatim "pripremiše miomiris i pomast", a u "subotu se nisu micale prema propisu (Zakona)". Čekale su do rano "u prvi dan sedmice" da odu do groba i pomažu tijelu, ali su ga našle praznog (Lk 24,1-3). "Propis" koji su poštovali bio je očito subotnja zapovijed Dekaloga. Svetkovanjem subote u vrijeme Isusove smrti pokazale su da su slijedile Njegov primjer svetkovanja subote. Ovo također potkopava teoriju prema kojoj je Isus imao negativno stajalište prema suboti, koje je, navodno, pružilo temelj kasnijem odbacivanju subote.

d. Najranija zapisana ozdravljenja. Najraniji zapisani primjeri Isusovog liječenja subotom čini se nisu izazvali nikakvu raspravu. Marko i Luka opisuju izlječenje opsjednutoga koji je prekinuo subotno bogoslužje u sinagogi u Kafarnaumu (Mk 1,21-28; Lk 4,31-37). Kasnije, očito iste subote, Isus je izliječio Petrovu punicu od jake groznice (Mt 8,14.15; Mk 1,29-31; Lk 4,38.39). Nakon zalaska sunca uslijedilo je više drugih izlječenja (Mt 8,16; Mk 1,32-34; Lk 4,40).

2. Događaji subotom koji su doveli do raspre

a. Trganje klasja subotom. Prvi sukob oko subote što su ga zapisala trojice sinoptičara nastao je oko pitanja je li dozvoljeno da Isusovi učenici trgaju klasje subotom (Mt 12,1-8; Mk 2,23-28; Lk 6,1-5). Učenici su "trgali klasje te ga trli rukama i jeli" (Lk 6,1). Premda je Stari zavjet dopuštao onima koji prolaze kroz njivu da se posluže  pšenicom i utaže glad, farizeji su prigovorili Isusu.

Prema usmenom zakonu (kasnije kodificiranom u Mišni i Talmudima), Isusove su učenike okrivili za dvije glavne vrste rada koji je subotom bio zabranjen: žetve i vršidbe (vidi V. A. 2). Isus ih je branio obraćanjem pozornosti na slučaj kad je David jeo postavljene kruhove jer je bio gladan, a spomenuo je i činjenicu da su svećenici u Hramu vršili dodatni rad subotom, a nisu zato bili krivi (Mt 12,3-5). Tako ni Njegovi učenici nisu bili krivi. Zatim je dodao: "A ja vam kažem da je ovdje nešto veće od hrama!" (r. 6) i objavio da je subota bila načinjena radi čovjeka, a ne obrnuto (Mk 2,27). Sva trojica sinoptika zaključju snažnom Isusovom tvrdnjom da je "Sin Čovječji uistinu gospodar subote" (Mt 12.8; Mk 2,28; Lk 6,5; vidi Stvaranje II. C).

b. Liječenje subotom kod sinoptika. U Mateju 12,9-13; Marku 3,1-5 i Luki 6,6-10 nalazimo izvještaj o liječenju čovjeka s uzetom rukom. Propisi, kasnije kodificirani u Mišni, dopuštali su subotom liječiti bolesnu ili povrijeđenu osobu, ali samo kad je situacija bila opasna po život. Ovo je bio kroničan slučaj pa se ovaj propis očito nije odnosio na njega. Zato su književnici i farizeji, "u nakani da ga okrive", upitali Isusa: "Je li dopušteno u subotu liječiti" (Mt 12,10; Lk 6,7). Isus im je odgovorio pitanjem: "Ima li tko među vama da svoju jedinu ovcu, kad bi u subotu upala u jamu, ne bi prihvatio i izvadio?" (Mt 12,11) Neki su rabinski propisi to dozvoljavali, no osnovno pitanje je bilo bi li za ljudsko biće trebalo učiniti nešto manje (r. 12). Zatim je farizejima postavio mnogo ozbiljnije pitanje: "Što je dopušteno u subotu: činiti dobro ili zlo? spasiti život ili ga upropastiti?" (Mk 3,4) Oni su smatrali da je ne učiniti dobro bilo isto što i učiniti zlo. Prema tome, propust da izliječi čovjeka s usahlom rukom bio bi suprotan njihovim osnovim načelima. Isus "ih srdito sve naokolo pogleda, ožalošćen zbog tvrdoće njihova srca" (r. 5).

Dva druga ozdravljenja koja su potakla pitanja zapisao je Luka: "Žena opsjednuta osamnaest godina od duha koji je bio začetnik bolesti" i čovjek s vodenom bolesti (Lk 13,10-17 i 14,1-6). U vezi s ovim ozdravljenjima Isus je ponovno ukazao na čovječnije postupanje sa životinjama subotom nego što su to književnici i farizeji bili spremni dopustiti za ljudska bića.

c. Liječenja subotom kod Ivana. U Evanđelju po Ivanu zapisana su samo dva Isusovo izlječenja subotom: u 5,2-9 ozdravljenje uzetog čovjeka u ribnjaku Bethezdi i u 9. poglavlju izlječenje slijepca. U prvom slučaju Isus je izliječio čovjeka i zatim mu zapovijedio: "Ustani, uzmi svoju postelju i hodaj!" (Iv 5,8). Čovjek je ustao i postupio onako kako mu je Isus rekao (r. 9); time je pokazao da je njegovo ozdravljenje bilo stvarno i potpuno. Ovaj je postupak izazvao sukob sa Židovima (rr. 10.16), pogotovo što je ozdravljeni čovjek prekršio zakon noseći teret subotom, što je bio jedan od trideset i devet glavnih poslova kasnije kodificiranih u Mišni. Isus je ovo ozdravljanje stavio u kontekst "moj Otac neprestano radi, zato i ja radim" (r. 17). Bog je bio stalno aktivan u održavanju svemira, kao i u djelu otkupljenja ljudskih bića. Isus je jednostavno, ali odlučno tvrdio da sudjeluje u ovoj stalnoj božanskoj otkupiteljskoj aktivnosti, potpuno sukladnoj svrsi subote. (Vidi Stvaranje, II. C.)

Da je u to bilo uključeno mnogo više od tjelesnog ozdravljenja vidljivo je iz riječi što ih je Isus uputio čovjeku kojega je kasnije našao u Hramu: "Eto, ozdravio si! Više ne griješi, da ti se što gore ne dogodi!" (r. 14) Ozdravljenje ovog čovjeka podrazumijevalo je duhovnu i tjelesnu dimenziju. Isto je prisutno u Isusovu izlječenju uzetoga u Kafarnaumu (Mt 9,1-7; Mk 2,1-12; Lk 5,17-25) kome je Isus oprostio grijehe, pokazujući "da Sin Čovječji ima vlast na zemlji opraštati grijehe" (Mt 9,6). Poruka je savršeno ista kao ona koju je objavio prigodom izlječenja uzetoga kod ribnjaka Bethezde. Tako su ova čuda bila proglašavanje Isusove božanske naravi i mesijanstva.

U slučaju izlječenja slijepca od rođenja, farizeji su optužili Isusa da ne svetkuje subotu (Iv 9,16). I ovom prigodom Isus nije poštovao farizejske zakone o svetkovanju subote, a ne biblijske propise. Što više, Isus je ovo čudo nazvao Božjim djelom (r. 3). Neposredno prije ovog ozdravljenja Isus je izgovorio riječi vrlo slične u značenju onima koje je izrekao kod ozdravljanja uzetoga kod Bethezde. Sada je rekao: "Dok je dan meni treba čini djela onoga [Oca] koji me posla." (r. 4) Ovim čudom Krist je ponovno otkrio da sudjeluje u djelovanju Boga Oca, i time je ponovno usmjerio pozornost na sebe kao Mesiju, preko kojega se svijetu daju božanska milost i blagoslovi.

3. Značenje Isusovih iscjeljivanja subotom

a. Razlozi za iscjeljivanja subotom. Isus je svoja čuda ozdravljanja mogao ograničiti na druge dane osim subote, ali to nije učinio. Zapravo čini se da Evanđelja posebno naglašavaju liječenja subotom koja su izazivala protivljenje Židova. Pomoću njih je Isus dao pouke o pravom svetkovanju subote. Štoviše, ovim je čudima usmjerio pozornost na svoju božansku narav, na zajedništvo s Ocem i na svoje djelo spašavanja. Sukob oko ozdravljenja subotom dao je Isusu priliku da uči važnim istinama koje su se odnosile na Njegovo spasiteljsko djelo. Osim toga, dva izlječenja subotom koja spominje Ivan, dogodila su se u Jeruzalemu u vrijeme godišnjih blagdana i time pružila Isusu priliku da objavi istine važne za spasenje ljudskih bića.

b. Ozdravljenja kao objave Isusove misije. Vrijedno je zapaziti dva ozdravljenja subotom, zapisana u Evanđelju po Ivanu, zbog rasprave koja je uslijedila i zato što su predstavljala karike u nizu događaja kojima je potvrđena Isusova misija. Kad je Isus ozdravio uzetog čovjeka kod ribnjaka Bethezde i objavio da On i Otac rade, Židovu su to shvatili kao tvrdnju izjednačavanja s Bogom i "još više nastojali da ga ubiju" (Iv 5,18). Isus je istaknuo nekoliko značajnih istina: (1) Sin čini isto što i Otac (r. 19); (2) "Otac ljubi Sina i pokazuje mu sve što sam čini. Pokazat će mu još veća djela od ovih" (r. 20); (3) "jer kao što Otac uskrisuje mrtvace i vraća im život, tako i Sin vraća život" (r. 21); (4) Otac, koji ima život u sebi, dao je i Sinu "da ima život u sebi" (r. 26); (5) Otac je "sav sud dao Sinu" (r. 22); (6) "tko ne poštuje Sina, ne poštuje ni Oca koji ga posla"(r. 23); i (7) onaj tko čuje Kristovu riječ i dođe k Njemu "ima život vječni" (r. 24; usp. rr. 39.40).

Isus ovdje uči, kao i u poglavljima koja slijede, da je pravi život, "vječni život", dostupan ljudskim bićima i da ga mogu primiti samo po Njemu. Ovo je ustvari osnovna vijest koju je Ivan objavio na samom početku svog Evanđelja: "U njoj bijaše Život i Život bijaše svjetlo ljudima." (Iv 1,4)

"Vječni život", što ga ima Krist kao jedini Izvor, jeste ono što je bio predmet Isusovih iscjeljivanja subotom. U Isusovoj raspravi kod ribnjaka Bethezde ovaj se izraz javlja dvaput (Iv 5,24.29), a pojavljuje se i u kasnijim poglavljima (Iv 6,27.40.47.54.68; 10,28; 17,2.3). Isus je jasno istaknuo da ovaj izobilan život (Iv 10,10) – život punine, cjelovitosti i bogatstva – zapravo počinje sada za one koji prihvate Njega i Njegovo spasenje (vidi Iv 5,24). Krist također potvrđuje da će se ovaj život produžiti u vječnost kad On uskrisi mrtve "u posljednji dan" (Iv 6,40; usp. 5,28.29; 6,39.40.54; 1 Kor 15,51-54; 1 Sol 4,16.17).

B. Djela, Poslanice i Otkrivenje

1. Djela

Podaci iz Djela apostolskih pokazuju da su apostoli poslije Isusova uskrsnuća nastavili svetkovati subotu. U Antiohiji u Pizidiji (u Maloj Aziji) Pavao i Barnaba su prisustvovali i sudjelovali dva tjedna zaredom u bogoslužju u sinagogi (Dj 13,14.42-44). Nekoliko godina kasnije, tijekom Pavlova drugog misioanrskog putovanja, Pavao i Sila su se u subotu pridružili skupini žena koja se okupila pored rijeke u Filipima (Dj 16,12.13).

Kad je stigao u Solun, Pavao je otišao u sinagogu "po svom običaju" (Dj 17,2), što je izraz vrlo sličan onome o Isusu u Luki 4,16. U tri subote koje je proveo u Solunu, Pavao je "raspravljao s njima na temelju Pisama, tumačeći i dokazujući kako je trebalo da Mesija trpi i uskrsne od mrtvih" (Dj 17,2.3).

Kasnije je Pavao godinu i pol dana radio u Korintu (Dj 18,1-18). Tijekom sedmice radio je u svom zvanju izrađujući šatorska krila (r. 3, DF), ali je "svake subote raspravljao u sinagogi i nastojao pridobiti Židove i Grke" (r. 4). No za vrijeme ovog dijela svog boravka u Korintu, zbog židovskog protivljenja na koje je naišao u sinagogi (rr. 6.7), propovijedao je "riječ Božju" (r. 11) u kući Ticija Justa.

Tako Djela apostolska bilježe niz slučajeva u kojima su Pavao i njegovi pratioci svetkovali subotu. S druge strane, nema izvještaja da bi ovi apostoli ikada održavali bogoslužja prvog dana sedmice. Dva teksta za koja se tvrdi da su dokaz redovnog nedjeljnog bogoslužja – Djela 20,7 i 1. Korinćanima 16,2 – u biti to nisu. Prvi zapravo govori o večernjem sastanku u posebnoj prigodi (prema biblijskom računanju u subotu uvečer), a drugi je savjet da svatko kod kuće (a ne u crkvi ili sinagogi) stavlja po strani novac koji će se kasnije prikupiti.

2. Poslanice

Jedina dva teksta u kojima se u novozavjetnim poslanicama spominje riječ "subota" (premda s različitim grčkim riječima, kako ćemo to vidjeti u nastavku), su Kološanima 2,16 i Hebrejima 4,9.

a. Kološanima 2,14-17. Suvremeni znanstvenici priznaju da je tekst u Kološanima 2-23 rasprava protiv heretičkog učenja, vjerojatno gnostičke naravi (vidi posebno rr. 8-11.18-23). U ovom kontekstu nalazimo tekst o Bogu koji je "izbrisa[o] zadužnicu koja je svojim odredbama bila nama protivna" (r. 14) i uputu: zato "neka vas nitko ne osuđuje zbog jela ili pića, ili zbog godišnjih blagdana, ili mlađak­, ili subot­", koje su "samo sjena stvarnosti koja je imala doći", "stvarnosti" koja je pripadala Kristu (rr. 16.17).

Je li ovdje upotrijebljen grčki sabbaton u množini ili jednini, nije jasno. Mnogi komentatori smatraju da ovaj tekst govori o "subotama" ili blagdanima o kojima je riječ u Mojsijevu "obrednom zakonu", a ne o tjednim subotama.

No ovi se komentatori i tumači, međutim, uglavnom nisu pozabavili s činjenicom da je tekst u Kološanima 2,16 po svemu sudeći sličan ponovljenim starozavjetnim tekstovima o trilogiji uzorka godišnjih-mjesečnih-tjednih blagdana (ovim ili obrnutim redom). Naravno da ne možemo biti potpuno sigurni da se kod krivovjerja u Kolosi radilo o trostrukoj skupini blagdana, a možda se ovdje upotrijebljena terminologija ne može uspoređivati s onom u Starom zavjetu. Također je moguće da se Pavao poslužio uobičajenim književnim sredstvom izvrnutog paralelizma, pa je tako s godišnjih prešao na mjesečne, da bi se ponovno vratio na godišnje blagdane.

U svakom slučaju, ne smijemo previdjeti činjenicu da s­m kontekst u kojem je spomenuta ova trilogija izraza u Kološanima, nema veze sa samim danima, većobredima. Tekst spominje blagdane u kojima je bilo prisutno "jelo i piće". Ukratko, Kološani ovdje raspravljaju o ceremonijalizmu koji je iz vida izgubio Krista, Onoga na koga su ukazivali starozavjetni obredi.

Značajno je i to što u starozavjetnim tekstovima koji spominju ovu trilogiju blagdana, u svakom pojedinom slučaju nije riječ o svetkovanju dan­, već o načinu na koji su se ovi blagdani odnosili prema odredbama "obrednog zakona" (1 Ljet 23,31; 2 Ljet 2,4; 8,13; 31,3; Iz 1,11-14; Ez 45,17).

Pogrešno isticanje obreda i zadovoljavanje s formalizmom moglo je dovesti do religije bez značenja, bilo u stazoravjetno ili novozavjetno vrijeme. U Kološanima 2,16.17 nalazimo savršeno istu poruku kao u Izaiji 11,11-14; ni u jednom slučaju ne radi se o svetosti Bogom određenog dana za svetkovanje. U stvari, u oba slučaja napadu je izložen samo grubi "ceremonijalizam", s tim što se  poslanica Kološanima suproti osuđivačkom duhu nekih koji su zastupali sada zastarjele obredne službe.  Zato spominjanje riječi sabbaton u Kološanima 2,16 ne nagovještava niti ne podrazumijeva ukidanje same subota sedmog dana. Štoviše temeljito prikazano svetkovanje subote kod apostola protivi se svim pokušajima da se Kološanima 2,16 upotrijebi kao dokaz ukidanja sedmog dana, subote.

b. Hebrejima 2,7–4,13. U dijelu Poslanice Hebrejima od 3,7 do 4,13 osam puta nalazimo izraz katapausis (3,11.18; 4,1.3 [dvaput].5.10.11) , a triput glagol katapauo (4,4.8.10). Gotovo svi su prevedeni s "počinak" ili "počinuo". Riječsabbatismos nalazimo samo jedamput (4,9 i prevedena je sa "subotni počinak"). Prema tome ovdje je očito ključna ideja "počinak", uključujući i "subotni počinak". Ovaj ulomak poslanice Hebrejima predstavlja savjetodavno/homiletičko tumačenje Psalma 95,7-11 koji se odnosi na neposluh Izraelaca tijekom putovanja pustinjom. Njihov neposluh doveo je, zauzvrat, do Božje zakletve da neće ući u Njegov počinak.

Ova misao u psalmu na početku sadrži poziv: "O da danas glas mu poslušate: 'Ne budite tvrda srce kao u Meribi."' (Ps 95,7.8) Ova izjava je temelj cijelog ulomka u poslanici Hebrejima (Heb 3,8.13.15; 4,7) u kojem je riječ "počinak" uporabljena kao metafora da prikaže doživljaj spasenja u Kristu (usp. Mt 11,28-30). Ovaj "počinak" se može odnositi i na neko buduće, eshatološko ispunjenje. Poslanica Hebrejima, zajedno s drugom novozavjetnom literaturom naglašava oboje, sadašnje iskustvo vjerom i vrijeme konačne nagrade (vidi Heb 10,25 i Heb 11).

