< 20 Poglavlje Sadržaj 22. Poglavlje >

 

BIBLIJSKA APOKALIPTIKA

 

Vilijam  G. Džonson

 

Uvod

 

Svaki koji ozbiljno pristupa Bibliji mora se potruditi da shvati i njen apokaliptički element. Taj element je značajan i po svojoj veličini i po svojoj ulozi. Dve biblijske knjige skoro potpuno su apokaliptičke po svojoj prirodi – Danilo u Starom i Otkrivenje u Novom zavetu. Osim ove dve knjige, nekoliko delova drugih knjiga i u Starom i u Novom zavetu sadrže snažne apokaliptičke elemente. Apokaliptičke elemente nalazimo u proročkim spisima Staroga zaveta, a u Novom se pripisuju samom Isusu Hristu i Njegovim apostolima.

 

U toku celog dvadesetog stoleća apokaliptika je budila priličan interes među teolozima i navodila ih na istraživanje. Pokušaji da se pozabave nekim biblijskim elementom često su navoditi proučavaoce Biblije na opširna istraživanja; trudili su se da shvate biblijsku apokaliptiku pokušavajući da nađu njene korene u vanbiblijskim izvorima. I tako su se istraživanja započeta na području biblijske apokaliptike obično pretvarala i istraživanje same apokaliptike – apokaliptike kao literarnog smera.

 

Uprkos značajnim naporima mnogih teologa, nikakva jasna saglasnost o značenju i tumačenju apokaliptike nije postignuta. Čak i sama definicija apokaliptike nije globalno prihvaćena.

 

Ova rasprava je napisana na temelju uverenja da je proučavanje biblijske apokaliptike i neophodno i moguće – neophodno zbog važnosti apokaliptičkog elementa u samoj Bibliji, a moguće ukoliko se pretpostavke tumačenja podlože pažljivom preispitivanju, a biblijski tekst bude stavljen u samo središte interesovanja. Prema tome, iako je rasprava pisana sa punom svešću o postojanju teološkog napora da se apokaliptika shvati kao književni pravac, ona se usredsređuje na biblijski tekst umesto na takozvane vanbiblijske izvore apokaliptike.

 

 

I.Definicija i karakteristike biblijske apokaliptike

 

         A.  Definicija

 

         B.  Karakteristike

 

              1.  Literatura koja se bavi otkrivenjima

 

              2.  Okolnostima i  način otkrivenja

 

              3.  Nebeska bića

 

              4.  Vremena krize ili nacionalne tragedije

 

              5.  Izrazite suprotnosti

 

              6.  Živopisni prikazi

 

              7.  Kraj istorije

 

         C.  Odnos prema klasičnom proročanstvu

 

         D.  Apokaliptično u biblijskom modelu

 

II.Tumačenje biblijskih apokaliptičkih spisa

 

          A.  Pretpostavke

 

          B.  Apokaliptička i neapokaliptička proročanstva

 

               1.  Neapokaliptička proročanstva

 

               2.  Proročanstva u Danilu i Otkrivenju

 

          C.  Istoricizmi

 

          D.  Načelo dan za godinu

 

          E.  Simbolizam

 

        F.  Rekapitulacija

 

 

III.Teološko značenje biblijske apokaliptike

 

 

        A.  Božanski nadzor nad istorijom

 

        B.  Posledice u svakodnevnom životu

 

 

IV.  Istorijski pregled

 

        A.  Razdoblje prve hrišćanske Crkve

 

             1.  Istoricizam

 

             2.  Novi smerovi

 

        B.  Srednji vek

 

        C.  Reformacija

 

             1.  Istoricizam reformatora

 

             2.  Suprotna tumačenja

 

             3.  Sedamnaesto i osamnaesto stoleće

 

        D.  Savremeno razdoblje

 

              1.  Oživljavanje interesa za proučavanje proročanstava

 

              2.  Istorijsko-kritičko izučavanje apokaliptike

 

               3.  Savremeni pristup biblijskoj apokaliptici

 

         E.  Tumačenje  adventista sedmoga dana

 

 

V.Komentari Elen G. Vajt

 

         A.  Poziv na proučavanje Danila i Otkrivenja

 

         B.  Tumačenje biblijske apokaliptike

 

         C.  Sveobuhvatna izlaganja

 

         D.  Božanski nadzor nad istorijom

 

 

VI.     Literatura

 

 

I.  Definicija i karakteristike biblijske apokaliptike

 

 

A.  Definicija

 

 

Pojam "apokaliptički" dolazi od grške reči apokalypsis, koja znači "otkrivenje" ili "objavljenje". Iako se sama reč apokaliptički pojavljuje kao pridev, u savremeno doba ona dobija i ulogu imenice i odnosi se na literaturu koja se bavi otkrivenjem. Imenice izvedene iz pojma apokalypsis su apokalipsa (otkrivenje samo po sebi), apokalipticizam (proučavanje takvih otkrivenja) i apokalipticista (videlac otkrivenja).

 

Prva potvrđena upotreba pojma apokalypsis nalazi se u Otkrivenju 1,1: "Otkrivenje (apokalypsis) Isusa Hrista, koje dade njemu Bog da pokaže slugama svojim što će skoro biti, i pokaza, poslavši po anđelu svojemu sluzi svojemu Jovanu." Ovde se pojam pojavljuje kao naziv posebne vrste kompozicije; upravo zato se poslednja knjiga Biblije često naziva i Apokalipsa.

 

I drugi biblijski spisi liče na Otkrivenje, i po načinu iznošenja i po poruci. Posebno, starozavetna Knjiga proroka Danila pokazuje izrazite sličnosti s otkrivenjem koje je bilo dato Jovanu: zajednički simbolizam, zajednička vremenska razdoblja, i zajednička usmerenost na događaje poslednjih dana. Na temelju toga Danilo i Otkrivenje predstavljaju literarne blizance koji pozivaju istraživače da ih zajedno proučavaju.

 

Iako Danilo i Otrkrivenje predstavljaju najjasnije profilisane biblijske apokaliptičke knjige, apokaliptički tekstovi se pojavljuju i na nekoliko drugih mesta kao delovi biblijskih knjiga. Tako u Starom zavetu Isaija 24-27, Jezekilj 38, 39, Joilo 2,3, i Zaharija 9-14. sadržajem podsećaju na Danila i Otkrivenje, a to je slučaj i s Matejem 24, Markom 13, Lukom 17. i 21; 1. Solunjanima 4 i 2. Solunjanima 1. i 2. u Novom zavetu.

 

Pod biblijskom apokaliptikom podrazumevamo, dakle, knjige Danila i Otkrivenja i delove drugih biblijskih knjiga. Svi ti materijali pokazuju iste karakteristike i podsećaju jedni na druge, odvajajući se time od drugih literarnih dela u Bibliji. Ova rasprava se u načelu bavi tim tekstovima, posebno Danilom i Otkrivenjem – njihovim karakteristikama, tumačenjem  i teološkim značenjem.

 

Da bi se shvatilo značenje ove definicije, mora se uzeti u obzir da postoje dva shvatanja apokaliptičkoga. Jedno gleda apokaliptičko kao literarni smer, a drugo,

kao pogled na svet.

 

Iako pojam apokalipsa dolazi iz Biblije, već u staro doba, ali i u savremenoj nauci upotrebljavao se kao oznaka drugih literarnih dela koja podsećaju na Jovanovo Otkrivenje. Posebno posle 1832. godine (Vidi IV.D.2!) nekanonski spisi jevrejskog i hrišćanskog porekla bili su udruživani s biblijskim apokaliptičkim spisima i tako je oblikovan korpus dela za koja se verovalo da se manje ili više razlikuje od svih drugih literarnih oblika i kojemu je jednostavno davano ime apokaliptička literatura. 

 

Ovaj događaj je imao izvanredne posledice: umesto da biblijska apokaliptika oblikuje definiciju apokaliptike, jedan širi literarni oblik je sada upotrebljen da se oblikuje pristup biblijskoj apokaliptici. Na primer, nekoliko vanbiblijskih apokalipsi su očigledno pseudonimne – ne zna im se pravi pisac – i, uzimajući tu činjenicu kao povod, mnogi teolozi danas  sumnjaju i u autorstvo Danila i Otkrivenja. I tako, u Vebsterovom New World Dictionary nalazimo ovo prvenstveno značenje pojma apokalipsa: "Bilo koji od različitih  jevrejskih ili hrišćanskih pseudonimnih spisa (oko 200 B.C. – oko 300 A.D), koji uz pomoć simbola opisuju konačno uništenje zla i pobedu dobra".

 

Iako je fokus ove rasprave biblijska apokaliptika, moramo uzeti u obzir postojanje šireg korpusa literature pod nazivom "apokaliptička" (iako se teolozi trude da odrede njegove granice i da ga svrstaju pod zajedničku definiciju). Međutim, mi verujemo da biblijski materijal zauzima poseban i izdvojen položaj. Samo on je našao mesto u svetom kanonu, samo je on prihvaćen kao nadahnut i ravan ostalim biblijskim knjigama.

 

Druga omiljena upotreba pojma apokaliptički predstavlja i izraz određenog pogleda na svet. I pojam apokalipsa i izvedenica apokaliptički se upotrebljavaju kao metafora za savremeno stanje ljudskog društva, koje život proglašava bojnim poljem. Iscrpljena planeta, izmučena sukobima neprijateljskih sila, opustošena ratovima i ratnim pretnjama, odbacila je idealizam idealističkih filozofa i liberalnih teologa osamnaestog i devetnaestog stoleća da bi u svojoj vlastitoj agoniji otkrila sliku sukobljenih sila opisanih u biblijskoj literaturi. Ovaj trend je potvrđen poplavom članaka, knjiga i filmova koji opisuju naše haotično i uspaničeno vreme koje srlja prema kosmičkom holokaustu.

 

Ova najnovija upotreba apokaliptičke terminologije ne sme dobiti prevagu u našem razumevanju biblijskog materijala. Biblijska apokaliptika nam se mora otkrivati pod svojim vlastitim uslovima.

 

 

B.  Karakteristike

 

 

 

Samo poslednja knjiga Biblije nosi naslov Otkrivenje; ipak Danilo i drugi delovi Biblije koje smo već ranije naveli imaju značajnih i prepoznatljivih sličnosti sa Otkrivenjem.