U Hebrejima 4,4 pisac aludira na Božji počinak od rada u vrijeme stvaranja; spominjanjem subote (4,9.10) oslanja se na ovo: "Prema tome, preostaje narodu Božjem neki subotni počinak. Jer tko je ušao u počinak njegov, i sam je počinuo od djela svojih, kao i Bog od svojih." Postoje različita tumačenja na što se ovdje misli pod "subotnim počinkom". S obzirom na snažno isticanje oponašanja Božjeg primjera, neki su tvrdili da se ovdje radi o svetkovanju subote. S druge strane, nije mudro uzeti ga kao potvrda svetkovanja nedjelje s obzirom na činjenicu da u ovom ulomku nedjelja nigdje nije spomenuta. "Drugi dan" u osmom retku nije nedjelja, jer jasno pokazuje da se radi o vremenu koje je za Jošuu i osvajanje Kanaana budućnost.

S obzirom na koncept "počinka" u cijelom ulomku, oni koji izjavu o "subotnom počinku" tumače kao metaforu, čini se da su najbliži onome što se tekstom želilo reći. Na nesreću i neispravno, neki su egzegete zaključili da zato što je subotni počinak ovdje metaforički upotrijebljen da prikaže ono što je Krist doživio, to mora biti dokaz da je sedmična subota ukinuta. Međutim, mnogo je razumljivije suprotno gledište, jer ako oni kojima je Poslanica bila upućena nisu svetkovali tjednu subotu, onda bi bila izgubljena snaga homiletičko/teološkog argumenta. Zato, premda Hebrejima 4,9.10 ne govore prvenstveno o svetkovanju subote, ovaj tekst pruža neizravnu potvrdu apostolskom svetkovanju sedmog dana tjedna.

3. Otkrivenje

U Otkrivenju 1,10 nalazimo izraz "dan Gospodnji" kojim je obilježen dan u koji je Ivan na otoku Patmosu primio viđenje. Ova izraz je očito suprotan danima rimskog imperatora: On uzvisuje Gospodina Isusa Krista iznad Domicijana, koji je prograno Ivana na Patmos i koji je volio da ga se oslovljava kao "Gospoda i Boga".

Mnogi su tumači zaključili da se ovdje radi o prvom danu tjedna, o nedjelji. Međutim, tek gotovo stoljeće kasnije nalazimo najraniji primjer uporabe izraza "dan Gospodnji" u jednom patrističkom izvoru koji ga primjenjuje na tjednu kršćansku nedjelju (vidi V. B. 2. b). Metodološki nije ispravno ovu primjenu učitavati u Novi zavjet, u kome nema dokaza njegove ranije ili onovremene uporabe. Evanđelje po Ivanu koje je vjerojatno nastalo samo nekoliko godina nakon pisanja Otkrivenja, i koje bi zato trebalo biti posebno značajan izvor, nedjelju dosljedno naziva "prvim danom sedmice". Nijednom ne rabi izraz "dan Gospodnji", što je vrlo neobična pojava ako je "dan Gospodnji" već bio kršćanska oznaka za nedjelju.

Manji broj tumača smatra da je Ivan u viđenju prenesen u vrijeme posljetka i da je to značenje njegove uporabe izraza "dan Gospodnji". Za tako nešto nema lingvističke osnove (izraz se razlikuje od "dana Kristova"). Osim toga, budući da se prvo viđenje i nekoliko drugih, bar u svom početnom dijelu odnose na Ivanovo vrijeme, nije prihvatljivo izrazu "dan Gospodnji" u Otkrivenju 1,10 dati eshatološke elemente.

Više raznih podataka ukazuje na to da je, umjesto toga, "dan Gospodnji" u Otkrivenju 1,10 bio subota. (1) Ovaj su dan Krist i Njegovi apostoli dosljedno svetkovali prisustvujući bogoslužjima; osim toga, bio je to dan za koji je Krist izričio rekao da mu je Gospodar (Mt 12.8; Mk 2,28; Lk 6,5). (2) Otkrivenje Ivanovo je prepuno starozavjetnih izraza i slika, pa za Otkrivenje 1,10 može biti od posebnog značenja što Stari zavjet govori o suboti kao Božjem svetom danu (Iz 56,4, 58;13; Ez 20,12.13.20.21.24; 22,8.26; 23,38). Otkrivenje pokazuje posebno slaganje s osnovnim konceptima i slikama iz Ezekiela; značajno je što je Ezekiel starozavjetni prorok koji je najčće rabio frazu "moje [Božje] subote". (3) Vijest prvog anđela iz Otkrivenja 14,6 upotrebljava rječnik stvaranja sličan rječniku u subotnjoj zapovijedi u Dekalogu; ova je vijest povezana s psalmom hvale koji se po Davidovu nalogu pjevao prigodom prenošenja Kovčega s Deset zapovijedi u Jeruzalem (vidi 1 Ljet 16,7-36). (4) Isticanje Božjih zapovijedi u Otkrivenju (usp. Otk 12,17; 14,12) ukazuje na cjelovitost Božjih zahtjeva, uključujući i svetkovanje subote.

C. Sažetak novozavjetnih pokazatelja

Podaci iz Novog zavjeta pokazuju da su Krist i Njegovi apostoli redovno svetkovali subotu prisustvujući "svetom zboru" (obično u sinagogama). Štoviše, nigdje u Novom zavjetu nema podataka o tome da je bilo koji drugi dan bio odvojen kao dan za bogoslužje. Osim toga, u Novom zavjetu nećemo naići na raspravu o suboti i nedjelji. Kad god u religioznoj praksi dolazi do velikih promjena, to neminovno izaziva sukobe, kao što je u Novom zavjetu bio slučaj s obrezanjem. No u Novom zavjetu nećemo nigdje naići ni na kakvu polemiku oko svetkovanja sedmoga dana tjedna. Ova činjenica postaje dodatni snažan dokaz za nastavak svetkovanja subote. U novozavjetnom razdoblju jedina kršćanska subota bio je sedmi dan tjedna.

 

III. Biblijska teologija subote

Aksiom da religijska praksa nije bolja od teologije koja je izlaže i podržava, važi i za svetkovanje subote i teologiju same subote kao i sve druge vidove vjerskog života. Ova činjenica ukazuje na važnost razumnog, biblijski utemeljenog razumijevanja pravog svetkovanja subote. No ima tu još nešto: subota nije sama sebi cilj, već je pokazatelj unutarnjeg doživljaja. Za kršćane je središte vjerskog doživljaja osobni odnos s Isusom Kristom i preko Njega s Bogom Ocem (Iv 14,9.21.23; 17,21-23.26). Ovaj je odnos srce doživljaja odražavanog u suboti. Svaki vid teologije o suboti, kao i načina svetkovanja subote o kome govori, djelovanje je božanskog Trojstva i odražava životvorni odnos s Njime.

Da bi bila važeća, teologija o suboti mora biti utemeljena na Bibliji, čvrsto ukorijenjena u Starom i u Novom zavjetu. U ovom smislu se teologija o suboti temeljito razlikuje od takozvane teologije "nedjelje", koja se ne može osloniti ni na kakvu božansku riječ, jer u Bibliji nigdje nije spomenuta posebna svetost nedjelje. Naprotiv, Biblija sadrži brojne tekstove koji opisuju značajke sedmog dana tjedna i objavljuje da je on dan kojega je Bog odvojio za bogoslužje i počinak.

U ispitivanju teologije subote mi se oslanjamo na druge biblijske doktrine. Konačna slika mora predstavljati povezanu cjelinu.

A. Subota i doktrina o Bogu

Temeljno pitanje koje moramo postaviti glasi: "Što nas subota uči o Bogu?" Sljedeći popis, ni u kom slučaju konačan, ukazuje na neke glavne elemente Božje naravi, karaktera i aktivnosti koji su osvijetljeni subotom kako je prikazana u Svetom pismu.

1. Bog kao Stvoritelj

Bog je svemogući Stvoritelj koga ljudska bića trebaju priznati i štovati, i s kojim trebaju uspostaviti zajedništvo da bi imali izobilan život. Ovu poruku nedvojbeno nalazimo u Postanku1 i 2, kao i u zapovijedi o suboti u Dekalogu te u različitim drugim biblijskim ulomcima. Stvoritelj je subotu predvidio kao blagoslov za ljudska bića kojima je posebno potrebno zajedništvo sa Stvoriteljem, na koje subota podsjeća i koje potiče.

Moramo držati na umu da su Krist, božanski Sin Božji, kao i Bog Otac, sudjelovali u stavranju i uspostavi subote. Bez Krista "ništa što je postalo nije bez" Njega postalo (Iv 1,1-3), "jer je u njemu sve stvoreno – sve na nebu i na zemlji, vidljivo i nevidljivo" (Kol 1,16).

2. Bog kao Otkupitelj

Bog je silni Otkupitelj i Spasitelj; Njegovo izbaviteljsko djelo prethodi zavjetnom odnosu s narodom koji je otkupio. Među ranije spomenutim biblijskim tekstovima, Izlazak 31,17 i Ezekiel 20,12.20 govore o suboti kao znaku Jahvine vlasti i o Njemu kao Posvetitelju.  Isto tako, u izravnoj vezi sa subotnjom zapovijedi u Izlasku 20 i Ponovljenom zakonu 5, povijesni prolog u Dekalogu govori posebice o Jahvinom silnom djelu izbavljenja kad je svoj narod izbavio iz egipatskog ropstva (Izl 20,2; Pnz 5,6). Osim toga, u Mojsijevom ponavljanju subotnje zapovijedi spominje se Božja spasiteljska djelatnost (Pnz 5,15).

Subota kao znak otkupljenja zapravo ima prednost na subotom kao uspomenom na stvaranje. Samo oni koje je Krist stvarno izbavio, mogu spoznati i razumijeti značenje stvaranja. Osim toga, primjer Božjeg oslobađanja Izraelaca iz egipatskog ropstva usmjerava naše misli na otkupljenje osigurano životom, smrću i uskrsnućem Isusa Krista. Ovo otkupljenje, zapravo, čini sva manja izbavljenja, uključujući i izlazak iz Egipta i Izraelovo oslobađanje iz Babilona, djelotvornim i znakovitim.

3. Bog kao tvorac Saveza

Bogu je stalo do zajednice s Njegovim stvorenjima. To je kod stvaranja prikazao time što je subotu odvojio kao poseban dan za druženje s ljudima koje je stvorio. Kristova služba na zemlji pruža istu pouku. On je subotom održavao zajednicu sa svojim narodom i svakodnevno pokazao kako se druži s njima. Upravo kao što je namjena subote u biblijska vremena bila da bude dan kad Božja djeca njeguju posebnu zajednicu s Njim i sa svojim bližnjima na bogoslužju, to isto je i njezina namjena danas.

Problem grijeha i Božje izbavljenje ljudskih bića od njega donijelo je dodatnu dimenziju Božjem druženju s ljudskim rodom. Oni koji prihvate božansku spasiteljsku milost, razlikuju se od ostalih zato što su uspostavili odnos saveza s Bogom. U savezu koji je Bog s Izraelom učinio pod Sinajem, Njegova ranija dobrota, koja se očitovala u oslobađanju Izraelaca iz egipatskog ropstva, predstavljala je osnovu za zajedništvo. A subota je u propise saveza – Deset zapovijedi – bila tako utkana, da je ona sama nazvana "vječni savez" (Izl 31,16).

Savezi podrazumijevaju uzajamne obveze. Na Sinaju je veliki suvereni Vladar svemira stupio na zemlju da sklopi formalni savez s narodom kojega je izbavio iz okrutnog ropstva. Ovaj je savez jamčio Njegovu stalnu brigu i zaštitu, ali je zauzvrat zahtijevao poslušnost kojom će narod očitovati svoju odanost Njemu. Tako uspostavljen zavjetni odnos učinio je da Izrael bude "kraljevstvo svećenik­, narod svet" (Izl 19,6). Ovaj opis nalazi odjeka u Novom zavjetu u prikazu kršćanske crkve (1 Pt 2,9; Otk 1,6). Novozavjetni savez, koji je izravno utemljen na spasenju postignutom uz beskonačnu cijenu božanskog Trojstva, jamči Božju stalnu brigu. No isto tako zahtijeva poslušnost Desetorim zapovijedima u znak zahvalnosti i odanosti Njemu (Heb 8,10; 10,16; usp. Jr 31,31-33).

4. Bog kao Davatelj dobrih darova i Održavatelj stvorenoga

S obzirom da ukazuje na Božju aktivnost stvaranja i novog stvaranja, subota pokazuje Njegovu darežljivost. U Edenu se postarao za sve što je bilo potrebno ljudskim bićima koja je stvorio. Ovim je bio obuhvaćen sam život, ljudska i božanska zajednica, potpuno zdravlje i sreća, savršena sredina te svi talenti i umne i tjelesne sposobnosti nužne za pravilno funkcioniranje čovječanstva. Otkupljenjem i spasenjem koje je omogućeno Kristovom žrtvom, vraćeni su svi blagoslovi obnovljene zajednice s Bogom. Zahvaljujući Kristu ljudska bića mogu dobiti oprost grijeha, doživjeti duhovnu obnovu i steći radost i unutarnji mir koji samo spasenje može osigurati. Osim toga, Bog pruža tjelesne blagoslove čak i onima koji Ga ne priznaju. Prema Kristovim riječima, nebeski Otac "čini da njegovo sunce izlazi nad zlima i dobrima,i da kiša pada pravednima i nepravednima" (Mt 5,45).

Ova Isusova izjava je objava da je Bog Održavatelj svega, da stalno bdije nad ljudskim bićima koja je stvorio, i da zadovoljava njihove potrebe. Ovaj vid Očevog i Kristovog karaktera i aktivnost prikazan je i u Kristovoj izjavi koju je dao nakon jednog od subotnjih čuda iscjeljenja: "Otac moj neprestano radi, zato i ja radim." (Iv 5,17) Nema sumnje da su Kristova subotnja iscjeljenja snažan svjedok činjenice da je Bog veliki Održavatelj kao i Spasitelj i Darodavac svih dobrih darova (Jak 1,17).

5. Bog kao vrhovno poštenje

Bog je savršeno pošten. "Bog nije pristran." (Dj 10,34) Sedmi dan je poseban znak i očitovanje Božjeg potpunog i nepokolebljivog poštenja. On je dar ljudskom rodu koji je jednako primjenjiv i svakome dostupan. Svuda se javlja istom redovitošću i istom količinom. Osim toga, u vezi sa svetkovanjem subote među drevnim Izraelcima Bog je odredio da svi – sluga i pridošlica, kao i zemljoposjednik (Izl 23,12) – ima taj jedan dan svakog tjedna oslobođen svakog uobičajenog posla, što pokazuje savršenu nepristranost.

6. Bog kao savršenstvo

Bog je savršen. Osnovni svjedoci ovoga su činjenice stvaranjua i otkupljenja na koje subota podsjeća. U početku su Božja djela bila savršena i takva su ostala dok grijeh nije zaprljao Njegovo stvaranje. Spasenje koje Krist nudi je savršeno. Isus Krist je oboje, "začetnik i završitelj vjere" (Heb 12,2). Čuda koja je Krist učinio subotom i Njegova izlaganja u vezi s njima otkrivaju savršenstvo božanskog Trojstva u djelu spašavanja. Na kraju, treba zamijetiti da će "nova nebesa i zemlja nova", koje će Bog stvoriti, također biti savršeni (Iz 66,22, Otk 21,1-4).

7. Kristova božanska narav

Krist je Bog. Subota svjedoči o Kristovom božanstvu zahvaljujući Njegovoj izjavi da je Gospodar subote (Mt 12,8) i čudima izlječenja koja je učinio subotom. On je gospodar subote zato što ju je načinio. Njegova iscjeljenja nisu predstavljala samo natprirodno izlječenje tijela, već i oproštaj grijeha i osiguravanje duhovne cjelovitosti, što je nedvojbeno svjedočilo o Njegovoj božanskoj naravi i naglašavalo istinu Njegove tvrdnje da je jedno sa svojim nebeskim Ocem (Iv 5,17.19.20; 9,3.5; 10,30). Tako nam subota pomaže u prepoznavanju Kristove božanske naravi. (Za druge značajke doktrine o Bogu vidi Bog, I–VIII.)

B. Subota u doktrini o ljudskom rodu

1. Subota i čovjekova "stvorenost"

Drugi dio pitanja što nas subota uči o Bogu glasi: "Što nam subota kazuje o nama samima kao ljudskim bićima?" Time što našu pozornost svraća na tjedan stvaranja, subota nas podsjeća da smo stvorena bića. Kao takvima Bog nam je dao različite sposobnosti i talente, primjerene aktivnostima koja ljudi mogu obavljati. Naši su praroditelji bili stvoreni na Božju sliku i ta je slika na određene načine ostala do danas, unatoč oštećenjima koja su posljedica grijeha. Među sposobnostima koje je Bog dao ljudskoj obitelji su zajedništvo, ljubav, samilost i različite emocije koje doživljujemo. Premda je neke od njih grijeh jako ograničio i čak zatro, Božje otkupljenje u Kristu može ih obnoviti, i to čini u onima koji prihvate Kristovu spasiteljsku milost.

Činjenica je da smo stvoreni kao pojedinci s različitim značajkama "stvorenosti". Kao takvi mi smo smrtna bića. Kad je stvorio ljude, Bog ih nije obdario besmrtnošću; stoga su svi ljudi podložni smrti. Bog jedini ima besmrtost (1 Tim 6,16). Samo On može dati besmrtnost i to će učiniti svojim vjernim sljedbenicima kad se Krist vrati na zemlju (1 Kor 15,51-54; 1 Sol 4,15-17).

Budući da nas subota navodi na razmišljanje o našoj ljudskoj "stvorenosti", ona nas podsjeća da nismo ni svemogući ni sveznajući, već da živimo i djelujemo samo unutar ograničene sfere života i sposobnosti koje nam je podario naš Stvoritelj. To u nama treba pokrenuti duh istinske poniznosti, jer činjenica da sva ljudska bića za svoje postojanje i talente duguju suverenome Bogu, ne ostavlja prostora za ikakvo hvalisanje. Uz to, svijest o našoj ljudskoj stvorenosti treba u nama stvoriti odnos poštovanja i brige prema svim ljudskim bićima. Osim toga, to nas treba učiniti osjetljivima za naš okoliš, kad shvatimo kako nas je Bog odredio da brinemo o njemu.

2. Subota kao sredstvo "izjednačenja"

Time što našu pozornost usmjerava na stvaranje i našu vlastitu stvorenost, subota djeluje kao sredstvo "izjednačenja". Kao što smo ranije zamijetili (III, A. 5), subota je jednako dostupna svim ljudskim bićima, istom redovitošću i u istoj količini. Osim toga, Bog je pokazao da njezin počinak važi za sve ljude, sluge i pridošlice, kao i vlasnike dobara. Univerzalnost subote istaknuo je i prorok Izaija kad kaže da među njezine svetkovatelje ubraja i "sinove tuđinske koji pristadoše uz Jahvu" (Iz 56,6.7). Budući da subota predstavlja dio vremena, njezina univerzalnost pokazuje da je na raspolaganju svim ljudskim bićima, nepristrano i besplatno.

3. Subota i naša vrijednost za Boga

Subota također uči da u Božjim očima vrijedimo i da nam je dao značajan potencijal. Jedan od izraza Njegove ljubavi prema nama je upravo činjenica što je subotu dao ljudima koje je stvorio, kako bi mogli s njim njegovati posebno zajedništvo. No od Njega potječu i svi ostali blagoslovi: sam život, ljudsko zajedništvo, prekrasni okoliš i intelektualna i fizička snaga. Zato su ljudska bića u stanju vršiti korisne i značajne pothvate koji mogu predstavljati vrijedan doprinos Bogu i društvu. Bog nam je dao niz od šest dana u koje možemo obavljati koristan posao. Upravo kao što je On ocijenio "vrlo dobrim" ono što je stvorio u šest dana (Post 1,31), i mi se na kraju naših šest radnih dana možemo zahvaliti Njemu za ono što nam je omogućio da postignemo.

4. Subota i zajedništvo, ljubav i sućut

Subota nas podsjeća da je Bog ljude obdario potrebom za zajedništvom i sposobnošću da vole, brinu i pokazuju sućut. Subota je trebala biti dan svetoga zbora (Lev 23,3). Ona je uz to bila podsjetnik drevnim Izraelcima da, zato što je Bog bio toliko ljubazan da ih je oslobodio iz egipatskog ropstva, i oni trebaju biti milostivi i prema svojim bližnjima postupati  ljubazno i milostivo.

C. Subota i doktrina o spasenju

Grijeh je poremetio Božji izvorni plan za stvorene ljude, ali je zahvaljujući Kristu ovaj plan obnovljen i djeluje za sve koji prihvate Njegovu spasiteljsku milost. Subota ima ulogu u rješavanju situacije grijeha, jer je znak Kristove posvećujuće sile i Njegova gospodstva. Ona nam pomaže da shvatimo svoju potrebu za otkupljenjem, spasenjem i obnovom. Ona usmjerava naš um prema Njemu koji jedini ima lijek za bolest grijeha i njegovo ropstvo. Ukazujući na Krista kao Otkupitelja, subota nam pomaže prepoznati našu potrebu za spasenjem i beskonačnu cijenu koju su Bog Otac i Isus za njega platili.

Biblijska osnova za soteriološko značenje subote proizlazi iz nekoliko razmatranja: (1) Obveza svetkovanja subote, zajedno s drugih devet zapovijedi Dekaloga, uspostavljena je na Sinaju u okviru Božje otkupljujuće ljubavi i spasiteljskog djelovanja. (2) Subota je proglašena znakom da je Jahve Bog svom narodu i da ga On posvećuje. (3) Pravilno svetkovana, subota dovodi do toga da se radujemo u Bogu kako je to prikazano u Izaiji 58,13.14. (4) Kristova liječenja subotom snažno prikazuju Njegovu moć da liječi duhovno kao i tjelesno. Krist je svakako jedini Spasitelj. On je taj koji je izbavio Izraela iz egipatskog ropstva (vidi 1 Kor 10,1-4) i On je taj koji oprašta grijehe i ljudskim bićima okovanima grijehom daje slobodu i zdravlje.

Kao zaključnu primjedbu o odnosu subote prema spasenju ponavljamo da za ljudska bića u svijetu grijeha, subota kao znak otkupljenja ima prednost nad njom kao znakom ili uspomenom na stvaranje. Da bi stvaranje i naš Stvoritelj za nas imali stvarno značenje, prvo mora doći do "ponovnog stvaranja". To ne umanjuje važnost subote kao uspomene na stavranje, već jednostavno ukazuje na važnu činjenicu da za ljudska bića, podložna ropstvu grijeha, prethodi oslobođenje od tog ropstva; ono je temelj svake spoznaje o Bogu i odnosu prema Njemu. Ispravno svetkovanje subote moguće je ostvariti samo u okviru osobne zajednice s Kristom.

D. Subota i doktrina o Crkvi

Kao što smo vidjeli, subota služi kao "izjednačenje" samom svojom naravi i time što u nama održava svijest o našoj stvorenosti. No subota vrši "izjednačenje" i svojom soteriološkom dimenzijom, ne samo zbog naše potrebe za spasenjem koju imaju sva ljudska bića, nego i zato što oni, koji je uzimaju u svoj život, ulaze u zajedništvo u kojem nema "više ni Židova ni Grka; nema više ni roba ni slobodnjaka; nema više ni muškog ni ženskog" jer su "svi samo jedan u Kristu Isusu" (Gal 3,28). Ova zajednica je Kristova ekklesia, kršćanska crkva.

Kao znak Kristove otkupiteljske snage, subota joj daje ulogu u stvaranju poštovanja popraćenog ljubavlju u cijeloj kršćanskoj zajednici. Ona nas podsjeća da svi sudjelujemo u zajedničkom spasenju i da je Onaj koji je naš Gospodin i Spasitelj, ujedno Gospodin i Spasitelj naše kršćanske braće i sestara. Okupljajući se iz subote u subotu, mi rastemo u uzajamnoj ljubavi i poštovanju. Zapravo veza između iskrenih Kristovih sljedbenika postaje tako prisna da su prožeti duhom Kristovih riječi: "Nitko nema veće ljubavi od ove: položiti vlastiti život za svoje prijatelje." (Iv 15,13) Kad je izgovorio ove riječi, Isus je besumnje mislio na predstojeću smrt, ali Njegova izjava ima i proročko i obećavajuće značenje za sve kršćane. Ona se odnosi na zajednički život crkve u tom smislu da svaki pojedini vjernik tako ljubi svog brata i sestru u Kristu, da bi bio voljan, spreman i sretan umrijeti za njega, odnosno nju. Nema sumnje, povijest prve crkve stalno svjedoči da su pravi kršćani, kad su bili progonjeni, ispunili Isusove riječi.

Ekleziološka strana subote sadrži još jednu važnu činjenicu; ona se odnosi na djelo Svetog Duha u izgradnji crkvene zajednice i svjedočenju svijetu. Radi se o tome da Bog Svetim Duhom kršćanskoj zajednici daje posebne darove, sposobnosti koje su prikladno nazvane duhovni darovi (Rim 12,4-8; 1 Kor 12,4-11; Ef 4,11-14). Subotom se ovi različiti darovi javno očituju. Osim toga, činjenica da je subota znak otkupljenja treba nas učiniti zahvalnima, ne samo za darove kojima nas je Sveti Duh obdario, već i za darove kojima je obdario druge. I dok vjernici zajedno djeluju, trebaju nastojati potvrditi duhovne darove jedan u drugome. (Vidi Duhovni darovi, II.)

E. Subota i doktrina o posljednjim događajima

U staro doba Židovi su imali izreku da je subota bila predukus vječnosti u ovome svijetu (Mišna, Tamid 7. 4). Ne bi iznenadilo kad bi novozavjetni kršćani imali slično mišljenje, ali o tome nemamo dovoljno jasne biblijske podatke. Premda se "počinak" u Hebrejima 3,7–4,13 može uzeti kao spominjanje nove zemlje, glavni je naglasak ipak stavljen na duhovno iskustvo u Kristu, koje počinje sadašnjim vremenom. Ovo iskustvo je, naravno, početak vječnog života i bit će nastavljeno na nebu i na novoj zemlji.

Unatoč tome što gotovo svi suvremeni kršćani ne mare za subotu, Sveto pismo nastavlja pozivati na njezino svetkovanje u čast Kristu kao Stvoritelju i Otkupitelju. Takav poziv neminovno izaziva protivljenje suboti.

Subota će imati posebno mjesto u posljednjoj krizi povijesti ove zemlje. Pri kraju ovog doba doći će do jačanje demonske sile. Sotonin gnjev, tog Zmaja u Otkrivenju 12, usmjeren je na Ženin ostatak (crkvu, Otkr 12,17), a priroda i snaga te srdžbe prikazana je u Otkrivenju 13,11-17. Za ovaj ostatak posljednjeg vremena Biblija kaže da vrši Božje zapovijedi i ima svjedočanstvo Isusa Krista (Otk 12,17). Lažni znak, žig Zvijeri, nametnut je, uz oštre sankcije, cijelome svijetu (13,16.17). Ovaj je žig suprotan Božjem znaku, koji je u Svetom pismu prikazan kao subota. Kao što je subota za drevne Izraelce bila znak da je Jahve njihov Bog, tako će u toj posljednjoj krizi ona biti znak odanosti Bogu onih koji vrše sve Njegove zapovijedi. Ona će biti očitovanje potpunog pouzdanja Kristovog naroda u Njegovu spasiteljsku moć i dokaz odbacivanja Zvijeri i njezinog znaka. (Vidi Ostatak/Trojica anđela, V; Velika borba, V. A–D.)

 

IV. Važnost subote za kršćane

Vjernici koji prema biblijskim uputama svetkuju subotu to čine s radošću, a ne iz prisile. Oni u suboti vide dokaze Božje ljubavi; oni također razumiju da svetkovanjem subote uzvraćaju Njegovu ljubav. Pravi svetkovatelji subote manje razmišljaju o subotnjim ograničenjima a više od njenim prednostima.

Subota je najljepši dan u tjednu. Kad je Bog u svom sveznanju i dobroti vidio da je primjereno stvoriti ovaj svijet i to učiniti u šest dana stvaranja, On je također vidio da je primjereno dodati još jedan dan – dan "počinka" – da dovrši sedmodnevni tjedan. Ovaj je dan poseban upravo zato što ga je Jahve blagoslovio i posvetio (Post 2,3). Subota ostaje za ljudski rod posebno značajan dio vremena, čije su značenje te fizički i duhovni blagoslovi danas bogatiji no ikada. Stoga za nas koji živimo u ovom naraštaju, još uvijek vrijede subotnji božanski blagoslovi i mi ih možemo u potpunosti doživjeti. Kad Kristovom milošću prihvatimo i živimo u radosti subote, ona stvarno postaje naš najljepši dan u sedmici.

Zreo kršćanin doživljava subotu kao vitalan dio obilnog života, "vječnog života" u Kristu, koji kvalitetom počinje već sada, a prigodom Kristovog drugog dolaska će kvantitetom prijeći u vječnost. Kršćanin koji raste nalazi da subota osigurava prisniju zajednicu s Kristom, dok istodobno upravo ova zajednica s Kristom – zajedno s duhovnim odmorom, radošću i sigurnošću koju daje – vodi k boljem razumijevanju subote i jačanju iskustva svetkovanja subote. Gledano iz obje perspektive, subota nije teret, već ugodno oslobađanje od strke koja tako često ispunjava ostalih šest dana u tjednu. Ona u sebi sadrži Kristov "počinak" o kojem je govorio: "Dođite k meni svi koji ste umorni i opterećeni, i ja ću vas okrijepiti. Uzmite jaram moj na se i učite od mene… Jer je jaram moj sladak, a moje breme lako." (Mt 11,28-30)

Osnova za našu teologiju o suboti i naše svetkovanje subote je prisna osobna zajednica s Kristom, našim Spasitlejem. On je središte iz kojega proizlaze sva naša religijska vjerovanja i aktivnosti. Bez Njega smo nitko i ništa, jer On je savršen; i samo u Njemu i kroz Njega možemo izgraditi valjano i znakovito kršćansko iskustvo.

Ispravno svetkovanje subote pretpostavlja u životu "svetost" koju nalazimo samo u Kristu. U Starom zavjetu Bog je Izraelu stalno naglašavao potrebu da budu sveti zato što je On svet (vidi Lev 11,44; 19,2; 20,26). Ova je tema u Novom zavjetu ponovljena za kršćane (1 Pt 1,15.16). Ellen White je istaknula da je "subota znak Kristove sile da nas čini svetima" (Čežnja vjekova, str. 236) i " da bi subotu držali svetom, ljudi i sami moraju biti sveti" (Isto, str. 231). Jedan drugi pisac je prikladno rekao: "Subota nema svrhe ako njezina stvaralačka moć ne postiže određeni rezultat u životu onoga koji svetkuje taj dan. Svetost samog vremena mora se slagati sa svetosti u vremenu." (Kubo 49)

 

V. Subota u povijesti

A. Razdoblje između oba zavjeta i rani judaizam

1. Razdoblje između oba zavjeta

Razdoblje između oba zavjeta (kraj petog stoljeća pr. Kr. i sve do početka prvog stoljeća poslije Kr.) ima mnogo praznina o stavrnom razvoju judaizma i svega što ga je pratilo. Pa ipak, postoji neka dokumentacija.

a. Židovi s Elefantine. Dokumenti s Elefantine, jednog otoka na Nilu u gornjem Egiptu, blizu suvremenog Asuana, pokazuju da je još od petog stoljeća prije Krista tu postojala židovska naseobina. Tijekom 1940-tih stručnjaci su proučavali skup ispisanih djelića lončarije iz ove židovske kolonije. Dva od njih samo usput spominju subotu, ali pokazuju da je subota postojala. Međutim dva druga su mnogo određenija. U jednom slučaju ženi po imenu Yislah naređeno je da "pripremi" ("veže" [?]) vola u (ili prije [?]) subotu, da se ne bi izgubio. U drugom slučaju trebalo je prije subote obaviti određeni posao, vjerojatno primiti pošiljku riba. Bez obzira kakav je religijski sinkretizam vladao među Židovima na Elefantini, vidi se da su znali za pravilno svetkovanje subote.

b. Makabejski obrambeni rat. Na početku makabejske pobune (166.–142. pr. Kr.) protiv seleukidskog vladara Antioha IV Epifana, Židovi su se držali tradicije prema kojoj se subotom nisu borili. Međutim, već na početku borbe makabejaca, kad su neprijateljske vojske poubijale nekoliko tisuća Židova (1 Mak 2,31-38), makabejski vođa Matatija i njegove pristalice odlučili su da obrambeni rat nije kršenje subote (rr. 39-41).

Godine 63. prije Krista je Pompej Veliki, rimski general, koristio subotu za vojne pripreme kao što su podizanje zemljanih nasipa protiv jeruzalemskih bedema. Na kraju je, poslije tromjesečne opsade, u subotu ušao u grad. Rimljani su i 37. godine prije Krista u subotu osvojili Jeruzalem.

c. Knjiga o Juditi i Jubileji. Dva starozavjetna pseudoepigrafska djela daju informaciju o suboti. Obje, Knjiga o Juditi i Jubileji, datiraju od sredine do kraja drugog stoljeća prije Krista. U objema nalazimo ideju da se subotom ne posti. Što se tiječ Judite (navodne junakinje iz razdoblja izgnanstva, ali po svemu sudeći izmišljene) zapisano je kako je ona, nakon što joj je suprug za žetve ječma umro od sunčanice, postila "sve dane udovištva svoga osim uoči subote i za samih subota" (Jdt 8,2-6). Knjiga Jubileja propisuje smrtnu kaznu za pošćenje subotom (50,12.13). Smrtna kazna je propisana i za putovanje, palenje vatre, klanje, postavljanje zamki i ribarenje te ratovanje subotom.

Između drugih aktivnosti koje su bile zabranjene subotom, uz prijetnju smrtnom kaznom, bili su bračni spolni odnosi, razgovori o poslovnim stvarima, uključujući planove za putovanje, zahvatanje vode i uzimanje bilo čega što bi se iznosilo iz stana (50,8). Jedine dozvoljene subotnje aktivnosti odnosile su se na (1) jedenje, pijenje, počivanje i blagoslivljanje Boga i na (2) prinošenje tamjana i donošenje darova i žrtava pred Gospodina (50,9-11). U knjizi je prikazano da su Bog i anđeli na nebu svetovali subotu prije nego što je objavljena ljudima na zemlji (2,30).

2. Rabinska tradicija

Prva opsežno napisana kodifikacija usmenog zakona bila je Mišna, izrađena ne prije početka trećeg stoljeća poslije Krista. Ovaj dokument dobro oslikava vrstu zakonodavne tradicije među Židovima u novozavjetno vrijeme. Premda je subota spomenuta u nizu od šezdeset i tri traktata (ili "knjiga") Mišne, dva od njih su posebno posvećena suboti i "subonjem danu hoda" – Šabbath i 'Erubin.

Traktat Šabbath navodi trideset i devet vrsta glavnih kategorija poslova koje se mora izbjegavati i ukazuje na niz aktivnosti koje spadaju pod svaku od njih. Glavne su kategorije: "sijati, orati, žetva, vezati snoplje, vršiti, vijati, čistiti urod, mljeti, prosijavati, mijesiti, peći, šišati ovce, prati ili obrađivati ili bojiti vunu, presti, tkati, izraditi dvije petlje, uplesti tri niti, razdvojiti dvije niti, vezati [čvor], odvezati [čvor], šivati s dva uboda, loviti gazelu, klati ili derati kožu ili usoljavati ili sušiti njezinu kožu, ostrugati je ili izrezati, pisati dva pisma, izbrisati da bi se napisala dva slova, graditi, rušiti, gasiti vatru, upaliti vatru, udariti čekićem i prenijeti bilo što iz jednog područja u drugo" (Šabbath, 7. 2).