 

 

1. Literatura koja se bavi otkrivenjima

 

 

Prvo i najvažnije, biblijska apokaliptika je literatura koja se bavi otkrivenjima. Ona razotkriva ono što je bilo sakriveno od ljudskog pogleda i saznanja. Zavesa koja za sada skriva nebeski svet i buduće stvarnosti od našetg pogleda povučena je ustranu da bismo dobili priliku da vidimo božanski svet  i njegovo učestvovanje u poslovima naše planete.

 

 

2.  Okolnosti i način otkrivenja

 

 

Literarni oblici Danila i Otkrivenja, iako složeni, otkrivaju okolnosti u kojima su te knjige nastale. Prema tome, narativni okvir Knjige proroka  Danila (apokaliptički deo je ograničen na drugo poglavlje i na deo od 7-12. poglavlja) sastoji se od izveštaja o Danilu i o njegova tri prijatelja, njihovom zarobljavanju, životu u izgnanstvu i odnosu prema stranim vladarima (Danilo 1; 3-6). Ti izveštaji nas obaveštavaju kada su se dogodili različiti zapisani događaji ili kada je Danilo dobio svoja viđenja  (Danilo 1,1; 2,1; 5,30; 7,1; 8,1; 9,1; 10,1). U njima nalazimo i podatke o prorokovom raspoloženju (Danilo 7,1.15.16.19.28, 8,1,2.15-18. 27; 12,5-13).

 

Slično tome, okvir knjige Otkrivenja, najvećim delom u obliku okružnice (Otkrivenje 2; 3; 22,7.16-19), obaveštava čitaoca da je Jovan kao izgnanik boravio na Patmosu u vreme kada mu je Otkrivenje bilo dato (Otkrivenje 1,9.10).

 

Apokaliptički delovi Isaije, Jezekilja, Joila i Zaharije pojavljuju se usred proročkih tekstova tih knjiga. Jezekilj započinje svoju apokalipsu rečima: "Dođe mi reč Gospodnja!" (Jezekilj 38,1) Apokalipsa Isusa Hrista bila je otkrivena na Maslinskoj gori kratko vreme pre Pashe (Matej 24,1-3), dok se Pavlova nalazi usred jedne njegove Poslanice (2. Solunjanima 1,1).

 

Način otkrivenja je prikazan terminologijom viđenja i snova u Danilu i Otkrivenju (Danilo 2,19; 7,1.2; 8,1.2; 10,5.7.8; Otkrivenje 6,1-12; 8,2; 10; 12,1-15,7). Neka viđenja su nadopunjena govornim prilozima (Danilo 8,23-25; Otkrivenje 12,10; 14,13; 16,1; 22,8). Međutim, na drugim mestima apokaliptičke poruke dolaze u obliku razgovora ((Isus), pisma (Pavle), ili proročkih izreka (Isaija, Jezekilj, Joilo, Zaharija).

 

Iako sadržaj biblijske apokaliptike može izgledati tajanstven, nema ničega tajanstvenoga u načinu na koji su poruke objavljene ljudima. Biblijska apokaliptika nije tajna literatura nastala u vremenu ili mestu koje je nama nepoznato. Sam Hristos objavljuje apokaliptičnu poruku i u Evanđeljima i u Otkrivenju.

 

 

 

3.  Nebeska bića

 

 

 

Iako je konačni izvor otkrivenja sam Bog, nebeska bića mogu da budu posrednici koji prenose poruku (Danilo 7,16; 8,15; 9,22; Otkrivenje 1,1; 7,13-17; 17; 19,9.10; 21,9-22,12.16).

 

Nebeska bića imaju istaknutu ulogu u Danilu i Otkrivenju. U Danilu, Gavrilo i Mihajlo ne samo da prenose nebeske poruke, već se bore sa zlim natprirodnim silama koje zastupaju interese Persije i Grčke (Danilo 10,13-21). Mihajlo se pojavljuje pri kraju vremena da odbrani Božji narod (Danilo 12,1). Nebeski vesnik štiti Danila u lavovskoj jami, a i sam Navuhodonosor priznaje da je anđeo izbavio Danilove drugove od smrti u užarenoj peći (Danilo 6,22; 3,28). U Otkrivenju anđeli prenose poruke, stoje na četiri ugla Zemlje, okružuju Božji presto, trube u trube, izlivaju čašu Božjega gneva i pomažu Jovanu (Otkrivenje 5,2; 7,1; 8,2; 10,1; 12,7-10; 14,6-10).

 

 

 

4.  Vremena krize ili nacionalne tragedije

 

 

Ovakva pozadina savršeno odgovara i Danilu i Otkrivenju. Danilo je primao poruke dok se nalazio u izgnanstvu. Jerusalim i njegov Hram ležali su u razvalinama, a veliki deo judejskog naroda bio je odveden u Vavilon. Jovan je takođe nalazio u izgnanstvu. Očajanje, kriza i progonstvo predstavljaju kulise obe knjige. Svrha poruka upućenih piscima obe knjige u takvim okolnostima bila je da ih uveri da nasuprot prilikama u kojima se narod nalazi  Bog i dalje upravlja istorijom. Božanska namera će na kraju ipak biti ostvarena, Božji narod će biti odbranjen, a Božje carstvo uspostavljeno. Iako su bili izloženi patnjama božanska poruka im je donela utehu i nadu.

 

Slično tome, i Jezekilj je pisao u izgnanstvu, a i Joilova apokaliptika je nastala u katakstrofalnim uslovima (Joilo 1). Sa druge strane, Zaharije je pisao posle povratka Judejaca iz izgnanstva. Nije sasvim jasno da li su krize doprinele nastanku tekstova u Mateju 24/ Marku 13/ Luki 21 ili u Pavlovim spisima. Izgleda da su Isusove reči bile izrečene posle slučajnih primedaba učenika (Matej 24), a Pavlove zbog pogrešnih ideja koje su kružile među vernicima (2. Solunjanima 2,1.2).

 

Prema tome, ne možemo tvrditi da biblijska apokaliptika uvek nastaje u kriznim vremenima ili u vreme neke nacionalne tragedije, iako se to može kazati za apokaliptiku Danila i Otkrivenja.

 

 

5.  Izrazite suprotnosti

 

 

 

Biblijska apokaliptika je obeležena izrazitim suprotnostima. Pisci ističu nezaobilaznu razliku između dobra i zla, sadašnjosti i budućnosti, onoga što je iznad nas i onoga što je ispod nas.

 

Danilo naglašava oštru razliku između sadašnjih prolaznih carstava ovoga sveta i budućeg večnog Božjeg carstva (Danilo 2,21.44; 4,3.34.35; 6,26; 7,14.27). On opisuje suprotnost između sile Maloga roga i Bića sličnog Sinu čovečjem, dakle, između progonitelja i progonjenoga (Danilo 7). Jovan pravi razliku između Božjeg pečata i žiga Zveri, između Zmije varalice i vernih svedoka, čiste Žene i napirlitane Bludnice, nebeskih vojski i sila zla, Jerusalima i Vavilona (Otkrivenje 7,2; 9,11-19; 12,1; 13,16; 17,1; 18; 21,2).

 

Nigde u Bibliji Nebo i Zemlja nisu u tako uskoj vezi kao u Otkrivenju. Ovaj odnos između područja iznad  i područja ispod  klasificiran je kao vertikalni kontinuitet. Međutim, Danilo slika i nebesku pozadinu kada opisuje aktivnosti koje se odbijaju na Zemlji. Prorok posmatra događaje koji se odigravaju na Nebu istovremeno sa događajima koji se zbivaju na Zemlji (Danilo 7,8-14). Veliki sukob između anđeoskih bića nalazi svoju paralelu u sukobima dole na Zemlji (Danilo 10,12-20). Značenju Hristovog krsta data je kosmička perspektiva u Otkrivenju 12, prikazujući njegovu važnost i za prošlost i za budućnost, ali i za područja iznad i ispod.

 

 

6.  Živopisni prikazi 

 

 

Apokaliptički spisi su puni slikovitih prikaza. I stvarno, simboli u apokaliptičkim kompozicijama često su produbljeni i složeni po svojoj prirodi. Kada prorok vidi samo običnu zver, apokaliptički autor će videti zver sa deset rogova i sedam glava, koja likom podseća na leoparda, ima medveđe šape i njušku lava (Otkrivenje 13,1.2).

 

Složeni, živopisni i opširni slikoviti prikazi utkani su u tapiseriju poruke i kod Danila i kod Jovana u Otkrivenju. Vidimo krilate lavove i leoparde; Mali rog s očima i ustima; Biće slično sinu čovečjemu s kosom belom kao vuna, očima koje se žare kao vatra, nogama koje su slične bronzi usijanoj u peći, glasom koji odjekuje kao huka vodopada, vidimo skakavce slične konjima s ljudskim licem, dugom ženskom kosom  i zubima kao u lava (Danilo 7,4.6; Otkrivenje 1,12-16; 9,7-9).

 

U biblijskoj apokaliptici inače, osim u Danilu i Otkrivenju, ne nalazimo ni traga tako teškom simbolizmu. Međutim, jezik je živahan, srećemo se sa grafički oslikanim jezičkim figurama i snažnim kontrastima.

 

 

 

7.  Kraj istorije

 

 

Biblijska apokaliptika prikazuje Božje dalekosežne planove koji se ostvaruju u toku istorije. Proročanstva o podizanju i padanju careva i carstava naglašavaju da Bog upravlja istorijom. U Danilu, na primer, Bog je predodredio zbivanja u Navuhodonosorovom Vavilonu da bi se omogućilo uzdizanje Medo-Persije i Grčke (Danilo 2,38; 8,20.21). Pojavljivaće se i druge moćne državne tvorevine sve dok konačno nerazorivo i pobedonosno Božje carstvo ne zameni sve ljudske autoritete (Danilo 2,44; 7,18.27). Na sličan način i Otkrivenje 12-14 opisuje niz događaja koji vode čitaoca od sukoba na Nebu do Isusove smrti na krstu, kroz "vreme, vremena i pola vremena" do žetve zemaljske prilikom drugog Hristovog dolaska.

 

Zora novog doba biće najavljena fizičkim, političkim i moralnim jadima. Blizinu posletka će obeležiti besprimerno vreme nevolja, zemljotresa, ratova i krvoprolića (Danilo 12,1). Kosmičke smetnje će se pojaviti na Suncu, Mesecu i zvezdama (Marko 13,24.25; Otkrivenje 6,12.13). Najavljujući kraj sadašnjeg vremena, nebo će se saviti kao knjiga, a planine i ostrva će nestati sa svoga mesta (Otkrivenje 6,14).

 

Danilo je uveren da "će se izvršiti što je određeno" (Danilo 11,36). "Sedamdeset je sedmica određeno" Danilovom narodu i Jerusalimu (Danilo 9,24). Viđenja u Danilu i Otkrivenju otkrivaju da će se zaista ostvariti sve što je Bog odlučio. U snovima i viđenjima nisu navedeni nikakvi uslovi pod kojima bi ljudi mogli da promene smer događaja koji je Bog odredio. Budućnost svemira je odlučena i ništa što bi slušaoci ili čitaoci biblijske apokaliptike mogli učiniti neće promeniti ovaj plan.

 

Danilo proriče sud koji će prethoditi eshatonu. Kraj će doći usred nezamislivog vremena nevolje od kojega će biti izbavljeni svaki "koji se nađe zapisan u knjizi". Prorok je dobio uveravanja da će mnogi od onih koji spavaju u prahu zemaljskome ustati "i razumni će se sjati kao svetlost nebeska i koji mnoge dovedoše pravdi kao zvezde vazda i doveka" (Danilo 12,1-3; 7,9-14).

 

Eshatološki scenario u Otkrivenju sadrži kosmiške smetnje i eshatološka pomeranja (Otkrivenje 6,12.13.16); Hristos u ulozi nebeskog ratnika kreće u bitku protiv Zveri, Lažnog proroka, careva zemaljskih i njihovih armija (Otkrivenje 19,11-21), Sotona zarobljen na hiljadu godina i posle toga oslobođen vodi svoje čete protiv okola svetih (Otkrivenje 20), uništenje đavola, smrti i groba; vaskrsenje pravednih i njihova vladavina sa Hristom, konačni sud (Otkrivenje 20), stvaranje novog neba i nove zemlje, utemeljenje Svetog grada (Otkrivenje 21;22).

 

U ostalim biblijskim apokaliptičkim spisima ne nalazimo takvo obilje pojedinosti s kakvim se srećemo u Danilu i Otkrivenju. To svakako ne iznenađuje, jer ti spisi i nisu tako opširni. Međutim, u njima, kao i u Danilu i Otkrivenju, zapažamo obuzetost krajem ljudske istorije, kada će Bog učiniti kraj sadašnjem svetu i uvesti svoju vladavinu.

 

 

 

C.  Odnos prema klasičnom proročanstvu

 

 

 

Biblijska apokaliptika se mora posmatrati kao deo biblijskog proročanstva. Apokaliptički delovi Isaije, Jezekilja, Joila i Zaharije, koje smo identifikovali, nalaze se usred drugih proročkih tekstova. Knjiga proroka Danila je od početka bila svrstavana među proročke knjige jevrejskog kanona (Hasel in Holbrook 1986,2:150), a Isus njenog pisca naziva "prorok Danilo" (Matej 24,15). I sama poslednja knjiga Biblije, ona koja je dovela do pojavljivanja pojma "apokalipsa", nazvana je "knjiga proroštva ovoga" (Otkrivenje 22,19).

 

Izuzimajući Knjigu proroka Danila, literarna dela koja se kreću od Knjige proroka Isaije do Knjige proroka Malahije obično se svrstavaju među klasična proročka dela. Ona su nastala kao rezultat rada posebnog niza jevrejskih ličnosti – proroka.

 

Prorok – "nabi" – bio je Gospodnji glasnik. Njega ili nju Bog je podigao, izabrao i osposobio da objave "reč Gospodnju" Božjem narodu, a ponekad i drugim narodima. Prorok je govorio u Božje ime, smelo je objavljivao, ponekad i uz životnu opasnost, poruke koje mu je Bog poverio. "Reč Gospodnja", koja je objavljivala božansku volju, odnosila se na široku lepezu tematskih područja. Mnoga proročanstva bavila su se onim što se trenutno i na mestu događalo, osuđujući grehe kao što su pijanstvo, idolopoklonstvo, prihvatanje nezanožačkih običaja okolnih naroda, tlačenje siromašnih, nepravda, podmićivanje, nemoral, duhovna otupelost, pozivajući pojedince ili celi narod na pokajanje. Takve poruke su  izricale, a nisu proricale i od njih se sastoji veliki deo klasičnih proročanstava.

 

Međutim, druga proročanstva su unapred objavljivala budućnost, bila su to predskazivanja u pravom smislu. Ona su najavljivala podizanje i padanje careva i sveštenika, ili izlivanje Gospodnjih sudova na gradove ili narode. Ponekad su objavljivala i Gospodnje kazne drugim narodima i gradovima izvan Izrailja. Vreme predviđeno u proročanstvu moglo je da bude kratko (40 dana, Jona 3,4), brojčano određeno (40 godina, Jezekilj 4,6) ili neodređeno, ostavljeno da se ispuni u dalekoj budućnosti.

 

Pojam, veoma značajan u ovoj vrsti proročanstava, je "dan Gospodnji". Njime se najavljivalo Gospodnje pohođenje i izlivanje Njegovog gneva na grad, na Njegov narod, na strani narod ili na celu Zemlju (Isaija 2,12; 13,6; Jezekilj 30,3; Amos 5,18; Sofonija 1,14).

 

Nisu sva proročanstva najavljivala kazne i uništenja. Jevrejski proroci nisu predskazivali samo razorenje Jerusalima i odvođenje naroda u izgnanstvo, već i kasnije vraćanje iz ropstva, obnovljenje zemlje, ali i Gospodnje kažnjavanje neprijatelja Njegovog naroda.

 

Novi zavet ne sadrži tekstove koji bi se mogli uporediti s klasičnim proroštvom. Međutim, Isus iz Nazareta je objavljivao, učio, i živeo onako kao što su to proroci činili. Mnogi ljudi Njegovog vremena smatrali su ga prorokom, čak i nekim od starih proroka koji je vaskrsnuo. Isus bi se s pravom mogao smatrati ispunjenjem i vrhuncem starozavetnog proroštva. Među Njegovim porukama mogu se naći i predskazanja. U novozavetnoj Crkvi, proroštvo se nastavilo kao dar Svetoga Duha (1. Korinćanima 12,10; Efescima 4,11), međutim, pošto je Crkva, a ne narod bila primalac božanskih poruka, uloga proroka se morala promeniti (Vidi Darovi IV.A-C; VIII. A.B!).

 

Biblijske apokaliptičke spise moramo staviti u ovaj prilično široki okvir biblijskog proroštva. Biblijska apokaliptika se ubraja među biblijska proročanstva koja objavljuju bubućnost, ona ne sačinjavaju ukupni zbir toga materijala, već predstavljaju njegov važan i izrazit deo.

 

Kao što je već ranije naglašeno, posebne karakteristike biblijske apokaliptike delimično prelaze okvire klasičnog proroštva, ali, ukupno uzevši, one sačinjavaju profil koji opravdava posebnu klasifikaciju. Kada čitamo Danila i Otkrivenje, smesta vidimo da smo se suočili s drugačijim materijalom, i po obliku i po sadržaju. Isto se to događa kada čitamo Isaiju 24, Jezekilja 38, Joila 2, Zahariju 9, Mateja 24, ili 2. Solunjanima 2! Nismo se sreli s nekim novim piscem, već s potpuno drugačijim načinom komuniciranja. Promena bi se mogla grubo uporediti s promenom koju bi čitalac doživeo kada bi u istoj knjizi pisac prešao s proze na poeziju, ili čak s reči na slike.

   

Međutim, istovremeno se ne može povući neka oštra i čvrsta linija razdvajanja između klasičnog proroštva i biblijske apokaliptike. Zapažaju se povezanosti na različitim nivoima. Na primer, snovi i viđenja, koji su tako karakteristični za Danila i Otkrivenje,  pojavljuju se u izvesnoj meri i u klasičnom proroštvu: Amos govori o simboličkim viđenjima (Amos 7,7-9; 8,1-3). Jezekilj, Danilov savremenik, dobija pratnju u obliku natprirodnog bića (Jezekilj 40,3). U Zahariji 4 pojavljuje se anđeo, razgovara s prorokom i daje mu tumačenje viđenja.

 

Međutim, nije toliko značajno da li se neka karalkteristika apokaliptike može sresti i u klasičnom proroštvu, već o preovladavanju tih karakteristika u biblijskoj apokaliptici. I zaista, pored svih karakteristika koje se preklapaju, mi ipak shvatamo da postoji svarna razlika  između klasičnog i apokaliptičkog proroštva, bar što se tiče elementa predskazanja.

 

Proročanstva sadrže predskazanja koja su prvenstveno lokalne prirode i odnose se na tadašnje vreme. U nekim slučajevima, značenje tih proročanstava se proširuje i ona dobijaju prošireno značenje koje ih povezuje s krajem vremena. Apokaliptička proročanstva, sa svoje strane, imaju trajnu perspektivu koja se razvija u toku vremena i obuhvata celu istoriju.

 

Druga fundamentalna razlika se krije u karakteru njihovih predskazanja. Neapokaliptička predskazanja kao da učekuju budućnost koja će se razviti na temelju sadašnjosti, dok biblijska apokalptika najvećim delom proriče budućnost koja će prodreti u sadašnjost.

 

I način na koji uslovljenost utiče na klasična i apokaliptička predskazanja se razlikuje (Vidi II.B!)

 

 

D.  Apokaliptično u biblijskom modelu

 

 

 

Odnos između klasičnog proroštva i biblijske apokaliptike koji smo upravo opisali – apokaliptika kao deo biblijskog proroštva, ali različita po svojim karakteristikama – veoma se razlikuje od odnosa koji su zamislili pripadnici istorijsko-kritičke škole. Pošto su se potrudili da ustanove poseban apokaliptički smer u literaturi, prikupljajući i mnoštvo nebiblijskog materijala, za njih je biblijska apokaliptika prestala da postoji kao posebna kategorija. Umesto toga, ona je predstavljena kao nešto uneseno u Bibliju, verovatno kao plod rada nepoznatih autora, koji su svoje radove pripisali biblijskim ličnostima da bi stekli kredibilitet.  U skladu s ovim scenarijem, Knjigu proroka Danila nije napisao Danilo već neko drugi u drugom stoleću pre Hrista; Isus nije izrekao apokaliptička propočanstva u Mateju 24, Marku 13 i Luki 21; Pavle je samo pozajmio tekstove jevrejskih apokaliptičara kada je pisao 2. Solunjanima ; a apostol Jovan nije napisao Otkrivenje već neko drugi (Vidi: tumačenje IV.F.1-4!).