Ovih trideset i devet glavnih kategorija imaju brojne pododsjeke. Na primjer, bila je određena količina za proizvode ili predmete koji se mogu nositi subotom: "slame koliko krava uzme u jednom zalogaju", "mlijeka dovoljno za jedan gutljaj", "konopca toliko da se može izraditi ručica za košaru" i niz drugih (Šabbath, 7. 2–8. 7). Drugi primjeri iz traktata Šabbath su ovi: "Grčki hisop se ne smije jesti subotom, jer nije hrana za zdrave." (14. 3) Osoba koju bole zubi "ne smije preko njih sisati ocat, ali ga može uzeti na uobičajen način, i ako ozdravi, ozdravila je" (14. 4). Spomenuti su različiti čvorovi koji se subotom ne smiju vezati niti odvezati, ali je jedan rabin objavio da nikoga "ne smatra krivim zbog bilo kakvog čvora koji se može odvezati jednom rukom" (15. 1). Ako se zahvaća voda iz studenca ili cisterne, može se uzeti tikva s kamenom; ali ako kamen ispadne, osoba će biti kriva (17. 6), vjerojatno zato što kamen nije bio dio posude za izvlačenje vode, već teret u samoj posudi. Rad je, kako su ga rabini razumijevali, značio aktivnost sa svrhom, obavljen na normalan način. Zato se pisanje nogom ili ustima ili laktom, budući da nije bilo uobičajen način pisanja, nije smatralo krivnjom. Nesuglasje vlasti o tome koji zapravo postupci čine čovjeka krivim, još je više zakompliciralo situaciju (Šabbath, 12. 3-12. 5).

Traktat 'Erubin govori o udaljenosti koju su ljudi mogli prijeći subotom, kao što je 2000 lakata "subotnjeg dana hoda". Međutim, ovu se udaljenost moglo povećati. Ako je čovjek prije zalaska sunca za početak subote otišao 2000 lakata iz grada u kome je živio i na to mjesto stavio hrane za dva obroka te na ispravan način proglasio da je to njegov 'erub, to bi mjesto tehnički postalo njegov stan za subotu. Onda bi u subotu mogao otići do tog mjesta i odande otići još 2000 lakata, dakle ukupno 4000 lakata.

'Erub je također služio za preselenje predmeta iz jednog stana u drugi. Time je prijeđeno ograničenje kretanja od četiri lakta koje se odnosilo na pojedinačni stan. Ako su stanovnici obližnjih stanova u zajedničko dvorište stavili hranu prije početka subote i proglasili 'erub, različiti stanovi (i zajedničko dvorište) mogli su se smatrati jednim velikim stanom. Tako se subotom moglo iznositi hranu i druge predmete u dvorište i iz njega, te između stanova koji su sudjelovali. No postojale su i restrikcije: na primjer, dva vanjska dvorišta koja su načinila 'erub s dvorištem između njih mogla su njemu pristupiti, ali dvjema vanjskim dvorišima nije bilo dopušteno da pristupe jedno drugome ('Erubin 4. 6). Mnoštvo je različitih aktivnosti i okolnosti koje se odnose na upotrebu 'erub­a-a.

Navedeni primjeri iz Mišne pokazuju kako je rabinska tradicija "ogradila" zakon i liberalizirala subotnje restrikcije. Na primjer, stroga pravila o premještanju predmeta subotom, zasnovana na razradi restrikcija u Jeremiji 17,22 bila su ublažena. Daljnji primjer liberalizacije stajališta bio je u tome što je netko mogao biti okrivljen za kršenje subote samo ako je čitavo djelo učinio u zabludi. Ako netko "počne neki posao u zabludi i završi ga svjestan, ili ako ga počne svjesno a završi u zabludi, nije kriv: … ukoliko oboje, početak i kraj svog posla nije učinio u zabludi" (Shabbath 11. 6). Ako je netko subotom nešto bacio, a onda se sjetio da je subota, a taj je predmet uhvatio drugi čovjek ili pas, ili je izgorio, čovjek nije kriv. Ako je bačeni predmet ranio bilo čovjeka ili životinju, ali se, prije nego što je rana stvarno zadana, čovjek koji je bacio predmet sjetio da je subota, ne bi bio okrivljen za kršenje subote.

Sofizam književnika u razvijanju usmenog zakona doveo je do pojave takvog mnoštva ljudskih zabrana i prilagodbi da su samo učitelji zakona (zakonici) bili u stanju shvatiti i izići na kraj s brojnim nijansama. Običan narod bio je potpuno zbunjen i zbog toga proglašen za neznalice u pogledu zakona.

Unatoč takvog nespretnog tereta zabrana i prilagodbi, drevni judaizam je subotu smatrao posebnom prednošću i milinom. U petak uvečer subotu se dočekivalo s posebnom radosti. Subotnji ručak je bio posebno dobar i nikako ga se nije smjelo propustiti. Subotnja pravila su bila ublažena za određene prilike, kao što su blagdani, i za slučajeve izuzetne hitnosti.

3. Eseni i betuzijanci

Josip Flavije kaže da su eseni bili najstriktnija židovska sekta. Bili su mala, ali ipak značajna stranka u razdoblju Novog zavjeta. Jedno esensko djelo, sastavljeno vjerojatno ne kasnije od jednog stoljeća nakon knjige Jubileja, i citirano kao Zadokov ili Damaštanski dokument, sadrži niz propisa o suboti (10. 14–11. 18). Glavni mu je cilj u velikoj mjeri sličan materijalu u knjizi Jubileja. Međutim, za kršenje subote nije spomenuta smrtna kazna (vjerojatno zato što je u to vrijeme "vlast nad životom i udovima" bila u rimskim rukama). Osim toga, subotnji dan hoda nije prelazio 1000 lakata (polovica onoga što su dozvoljavali farizeji), premda je čovjek koji je subotom pasao stoku mogao prijeći 2000 lakata. Damaštanski dokument također određuje da se subotom ne smije nositi dojenče, da se životinjama ne smije pomagati kad dobijaju mlade i da se subotom ne smije izvaditi novorođena životinja ako bi pala u cisternu ili jamu. Josip Flavije je zapisao da eseni subotom nisu dopuštali ni pražnjenje crijeva (Ratovi, 2. 8. 9)!

Premda su saduceji, svećenička aristokracija u Novom zavjetu, bili helenisti, u temeljnim židovskim vjerskim propisima slijedili su pravila farizejske sljedbe. Saducejska podskupina poznata kao betuzijanci čini se da je dostigla esensku strogost. Zajedno s esenima betuzijanci su slijedili solarni kalendar koji je onemogućio da godišnji blagdani ikada padnu na sedmičnu subotu. Po njihovom mišljenju takvo gledište je predstavljalo zaštitu subote.

4. Filon i Josip Flavije

U vrijeme prijelaza u novozavjetno razdoblje, u prvoj polovici prvog stoljeća poslije Krista, Filon Aleksandrijski omogućuje uvid u teologiju o suboti i subotnje aktivnosti. Iznio ih je u apologetičkom okviru i odražavaju situaciju u Aleksandriji, a ne u Palestini. Filon spekulira o značenju broja sedam, govori o suboti kao rođendanu svijeta i raspravlja o filozofskom značenju počinka, uključujući i elemente jednakosti i slobode sadržane u zapovijedi o suboti (Posebni zakoni, 2. 15; i Decalogue, 20).

Što se prakse tiče, Filon govori o pohađanju sinagoge subotom da bi se proučavalo "filozofiju" – odnosno, Stari zavjet. Nema sumnje da je ovaj izraz upotrijebio zbog filozofske orijentacije u Aleksandriji i svoje osobne naklonosti prema filozofiji. Osim toga tvrdi da subotu treba u potpunosti posvetiti filozofiji sa ciljem poboljšanja karaktera i pokoravanja savjesti (O stvaranju, 43). Židovske sinagoge su bile "škole zdrave svijesti", u kojima su njegovani umjerenost, hrabrost, pravda i druge vrline (Posebni zakoni, 2. 15). Koristiti slobodno vrijeme na takvim mjestima za sticanje mudrosti bilo je daleko bolje, smatrao je, od posljedica provođenja vremena u športovima i zabavama (Moses, 2. 39).

I Josip Flavije, pri kraju prvog stoljeća, govori o Židovima koji nisu radili u sedmi dan, već su ga posvetili učenju židovskih običaja i zakona (Starine, 16. 2. 3). Osim toga, on opisuje običaj jednog svećenika u Jeruzalemu koji je stajao blizu kule u jugozapadnom kutu Hrama i u petak poslije podne zatrubio kao znak približavanja subote, a to je isto učinio kao znak završetka subote u subotu uvečer (Ratovi, 4. 9. 12). Uz to pruža podatke o zakonodavnoj židovskoj predaji da se subotom ne posti, i spominje propis da subotom treba ručati (Život, 279).

B. Subota i nedjelja u prvoj crkvi

1. Podrijetlo svetkovanja nedjelje

Točan redoslijed događaja koji su doveli do svetkovanja nedjelje ponešto je nejasan. Jasno je da se nedjelja nije počela svetkovati namjesto subote. Sve do četvrtog stoljeća nedjelja nije nadomjestila subotu kao dan počinka; dotad je kršćanska nedjelja bila radni dan, s vremenom odvojenim za posebno bogoslužje.

Godišnje proslavljanje nedjelje uskrsnuća moglo je biti prethodnica svetkovanju tjedne nedjelje, koja je postupno prihvaćena kao blagdan u čast uskrsnuća. U Novom zavjetu se smatralo da židovska pasha ukazuje na pravo pashalno Janje; isto tako se smatralo da židovski blagdan prvih plodova ukazuje na Kristovo uskrsnuće (1 Kor 5,7; 15,20).

Prema Levitskom zakoniku 23,11 prvi snop trebalo je prinijeti "sutradan po suboti". Farizeji su tumačili da je to bio dan poslije pashalne subote. Pashalno janje je bilo zaklano 14. Nisana, 15. Nisana se slavila pashalna subota, a 16. Nisana se kao prvinu prinosilo prvi snop, bez obzira na koji dan tjedna su ovi datumi mogli pasti. Nasuprot tome, eseni i betuzijanski saduceji tumačili su frazu "sutradan po suboti" kao dan poslije tjedne subote, a to je uvijek bila nedjelja.

Kršćani su svoj blagdan uskrsnuća "prvina" slavili godišnje, a ne sedmično, i po svemu sudeći slavili su ga u skladu s ranijim običajem židovskog slavljenja prvina. Tako su prvi kršćani prihvatili oba tipa židovskog računanja – farizejski i esensko-betuzijanski – što se vidi iz "sukoba oko Uskrsa" do kojeg je došlo krajem drugog stoljeća.

S vremenom se ovaj godišnji blagdan pretvorio u tjedni vjerojatno iz niza razloga kao što su protužidovski osjećaji (posebno prisutni u Rimu i Aleksandriji) i degradiranje subote subotnjim postom. Osim toga, postoje dokazi koji ukazuju na to da su sedam tjedana između Uskrsa i Pedesetnice imali posebno značenje za određene dijelove prve crkve, i običaj slavljenja nedjelje tijekom tog razdoblja mogao se kasnije proširiti na cijelu godinu.

2. Subota i nedjelja u drugom i trećem stoljeću

a. Najraniji podaci. Treba spomenuti tri teksta koji u drugom stoljeću govore o danu odmora, jer se za njih tvrdilo da potvrđuju svetkovanje bilo nedjelje ili subote, premda ni jedan posebno ne spominje bilo koji od tih dana. To su tekstovi Ignacija Antiohijskog, Plinija, rimskog guvernera u Bitiniji, i Didahe.

Oko 115. godine je Ignacije Antiohijski napisao poslanicu Magnezijancima u Maloj Aziji; u njoj je ove kršćane upozorio na izuzetnu krajnost judaističkog življenja. U Poslanici Magnezijancima 9. 1, govori o tome "kako više ne treba subotariti već živjeti u skladu s Gospodnjim, u kojem se pojavila i naša nada u njega". Ovo je često protumačeno kao "ne više svetkovati subotu, već živjeti u skladu s Gospodnjim danom [nedjeljom]". Riječi "dan" nema u grčkom pa je dodana. Umjesto dodavanje riječi "dan" mogli bismo dodati riječ "život", pa bi prijevod glasio " već živjeti u skladu s Gospodnjim životom". Prema grčkoj konstrukciji ove rečenice moguće je jedno i drugo značenje, ali "s Gospodnjim životom" bilo bi posebno prikladno s obzirom da se u njemu "pojavila i naša nada u njega [Krista]".

Izraz "subotariti" prikazuje opći način života, a ne svetkovanje nekog dana. Jedan interpolator Ignacija iz četvrtog stoljeća nije izraz "subotariti" izjednačio sa svetkovanjem subote, jer je poticao na svetkovanje oba dana, subote i nedjelje. Jedino je imao primjedbu na židovski način svetkovanja subote (vidi V. B. 3. a). Kontekst Ignacijeve izjave – poziv na oponašanje starozavjetnih proroka (8. 2–9. 1) – pokazuje da raspravlja o načinu života, a ne o danima bogoslužja. Starozavjetni proroci, koji nisu subotarili, a živjeli su u skladu s "Gospodnjim", nisu svetkovali prvi dan tjedna, već sedmi, subotu.

U pismu što ga je poslao rimskom imperatoru Trajanu 112. godine, rimski guverner Plinije govori o običajima kršćana u Bitiniji. Neki od tih kršćana su otpali, a kad ih je Plinije ispitivao o njihovim ranijim vjerovanjima i načinu života, rekli su da je njihovo nedjelo bilo u tome što su se "utvrđenog dana" (ili "određenog dana") prije izlaska sunca sastajali i pjevali himne Kristu kao Bogu (Pisma, 10. 96). Ovaj postupak više sliči na godišnji blagdan izlaska sunca u čast uskrsnuća nego na svetkovanje bilo sedmične subote ili tjedne nedjelje.

Jedan priručnik pod nazivom Didahe, koji možda potječe iz prvog dijela drugog stoljeća, u četrnaestom poglavlju poziva da "prema (ili "na") Gospodnjem Gospodina" bude sastanak, lomljenje kruha i održavanje euharistije. Ovaj je tekst protumačen da se odnosi na svetkovanje tjedne nedjelje, godišnji Uskrs ili subotu sedmog dana. Međutim, kontekst i narav ove izjave ukazuje na potpuno drukčije tumačenje koje se čini vjerodostojnijim: da je imenica koju treba dodati nalog (ili "zapovijed" ili "doktrina"). To bi značilo da tekst glasi "prema Gospodnjem nalogu".

b. Crkveni oci u drugom stoljeću. Najraniji tekst koji ukazuje na štovanje nedjelje kao dana za kršćansko bogoslužje potječe iz Poslanice Barnabe Aleksandrijskog (oko 130.) U potpuno alegorijskoj raspravi Barnaba spominje subotu kao znak milenijuma i "osmi dan" (nedjelju) kao simbol nove zemlje; čini se da također sugerira da je "osmi dan" bio dan koji kršćani trebaju svetkovati ili dan kojega treba tako svetkovati (Poslanica, 15).

Ako je Barnaba malo neodređen, Justin Mučenik iz Rima (oko 150.) pruža jasan podatak. U svojoj Apologiji rimskom imperatoru i senatu, Justin opisuje njemu dobro poznato nedjeljno jutarnje bogoslužje (1 Apology, 67). Po svemu sudeći bogoslužje se održavalo vrlo rano ujutro. Međutim, nedavno znanstveno ispitivanje postavlja pitanje nije li ulomak 67 kasnije umetnut. Justinov Dijalog sa Židovom Trifonom iznosi Justinovo gledište o superiornosti kršćanstva nad judaizmom.U polemici u ovom djelu Justin degradira subotu, kako to pokazuje sljedeća izjava: "Zar ne vidiš [Trifone] da elementi ne miruju i ne svetkuju subotu? Ovisi o tome gdje si rođen." (23)

Prema kraju drugog stoljeća Klement Aleksandrijski grdio je subotu i zagovarao prvi dan tjedna. Na razne spekulativne načine Klement je dao prednost prvom danu tjedna. On je ujedno i prvi od crkvenih otaca koji je sedmičnu nedjelju nazvao "Gospodnjim danom", a to je učinio neobičnim i izuzetno alegorijskim pozivanjem na grčkog filozofa Platona (428.–348. pr. Kr.): "Platon proročki govori o Gospodnjem danu u svojoj desetoj knjizi Republika ovim riječima: 'I kad im je svima na livadi prošlo sedam dana, osmog su dana krenuli i stigli nakon četiri dana.'" (Miscellanies, 5. 14)

Irenej Lionski (djelovao oko 175.–200.) primijenio je izraz "dan Gospodnji" na Vazam  u svojoj raspravi O Uskrsu (više ne postoji). Nepoznati pisac tvrdi da je za Ireneja "Pedesetnica" bila "istoga značaja kao Gospodnji dan". Prema tome, Irenejev "dan Gospodnji" je bio godišnji Vazam, jer je očita usporedba između dva godišnja blagdana (Fragments From the Lost Writings of Iraeneus, 7).

c. Apokrifni izvori iz drugog stoljeća. Dva apokrifna izvora govore o "danu Gospodnjem", možda dva ili tri desetljeća prije Klementa Aleksandrijskog (premda datiranje nije sigurno). Petrovo evanđelje govori da je Krist uskrsnuo u "Gospodnji dan", ali ne spominje ni godišnje ni sedmično svetkovanje tog dana. Djela Ivanova izvješćuju da je apostol Ivan prekinuo post "sedmog dana, pošto je to bio dan Gospodnji". U ovom izvoru nešto kasnije susrećemo Ivana da putuje kao zatvorenik, i moguće je da se misli na sedmi dan tog putovanja. Međutim, kako crkva na istoku nije postila subotom (vidi V. B. 3. b), Ivan bi tog dana prekinuo post. Nijednom od ova dva apokrifna izvora ne treba mnogo vjerovati. No činjenica da Djela Ivanova i Otkrivenje potječu iz rimske provincije Azije, ukazuje na uobičajenu uporabu i značenje izraza "dan Gospodnji" za sedmi dan, subotu, u ovim Djelima i Otkrivenju 1,10.

d. Crkveni oci u trećem stoljeću. Tijekom trećeg stoljeća jako se proširilo kršćansko praznovanje nedjelje svakog tjedna. Međutim, još uvijek nije bilo pravog sukoba zbog subote, osim u nekoliko mjesta kao što su Rim, Aleksandrija i područje oko Kartage koje je bilo pod utjecajem Rima. Upravo kao u novozavjetna vremena, takva šutnja o nekom sukobu bila bi pokazatelj da je u kršćanskom svijetu uglavnom održavan status quo.