 

Međutim, kada biblijsku apokaliptiku proučavamo posebno, stičemo potpuno drugačiji utisak. Mi vidimo kako se apokaliptičko pojavljuje u okviru biblijskog proroštva u vreme pre vavilonskog ropstva. U toku ropstva razvitak apokaliptičkog ide dalje, jer Danilo veliki deo materijala svoje knjige objavljuje u tom obliku. I konačno, u Novom zavetu jedna cela knjiga, poslednja knjiga u biblijskom kanonu – sasvim u slkladu s apokaliptičkim pristupom usmerena prema poslednjem vremenu – pisana je kao apokalipsa.

 

Svi pokušaji da se poreklo biblijske apokalipse traži u nekanonskoj apokaliptičkoj literaturi su doživeli neuspeh. Umesto da se biblijski apokaliptički spisi pripišu nekanonskim izvorima, mnogo je razumnije pretpostaviti da su nebiblijski apokaliptički spisi nastali kao imitacija ili bar pod uticajem biblijske apokalipse.  

 

 

 

 

II.  Tumačenje biblijskih apokaliptičkih spisa

 

 

Biblijska apokaliptika pokazuje neke posebne karakteristike koje zahtevaju da se prilikom njenog tumačenja primenjuju posebna pravila. Međutim, biblijska apokaliptika je istovremeno i deo bogate proročke literature koja se bavi predskazanjima, pa ta činjenica zahteva da se odgovori na pitanje kako se apokaliptička odnose prema neapokaliptičkim proročanstvima. Mi ćemo svoju raspravu ograničiti na pravila tumačenja Danila i Otkrivenja, dva osnovna biblijska dela apokaliptičke prirode (Vidi: Tumačenje III. E. 3!)

 

 

A.  Pretpostavke

 

 

Način na koji tumač prilazi elementu predskazanja u Bibliji postaje ključno hermeneutičko pitanje.

 

Biblijski pisci hrabro tvrde da Gospod poznaje budućnost. Zaista, Njegova sposobnost da proriče buduće događaje odvaja ga od svih drugih navodnih božanstava. "Iznesite parbu svoju, veli Gospod, pokažite razloge svoje, veli car Jakovljev. Neka dođu i neka nam objave šta će biti, objavite nam šta je prvo bilo, da promislimo i poznamo šta će biti iza toga, ili, kažite nam šta će biti unapredak! Kažite šta će biti posle, i poznaćemo da ste bogovi!" (Isaija 41,21-23; vidi i  41,26; 43,9; 44,7; 45,21; 48,14) U Novom zavetu Isus izriče proročanstva kao i drugi proroci, dok Otkrivenje tvrdi da može da pokaže "šta će skoro biti" (Otkirvenje 1,1) i "i šta će biti potom" (Otkrivenje 1,19).

 

Pretpostavka od koje, dakle, polazi tumačenje biblijske apokaliptike je da  Bog poznaje budućnost i da ju je prikazao u svojoj Reči. Sva proročanstva u Bibliji – uključujuči i biblijsku apokaliptiku – moraju se ozbiljno shvatiti kao slika budućnosti koju je Bog po svojoj volji otkrio čovečanstvu.

 

Prema tome, predskazanja navedena u biblijskoj apokaliptici nisu, kao što neki teolozi tvrde, istorijski izveštaji zaodenuti u ruho proročanstva (vaticinia ex eventu – proročanstva posle zbivanja). Danilo, na primer, ne mora da se premešta u drugo stoleće pre Hrista pod pretpostavkom da opisuje istorijske  događaje iz vremena vladavine Antioha IV Epifana (Danilo 11,31). Knjiga proroka Danila, naime, sadrži niz proročanstava  koja se protežu ne samo od Danilovih dana do vremena Antioha IV Epifana, već i do vrhunca istorije, do poslednjeg dana (Vidi: tumačenje IV. F. 3!).  

 

Isus Hristos je tako razumeo Danila. Govoreći o Danilu, rekao je: "Kada, dakle, ugledate mrzost opustošenja o kojoj govori prorok Danilo, gde stoji na mestu svetome (koji čita da razume), tada koji budu u Judeji, neka beže u gore!" (Matej 24,15.16; Danilo 8,9-14; 9,27; 11,31). Očigledno je Isus smatrao da je u Njegovo vreme ispunjenje tog proročanstva stvar budućnosti – On je verovao u verodostojnost biblijskih proročanstava. I mi treba da pristupamo biblijskoj apokaliptici polazeći od iste pretpostavke!

 

 

B.  Apokaliptička i neapokaliptička proročanstva

 

 

 

Neki istraživači Biblije smatraju da su sva biblijska proročanstva, i klasična i apokaliptička, uslovljena. Oni smatraju apokaliptička proročanstva izražavanjem Božje volje za budućnost. Bog zavisi od oruđa, kao što je bio izrailjski narod, da bi ispunio svoje planove. Ukoliko Izrailj izneveri, proročanstvo se neće ispuniti. Prema ovom mišljenju, proročanstva iz Knjige proroka Danila se nisu ispunila zbog neposlušnosti Izrailja kao naroda i njegovog otpada od vere.

 

Suprotno tome, drugi istraživači Biblije tvrde da su apokaliptička proročanstva u Bibliji izraz Božjeg poznavanja budućnosti, Njegovog predznanja. Pošto Bog nepogrešivo poznaje budućnost, ta proročanstva su apsolutno izvesna – nisu uslovljena određenim ljudskim ponašanjem.

 

Ovo pitanje od sudbonosne važnosti za tumačenja proročanstava može se rešiti jedino pažljivim proučavanjem različitih tipova biblijskih proročanstava

koja se bave budućnošću.  

 

 

1.  Neapokaliptička proročanstva

 

 

Mogu se navesti najmanje četiri grupe proročanstava u neapokaliptičkoj biblijskoj literaturi.

 

a.  Proročanstva o Izrailju koja proizlaze iz zavetnog konteksta.  Verovatno najveći deo proročanstava u neapokaliptičkoj literaturi spada u ovu grupu. Proroci iz osmog i sedmog stoleća pre Hrista ukoravaju Izrailj zbog njegovih greha, pozivaju ga da se vrati Gospodu, upozoravaju na opasnost koja mu preti zbog izneveravanja zaveta sa Bogom.

 

Prvo poglavlje Knjige proroka Isaije predstavlja klasičan primer ovakvih proročanstava. Izrailj je optužen pred Bogom, koji poziva i Nebo i Zemlju kao svedoke (Isaija 1,2). Gospod se tuži da je Njegov narod kriv zbog teške ograničenosti. Iako se nežno starao o tom narodu, Izrailjci nisu pokazali ni elementarnu zahvalnost, čak ni toliku koliku bi vo ili magarac pokazali prema svom gospodaru (Isaija 1,2.3). Njihov neuspeh da žive u okvirima zavetnih obaveza pokazali su svojim neetičkim običajima (Isaija 1,4.15.17.21-23)

i formalističkim obavljanjem verskih obreda (Isaija 1,11-14). Zbog greha Izrailja zemlja je bila izložena pustošenju (Isaija 1,5-9), jer je na taj način Gospod kaznio sveopšti otpad. Ipak, nije potpuno odbacio Izrailj. Ostavio je sebi ostatak (Isaija 1,9). Sada poziva Izrailjce da se vrate zavetu: "Tada dođite, veli Gospod, pa ćemo se suditi!" (Isaija 1,18) Pošto je Gospod Bog veran svom zavetu, pošto ostaje veran iako je narod neveran, pošto  Njegova dobrota (hesed) i Njegova milost predstavljaju samu srž zaveta, ima nade za Izrailj – postoji mogućnost oproštenja i obnovljenja (Isaija 1,25-27).

 

Istorija Izrailja, zapisana u Starom zavetu, kao da se ciklično ponavlja. Blagostanje, otpad, opadanje, pokajanje, obnovljenje – to su ciklusi koji se ponavljaju u Sudijama, u Carevima i Dnevnicima. Kao da se sve upravlja prema načelu: "Ako hoćete slušati, dobra zemaljska ješćete. Ako li nećete, nego budete nepokorni, mač će vas pojesti, jer usta Gospodnja rekoše." (Isaija 1,19.20)

 

Istorija Izrailja sa svim svojim usponima i padovima pokazuje istinitost teksta u 5. Mojsijevoj 28. Te reči opisuju dva puta koja se otvaraju pred mladom nacijom. Ukoliko narod odluči da "dobro uzasluša glas Gospoda Boga svojega, držeći i tvoreći sve zapovesti njegove" biće bogato blagosloven – materijalno, nacionalno i duhovno (5. Mojsijeva 28,1-14). Ukoliko, međutim, narod bude neveran zavetnim obavezama, strašne kazne će zadesiti Izrailj sve dok ne postane podsmeh i priča među svim okolnim narodima (5. Mojsijeva 28,15-68).

 

Nekoliko puta prorok se obraća grešnom narodu, govoreći mu o budućim blagoslovima i kletvama. Da li se ove reči mogu proglasiti proročanstvom koje najavljuje budućnost?

 

Elemenat uslovljenosti se ovde jasno vidi: od ponašanja naroda zavisi ishod! Da te reči predstavljaju proročanstvo – u smislu da se radi o Gospodnjoj poruci – takođe je jasno. Proroci su svesni da prenose Gospodnju poruku. Međutim, ne možemo ove poruke proglašavati predskazanjima u smislu da otkrivaju budućnost koja bi inače ostala nepoznata. Umesto toga, radi se samo o posledicama kršenja ili poštovanja zaveta, o nečemu što je isto toliko čvrsto kao i sam Gospod.

 

Elemenat predskazanja ovde nije nimalo snažniji o onoga u novozavetnom paralelnom tetkstu: "Koji njega veruje, ne sudi mu se, a koji ne veruje, već je osuđen, jer ne verova u ime jedinorodnoga Sina Božjega." (Jovan 3,18) Mi se ovde srećemo s izvesnostima, sa stvarnim Božjim planom za čovečanstvo. Taj plan je Bog zamislio i o njemu se ne može pregovarati.

 

Proročanstva u ovoj prvoj grupi su zavetna obećanja ili pretnje umesto da budu "uslovljena" proročanstva. Ova primedba se odnosi i na odredbe zaveta s Avramom. Kao i obećanja u 5. Mojsijevoj 28, one pretpostavljaju da će odgovor naroda biti pozitivan (1. Mojsijeva 12,1-3; 13,14-18; 15; 17; 18,17-19; 21,1-13; 22,1-18).

 

 

b.  Kratkoročna proročanstva.  Mnoga kratkoročna starozavetna proročanstva ne mogu se ubrojati među blagoslove i kazne zavetnog odnosa. Ona obuhvataju i okolne narode, a u nekim slučajevima i pojedince.

 

Iako je Gospod sklopio zavet s jednim narodom – Izrailjem – ipak ostaje Gospod celoga sveta. On nije osudio pokvarenost u svom posebnom narodu, da bi joj progledao kroz prste u okolnim narodima. Prema tome, i okolnim narodima će biti suđeno (Isaija 13; Jeremija 46-51; Jezekilj 25-32; Amos 1;2).

 

Međutim, proročanstva koja se odnose na okolne narode nisu tako jasno izrečena niti se mogu tako jasno protumačiti kao obećanja i kazne Izrailju. Postoji izvesna doza napetosti između uslovljenosti proročanstva i božanske suverenosti.

 

U nekim slučajevima božanska obećanja ili božanski sudovi neposredno zavise od ljudskih odluka.

 

"Kada bih rekao za narod i za carstvo da ga istrebim i razorim i zatrem, ako se obrati narod od zla, za koje bih rekao, i meni će biti žao zla koje mišljah da mu učinim. A kada bih rekao za narod i za carstvo da ga nazidam i nasadim, ako učini što je zlo preda mnom ne slušajući glasa mojega, i meni će biti žao dobra koje rekoh da mu učinim." (Jeremija 18,7-10)

 

Izostavljanje uslova ne znači uvek da uspovljenost ne postoji. Ukoliko se proročanstvo vezuje uz zavet, ukoliko se odnosi na blagoslove ili kletve povezane sa čovekovim odgovorom, onda je to proročanstvo uslovljeno, čak i kada to nije jasno naglašeno (Jeremija 31,35-37).

 

Jona predstavlja najočigledniji primer uslovljenosti. Promena u ljudima dovela je do promene u božanskom planu (Jona 3,9.10). Završna rečenica u knjizi opisuje Božji karakter, pravednost i milost svih Njegovih postupaka: "A meni da ne bude žao Ninive, velikoga grada, u kojemu ima više od sto i dvadeset tisuća ljudi koji još ne znaju što je desno, a što je levo, i mnogo stoke?" (Jona 4,11)

 

Gospod ne uništava iz inata, povodeći se za svojim hirovima. Iako izrailjski susedi nisu obuhvaćeni zavetom, Gospod cele Zemlje će postupati pravedno prema njima. Možemo biti sigurni da narod koji propada u krajnjoj liniji propada zbog svoje teške pokvarenosti. Treba da zapazimo da je Jonino proročanstvo protiv Ninive samo jedno u nizu proročanstava koje je Gospod preko svojih proroka uputio protiv toga grada. Prorok Naum najavljuje tačne podatke o konačnom kraju Ninive (Naum 1,1; Sofonija 2,13-15).

 

Proročanstvo o Ninivi nije tipično za proročanstva o narodima. Od Isaije do Malahije nema drugog primera da je prorok bio poslan da lično izgovori reči kletve. Kako su narodi čuli za božanske pretnje (možda ponekad preko poslanika: Isaija 21; Jeremija 27) i da li su uopšte i čuli za njih, nije nam otkriveno. Ova strašna proročanstva se svrstavaju u okvire božanske izvesnosti; Gospod je odredio da se kazna ne može odlagati.

 

Razmotrimo dva izrazita primera takvih Izaijinih proročanstava o narodima. U desetom poglavlju dramatski se naglašava: "Teško Asiru, šibi gneva mojega, ako i jeste palica u ruci njegovoj moja jarost!" (Isaija 10,5) Ovde se Asirija pojavljuje kao božansko oruđe za kažnjavanje Izrailja. Ali, bezbožna Asirija će i sama doći kraju pošto se ostvari božanska namera ((Isaija 10,12-19). Sa ovim proročanstvom napuštamo područje uslovljenosti i prelazimo na područje božanske suverenosti.

 

Drugi primer je proročanstvo o Kiru (Isaija 44,28; 45,1-6). Ovde je jedan neznabožaćki vladar pozvan po imenu (Isaija 45,1-6), mnogo pre svoga rođenja, da vrati Izrailjce iz vavilonskog ropstva i da tako ostvari Gospodnji plan. Ni ovo nije uslovljeno proročanstvo; ono se može objasniti jedino božanskim predznanjem i Njegovom suverenošću.

 

U Novom zavetu nema mnogo kratkoročnih proročanstava, ali se neka ipak mogu naći. Prorok Agav predskazuje glad (Dela 11,28), Pavlovi prijatelji, nadahnuti Svetom Duhom, govore o okovima koji ga očekuju u Jerusalimu (Dela 20,23; 21,10.11). Najznačajnije kratkoročno proročanstvo odnosi se ipak na razorenje Jerusalima i Hrama (Matej 24; Marko 13; Luka 21). Uslovljenost se nigde ne spominje ni u jednome od njih. Kod Pavla, jedina uslovljenost bi bila njegova odluka da ide ili da ne ide u Jerusalim. Nigde nema nagoveštaja da bi predskazano razorenje Jerusalima moglo da bude uslovljeno nečim. Jedino se postavlja pitanje: "Kada bi to moglo biti?" (Matej 24,3).

 

Prema tome, očigledno je da u slučaju kada tumačimo kratkoročna proročanstva nevezana uz zavetne blagoslove ili prokletstva , ona mogu da budu i ne moraju da budu uslovljena ljudskim odgovorom. Božanska suverenost i ljudske odluke se prepliću i međusobno su zavisne.

 

c.  Dugoročna proročanstva.  Ponekad se suočavamo i s dugoročnim proročanstvima – onima koja se protežu sve do kraja vremena. Izraz "dan Gospodnji" je karakterističan za takva proročanstva. Taj pojam označava božanski sud nad narodom ili gradom; to je dan obračuna kada se pravedna kazna više ne može odlagati. Iako se izraz "dan Gospodnji" obično odnosi na kaznu koja preti Izrailju, on postepeno dobija i šire značenje. U nekim proročanstvima njime se najavljuje kraj svega, jer kažnjavanje Izrailja dobija kosmičke razmere (Joilo 1,15; 2,1; 3,14; Isaija 2,2.12; 34,8; Amos 5,18-20; Jezekilj 7,19; Sofonija 1,7.14.18; 2,2; 2. Petrova 3,7-12).

 

Na temelju ovih činjenica proizlazi da neka proročanstva mogu dobiti dvostruki fokus. Dok nas njihov prvobitni kontekst upućuje na Izrailj kao narod kojemu su upućene poruke, ona se drugostepeno mogu primeniti i na okolnosti koje će vladati pri kraju istorije ljudskog roda kada će se sudovi nad Izrailjem proširiti i dobiti sveopšte razmere.

 

Novi zavet sadrži mnoga naizgled dugoročna proročanstva. Teško je odrediti koliko je dug period koji su imali pred očima novozavetni pisci, pošto je Novi zavet prožet tako snažnom svešću o neposrednosti i blizini kraja (Matej 24,34; Rimljanima 13,11.12; 1. Solunjanima 4,15; Jevrejima 10,37; Otkrivenje 1,3; 22,20). Pitanja koja se postavljaju u vezi sa ovom novozavetnom svešću o neposrednoj blizini kraja navela su mnoge hrišćane svih ubeđenja na duge rasprave (Vidi: Drugi dolazak II. D!).

 

Ostavljajući za sada po strani tekst u Marku 13 (Matej 24; Luka 21) i u Otkrivenju, jasno možemo videti da Novi zavet predskazuje razvoje događaja koji će uticati i na Crkvu. Na primer, "čovek bezakonja" će se pojaviti pre drugog Hristovog dolaska (2. Solunjanima 2,3); doći će do otpada od prave nauke (Dela 20,29.30); do "teških vremena" (2. Timotiju 3,1-9); progonstva će se pojačati (1. Petrova 4,12). Najvažniji događaj, događaj nad događajima, biće povratak Isusa Hrista na oblacima (Dela 1,9-11; Jovan 14,1-3; 1. Solunjanima 4,14-18). Taj događaj prožima celi Novi zavet, a ne samo njegove apokaliptičke delove, nadahnjujući njegove poruke nadom i očekivanjem.

 

U svim tim dugoročnim proročanstvima nigde se ne pojavljuje načelo uslovljenosti. Ona odzvanjaju sigurnošću u božansko predznanje, pa su zato predstavljena kao neizbežna. Iako niko osim Oca ne zna tačan datum Dolaska, sam događaj je tačno utvrđen, potpuno siguran.

 

 

d.  Proročanstva o prvom dolasku Isusa Hrista.  Pavle je napisao Galatima: "A kada se navrši vreme posla Bog Sina svojega jedinorodnoga, koji je rođen od žene i pokoren zakonu." (GalatimA 4,4).  Prema tome, utelovljenje, prvi dolazak Isusa Hrista, nije bilo slučajno. Umesto toga, ono se dogodilo onako kako je odredila božanska mudrost. Iako su iskreni Božji sledbenici stolećima očekivali dolazak Mesije, Bog je imao svoj raspored vremena; kada se vreme navršilo, Isus je došao. Crkveni istoričari često su skretali pažnju hrišćana na način na koji je "svet" bio pripremljen za Isusovo rođenje, ali u pozadini svega toga mi treba da prepoznamo božansko ostvarivanje plana spasenja.