U Rimu i u Sjevernoj Africi vladalo je drukčije gledište. Nasuprot ranijoj polemici Justina Mučenika, Hipolit Rimski se na početku trećeg stoljeća snažno odupro postu subotom i nedjeljom. U Rimu se pojavio običaj posta svake subote, pa je ona postala danom turobnosti, umjesto radosti. Međutim, nedjeljom nikad nije bilo posta i Hipolit je zahtijevao da se slična čast ukaže suboti.

U Sjevernoj Africi je Tertulijan, Hipolitov suvremenik, isprva bio negativno raspoložen prema svetkovateljima subote, jer je smatrao da njihov običaj ne klečanja subotom uzrokuje neslogu (O molitvi, 23). (Na rimskom zapadu se klečanje smatralo negativnim načinom, neprikladnim za dan radosti, pa stoga kršćanski štovatelji nedjeljom nisu klečali.) Međutim kasnije je branio subotu, žestoko se protiveći postu subotom (Protiv Marciona, 4. 12. 30 i O postu, 14). Možemo zaključiti da subota nije potpuno nestala ni u Rimu ni u Sjevernoj Africi. U ostalom dijelu kršćanskog svijeta nedostatak polemike pokazuje da se, bez obzira na praznovanje nedjelje, nije smatralo da ona ometa subotu.

3. Subota i nedjelja od četvrtog do šestog stoljeća

a. Četvrto stoljeće. Početkom četvrtog stoljeća Konstantinov čuveni edikt, objavljen 7. ožujka 321., snažno je utjecao na subotu i nedjelju. Edikt je glasio: "Na časni Dan Sunca neka magistrati i narod koji živi u gradovima počiva, neka budu zatvorene sve radionice. Međutim, na selu, osobe koje se bave zemljoradnjom mogu slobodno i po zakonu nastaviti obavljanjem svojih poslova, jer se često događa da neki drugi dan nije tako pogodan za sjetvu žita i sadnju vinove loze, pa se zbog zanemarivanja pravog trenutka za takve poslove mogu izgubiti nebeski blagoslovi." (9BC 999)

Ovom je ediktu očito nedostajala kršćanska orijentacija, jer nedjelju naziva "časnim Danom Sunca". Osim toga, Konstantinovi propisi nisu bili načinjeni po uzoru na starozavjetnu subotu, jer je izuzeo zemljoradničke poslove, a to je rad koji je u Petoknjižju bio izričito zabranjen. Još jedan edikt s datumom od 3. srpnja iste godine sadržavao je vojne propise vezane uz nedjelju.

Oko šezdeset i pet godina kasnije, 386., imperatori Teodozije I i Gracijan Valencinijan zabranili su sudske parnice i plaćanje javnih ili privatnih dugova nedjeljom. Vladari koji su slijedili još više su proširili restrikcije, kako bi što više "posubotili" kršćansku nedjelju.

Najraniji poznati crkveni dokument, kojim je odbačeno svetkovanje subote i nadomješteno svetkovanjem tjedne nedjelje, potječe sa regionalnog sabora u Laodiceji, za koji se misli da je zasjedao oko 364. godine. U svom 29. kanonu koncil određuje: "Kršćani ne smiju judaizirati niti biti besposleni subotom, već tog dana trebaju raditi; ali Gospodnji dan [nedjelju] trebaju posebno poštovati i, budući da su kršćani, ako je moguće, tog dana ne trebaju raditi. Međutim, ako se ustanovi da judaiziraju, oni će biti odsječeni od Krista." (Hefele, sv. 2, str. 316)

Odanost sedmom danu, suboti, nije se predala bez borbe. Ustvari, u četvrtom stoljeću nailazimo na priličnu polemiku o suboti i nedjelji. Nasuprot zaključcima sabora u Laodiceji, jedna kompilacija iz četvrtog stoljeća, poznata kao Apostolska konstitucija, tvrdi: "Neka robovi rade pet dana; ali u subotnji dan i Gospodnji dan [nedjelju] treba im dati slobodno da mogu ići u crkvu po upute u pobožnosti" (8. 33) i: "No držite subotu i praznik Gospodnjeg dana [nedjelju], jer prva je uspomena na stvaranja, a druga na uskrsnuće." (7. 23) Isti izvor sadrži nekoliko sličnih izjava (2. 36; 2. 47; 7. 36). Nekako u isto vrijeme Ignacijev interpolator savjetuje: "Neka svatko od vas drži subotu na duhovan način, radujući se razmišljanju o zakonu… I nakon svetkovanja subote, neka svaki Kristov prijatelj drži Gospodnji dan kao praznik, dan uskrsnuća, kraljicu i glavu svih dana." (Poslanica Magnezijancima, 9)

b. Peto stoljeće. U petom stoljeću je Johannes Eremita (John Cassian) spomenuo dolazak u crkvu subotom i nedjeljom, tvrdeći da je čak vidio jednog redovnika koji je ponekad postio pet dana u tjednu, ali je subotom i nedjeljom išao u crkvu i vodio kući goste za objed u ta dva dana (Institutes, 5. 26). Ostale njegove tvrdnje odnose se na bogoslužja subotom i nedjeljom (Institutes, 3. 2; Conferences, 3. 1). Još jedan crkveni otac koji je u pozitivnom smislu spomenuo oba dana je Asterije iz Amaseije (u Pontu, današnjoj Turskoj). On je oko 400. godine objavio da je za kršćane prekrasno što se "ekipa ovih dvaju dva dana sastaje" – "subota i Gospodnji dan" – svakog tjedna okupljajući narod sa svećenicima kao njihovim učiteljima (Homily 5, na Mt 19,3).

Augustin (354.–430.), biskup iz Hipoa u Sjevernoj Africi, u više je svojih pisama raspravljao o sukobu oko posta subotom (Epistles, 36 [upućena Kasulanusu], 54 [upućena Januarijusu] i 82 [upućena Jeronimu]. U pismima Kasulanusu i Januarijusu primijetio je da velika kršćanska crkva u Milanu ne drži subotnji post (36. 32 i 54. 3).

Augustin je isto tako pojasnio da je subotnji post ograničen na Rim i neka druga mjesta na zapadu ( 36. 27); crkve na istoku i "u najvećem dijelu kršćanskog svijeta" ne drže subotnji post (82. 14). Slično je Cassianovo svjedočanstvo, jer tvrdi da "neki u nekim zemljama na zapadu, a posebno u gradu [Rimu]" poste subotom (Institutes, 3. 10).

Posebno su zanimljivi izvještaji dvojice crkvenih povjesničara iz petog stoljeća. Sokrat Skolastik (djelovao oko 440) je pisao: "Premda gotovo sve crkve u svijetu slave tajne misterije [Gospodnju Večeru] subotom svakog tjedna, osim kršćana u Aleksandriji i u Rimu, koji su na osnovu neke drevne predaje, to prestali činiti." (Ecclesiastical History, 5. 22) Sozomen, Sokratov suvremenik, pisao je: "Narod Konstatinopolja, i gotovo svuda, okuplja se subotom, kao i prvog dana sedmice, dok se taj običaj nikad ne održava u Rimu ili u Aleksandriji." (Ecclesiastical History, 7. 19) Dobro je podsjetiti se da su Rim i Aleksandrija bili jedina dva grada koji su još u drugom stoljeću pokazali negativan odnos prema suboti (vidi V. B. 2. b).

c. Šesto stoljeće. Tijekom šestog stoljeća poduzetesu važne mjere da se ukine subota i promiče svetkovanje nedjelje. Više je teoloških razloga dovelo do umanjivanja važnosti subote, ali mnogo značajniji su bili dekreti crkvenih sinoda i naredbe vladara. Treći orleanski sinod je 538. godine zabranio "poljodjelske poslove" nedjeljom, da bi "narod mogao dolaziti u crkvu i na bogoslužje" (Hefele, sv. 4, str. 209). Dok je Konstantinov nedjeljni zakon izuzeo zemljoradničke poslove od praznovanja nedjelje, sada su posebno bili uključeni "poljodjelski poslovi". Ovo je bio veliki korak prema primjeni subotnjih propisa iz Petoknjižja na nedjelju. Drugi sinod u Maconu 585. i Koncil u Narbonni 589. odredili su nove propise za strogo svetkovanje nedjelje (Isto, 407.422). Osim toga, propise Macona "objavio je kralj Guntram i proglasu 10. studenog 585., u kojem je ozakonio pažljivo svetkovanje nedjelje" (Isto, 409). Ovim je građanska vlast poduprla crkvu, što je pojava koja se u nekoliko sljedećih stoljeća jako raširila. Krajem šestog stoljeća nedjelja je gotovo u čitavoj Europi nadomjestila subotu. Sada je ona postala kršćanskim danom odmora i bogoslužja.

d. Subota i nedjelja u Etiopiji. U nekim dijelovima zemlje ili među nekim narodnosnim skupinama u Etiopiji razvio se ponešto drukčiji odnos između subote i nedjelje. U takozvanom Egipatskom crkvenom redu, očito zasnovanom na Hipolitovoj Apostolskoj predaji iz početka trećeg stoljeća, nalazimo etiopsku verziju propisa prema kojem u subotu i u prvi dan sedmice "biskup, ako je moguće, svojom rukom dijeli svemu narodu, dok đakoni lome kruh". Isti dokument pokazuje da su oba dana smatrana drukčijima od "drugih dana"; ustvari postoji i tekst u kojem su oba dana nazvana "subotama" (Statutes of the Apostles, 66).

C. Subota u srednjem vijeku i u razdoblju Reformacije

Od šestog stoljeća dalje u Europi se razvilo strogo svetkovanje nedjelje. Tijekom srednjeg vijeka za prvi dan sedmice sve više se smatralo da ima značajke subotnje zapovijedi u Dekalogu. Međutim za ovo razdoblje nema podataka o široj uporabi riječi "subota" za nedjelju. U Europi je bilo uobičajeno da se za prvi dan sedmice rabi izraz "dan Gospodnji". No u Etiopiji se do naših dana sačuvala predaja prema kojoj su i sedmi dan i nedjelja smatrani "subotama".

1. Srednji vijek

Tijekom srednjeg vijeka razvila se katolička teologija prema kojoj je nedjelja ispunjenje subotnje zapovijedi. Zamisao je bila da se propisi zapovijedi ne diraju, ali da je vlašću katoličke Crkve subota promijenjena u nedjelju. Odredbe Zakona smatrane su moralnima i trajno obvezatnima, dok se izbor dana smatrao obrednim i privremenim, prolaznim i stoga predmetom kojeg crkva može promijeniti.

Nekoliko izvora iz devetog stoljeća jasno pokazuju da je postojala svijest o tome da je nedjelja zamijenila subotu, kao na primjer u kanonu 50 Pariškog sinoda 829. Ali klasičnu formulaciju dao je Toma Akvinski (umro 1274.), koji je ipak smatrao da nedjelju ne treba tako strogo svetkovati kao što se svetkovala starozavjetna subota. Ustvrdio je da je u doslovnom smislu "zapovijed o držanju subote [u Dekalogu] djelomice moralna, a djelomice ceremonijalna" – moralna u tome što ljudska bića trebaju odvojiti neko vrijeme da se posvete onome što je Božje, i ceremonijalna s obzirom na određeno vrijeme (Summa Theologica, 2a.2ae. 122. 4).

Tijekom većeg dijela srednjeg vijeka postoje podaci koji ukazuju na velike napore crkvenih vlasti i svjetovnih vladara da nametnu svetkovanje nedjelje. Pa ipak, neki su kršćani u Europi odbili odbaciti subotu. Podaci o takvim svetkovateljima subote potječu iz kraja srednjeg vijeka: slučaj svetkovanja subote u Engleskoj 1402; skupina od šesnaest do osamnaest osoba uhićenih 1420. u Douaiju, u Francuskoj, zbog teoloških nazora i života koji su obuhvaćali i svetkovanje subote, te svetkovatelji subote u Norveškoj 1435. i 1436. Informacije o svakom takvom slučaju dolaze od protivnika svetkovatelja subote. Međutim, početkom šesnaestog stoljeća dokumentirani podaci iz norveških gradova navode crkvenu zabranu svetkovanja subote s jedne strane, i neki stupanj ohrabrenja klera na takvo svetkovanje subote s druge strane.

2. Razdoblje Reformacije

a. Glavni reformatori. Budući da je Martin Luther (1483.–1546.), pionir protestantske Reformacije, naglašavao kršćansku slobodu i ustao protiv brojnih ceremonija i "ceremonijalne strogoće" Rimokatoličke crkve, smatrao je da ni subota ni nedjelja nije bila božanski propis i da je katoličko subotarenje nedjelje nevažeće. No budući da je bilo važno imati jedan dan za bogoslužja, Luther je izabrao nedjelju, jer je to tradicionalno bio tjedni dan bogoslužja na koji se narod po navici okupljao u crkvi.

Jean Calvin (1509.–1564.) je zastupao gledište slično Lutherovu o svetkovanju nedjelje kao zgodnoj prilici, a ne neophodnom zahtjevu za ispunjavanjem božanskog propisa za sedmično bogoslužje. Međutim Calvin se razlikovao od Luthera u tome što je odbacio katoličko razlikovanje između moralnih i ceremonijalnih elemenata zapovijedi o suboti, koje je razliku Luther zadržao. Calvin je vjerovao da je prva kršćanska crkva ukinula subotu, a na njezino mjesto stavila nedjelju. Također je mnogo jasnije od Luthera protumačio teologiju o suboti, ukazujući na njene tri glavne funkcije: (1) subota je važna za duhovni rast; (2) ona je sidro za javno bogoslužje i (3) ona je od društvene i humanitarne koristi, jer se praktično brine da se sluge mogu odmoriti. Ovi su elementi objavljeni u njegovom izdanju Institutes of the Christian Religion još 1536.

Martin Bucer (1491.– 1551.), značajni reformator iz Strassburga, bio je poznat po svom duhu otvorenosti i tolerancije, ali je neobično što je zastupao strogo svetkovanje nedjelje. Nedjeljom nitko nije smio obavljati "nepotrebne tjelesne poslove", čak ni one korisne, i nije se smio baviti nikakvim "tjelesnim djelima" (radu za plaću, vraćanjem dugova, športovima, i drugim), niti je smio izostati s vjerskih okupljanja (De Regno Christi, 2. 10). Bucer i njegove kolege su 1532. otišli tako daleko da su od strasbuških građanskih vlasti zatražili da zabrane svaki rad subotom, osim aktivnosti neophodnih za zadovoljavanje tjelesnih potreba. Grad je 1534. proglasio uredbu u tom pogledu, uz teške novčane kazne za neposluh.

Prisni Lutherovi suradnici u Wittenbergu, kao na primjer Philip Melanchthon (umro 1560.), u osnovi su prihvatili Lutherovo stajalište. U Zňrichu su Ulrich Zwingli (umro 1531.) i njegovi sljedbenici na isti način prilazili svetkovanju nedjelje. Časni izuzetak je bio bivši Lutherov prijatelj i kolega Andreas Bodenstein von Carlstadt (umro 1541.), koji je na Lutherovo nezadovoljstvo 1524. objavio raspravu u kojoj je izložio prilično strogo svetkovanje subote. U njoj je Carlstadt također pokazao da je nedjelja bila dan "kojeg su uspostavili ljudi" pa je o suboti govorio kao osporavanom predmetu.

Neki engleski reformatori s početka šesnaestog stoljeća, kao što je bio William Tyndale (umro 1536.), otišli su dalje od Luthera i Calvina, umanjujući potrebu za nekim posebnim danom sedmice za zajedničko bogoslužje. Ustvari, Tyndal je predložio da bi glavni dan za bogoslužje mogao biti svaki deseti, ako bi to pomoglo u potiskivanju praznovjerja. Međutim, on  je u praksi slijedio običaj prema kojem su tjedna okupljanja u Engleskoj, kao i drugdje, padala na prvi dan sedmice.

b. Svetkovatelji subote u šesnaestom stoljeću. U Europi je za vrijeme razdoblja Reformacije nedjelja bila gotovo jedini dan za održavanje kršćanskih bogoslužja. No neke su skupine subotu smatrale glavnim danom bogoslužja. U relativno nekoliko slučaja svetkovalo se oba dana, subotu i nedjelju.

Najpoznatiji primjer svetkovanja subote u Europi tijekom šesnaestog stoljeća potječe od nekoliko anabaptističkih grupa. Detaljni podaci o njihovim vjerovanjima dolaze od njihovih klevetnika. U nastojanju da ove anabaptiste diskreditiraju, njihovi su protivnici nabrojili određene anabaptističke argumente. Oni su istiniti, posebno s obzirom na ne više nepristupačne spise o suboti koje su napisali anabaptisti kao što su Oswald Glait i Andreas Fischer, koji su 1527. i 1528. prihvatili svetkovanje subote. Njihovi biblijski argumenti, iz Starog i Novog zavjeta, jako su slični onima koje još uvijek iznose svetkovatelji subote. Oni su prvo ozakonjenje nedjelje također pripisali Konstantinu Velikome.

U Španjolskoj je reformni pokret, kojega je vodio Constantino Ponce de la Fuente (umro 1560.), obuhvatio i svetkovanje sedmog dana, subote. Drugi takav pokret u Transilvaniji započeo je Andreas EŘssi krajem šesnaestog stoljeća koji je cvjetao još do drugog desetljeća sljedećeg stoljeća. Međutim Simon Pechi, EŘssijev nasljednik u vođenju ovih transilvanskih svetkovatelja subote, učinio je pokret više židovskim nego kršćanskim. U nordijskim zemljama je u Norveškoj 1544. izdan dekret protiv svetkovatelja subote, a jedno desetljeće kasnije je i kralj Gustav I Vasa, koji je vladao u Švedskoj i Finskoj, izdao dekret protiv svetkovatelja subote u Finskoj. Iz kraja šesnaestog stoljeća postoje podaci o svetkovateljima subote u Švedskoj. A iz Nizozemske, Francuske, Rusije i svuda u Europi, postoje izvještaji koji govore o svetkovateljima subote, premda se u nekim slučajevima moglo raditi o Židovima a ne kršćanima.