 

Dolazak Mesije, Avramovog potomka u kojemu će se blagosloviti svi narodi na Zemlji (1. Mojsijeva 12,3), svakako da predstavlja ostvarenje zavetnih obećanja datih Izrailju. Međutim, taj dolazak daleko nadmašuje sam zavet, jer je Mesija došao svim narodima, a ne samo Izrailju. I upravo premašivanje okvira zaveta ukida i uslovljenost zavetnih obećanja o blagoslovima i kaznama. Da li je dolazak Mesije bio odložen samo zato što Izrailj nije pripremio svet za Njegov dolazak? Nema u Pismu nikakvog nagoveštaja da je bilo tako! Svakako da su pripreme, koje su Izrailjci obavili, bile slabašne, ali je Mesija ipak došao. Morao je da dođe! Kada se navršilo vreme, Bog ga je poslao na svet.

 

Izgleda potpuno nemoguće  da se načelo uslovljenosti proročanstava primeni i na proročanstva o Mesiji. Da će se On pojaviti kao pripadnik Judinog plemena (1. Mojsijeva 49,10), da će se roditi u Vitlejemu (Mihej 5,2), da će biti Spasitelj, da će preuzeti na sebe naše grehe (Isaija 53) – to je bilo utvrđeno  od početka i mi ne možemo govoriti o  nekakvoj uslovljenosti tih proročanstava. Nekoliko puta Matej navodi starozavetna proročanstva, dodajući formulu: "A  ovo je sve bilo da se izvrši što je Gospod kazao preko proroka." (Matej 1,22; 2,15.17.23; 4,14; 8,17). Čak je i Njegovo ime bilo najavljeno Mariji pre Njegovog rođenja (Matej 1,21) – svakako kao deo božanskog mikrokosma predodređenosti Mesijinog prvog dolaska. Osim određenih proročanstava koja bi se mogla nazvati mesijanskima, i celi Stari zavet je prožet očekivanjima Njegovog dolaska. Delo očekivanja koje napreduje, koje sužava fokus svoga interesovanja usredsređujući se na događaje Njegovog stvarnog prvog dolaska, to je proces koji se opisuje i slavi u Novom zavetu. (U nekim starozavetnim proročanstvima o Mesiji kao da se stapaju dva dolaska Mesije, prvi i drugi dolazak se slave kao jedan veličanstveni, dugo čekani događaj – Isaija 11,1-9.).

 

 

e.  Zaključak.  Klasifikacija neapokaliptičkih delova biblijskog proroštva otkriva složenost činjenica. Uslovljenost se pojavljuje kao važno načelo  klasičnih proročanstava. To se odnosi na veliki deo Starog zaveta u kojemu se u stvari ponavljaju obećanja i pretnje zaveta; to se odnosi i na delove proročanstava o narodima koji okružuju Izrailj. Međutim, nisu sva neapokaliptička proročanstva uslovljena; među kratkoročnim i dugoročnim predskazanjima nalazimo i proročanstva kod kojih dolazi do izražaja sigurnost ispunjenja bez obzira na ljudsko ponašanje i ljudski odgovor.

 

 

 

2.  Predskazanja u Danilu i Otkrivenju

 

 

Da bismo istražili biblijsku apokaliptiku moramo se naći na jednom potpuno drugačijem području. Iako se apokaliptika pojavljuje u Izrailju i u Maloj Aziji, ona premašuje granice Izrailja i Male Azije. Bilo da upućuje božansku poruku narodu u izgnanstvu (Danilo) ili crkvama koje prolaze kroz teška progonstva (Otkrivenje), ona premašuje neposredni okvir u kojemu je nastala. Apokaliptika ima kosmičku širinu, ona preleće kontinuum svetske istorije da bi se usredsredila na vreme posletka.

 

a.  Danilo.  Između proročanstava u Knjizi proroka Danila, 2. 7. 8. i 12. poglavlje i onih koje nalazimo u knjigama Isaije, Jeremije i Jezekilja zapaža je velika razlika. U Danilu, Izrailj nije u prvom planu, kao ni elemenat pretnje. Na njihovo mesto dolazi panorama zbivanja, kavalkada carstava koja se proteže sve do eshatona, do Hristovog dolaska. Mi postajemo svedoci zbivanja na svetskoj pozornici; božansko predznanje razotkriva nam tokove budućnosti.

 

Gospod "menja vremena i čase", uklanja careve i postavlja careve; "otkriva što je duboko i sakriveno" (Danilo 2,20-22). On razjašnjava tajne, objavljuje šta će biti (Danilo 2,28.29). On "radi šta hoće s vojskom nebeskom i sa stanovnicima zemaljskim i nema nikoga da bi mu ruku ustavio" ili osujetio Njegove planove (Danilo 4,35). On "vlada carstvom ljudskim i koga hoće postavlja nad njime" (Danilo 5,21).

 

Ove misli imaju kao potku božansku suverenost i Njegovo predznanje. Izlažući istoriju viđenu ljudskim očima, iako je predstavlja vrhuncima i padovima u krilu Božjeg naroda, Danilo naglašava da se sve što se događa zbiva prema odredbama Gospoda Boga koji upravlja istorijom. I ovde bismouzalud tražili elemente uslovljenosti.

 

Danilo nas polako upoznaje i s proročkim vremenskim razdobljima. To su dugački vremenski periodi. Da bismo ostali u okvirima panoramskog pregleda istorije čiji su oni deo, ne mogu ni biti kraći. Slušamo o 1260 dana vladavine bezbožne sile Malog roga (Danilo 7,25) i o 2300 večeri i jutara da se Svetilište oporavi od zlih dela Maloga roga (Danilo 8,14). Uzimajući u ozbir pozadinu, ova proročanstva o vremenskim razdobljima svakako da ne možemo uzeti doslovno.

 

Pošto su naša izučavanja klasičnog proroštva pokazala važnost pronalaženja njihove zavetne pozadine, na tu činjenicu treba da obratimo pažnju i u Knjizi proroka Danila. Zavetna misao pojavljuje se u stvari u dva niza proročanstava – u 9. i u 11. poglavlju. Ali ta pojava ne ukazuje da je uslovljenost na bilo koji način skrivena pozadina Knjige proroka Danila.

 

Potrebno je, prvo, da načinimo jasnu razliku između Danilovih vlastitih nadanja  i shvatanja i budućnosti koju Gospod, kao Gospodar istorije, razotkriva Danilu. Danilo, iako istaknuta ličnost javnog života, u stvari je zarobljenik – zajedno sa svojim narodom. Jerusalim je u razvalinama; Svetilište opustošeno. Na temelju tih činjenica Danilo se moli Bogu da vrati njegov narod, da obnovi njegov grad i Svetilište (Danilo 9,1-19). Njegova molitva je utemeljena na zavetu: opustošenje je došlo kao ispunjenje pretnji "napisanih u zakonu Mopjsijevu (Danilo 9,13); ali taj isti zakon daje i nadu u Gospodnju milost.

 

Međutim, otkrivenja data Danilu daleko premašuju istoriju Izrailja. I zaista, Danilo nije u stanju da razume viđenje u 8. poglavlju, viđenje koje se bavi Svetilištem (Danilo 9,27). Na isti način, i odgovor na njegovu molitvu je daleko sveobuhvatniji od obnovljenja grada i Hrama, on se proteže sve do Mesije (Danilo 9,24-27).

 

Izrailj i zavet se spominju u proročanstvu u 11. poglavlju (Danilo 11,22.28.30-35). Možda je značajno da, kao i u tekstu u Danilu 9,24-27, apokaliptička priroda jedanaestog poglavlja daleko manje dolazi do izražaja nego što je to slučaj s 2. i 7. i 8. poglavljem. Čak i kada bismo jedanaesto poglavlje uključili u apokaliptičke tekstove, dve činjenice moramo uzeti u obzir: u njemu se sudbina Izrailja tretira kao relativno manje važna tema – osnovna pažnja je posvećena sukobu između "cara sa severa" i "cara sa juga", bez ikakvog nagoveštaja uslovljenosti. Stvarno, sama priroda proročanstva, sa svojim zalaženjem u pojedinosti i trajanjem u toku mnogih naraštaja, snažno govori protiv uslovljenosti kao faktora koji bi se morao uzeti u obzir prilikom tumačenja.

 

 

b.  Otkrivenje.  Knjiga Otkrivenja je slična Knjizi proroka Danila. Jovanu je bilo rečeno da zapiše ""šta je video, i šta je i šta će biti potom" (Otkrivenje 1,19). On vidi borbe Božjeg naroda i prizor poslednjeg suda (Otkrivenje 20); vidi narod ostatka  na kraju vremena, narod koji je ostao veran i odan Bogu – "koji drži zapovesti Božje i veru Isusovu" (Otkrivenje 14,12). U trenucima kada celokupni poredak u svetu prestane da postoji prilikom poslednjeg napora sila zla da postignu pobedu i božanskog izvršenja kazne nad njima, Božji narod će biti siguran u Njemu. I posle sveukupnog haosa, posle noćne more koja je prethodila drugom Hristovom dolasku, konačno se pojavljuje "novo Nebo i nova Zemlja gde pravda živi". 

 

I tako se završava velika borba između dobra i zla, milenijumski sukob između Hrista i Sotone. Njegov kraj je isto tako siguran kao i Božja vladavina nad vremenom i prostorom (Vidi Velika borba, I-V!).

 

 

c.  Zaključak. Možemo slobodno zaključiti da, osim u tekstovima u kojima je zavet sa Izrailjem osnovna preokupacija, apokaliptička predskazanja u Danilu i Otkrivenju nisu uslovljena. Božanska suverenost i Njegovo predznanje u njima dolaze do punog izražaja.

 

 

 

C.  Istoricizam

 

 

 

Prema svedočenju same Knjige proroka Danila proročke poruke u njoj bile su zapisane za vreme vavilonskog robovanja. Konačna tačka njenih proročkih predviđanja je uspostavljanje Božjeg carstva. Opšte je prihvaćena činjenica da Knjiga Otkrivenja potiče s kraja prvog stoleća posle Hrista. Krajnji domet ove novozavetne apokalipse  je drugi Hristov dolazak, zatim milenijum i uspostavljanje novog neba i nove Zemlje.

 

Ove dve apokalipse, starozavetna i novozavetna, vrlo su usko povezane. Jovan je izabrao nekoliko Danilovih tema i razmatrao ih u svom hrišćanskom kontekstu, upoređujući Danila 3 sa Otkrivenjem 13, Danila 7,13.14. sa Otkrivenjem 4 i 5 i 13,1.2, opisujući paralelno veliki deo istorije koju i Danilo obrađuje. Obe knjige se završavaju ostvarenjem Gospodnje namere, iako Jovan proširuje Danilov opis eshatona, Hristovog drugog dolaska.