D. Subota među puritancima i baptistima

1. Puritansko nedjeljno subotarstvo

Protestantsko naglašavanje nedjelje kao "kršćanske subote" pojavilo se krajem šesnaestog stoljeća među puritancima u Engleskoj. Puritanci su taj dan poštovali ne samo bogoslužjima, već i s vrlo strogim zabranama. Međutim ova strogoća nije se slagala s općom klimom u Engleskoj, posebice među anglikancima koji su predstavljali "državnu crkvu". Religioznim sporazumom što ga je načinila kraljica Elizabeta I, bila je dopuštena prilična sloboda u religioznim vjerovanjima i praksi, što je puritansku strogoću činilo još odbojnijom. Na primjer, kraljica se 1585. uspotivila pokušaju parlamenta da usvoji zakon za strože subotnje svetkovanje nedjelje.

Ovaj je predmet doveo do snažnog sukoba između puritanaca i anglikanske stranke. Nicholas Bowndova Doctrine of the Sabbath 1595. bila je puritanski bojni poklič o važnosti "biblijske subote" (nedjelje) za Englesku kao "Sveti komonvelt". Bownd je upotrijebio "teoriju prijenosa" za pretvaranje nedjelje u subotu, tvrdeći da su ovaj dan sami apostoli prenijeli od subote na nedjelju.

Na puritansko svetkovanje nedjelje reagirao je 1618. kraj James I u svom djelu Book of Sports, u kojem je iznio i podupro anglikansko stajalište. Uslijedila je ozbiljna rasprava pa je kasnije kralj Charles I ponovio izdanje Book of Sports. Anglikanci su dva glavna tjedna bogoslužja održavali nedjeljom, ali poslije odlaska u crkvu ljudi su bili slobodni ići za svojim poslovima, za športom ili drugim zabavama. Puritanska praksa je jako odudarala od toga, jer su ozbiljno nastojali da se svojom nedjeljom drže starozavjetnih propisa za subotu. Kad je 1620-tih i 1630-tih došao u Ameriku, puritanizam je prenio isto stajalište vrlo strogog svetkovanja nedjelje.

2. Subota u Engleskoj

Iz redova engleskog puritanizma pojavilo se nekoliko grupa, uključujući i one koje su vjerovale u krštavanje odraslih. Ovi su baptisti u većini slučajeva također bili revni svetkovatelji nedjelje. Međutim, među njima je bilo i nekih poznatih zastupnika svetkovanja subote. U proučavanju razloga za uzimanje nedjelje kao subote, oni su učinili sljedeći logični korak: prihvatili su upravo onaj dan koji je Biblija proglasila subotom.

John Traske (umro oko 1636.) i Theophilus Brabourne (umro oko 1661.) bili su među prvim snažnim zagovornicima subote kao pravog dana za svetkovanje. Nigdje u Svetom pismu nisu mogli naići na "teoriju prijelaza". No našli su da je dan bogoslužja za Krista i Njegove apostole bio subota. Počevši s jednom publikacijom 1628., Brabourne je tijekom tri desetljeća izdao ne manje od četiri veća djela o suboti. Premda se čini da se pod crkvenim pritiskom Brabourne vratio na anglikansko stajalište, u svojim je djelima čvrsto do kraja zastupao svetkovanje sedmog dana sedmice.

3. Subota u Novom svijetu

U Novom svijetu (zapadnoj hemisferi) prvi su svetkovali subotu židovski useljenici. Prvi su židovski useljenici 1502. iz Portugala emigrirali u Brazil. Druga je grupa stigla u Meksiko 1521. Krajem šesnaestog stoljeća Židovi su se naselili i u Argentini, a sredinom sedamnaestog stoljeća osnovane su židovske zajednice na Nizozemskim Antilima. Osnivači prve židovske zajednice, u onome što će kasnije postati Sjedinjenim Državama, bili su useljenici iz Brazilije koji su 1654. osnovali Sherith Israel u Novom Amsterdamu (danas New Yorku).

Baptisti sedmoga dana bili su prvi kršćani svetkovatelji subote u Novom svijetu, pri čemu je najranije dokumentirano svetkovanje subote bilo ono Stephena Mumforda koji je 1664. iz Engleske emigrirao u Newport, Rhode Island. Tu se pridružio baptističkoj zajednici i utjecao na neke od njezinih članova da prihvate biblijsku subotu; time je izazvao ozbiljan sukob. Na kraju je navukao osudu ove zajednice na sebe i svoje obraćenike. U prosincu 1671. godine, zajedno sa šest ili sedam drugih, odvojio se od Baptističke crkve u Newportu i osnovao prvu zajednicu Baptista sedmog dana na američkom tlu. Ovi su svetkovatelji subote izabrali Williama Hiscoxa, jednog od Mumfordovih obraćenika, kao svog prvog pastora. Ubrzo su se Baptisti sedmog dana proširili u druge dijelove Nove Engleske i čak dalje na zapad.

Baptisti sedmog dana bili su revni branitelji subote; izdavali su i dijelili literaturu koja je obrađivala ovaj predmet. Porastom broja vjernika i broja zajednica u Americi, ova se grupa svetkovatelja subote organizirala u savez zajednica tijekom prvih godina devetnaestog stoljeća. Godine 1818. službeno su usvojili ime "Baptisti sedmog dana". Njihov Missionari Magazine i Protestant Sentinel počeli su izlaziti 1821., odnosno 1830; nadomjestio ih je 1844. časopis The Sabbath Recorder. Jedan od glavnih ciljeva ovih časopisa bilo je promicanje materijala o suboti. Godine 1835. osnovano je društvo za izdavanje traktata (od 1844. je nosilo ime American Sabbath Tract Society), a do 1850. izdalo je sedamnaest traktata i šest knjiga o suboti, uključujući i reprint djela Georgea Carlowa Truth Defended, iz 1724.

Početkom devetnaestog stoljeća je argentinski patriot Ramos Mexia (1773.–1825.) proučavao Bibliju i osvjedočio se o važenju subote. Na njegovoj farmi južno od Buenos Airesa subotom bi prestao svaki rad.

E. Židovi i subota u naše vrijeme

Unatoč restrikcija kodificiranih u Mišni i Talmudu, Židovi su u razdoblju poslije Krista bili radosni i revni svetkovatelji subote. Pobožni Židovi dočekuju i cijene subotnje sate kao da predstavljaju posjet kraljice ili mladenke, što su dvije metafore kojima opisuju subotu. Međutim u današnjem judaizmu strogost u tradicionalnom svetkovanju subote varira između više glavnih skupina u koje se judaizam podijelio.

Neki su židovski pisci devetnaestog i dvadesetog stoljeća ostavili snažan pečat na razvoj teološke misli o suboti. Vrlo poznati među njima su Samson Hirsch, Hermann Cohen, Leo Baeck, Martin Buber i Franz Rosenzweig, koji su istaknuli odnos subote prema Božjoj vladavini, čovjekovoj etici i općoj moralnosti. Na primjer, Cohen vidi subotu kao prvi korak prema ukidanju ropstva, što je koncept paralelan Hirschovu isticanju da je subota stavila gospodara i slugu na istu razinu kao slobodne osobe.

No možda ni jedna druga židovska publikacija u naše vrijeme nije snažnije djelovala na teologiju subote od djela Joshue Abrahama Heschela The Sabbath: Its Meaning for Modern Man, objavljenog 1951. Kod Heschela je prisutna ista etička briga ranije spomenutih židovskih pisaca, uključujući koncept subote kao "izjednačenja". Jedna od njegovih glavnih tema je univerzalnost vremena. Među njegovim predivnim opisima subote je izraz "palača u vremenu", što je i naslov prvog poglavlja. On isto tako ističe da dok se ljudska bića bore za prostor, vrijeme je uvijek dostupno svima. Međutim subota je poseban dio vremena koje stoji odvojeno od vremena uopće. Nema sumnje da je subota "primirje u čovjekovoj borbi za opstanak" (29). No ona je i više od toga, jer je "duboko svjesni sklad čovjeka i svijeta, simpatija za sve stvari i sudjelovanje u duhu koji sjedinjuje ono što je ispod i ono što je iznad" (31, 32).

F. Subota u povijesti i praksi adventista sedmog dana

1. Počeci svetkovanja subote kod adventista

Neki su adventisti počeli svetkovati subotu ubrzo poslije razočaranja 1844. Prvi zagovornici subote bili su Rachel Oakes, T. M. Preble i Joseph Bates. Ellen i James White su ubrzo prihvatili ovo učenje, koje su prikazali na "Biblijskim konferencijama" 1848.

a. Rachel Oakes i T. M. Preble. Do onih koji su pripadali mileritskom pokretu saznanje o suboti došlo je iz dva glavna izvora. Jedan je bio Rachel Oakes (kasnije udata za Nathana Prestona), baptistica sedmog dana koja je još početkom 1844. dijelila baptističke publikacije članovima Christian Brethern Church u Washingtonu, New Hampshire. Pod utjecajem Oakes, Frederick Wheeler, metodistički propovjednik koji je prihvatio adventističko stajalište i kome je u njegovom krugu propovijedanja pripadala ova crkva u Washingtonu, počeo je negdje u ožujku te godine svetkovati subotu. Ubrzo su nekoliko članova obitelji Farnsworth i nekolicina drugih prihvatili subotu. Oni su predstavljali jezgro prve skupine adventističkih svetkovatelja subote. Do 1850. pridružili su se drugim svetkovateljima subote i tako postali jezgro Crkve adventista sedmog dana koja je službeno organizirana 1863.

Drugi izvor iz kojeg su adventistički vjernici saznali za subotu jest jedan članak T. M. Preblea, poznatog mileritskog propovjednika koji je često pisao u adventističkim časopisima. On je živio u Washingtonu, New Hampshire, i možda je za subotu dočuo od nekoga iz Christian Brethern Church u Washingtonu. Subotu je počeo svetkovati u kolovozu 1844. Što više, pripremio je o tom predmetu članak koji je 28. veljače 1845. objavljen u Hope of Israel. Ovaj je članak kasnije ponovo tiskan kao traktat i u tom je obliku dospio u ruke mnogim adventistima, među ostalima i Josephu Batesu.

b. Joseph Bates. Prebleov članak došao je u ruke Josephu Batesu u ožujku 1845. i Bates je odmah pokazao veliko zanimanje za izloženi materijal. Sam je uskoro počeo pisati o predmetu subote i u svibnju 1846. izrazio svoja nova osvjedočenja u kratkom ulomku pri kraju traktata od trideset i devet stranica The Opening Heavens. Na ovaj ga je traktat nadahnulo čitanje rasprave O. R. L. Crossiera o nebeskom Svetištu u Danielu 8,14. Neobično je, ali u Opening Heavens Bates nije povezao subotu s Kovčegom saveza na nebu, spomenutom u Otkrivenju 11,19., već samo s Kovčegom u drevnom izraelskom Svetištu.

Batesova prva publikacija posvećena isključivo suboti bila je Seventh Day Sabbath, a Perpetual Sign, traktat od četrdeset osam stranica koji je objavljen u kolovozu 1846. Preble je spomenuo tekst iz Daniela 7,25 kao ispunjenje aktivnosti "malog roga" u nastojanju da promijeni "blagdane i Zakon", a Bates je slijedio njegov način razmišljanja u Tract Showing That the Sevent Day Should Be Observed as the Sabbath Day, prema kojem "su svi koji praznuju prvi dan sedmice kao 'subotu' papini svetkovatelji nedjelje!! i kršitelji Božje subote!!!" (10)

Međutim u svojim publikacijama Bates je počeo ići dalje od tradicionalnog tumačenja baptista sedmog dana, ukazujući na vezu između subote i "vijesti trojice anđela" iz Otkrivenja 14,9-11. U svom drugom izdanju (siječanj 1847) te u djelima Vindication of the Seventh-day Sabbath (siječanj 1848) i A Seal of the Living God (siječanj 1849), postupno je stigao do razumijevanja povezanosti subote s Kovčegom na nebu, kao i o tome da ona predstavlja "pečat živoga Boga" spomenutog u Otkrivenju 7.

c. James i Ellen White.  Ellen Harmon se po svemu sudeći prvi put upoznala s pitanjem subote 1846. kad je sa sestom i Jamesom Whiteom posjetila Josepha Batesa u New Bedfordu, državi Massachusetts. U to vrijeme nije prihvatila Batesova gledišta o suboti. James White i Ellen Harmon vjenčali su se 30. kolovoza 1846, istog mjeseca kada je izašlo prvo izdanje Batesova traktata o suboti. Dokazi iz tog traktata naveli su James i Ellen da već te jeseni (1T 75) počnu svetkovati biblijsku subotu i naučavati je i braniti. U travnju iduće godine Ellen je imala prvo viđenje o suboti (EW 32-35), viđenje koje je potvrdilo ono što su već doznali pažljivim proučavanjem Biblije uz mnogo molitava.

d. "Subotnje konferencije." Tijekom najranije faze razvoja adventisti koji su svetkovali subotu nisu imali službene organizacije, ali je 1848. dobar broj njih prisustvao malim mjesnim sastancima na sedam mjesta. Ovi su sastanci kasnije nazvani "subotnjim konferencijama" zato što su bili sastanci "prijatelja subote" zainteresiranih za "vijest trojice anđela" (Otk 14,9-11). Na ovim se konferencijama govorilo o odabranim predmetima, uključujući i subotu; one su pomogle stvaranju osjećaja jedinstva za inače jako raštrkane skupine adventističkih svetkovatelja subote.

e. Vrijeme početka subote. Za sve veći broj adventističkih svetkovatelja subote tek je 1850-tih bilo potpuno razjašnjeno vrijeme njezinog početka i završetka. Premda su baptisti sedmog dana subotu svetkovali od zalaza do zalaza sunca na osnovi biblijski dokaza (na primjer Mk 1,32), Joseph Bates bio je mišljenja da subota treba početi petkom u šest poslije podne a završiti subotom u isto vrijeme (RH, 21. travnja 1851). Međutim Batesovo stajalište nije dobilo opću podršku među adventističkim svetkovateljima subote. James White je 1855. pisao: "Nikad nismo bili potpuno osvjedočeni svjedočanstvom iznesenim u prilog šest sati poslije podne." (Isto, 4. prosinca 1855) U to vrijeme, osim onih koji su prihvatili Batesovu praksu, bilo je nekih koji su subotu svetkovali od ponoći do ponoći, drugi su je svetkovali od zalaza do zalaza sunca, a treći su opet smatrali da subota treba početi u subotu ujutro.

S obzirom na ova različita gledišta, J. N. Andrews je dobio zadatak da ovaj predmet temeljito ispita. U svom pisanom izvješću, koje je objavljeno u istom broju Review and Heralda kao i komentar Jamesa Whitea, dokazao je iz Starog i Novvog zavjeta da je biblijska riječ "veče" označavala zalazak sunca. Prije toga je svoje nalaze usmeno iznio na jednom skupu adventističkih svetkovatelja subote, koji su gotovo svi prihvatili njegovo rješenje ovog pitanja. Među onima koji se nisu složili s njima bili su Joseph Bates i Ellen White, koji su se i dalje držali početka subote u šest sati poslije podne. Međutim na kraju tog skupa Ellen White je primila viđenje u kojemu joj je bilo pokazano da subotu treba svetkovati od zalaza do zalaza sunca. Dvanaestak godina kasnije James White je mogao napisati da je ono viđenje "riješilo stvar s bratom Batesom i ostalima, i otad je po ovom pitanju među nama preovladao opći sklad" (RH, 25. veljače 1868).

f. Subota i proročanstvo/eshatologija. Od samog početka je većina adventističkih svetkovatelja subote prihvatila iste razloge, argumente i razumijevanje što su ga o suboti imali baptisti sedmog dana. Baptisti sedmog dana su imali snažne biblijske argumente iz Starog i novog zavjeta, ali su propustili povezati subotu s drugim teološkim konceptima, uključujući razne vidove proročkog ispunjenja i eshatološku usmjerenost nekih ulomaka Svetog pisma. Jedan od zamjetnih izuzetaka bila je pozornost koju su ukazivali tekstu u Danielu 7,25 i s njim povezanim ulomkom u Otkrivenju 13,5.6.

Međutim, kad su Bates i drugi nastavili proučavati o suboti, ubrzo su naišli na njezinu vezu s vijestima trojice anđela u Otkrivenju 14 (posebno s trećom). Zatim su se pojavile nove veze, kao što je Božji pečat u Otkrivenju 7, te zabrana trgovanja i smrtna kazna uključeni u buduće nedjeljno zakonodavstvo kako su opisani u Otkrivenju 13,16.17. Sam Bates je u svojim stalnim publikacijama iznio ove nove zaključke, a ujedno je čvrsto povezao subotu i nebesko Svetište. Povezanost subote sa Svetištem, popraćeno pozivom na buđenje kako je izloženo u Otkrivenju 14, bilo je posebno naglašeno u teologiji o suboti kod Batesa i drugih adventističkih "pionira" koji su bili preteče (a većim dijelom i osnivači) Crkve adventista sedmog dana.

g. Prve publikacije o suboti. Subota je zauzimala prilično prostora u nekima od najranijih časopisa adventista sedmog dana – na primjer, u časopisu Present Truth koji je  počeo izlaziti 1849. i njegovom nasljedniku The Advent Review and Sabbath Herald, od 1850. nadalje.

J. N. Andrews je 1861. izdao knjigu od 340 stranica pod naslovom History of the Sabbath and First Day of the Week. Ovo inače opširno djelo prošireno je i revidirano za kasnija izdanja. Andrews se uglavnom držao koncepata i povijesnog pristupa baptista sedmog dana, ali je isto tako obavio temeljito preispitivanje povijesnih izvora. Osim toga, citirao je mnoge pisce svetkovatelje nedjelje. L. R. Conradi se zainteresirao za Andrewsovo djelo, pa je 1891. njegovu History preveo na njemački jezik. Kao koautor je 1912. na engleskom objavio prošireno i temeljito revidirano izdanje, naznačivši da se radi o "četvrtom izdanju".

2. Adventističko svetkovanje subote

Crkva adventista smatra Sveto pismo Staroga i Novoga zavjeta normativom svoje teologije i prakse. Iz tog razloga adventisti svetkuju sedmi dan, subotu. Tog dana nastoje slijediti odgovarajuće starozavjetne propise, ali posebno Kristov primjer u Novom zavjetu, koji pokazuje kako se treba odnositi prema tom danu. Na osnovi biblijskih dokaza adventisti sedmog dana su prihvatili svetkovanje subote od petka uvečer do zalaza sunca u subotu uvečer. Sve ovo vrijeme smatraju posvećenim Bogu. To je vrijeme kad zbog duhovnog osvježenja ostavljaju po strani osobne poslove i interese. Osim toga, adventisti vjeruju da pravilna priprema za istinsko svetkovanje subote mora biti svakodnevna praksa prihvaćanja Krista kao Gospodina u kršćaninovu životu, pa se stoga ni u kom slučaju ne smiju zanemariti svakodnevna osobna bogoslužja i pokoravanje Kristu.

U subotu prije podne (ili u izuzetnim slučajevima poslije podne) adventisti se okupljaju na redovno bogoslužje. Ovo se obično sastoji od (1) subotnje škole, u kojoj je najvažnije proučavanje biblijske pouke (obično u malim skupinama ili "razredima", uz posebne dijelove pripremljene za mladež i djecu), (2) kratkog "misionarskog" dijela u kome se polažu planovi za mjesne misionske aktivnosti i kršćansku "službu pomaganja" te (3) bogoslužja u kojem je naglašeno čitanje Svetog pisma i propovijed. Svaka tri mjeseca ovaj dio subotnjeg bogoslužja uključuje i proslavljanje obreda poniznosti (pranja nogu) i Gospodnje večere, prema Kristovu primjeru i uputama iznesenim u Ivanu 13,1-17; Mateju 26,26-30; 1. Korinćanima 11,23-29.

U mnogim adventističkim crkvama održavaju se i sastanci petkom uvečer i subotom poslije podne ili uvečer. Tamo gdje takvih sastanaka nema ili nije moguće prisustvovati njima, početak i završetak subote označava osobno ili obiteljsko bogoslužje. Adventisti sedmog dana tijekom subotnjih sati izbjegavaju obavljanje privatnih poslova te svjetovna zadovoljstva i zabave (kao što su športovi). Često odlaze u šetnje u prirodi (posebno djeca i mladež), sudjeluju u misionskom radu mjesne crkve ili održavaju duhovna druženja s drugim adventistima ili neadventistima, što je u skladu s božanskim uputama za svetkovanje subote. Premda ordinacije adventističkih liječnika subotom nisu otvorene, oni su spremni odazvati se pozivu da pomognu bolesnima, kao i osobama u bolnici. Sve neophodno osoblje u adventističkim zdravstvenim ustanovama subotom služi prema dežurstvu, tako da su pacijenti uvijek zbrinuti, premda su uobičajeni poslovi tijekom subote obično smanjeni.

Stajalište adventista sedmog dana o korištenju subotnjeg vremena prikladno je objasnila Ellen White, čije spise poštuju u Crkvi adventista sedmog dana: "Subota nije zamišljena da bude razdoblje beskorisnog nerada. Zakon zabranjuje svjetovni rad na Gospodnji dan odmora; naporan rad kojim zarađujemo za život mora prestati; nikakav rad tog dana za svjetovna zadovoljstva ili korist nije u skladu sa Zakonom; ali kao što je Bog prestao sa svojim stvaralačkim radom i odmarao u subotu, i blagoslovio je, tako i čovjek treba napustiti svoje zanimanje iz svakodnevnog života i te svete trenutke namijeniti zdravom odmoru, službi Bogu i svetim djelima." (Čežnja vjekova, str. 162)

U skladu s važnošću svetkovanja subote, 1982. godine izdano je veće djelo pod naslovom The Sabbath in Scripture and History  (Subota u Svetom pismu i povijesti). Ovo djelo je zajednički proizvod devetnaestorice stručnjaka i u pojedinostima razmatra pitanje subote u Starom i Novom zavjetu, kao i u kršćanskoj povijesti. Tri su poglavlja posvećena teologije o suboti.

 

VI. Komentari Ellen G. White

Ellen G. White je toliko pisala o suboti da ovdje možemo navesti samo nekoliko primjera njenog razumijevanja i savjeta po ovom predmetu. Dosta toga što je napisala bilo je samo usputno, jer se radilo o određenim situacijama koje su zahtijevale isti ili sličan savjet, čime objašnjavamo dosta ponavljanja u njezinom pristupu suboti. Ovaj pregled sadrži tipične i reprezentativne izjave o glavnim elementima vezanim uz subotu i njeno svetkovanje.

A. Podrijetlo i značaj subote

"Time što je posvetio sedmi dan Bog je u Edenu postavio spomenik svom djelu stvaranja. Subota je dana Adamu, ocu i predstavniku cijele ljudske obitelji. Njeno je svetkovanje trebalo biti čin zahvalnog priznanja svih onih koji će živjeti na zemlji, da je Bog njihov Stvoritelj i njihov pravični Vladar, da su oni djelo njegovih ruku, podložni njegovom autoritetu." (Patrijarsi i proroci, str. 28)

"Subota nije uspostavljena kao neka nova institucija, već kao ona koja je uspostavljena za stvaranja. Trebamo je se sjećati i svetkovati kao spomenik na Stvoriteljevo djelo. Upućujući na Boga kao Stvoritelja neba i zemlje, ona razlučuje između istinitog Boga i lažnih bogova. Svi koji svetkuju sedmi dan tim činom govore da su obožavatelji Jahve. Tako je subota znak čovjekove odanosti Bogu sve dok god postoji na zemlji netko tko mu služi." (Isto, str. 249)

"Uspostava subote, koja potječe iz Edena, stara je kao i sama zemlja. Svetkovali su je svi patrijarsi, od stvaranja nadalje. Izraelce su tijekom ropstva u Egiptu njihovi nadglednici prisiljavali da krše subotu i oni su u velikoj mjeri izgubili svijest o njenoj svetosti. Kad je na Sinaju objavljen njegov Zakon, prve riječi četvrte zapovijedi su glasile: 'Sjeti se da svetkuješ dan subotni', pokazujući tako da subota nije tada uspostavljena, već se upućuje na njeno podrijetlo tijekom stvaranja." (Isto, str. 274)

"Četvrta je zapovijed jedina od deset u kojoj se nalazi i ime i titula Zakonodavca. Ona jedina pokazuje čijim je autoritetom objavljen Zakon. Ona tako sadrži Božji pečat koji dokazuje autentičnost i obvezujuću silu njegovog Zakona." (Isto, str. 249)

B. Čovjekova potreba za subotom

"Bog je uvidio da je subota potrebna čovjeku, čak i u raju. Čovjek je sedmog dana trebao odložiti svoje vlastite interese i dužnosti da bi predanije mogao razmišljati o Božjim djelima, o njegovoj moći i dobroti. Njemu je bila potrebna subota da ga jasnije podsjeti na Boga i potakne na zahvalnost jer je sve u čemu je uživao i što je posjedovao došlo je iz Stvoriteljeve dobre ruke." (Isto, str. 28)

"Subota, kao spomenik Božje stvaralačke sile, upućuje na Njega kao tvorca neba i zemlje. Stoga je ona trajan svjedok i podsjetnik na njegovu veličinu, mudrost i ljubav. Da je subota uvijek bila svetkovana, nikada ne bi bilo nijednog ateista ili idolopoklonika." (Isto, str. 274)

C. Krist kao tvorac suote

Ellen White višeput ponavlja da je Krist bio s Bogom Ocem pri stvaranja, aktivan u stvaranju, kako to pojašnjava Novi zavjet (Iv 1,1-3).

"Pošto je On [Krist] sve stvorio, stvorio je i subotu. On ju je odvojio kao uspomenu na djelo stvaranja. Ona ukazuje na Njega i kao Tvorca i kao Onoga koji je posvećuje." (Čežnja vjekova, str. 235)

" On [Krist] koji je načinio subotu nije je ukinuo, prikovavši je na križ." (Isto, str. 542)

"Sve je stvorio Božji Sin… Pošto je subota usponmena na djelo stvaranja, ona je dokaz Kristove ljubavi i moći." (Isto, str. 229)

"Tijekom svoje službe na zemlji Krist je naglasio obvezne zahtjeve subote; u svemu svom učenju On je pokazao poštovanje prema instituciji koju je sam dao." (PK 183)

D. Kristova načela svetkovanja subote

U vezi sa sukobom između Isusa i židovskih starješina, Krist je proglasio biblijska načela svetkovanja subote nasuprot ograničenjima koja su ljudi postavili.

"Kad su se odvojili od Boga propustivši da Kristovu pravdu vjerom učine svojom pravdom, za Židove je subota izgubila značenje… U Kristovo vrijeme subota je postala tako izopačena da je njezino svetkovanje prije održavalo karakter sebičnih i samovoljnih ljudi negoli karakter nebeskog Oca prepunog ljubavi. Rabini su ustvari prikazali Boga kao Onoga koji je dao zakone koje ljudi nisu mogli poštovati. Naveli su narod da Boga smatra tiraninom, uvjeren da svetkovanje subote, kako to On zahtijeva, čini ljude tvrdokornima i okrutnima. Krist je radio na tome da ukloni ova pogrešna shvaćanja. Premda su Ga rabini pratili nemilosrdnim neprijateljstvom, On ničim nije pokazao da se priklanja njihovim zahtjevima, već je neustrašivo napredovao, držeći subotu u skladu s Božjim Zakonom." (DA 283.284; usp. Čežnja vjekova, str. 231)

"Došao je [Krist] da subotu oslobodi od teških zahtjeva koji su je učinili prokletstvom umjesto blagoslovom.

Iz ovog razloga izabrao je subotu da izvrši djelo ozdravljenja u Bethezdi. Ovog bolesnika mogao je izliječiti i u neki drugi dan, ili ga je mogao izliječiti i ne zapovijediti mu da ponese svoj ležaj. No to mu ne bi pružilo željenu priliku. U osnovi svakog djela u Kristovom životu na zemlji postojala je određena mudra namjera. Sve što je činio bilo je samo po sebi važno i poučno. Među jadnicima smještenima oko ribnjaka izabrao je najteži slučaj na kome će pokazati svoju iscjeljujuću moć pa je čovjeku zapovijedio da pronese svoj ležaj kroz grad i tako objavi veliko djelo koje mu je učinjeno. Ono će pokrenuti pitanje što je subotom činiti po zakonu i otvoriti Mu put da osudi ograničenja koja su Židovi postavili u odnosu na Gospodnji dan i objavi ništavost njihove tradicije.

Isus im je rekao da je njegovo djelo ozdravljanja bolesnih u skladu sa zakonom o suboti. Ono je bilo u skladu s djelovanjem Božjih anđela koji neprekidno silaze i uzlaze između neba i zemlje služeći napaćenom čovječanstvu. Isus je objavio: 'Otac moj neprestano radi, zato i ja radim.'" (DA 206; usp. Čežnja vjekova, str. 161)

"Krist je želio poučiti svoje učenike i svoje neprijatelje da služba Bogu dolazi na prvo mjesto. Cilj Božjeg djelovanja na ovom svijetu je otkupljenje čovjeka, stoga je ono što je potrebno činiti subotom radi ostvarenja tog djela u skladu sa zakonom o suboti. Isus je svoj dokaz potvrdio proglašavajući se 'Gospodarem subote', Onim koji je iznad svih sumnji i svakog zakona. Ovaj beskonačni Sudac oslobađa svoje učenike krivnje, pozivajući se upravo na one odredbe za koje su bili optuženi da ih krše." (DA 285; Čežnja vjekova, str. 233)

E. Svetkovanje subote i svetost

Ellen White je stalno naglašavala kako je formalističko svetkovanje subote besmisleno ili još nešto gore. Pravo svetkovanje subote obuhvaća posvećenje života koje Krista daje.

"Ona [subota] oglašava da je On koji je stvorio sve na nebu i na zemlji i koji sve održava, Glava crkvi i da smo Njegovom silom pomireni s Bogom… Tada je subota znak Kristove sile da nas učini svetima. Ona je dana svima koje Krist čini svetima. Kao znak Njegove posvećujuće sile, subota je dana svima koji po Kristu postaju dio Božjeg Izraela." (DA 288; usp. Čežnja vjekova, str. 236)

"Subota nije bila predviđena samo za Izrael, već za cijeli svijet. Ona je čovjeku objavljena u Edenu, pa kao i druge zapovijedi Dekaloga, predstavlja neprolaznu obvezu…

Nijedna druga institucija povjerena Židovima nije ih tako potpuno odvajala od okolnih naroda kao subota. Bog je odredio da njezinim svetkovanjem pokažu da su Njegovi štovatelji. Ona je trebala biti znakom odvajanja od idolopoklonstva i njihove veze s pravim Bogom. Međutim, da bi subotu držali svetom, ljudi sami moraju biti sveti. Vjerom moraju postati sudionici Kristove pravednosti." (DA 283; Čežnja vjekova, str. 230.231)

F. Subota kroz vijekove

"U prvim stoljećima svi su kršćani svetkovali subotu. Revnovali su za Božju čast i, uvjereni u nepromjenljivost Njegova Zakona, gorljivo su čuvali svetost njegovih propisa. Ali da bi postigao cilj, Sotona je s velikom domišljatošću radio preko svojih zastupnika. Da bi skrenuo pozornost naroda na nedjelju, ona je proglašena blagdanom u čast Kristova uskrsnuća. Toga su se dana održavala bogoslužja, pa ipak je smatran danom razonode, jer se još uvijek svetkovala subota." (Velika borba, str. 45)

"Od tog je dana [od vremena kad je na Sinaju dan Zakon] do danas na Zemlji sačuvano poznavanje Božjeg Zakona i svetkovana subota prema četvrtoj zapovijedi. Premda je 'Čovjek grijeha' uspio pogaziti Božji sveti dan, ipak je i za vrijeme njegove prevlasti bilo vjernih duša koje su na skrovitim mjestima poštovale subotu. Od vremena reformacije u svakom je naraštaju bilo nekih koji su je i dalje svetkovali. Premda su često bili izloženi poruzi i progonstvu, oni su svjedočili o neprolaznosti Božjeg Zakona i o svečanoj obvezi prema suboti stvaranja."  (Isto, str. 389)

Ellen White isto tako bilježi da su među Valdenzima "neki svetkovali subotu" i da su i u Etiopiji kršćani svetkovali subotu, premda su se i nedjeljom suzdržavali od posla (Isto, str. 495).

G. Subota u posljednjoj krizi zemljine povijesti

"Subota će biti veliki ispit vjernosti, jer je točka istine posebno izložena napadima. Kad za ljude dođe posljednji ispit, onda će biti povučena granična crta između onih koji služe Bogu i onih koji Mu ne služe. Dok će svetkovanje lažne subote sukladno državnim zakonima, suprotno četvrtoj zapovijedi, biti priznanje vjernosti sili koja se protivi Bogu, svetkovanje prave subote je, u poslušnosti Božjem Zakonu, dokaz vjernosti Stvoritelju. Dok će jedni primanjem znaka pokornosti zemaljskim vlastima primiti žig Zvijeri, drugi će izborom znaka vjernosti božanskom autoritetu primiti Božji pečat." (Isto, str. 521)

"Ali nitko nije izložen Božjoj srdžbi dok njegov um i savjest ne shvate istinu pa je odbace. Mnogi nikada nisu imali priliku čuti posebne istine za ovo vrijeme. Nikada im obvezatnost četvrte zapovijedi nije bila prikazana u pravom svjetlu. Onaj koji čita svako srce i ispituje svaku pobudu, neće ostaviti nijednoga koji čezne za poznavanjem istine da bude prevaren u pogledu ishoda ovog sukoba. Naredba neće biti slijepo nametnuta narodima. Svatko će imati dovoljno svjetlosti da razumno donese odluku." (Isto, str. 520)

"Svetkovanje subote bit će najvažnije prijeporno pitanje u posljednjoj velikoj borbi, u kojoj će cijeli svijet učestvovati. Ljudi su više poštovali Sotonina načela nego načela koja su vladala na nebu. Svijet je prihvatio lažni dan odmora koji je Sotona uzvisio kao znak svoje vlasti. Ali Bog je stavio pečat na svoja kraljevska prava. I pravi i lažni dan odmora nose ime svojega gospodara. Zato je nemoguće s jednoga ili drugoga izbrisati trag koji govori o sili onoga koji ga je dao. Naša je dužnost da to ljudima razjasnimo i da im pokažemo da će za njih biti sudbonosno da li na sebi nose znak Božjeg kraljevstva ili znak kraljevstva pobune, jer su stanovnici onog kraljevstva čiji znak nose." (Odabrana svjedočanstva, str. 186)

"Bog nas je pozvao da podignemo pogaženu zastavu njegovog kraljevstva – subotu. Kako je važno da u svetkovanju subote damo pravi primjer!" (Isto)

H. Priprema za subotu

Priprema za subota treba obuhvatiti cijeli tjedan, a u svim pripremama na prvom je mjestu duhovna dimenzija.

"Subotu ne smijemo smatrati samo propisom zakona, već trebamo razumjeti njen duhovni značaj za cijeli naš život. Svi oni koji svetkuju subotu kao znak između sebe i Boga, time pokazuju da je Bog Onaj koji ih posvećuje, i zastupaju načela Božje vladavine. To su oni koji u svom svakidašnjem žviotu sprovode zakon Božjeg kraljevstva i mole se svakoga dana da svetost subote počiva na njima. Oni svakoga dana žive s Kristom i pokazuju njegov karakter. Njihova dobra djela obasjavaju sve koji oko njih žive." (Isto, str. 187)

"Kad se na taj način sjećamo subote, onda tjelesne stvari neće preovladati nad duhovnim. Ni jedna dužnost koja se mogla ispuniti za šest radnih dana neće ostati za subotu. U toku tjedna naša tjelesna snaga neće se iscrpiti zemaljskim poslovima toliko da bismo u subotu bili umorni i nesposobni za njegovu službu." (Isto, str. 188)

No dok se tokom cijelog tjedna vrše pripreme za subotu, "petak ipak treba biti danom naročite priprave" (Isto).