 

Suprotno lokalnim i onovremenim porukama drugih proročkih pisaca, viđenja Danila i Jovana nude opis istorije koja ima svemirske domete. Prema tome, tumačenja apokaliptičkih viđenja moraju poštovati kosmičku dimenziju ovih predskazanja, koja kao početnu tačku imaju autorovo vreme i vode čitaoca sve do kraja vremena. Nema uskog usredsređivanja na godine judejskih nevolja za vreme Antioha IV Epifana, a ni Jovanov fokus nije samo mučeništvo hrišćanske Crkve u vreme rimskih imperatora prvog stoleća posle Hrista. Međutim, nijedna od ovih knjiga ne posvećuje isključivu pažnju ni vremenu posletka.

 

Načini tumačenja koji ispunjenje ovih poglavlja stavljaju isključivo u prošlost (istorijsko-kritička perspektiva) ili potpuno ili bar pretežno u budućnost (futuristički pristup), ili pak, koji misle da  njihovo ispunjenje neće doneti ništa više od večnog sukoba između sila dobra i sila zla (idealistički pristup) ili predstavljanja hrišćanske ere (amilenijalizam), ne shvataju pravu nameru i svrhu ovih spisa.

 

Istorijski kontinuitet u apokaliptičkim viđenjima nagovešten je vremenskim indikatorima kao što su numerički pridevi ili reči "potom", "sledeći" i "drugi". Danilo kaže Navuhodonosoru: "A nakon tebe nastaće drugo carstvo, manje od tvojega, a potom treće carstvo...a četvrto će carstvo biti." (Danilo 2,39.40)  Opisujući san u sedmom poglavlju, prorok vidi prvu zver sličnu lavu, a "potom, gle, druga zver, beše kao medved" (Danilo 2,4.5). "Potom" Danilo vidi zver sličnu risu ili leopardu i odmah zatim "četvrtu zver" (Danilo 7,6.7; Danilo 8,17.19.23.26; 9,24-27; 11,2.6.35.40; 12,1.4).

 

Razvojni redosled se zapaža u sukobu koji je opisan u Otkrivenju 12-14. U dvanaestom poglavlju žena je trudna; porađa se, dete je ugrabljeno, žena beži u pustinju, nalazi utočište u pustinji u toku 1260 dana, aždaha kreće u rat protiv Ostatka njenog potomstva.

 

U 13. poglavlju pratimo paradu monstruma – aždaha, zver iz mora, zver sa kopna – poslednje dve za svoje postojanje zahvaljuju aždahi. Aždaha, pošto nije uspela da uništi sveto Dete, progoni "seme Ženino" (Otkrivenje 12,13.17). Pokušavajući da ostvari svoju nameru, ona daje "silu svoju, presto svoj i oblast veliku" zveri iz mora (Otkrivenje 13,2). Zver iz mora dobija smrtonosni udarac, ali uspeva da se izleči (Otkrivenje 13,3). Prevlast zveri iz mora traje "četrdeset i dva meseca" (Otkrivenje 13,5).

 

Četrnaesto poglavlje bi se moglo proglasiti za paralelu trinaestog poglavlja. Ovde trojica anđela (Otkrivenje 14,6-12) objavljuju proglas  koji kao pozadinu ima prevaru zveri sa kopna. Njihovo delovanje se utapa u drugi Hristov dolazak (Otkrivenje 14,14).

 

I tako nas upravo oblik viđenja nagoni da shvatimo da je ovde reč o nekoj vrsti istoricističkog ispunjenja (istoricizam – gledište da je smer zbivanja u istoriji podložen nepromenljivim zakonima; da se zbivanja ciklično ponavljaju – prim. prev.). Tekst u Otkrivenju 12-14 bavi se razdobljem između prvog i drugog Hristovog dolaska.

 

Numerički pridevi ponavljaju se kod pečata i truba. Otkrivenje 17,10. tumači sedam glava zveri kao "sedam careva. Pet je njih palo, i jedan jeste, a drugi još nije došao, a kada dođe zamalo će ostati".

 

Nasuprot ostalim načinima tumačenja, istoricizam – iako ponekad podriven svakojakim, senzacionalističkim, spekulativnim, kontradiktornim pristupima – ipak se pokazuje kao najverodostojniji hermeneutički pristup biblijskoj apokaliptici. Vremenske oznake usmeravaju čitaoca kao smerokazi na putovanju koje započinje u vremenu samog čitaoca i završava se u Božjem večnom carstvu. Staza kojom nas istoricizam  vodi ne gubi se posle nekoliko kratkih koraka (kao što bi htela da nagovesti istorijsko-kritička metoda tumačenja), niti se pojavljuje ni iz čega (kao što bi futuristi hteli). Umesto toga, ona se pruža neprekinutom linijom, ponekad pomalo krivudajući, naizgled se čak i povlačeći, ali nas uvek sigurno vodi prema eshatonu.

 

 

 

D.  Načelo dan za godinu

 

 

 

Simbolička viđenja sadrže vremenske elemente koji su izraženi figurativnim jezikom. Prema tekstu u Danilu 7,25. Mali rog će tlačiti svece Najvišega  "vreme, dva vremena i pola vremena". Po razgovoru dvojice anđela u sledećem poglavlju saznajemo da će Svetilište biti obnovljeno posle "dve hiljade i tri stotine večeri i jutara" (Danilo 8,14).

 

Jovan piše da će žena koja je rodila muško dete pobeći u pustinju i da će se onde hraniti "hiljadu i dve stotine i šezdeset dana" (Otkrivenje 12,6). Kasnije, u istom poglavlju, ponovo se govori o ženi koja zaštićena ostaje u pustinji "vreme, vremena i pola vremena" (Otkrivenje 12,14). U sledećem poglavlju, zver koja svoju vlast dobija od aždahe vlada "četrdeset i dva meseca" (Otkrivenje 13,5).

 

Pošto se nekoliko tih vremenskih oznaka pojavljuje u istom kontekstu, naime, prilikom opisivanja tlačenja Božjeg naroda, izgleda očigledno da se fraze "vreme, vremena i pola vremena", "hiljadu i dve stotine i šezdeset dana" i "četrdeset i dva meseca" odnose na isto vremensko razdoblje. I Danilo i Jovan govore o istom vremenskom intervalu. Šta onda znače ovi simbolički vremenski elementi?

 

Važno je da od samog početka shvatimo da se ove vremenske oznake pojavljuju u simboličkom kontekstu. Hermeneutička doslednost, dakle, zahteva da se vremenski elementi tretiraju na isti način kao i ostali simbolički prikazi. Anđeoski tumač je objasnio Danilu da ovan sa dva roga simbolički predstavlja careve Medije i Persije (Danilo 8,20). Jarac  označava grčkog cara ili carstvo (Danilo 8,21). U simbolizmu dvanaestog poglavlja Otkrivenja velika aždaha označava Sotonu, a žena Božji narod.

 

Sigurno je da su ovi prikazi simboličke prirode. Zver, žena i vremenske oznake ne smeju se shvatiti doslovno. Prema tome, bilo bi razumno pretpostaviti da ako zveri koje žive samo kratko vreme mogu simbolički predstavljati državne tvorevine koje traju  dugo vremena, da onda i vremenski elementi povezani s tim simboličkim stvorenjima moraju označavati duge vremenske intervale.

 

Tekst u Danilu 9 pruža ključ koji nam otkriva prirodu i značenje ovih izraza. Viđenje u Danilu 9,24-27. započinje vremenskim razdobljem koje se doslovno  prevodi kao "sedamdeset sedmica". Tih "sedamdeset sedmica" započinju izdavanjem dekreta da se obnovi i ponovo izgradi Jerusalim i traju sve do dolaska Pomazanika, do Njegove smrti i razorenja grada i Svetilišta.

 

I istorijsko-kritički i konzervativni teolozi veruju da razdoblje od "sedamdeset sedmica" treba da se shvati u obliku godina da bi se dobilo dovoljno vremena za ispunjenje raziličitih pojedinosti navedenih u tekstu u Danilu 9,24-27. Da bi se dogodili svi događaji navedeni u tom tekstu svakako da je potrebno mnogo više od jedne godine, četiri meseca i deset dana kada bismo "sedamdeset sedmica shvatili kao dane – kao 490 dana. Upravo iz tog razloga komentatori uglavnom, ali i neki prevodi Biblije, dodaju reč "godina" posle "sedamdeser sedmica" i dobijaju "sedamdeset puta sedam godina". 

 

Ovakvo tumačenje "sedamdeset sedmica" ima i podršku šireg konteksta. Iz teksta u Danilu 9,2. dvadeset i četvrti stih preuzima koncept od "sedamdeset godina" koje će prema proroku Jeremiji Juda provesti u vavilonskom ropstvu (Jeremija 25,11.12; 29,10). U stvari, Danilo kaže da će vreme dodeljeno događajima opisanima u Danilu 9,24-27. biti sedam puta sedamdeset godina o kojima govori prorok Jeremija. Pozivanje na "sedamdeset godina" u Danilu 9,2. upućuje da reč "sedamdeset" u 24. stihu treba da bude shvaćena kao sedamdeset godina.

 

Uzimajući u obzir međusobnu povezanost vremenskih podataka u viđenjima i paralelnu prirodu viđenja, bilo bi razumno pretpostaviti, zajedno sa istoricističkim tumačima prošlosti da u apokaliptičkim poglavljima Danila i Otkrivenja simbolički dan predstavlja jednu kalendarsku godinu.

 

Vilijam H. Šea pažljivo je ispitivao načelo dan za godinu. On  je uspeo da pronađe 23 biblijska razloga koji podržavaju primenu ovog načela na apokaliptička poglavlja Danila i Otkrivenja. On je takođe ustanovio da je načelo dan za godinu bilo poznato jevrejskim tumačima u toku drugog stoleća pre Hrista i da su ga oni primenjivali od drugog stoleća pre Hrista pa sve do postkumranskog razdoblja (Shea 56-92; za dodatne podatke o Danilova tri velika vremenska razdoblja vidi Sud III. B. 1. a – 2!).