"Nastojte da sva odjeća bude spremna i kuhanje dovršeno. Očistite obuću i okupajte se. Ako ovo usvojite kao pravilo, neće vam biti teško ispuniti ga. Subota se ne smije upotrijebiti za popravljanje odjeće, spremanje hrane, traženje zadovoljstava ili ma koji drugi zemaljski rad. Prije no što sunce zađe, ostavite sve tjelesne poslove i uklonite svjetovne novine i časopisi. Roditelji, objasnite djeci zašto to radite i privolite ih da vam pomažu u pripremi da biste subotu mogli svetkovati po Zakonu." (6T 355.356; usp. Odabrana svjedočanstva, str. 188.189)

"Tog dana trebaju se izgladiti svi nesporazumi i ukloniti svaka gorčina i grijeh bilo u obitelji ili u crkvi. U krotkom duhu 'ispovijedajte grijehe jedan drugomu i molite jedan za drugoga da ozdravite' (Jak 5,16)." (Odabrana svjedočanstva, str. 189)

I. Subota u domu

U svojoj raspravi o suboti u domu, prva uputa Ellen White glasi: "Prije nego što sunce zađe, neka se skupe članovi obitelji, čitaju Božju riječ, pjevaju i mole se." (Isto, str. 190) Zatim o samom subotnjem danu kaže:

"U subotu ujutro cijela obitelj treba biti rano na nogama, jer svete trenuke subote ne treba provoditi u krevetu. Ako se kasno ustane, onda se mora žurno doručkovati i pripremiti za subotnju školu. Ova žurba, trka, gurkanje i nestrpljenje izaziva nesvete osjećaje. Subota, ovako oskvrnjena, postaje teretom i svaki se plaši njena dolaska, umjesto da je voli i čeka.

Za subotu nije potrebno pripremiti više i raznovrsnije hrane nego ostalih dana. Naprotiv, hrana tog dana treba biti jednostavnija, treba manje jesti da bi razum bio bistar shvatiti duhovne stvari…

Premda se kuhanje subotom treba izbjegavati, ne znači da se mora jesti hladna hrana. Za hladna vremena treba prigrijati hranu pripremljenu dan ranije. A jela, iako jednostavna, trebaju biti ukusna i privlačna. Pripremite nešto slatko, nešto što obitelj ne dobije svaki dan." (6T 357; usp. Odabrana svjedočanstva, str. 190)

"Kad je lijepo vrijeme, roditelji trebaju povesti djecu u prirodu, i tamo im mogu pričati zašto je ustanovljena subota. Opišite im Božje veliko djelo stvaranja. Recite im da je Zemlja bila savršena i lijepa kad je izišla iz Božjih ruku. Recite im da je cvijeće, svaki žbun, svako drvo i sve ostalo odgovaralo svrsi koju mu je Stvoritelj namijenio. Sve što oko može vidjeti bilo je nekada divno i pobuđivalo je čovjeka na razmišljanje o Božjoj ljubavi. Tada je svaki zvuk u prirodi bio glazba i u potpunom skladu s Božjim glasom. Dalje, objasnite im da je grijeh pokvario savršeno djelo, da su trnje, korov, žalost, bol i smrt samo posljedice neposlušnosti prema Bogu. Ali da Zemlja, mada je oskvrnjena prokletstvom grijeha, još uvijek otkriva Božju dobrotu." (Odabrana svjedočanstva, str. 191)

"Kad Sunce počne zalaziti, završite svete subotne trenutke s molitvom i zahvalnom pjesmom, i onda zatražite od Boga da bude s vama u vašim brigama, radu i trudu u toku idućeg tjedna." (Isto, str. 192)

J. Putovanje subotom

Ellen White objašnjava da trebamo što je više moguće izbjegavati putovati subotom. Međutim, "nekada je potrebno da putujemo subotom, kako bismo posjetili koju mjesnu crkvu s ciljem da joj pomognemo i odnesemo vijest koju Bog želi da ona čuje". U takvim slučajevima, "koliko je god moguće, trebamo se neki drugi dan snabdijeti kartama i drugim stvarima" (6T 360; usp. Odabrana svjedočanstva, str. 193). Osim toga, "kad pođemo na put, svoje putovanje trebamo tako urediti da ne dođemo na odredište baš u subotu". Ako smo "prisiljeni putovati baš u subotu, trebamo pokušati izbjeći društvo koje bi nam pažnju skrenulo na svjetovne stvari". Pa ipak, "kad god nam se ukaže prilika, trebamo govoriti ljudima o istini i pomoći bolesnima i nemoćnima". No ne trebamo "govoriti o poslovnim stvarima ili upuštati se u obične svjetovne razgovore".  (6T 360; usp. Odabrana svjedočanstva, str. 193)

K. Subotnji sastanci

"Gdje god ima dvoje ili troje vjernih, neka se subotom sastanu da prime Božje obećanje.

Dakle, i male skupine koje se sastaju da se Bogu poklone u njegov subotnji dan imaju pravo tražiti od Gospodina njegove bogate blagoslove. Oni trebaju vjerovati da Gospodin Isus Krist prisustvuje njihovim sastancima. Bog je svim iskrenim Božjim štovateljima, koji svetkuju subotu, obećao: 'Da budete svjesni da vas ja, Jahve, posvećujem.' (Izl 31,13)" (6T 360.361; usp. Odabrana svjedočanstva, str. 193)

"Propovijedi koje se drže subotom obično trebaju biti kratke. Onima koji ljube Boga i žele izraziti svoju zahvalnosti i poštovanje prema Njemu treba za to pružiti priliku." (6T 361; usp. Odabrana svjedočanstva, str. 194) "Neka nitko ne dođe na bogoslužje da drijema. U Božjem domu se ne smije spavati." (Odabrana svjedočanstva, str. 194)

Svi trebaju osjećati da trebaju "doprinjeti kako bi subotno bogoslužje bilo što zanimljivije":

"Ne smijete se okupljati samo iz navike, nego zato da izmijenite misli, da ispričate svoja iskustva, da zahvalite Bogu, da iznesete svoju iskrenu želju za božanskim prosvjetljenjem da biste mogli upoznati Boga i Isusa Krista kojega je On poslao." (6T 362; usp. Odabrana svjedočanstva, str. 195)

L. Daljnje zanimanje za subotu

S posebnim osvrtom na djelatnike u adventističkim zdravstvenim ustanovama koji svetkuju subotu, Ellen White je ukazala na Kristov primjer, na potrebu za odmorom i važnosti subote kao znaka između Boga i Njegova naroda.

"Lječnici i medicinske sestre su tijekom subotnjih sati često pozivani da pomognu bolesnima pa im je ponekad nemoguće da uzmu vremena za odmor i prisustvuju bogoslužjima. Nikada ne treba zanemariti potrebe čovječanstva koje pati. Svojim primjerom Spasitelj nam je pokazao da je ispravno ublažiti patnje subotom. No nepotreban rad, kao što je uobičajeno liječenje i operacije koje se mogu odložiti, treba odgoditi. Neka pacijenti shvate da liječnici i medicinsko osoblje treba imati jedan dan odmora. Pomozite im razumjeti da se djelatnici boje Boga i žele svetkovati dan koji je On odvojio za svoje sljedbenike da ga svetkuju kao znak između sebe i njih." (7T 106)

"Sve naše zdravstvene ustanove osnovane su kao adventističke ustanove da predstave različite grane evanđeoskog misionarskog djela i tako priprave put za Gospodnji dolazak." (Isto 107)

U vezi s djelovanjem restorana sa zdravom hranom imamo ovaj savjet: "Bilo je postavljeno pitanje. 'Trebaju li naši restorani subotom biti otvoreni?' Moj je odgovor: Ne, ne! Svetkovanje subote je naše svjedočanstvo Bogu, znak između Njega i nas da smo Njegov narod. Taj znak se nikad ne briše." (Isto 121)

No restoran treba u petak pripremiti vrećice s hranom za one koji zdravu hranu žele ponijeti kući da za objed subotom (Isto 121.122).

Isto tako imamo uputu o poslovnim planovima i partnerstvu s onima koji ne poštuju subotu:

"Među nama koji tvrdimo da svetkuje Božji sveti dan odmora potrebna je subotnja reforma. Neki u subotu raspravljaju o poslovnim stvarima i prave planove; Bog na to gleda isto kao da su se upustili u stvarne poslove.

Drugi koji dobro poznaju biblijske dokaze da je sedmi dan subota, ulaze u partnerstvo s onima koji ne poštuju Božji sveti dan. Svetkovatelj subote ne može dopustiti ljudima koji su kod njega zaposleni, koje on plaća, da rade subotom. Ako zbog zarade dopusti da posao u kome ima udjela, njegov nevjerni partner nastavi subotom, jednako je kriv s nevjernikom; njegova je dužnost da se riješi partnerstva, bez obzira koliko bi time mogao izgubiti. Ljudi mogu misliti da si ne mogu priuštiti poslušati Boga, ali si zapravo ne mogu priušiti da Ga ne poslušaju. Oni koji su nemarni u svetkovanju subote pretrpjet će veliki gubitak." (Ev 245)

Visoko mjerilo što ga je Ellen G. White postavila kao apsolutnu potrebu u pravom svetkovanju subote dobro je sažeto u tvrdnji koju smo već citirali: "Međutim, da bi subotu držali svetom, ljudi sami moraju biti sveti. Vjerom moraju postati sudionicima Kristove pravednosti." (DA 283; Čežnja vjekova, str. 231)

 

VII. Literatura

Uvodna primjedba: Literatura o suboti i/ili nedjelji je golema. Ovdje nabrajamo samo izabranu literaturu. Od ograničenog broja navedenih djela, neka se ne slažu s pogledima iznesenim u ovom poglavlju (što je posebice slučaj s knjigama Carsona i Rordorfa; ovdje ih navodimo jednostavno zbog velike pozornosti koju su izazvala u javnosti). Međutim, u cjelini gledano, izabrana djela se pozitivno postavljaju prema ovom predmetu.

Andreasen, Niels-Eric. The Old Testament Sabbath: A Traditional-historical Investigation. Missoula, Mont., University of Montana, 1972.

– . Rest and Redemtion: A Study of the Biblical Sabbath. Berrien Springs, Mich., Andrews University Press, 1978.

Andrews, J. N. i L. R. Conradi. History of the Sabbath and First Day of the Week. 4. revidirano i prošireno izdanje. Washington, D. C., Review and Herald, 1912.

Bacchiocchi, Samuele. Divine Rest for Human Restlessness: A Study of the Good News of the Sabbath for Today. Rome, Pontifical Gregorian University Press, 1980.

– . From Sabbath do Sunday: A Historical Investigation of the Rise of Sunday Observance in Early Christianity. Rome, Pontifical Gregorian University Press, 1977.

– . Rest for Modern Man: The Sabbath for Today. Nashville, Southern Pub. Assn., 1976.

Brunt, John. A Day for Healing: The Meaning of Jesus' Sabath Miracles. Washington, D. C., Review and Herald, 1981.

Carson, D. A., urednik. From Sabbath to Lord's Day: A Biblical, Historical, and Theological Investigation. Grand Rapids, Mich., Zondervan, 1982.

Dugmore, C. W. "Lord's Day and Easter". Neotestamentica at Patristica (Sup. NT, sv. 6). Leiden, Brill, 1962.

Hasel, Gerhard F. "Sabbatarian Anabaptists of the Sixteenth Century", dio l. AUSS 5 (1967), str. 101-121; dio II, AUSS 6 (1968), str. 19-28.

– . "Sabbath." The Anchor Bible Dictionary. Sv. 5, str. 849-856.

Hefele, Karl Joseph von. A History of the Councils of the Church. 5 svezaka. Edinburgh, T & T. Clark, 1883–1896.

Heschel, Abraham Joshua. The Sabbath: Its Meaning for Modern Man. New York, Farrar, Straus, and Young, 1951.

Horner, George, urednik i prevodilac. The Statutes of the Apostoles or Canones Ecclesiastici. Oxford, Engleska, Williams and Norgate, 19o4.

Kubo, Sakae. God Meets Man: A Theology of the Sabbath and the Second Advent. Nahville, Southern Pub. Assn., 1978.

Lewis, A. H. A Critical History of the Sabbath and Sunday in the Christian Church. Alfred Centre, N. Y., American Sabbath Tract Society, 1886.

Liechty, Daniel. Andreas Fischer and the Sabbatarian Anabaptists: An Early Reformation Episode in East Central Europe. Studies in Anabaptists and Mennonite History. No. 29. Scottdale, Pe., Herald Press, 1988.

– . Sabbatarianism in the Sixteenth Century: A Page in the History of the Radical Reformation. Berrien Springs, Mich., Andrews University Press, 1993.

Odom, Robert L. Sabbath and Sunday in Early Christianity. Washington, D. C., Review and Herald, 1977.

Rordorf, Willy. Sunday: The History of the Day of Rest and Worship in the Earliest Centuries of the Christian Church. Prijevod A. A. K. Graham. Philadelphia, Westminster, 1968) (Izvornik na njemačkom: Der Sonntag. Geschichte der Ruhe- und Gottestdiensttages im ¬ltesten Christentum. Zňrich, Zwingli Verlag, 1962.)

Saunders, Herbert E. The Sabbath: Symbol of Creation and Re-Creation. Plainfield, N. Y., American Tract Society, 1970.

Shea, William H. "The Sabbath in Extra-biblical Sources." Adventist Perspectives 3, br. 1 (1989), str. 17-25).

Strand Kenneth A. "Another Look at 'Lord's Day' in the Early Church and in Revelation1,10." New Testament Studies 13 (1967), str. 174-180).

– . The Early Christian Sabbath: Selected Essays and a Source Collection. Worthington, Ohio, Ann Arbor Publishers, 1979.

Strand, Kenneth A. urednik. The Sabbath in Scripoture and History. Washington, D. C., Review and Herald, 1982.

 

Dodatak

Sedmodnevni tjedan i julijansko-gregorijanski kalendar

Dva predmeta tehničke naravi zaslužuju kratko izlaganje: pojava "planetarne sedmice" i "julijansko-gregorijanski kalendar".

A. "Planetarni tjedan"

U drevnom svijetu nema podataka o nekoj sedmodnevnoj sedmici osim one kod Hebreja, sve do "planetarnog tjedna" u post-starozavjetnim vremenima.

Babilonci i Grci su se dosta rano u svojoj povijesti zanimali za astronomiju. Budući da planetarni tjedan ima dane imenovane prema Suncu, Mjesecu i pet planeta našeg sunčevog sustava, očito je da mu je pozadina astronomija ili astrologija. Tijekom dosta dugog procesa proučavanja nebesa kod Babilonaca i Grka, negdje između 300. i 150. godine prije Krista pojavio se redoslijed "sedam planeta": Sunce, Mjesec i pet planeta koje su stari poznavali. Ovaj redoslijed bio je: Saturn, Jupiter, Mars, Sunce, Venera, Merkur i Mjesec. Bio je zasnovan na "prostornoj" udaljenosti svakog od tih nebeskih tijela od Zemlje, kako je izračunano astronomskim računanjima.

Astrologija Hiparha (190.–126. pr. Kr.) u zapadnoj Maloj Aziji utjecala je na astronomsko-astrološko istraživanje u Aleksandriji u Egiptu. Osim toga, egipatski su svećenici u to doba razvili dan od dvadeset i četiri sata, svaki od po šezdeset minuta. Oko 150. godine pr. Kr. u Aleksandriji su povezani svi potrebni sastojci za stvaranje planetarne sedmodnevne sedmice. Bio je to koncept planetarnih bogova, izvorno potekao od babilonskih svećenika, matematičkih i astronomskih podataka Grka, sustava od dvadeset i četiri sata, što je bio egipatski pronalazak, i poznavanja hebrejskog sedmičnog ciklusa.

Najpotpunije informacija o procesu kojim se došlo do ove astrološke ili planetarne sedmicu, potječe od rimskog povjesničara Cassiusa Dioa, koji je pisao negdje početkom trećeg stoljeća naše ere, u vrijeme kad je ovaj planetarni tjedan bio opće prihvaćen u rimskom svijetu. Prema Diou (Roman History, 37. 18, 19) vjerovalo se da svakog dana dvadeset i četiri sata vladaju redoslijedom "sedam planeta" (uključujući Sunce i Mjesec). Planet koji je vladao prvi satom dana dao mu je ime. Budući da je Saturn bio početak redoslijeda od sedam planeta, on će vladati prvim danom. Prvi sat drugog dana bit će "Sunčev dan", tako da poslije subote dolazi nedjelja. Na sličan način su svih sedam nebeskih tijela dobili vlast nad prvim satom dana i tako dali svoje ime tom danu.

Kad se razvio planetarni tjedan, prvenstvo prvog dana dobila je nedjelja, a ne subota. To je bilo zato što je Sunce bilo najsjajnije nebesko tijelo. Prema bilijskom uzorku tjedna, koji su po cijelom dotad poznatom svijetu proširili Židovi iz dijaspore, sedmi dan bi bio onaj koji je u planetarnom tjednu nazvan "Saturnovim danom". Ovo su potvrdili kasniji rimski pisci koji su još 63. godine prije Krista tvrdili da je dan kojega Židovi svetkuju kao subotu bio "Saturnov dan" (Isto 37. 16. 2-4).

B. Julijansko-gregorijanski kalendar

U novijim raspravama ponekad se tvrdo da se sedmični ciklus promijenio u odnosu na onaj u drevna vremena, pa je time promijenjen i redoslije dana. Glavni kalendar kojim se danas koristi najveći dio svijeta, nazvan "gregorijanski", nije izvršio nikakvu promjenu tjedna svog prethodnika, "julijanskog kalendara" (uspostavio ga je 45. pr. Kr. Julije Cezar). Stoga možemo biti sigurni da su dani tjedna u novozavjetno vrijeme još uvijek isti dani današnjeg tjedna. U dvanaestomjesečnoj godini julijanskog kalendara, dodavanje prijestupne godine svake četiri godine na kraju je dovelo do neusklađenosti kalendara za oko 11 minuta i 14 sekundi godišnje. Tijekom vremena tako se pojavio višak od oko tri dana na svaka četiri stoljeća. Proljetni ekvinocij je 1582. pao na 11. umjesto na 21. ožujka, na dan kad se pojavio u vrijeme Nicejskog sabora 325.  Da se ovo neslaganje riješi, papa Grgur XIII je 1582. dekretom naredio da se iz računanja izostavi deset dana, pa je nakon četvrtka, 4. listopada, došao petak, 15. listopada. Nije bilo prilagođavanja ni promjene tjednog ciklusa.

Da bi kalendar bolje uskladio sa sunčevom godinom, Grgur je odredio da će samo godine stoljeća koje su djeljive sa 400 imati dodatni dan; time je uklonio tri julijanska "dodatna dana" svakih 400 godina. Prva takva "stoljetna-dodatna-godina" bila je 1600. "Dodatni dan" je izostavljen 1700.

 

 

< 12 Poglavlje Sadržaj 14. Poglavlje >