 

 

 

 

E. Simbolizam

 

 

 

Dugoročna proročanstva Danila i Otkrivenja puna su simbola koji, iako ponekad zbunjuju, nisu nerazumljivi. Tumačenja, zapisana u samoj Bibliji, niti naglašavaju niti pokušavaju da objasne svaku pojedinost, već samo tumače osnovnu poruku viđenja. Tako, na primer, lik u obliku čoveka u Danilu 2 predstavlja redosled carstava i vladara i Danilo ne pokušava da razjasni značenje broja prstiju na stopalima lika ili njihov stvarni identitet.

 

Slično tome, ni Jovan ne posvećuje mnogo pažnje svim pojedinostima simboličkih prikaza kojima se služi. Simbolička vrednost tih pojedinosti je iskorišćena, ali nije i potpuno razjašnjena. Bilo bi smelo, verovatno neproduktivno  - možda čak i kontraproduktivno – kada bi savremeni komentatori zastupali značenja koja nam nisu bila otkrivena. U stvari, nastrana tumačenja su često izazivala – ponekad i opravdano – oštre kritike komentatora koji odbacuju istoricistički pristup.

 

Tumačenja apokaliptičkih simbola treba tražiti prvenstveno treba u samoj Bibliji. Ponekad se tumačenje daje u samom tekstu, kao što je Danilu objašnjeno značenje ovna i jarca koje je video u viđenju (Danilo 8,3-5. 20.21), ili kao što je Jovan saznao da su "vode" na kojima sedi velika bludnica u stvari "ljudi i narodi i plemena i jezici" (Otkrivenje 17,1). Osim takvih posebnih objašnjenja, apokaliptika se vrlo snažno napaja na vrelu biblijske simbolike, pa se i tu mogu tražiti tumačenja njenih prikaza. Na primer, Otkrivenje ponavlja simboliku Danila; ali preuzima i simbole i aluzije klasičnog proroštva. Istorijska pozadina Danila i Otkrivenja može da priromogne u tumačenju apokaliptičkih simbola; međutim, kao što smo  već naglasili, njihovo značenje treba tražiti prvenstveno u Bibliji.

 

 

F.  Rekapitulacija

 

 

 

I Danilo i Jovan ponavljaju i upoređuju svoja viđenja. Istovremeno, viđenja ne samo da ponavljaju tematiku, već je i proširuju. Tako Danilo 7 prelazi granice koje je sebi postavilo viđenje u drugom poglavlju i dodaje pojedinosti nepoznate prethodnom viđenju. Slilčno tome, struktupa Otkrivenja nagoveštava da su sekvence, kao što su sedam pečata i sedam truba, paralelne i da vode čitaoca od apostolskih vremena pa sve do drugog Hristovog dolaska. Ova rekapitulativna priroda različitih sekvenci ometa razvojno i kontinuirano čitanje poglavlja, pa bi se nekome moglo pogrešno učiniti da događaji u Danilu 8 hronološki slede događaje iz Danila 7 ili da sedam truba u Otkrivenju predstavljaju nastavak sedam pečata.

 

Povremeno viđenja se ponavljaju ili kao da prethode sama sebi (Otkrivenje 14,1-5; 20,9). Pisac i ne pokušava da pruži sveobuhvatan izveštaj u kojemu bi opisao svaku pojedinost zbivanja u istoriji. Umesto toga, on bira događaje koji najbolje služe njegovoj svrsi. Međutim, nijedan od ovih običaja, karakterističnih i za druge biblijske pisce, ne opovrgava pravilan istorijski proces niti redosled istorijskih zbivanja. 

 

 

 

 

 

III.  Teološko značenje biblijske apokaliptike

 

 

 

Biblijska apokaliptika otkriva svemir u kojemu su Nebo i Zemlja u uskoj međusobnoj vezi. Kosmos je prožet svešću o Bogu. Ljudski rod nije ostao u neznanju o postojanju natprirodnoga, jer Vladar svemira komunicira s nama. Pošto je Bog Biće koje razgovara s ljudima, Njegove poruke imaju natprirodni autoritet. Prema tome, apokalipsa ne samo da otkriva božanski nadzor nad istorijom, već ukazuje i na Njegov uticaj na naš svakodnevni život ovde i u večnosti.

 

 

A.  Božanski nadzor nad istorijom

 

 

 

Ova božanska otkrivenja uklanjaju zavesu koja ograničava naš pogled na stvarnost. Ona razotkrivaju nebeski svet koji se stalno ukršta sa svetom ljudi. Otkrivenja prikazuju sliku Boga, čije postojanje i vlast traju od večnosti, čija je moć neograničena, čija je blagodat neuporediva, i čije su namere usmerene na najveće dobro čovečanstva. Pošto On od početka zna kraj, možemo imati poverenja u Njega i za sadašnjost i za budućnost. Bog apokalipse nije neki udaljeni, nepredvidivi gospodar poštovanja vredne prošlosti ili daleke budućnosti; umesto toga, On je Gospodar sadašnje istorije. Vernici mogu biti potpuno spokojni, jer Bog  vlada životom u sadašnjosti.

 

Biblijska apokaliptika prikazuje svet nebeskih bića. Anđeli se šalju sa zadatkom da unaprede ispunjavanje božanskih planova, da poučavaju i da zaštite ljude. Međutim, demoni su odlučni da osujete božanske namere.

 

Biblijska apokaliptika potvrđuje da Bog usmerava događaje. Metodičan redosled pojavljivanja i nestajanja ljudskih državnih tvorevina nagoveštava da se radi, na kraju krajeva, o upravljanom svemiru. Apokaliptička istorija nije ograničena geografski, nacionalno ili rasno, jer Gospodnje namere obuhvataju ukupnost ljudske istorije, odnose se i na gornji i na donji svet.

 

Biblijska apokaliptika prati nizanje svete istorije koja se posebno usredsređuje na poslednje dane. Ona pokazuje da je smer u kojemu se kreće ovaj svet unapred određen i upravo zato pod božanskom upravom. Božja ruka je u svemu, i ništa ne može osujetiti ostvarenje Njegove konačne volje.

 

 

Istorija je izmerena i zato čitaoci i slušaoci Apokalipse mogu da odrede mesto svoga naraštaja u matici vremena. Pošto samo još malo događaja treba da se zbude, savremeni čitalac mora doći do zaključka da nam je preostalo jedva nešto vremena. U tom smislu biblijska apokaliptika predstavlja put koji iz prošlosti vodi prema eshatonu i kojim odani vernici putuju prema Božjem carstvu. Oni su sigurni da će ih put odvesti pravo prema odredištu, jer se upravljaju prema putnim oznakama kraj kojih upravo prolaze.

 

Biblijska apokaliptika svemu što se zbiva daje smisao koji prekoračuje granice bola i agonije ovoga sveta. Iako se senke sukoba i progonstva vremenom produbljuju, apokalipsa relativizuje silu paganske vlasti. Uprkos svemu što ih okružuje, putnici nisu prepušteni ćudima svojih drugova niti slepim silama slučajnosti. Nada stupa na mesto očajanja i teskobe, i božanska namera mira i radosti konačno pobeđuje. Sigurnost da Bog upravlja istorijom unapred osuđuje sile zla. Iako zlokobna isparenja greha naizgled ispunjavaju celi prostor, ona će konačno biti nemilosrdno uklonjena.

 

Biblijska apokaliptika prihvata legitimnost ljudskih vlasti. Carevi i carstva dolaze i odlaze, slave se i zaboravljaju njihove pretnje i njihove pobede. Sve te ljudske tvorevine pojavljuju se  i nestaju u vreme koje im je unapred određeno i na kraju će svoje mesto morati da prepuste Božjem carstvu. Bog upravlja i sudi delatnostima ljudi. Umesto da odbacuje ljudske snage, apokalipsa ih podvrgava Božjem proviđenju. Zanimljivo je da apokalipsa ističe da vernost Bogu nije u suprotnosti sa služenjem caru. I zaista, samo odanost božanskom Gospodaru može poslužiti kao temelj uspeha u služenju ljudskim gospodarima.  

 

Biblijska apokaliptika objavljuje da čovečanstvo živi u predvorju suda. Niko ne može izbeći trenutak kada će lično biti pozvan na odgovornost. Kada se Isus bude vratio, doneće sa sobom i pravednu platu "svakome po delima njegovim" (Otkrivenje 22,12). Iako pojedinci ne mogu da promene smer istorije koji je Bog odredio, oni već sada mogu da odluče da postanu podanici Njegovog carstva i da u budućnosti pobede zajedno s Njegovim carstvom. Sud već sada razjašnjava moralne vrednosti, a na kraju će razotkriti ljudske odluke i odrediti ljudske sudbine.

 

Biblijska apokalptika potvrđuje Isusovo proročanstvo da ni vrata pakla neće pobediti Njegovu Crkvu. Jovan u Otkrivenju objavljuje da je u Hristovoj smrti Bog već postigao pobedu (Otkrivenje 12,10.11). Sada Božji narod očekuje vidljivo pojavljivanje Cara nad carevima i svoje konačno opravdanje i izbavljenje.

 

Iako samo Bog zna dan i čas Hristovog dolaska, znaci vremena najavljuju njegovu blizinu. Suočeni s nevoljama poslednjeg vremena, bićemo uskoro izloženi i poslednjoj probi svoje odanosti Bogu. Međutim, odazivajući se pozivu Gospodnje blagodati, Božji narod će ostati veran i odan Hristu do dubine svoga srca. Oslanjajući se na apokaliptička obećanja, preporuke i utehe, biće siguran da će se Bog umešati u tokove ljudske istorije i da će se svet uskoro zauvek promeniti. Pripadnici Božjeg naroda nemaju vere u sadašnjost niti se nadaju da će ona bilo kome osigurati bolju budućnost.

 

Božja konačna pobeda započinje Hristovim drugim dolaskom, vaskrsenjem mrtvih koji su zaspali u Hristu i preobraženjem živih pravednika. Milenijum će neoborivo dokazati prave pobude Hristovih neprijatelja i završiće se uklanjanjem svakog zla. Apokaliptička viđenja se završavaju stvaranjem novog neba i nove Zemlje u kojoj će Božji narod zauvek živeti u Božjoj prisutnosti (Otkirvenje 21,1-4).

 

 

B.  Posledice u svakodnevnom životu

 

 

 

Iako biblijska apokaliptika uzdiže naš pogled prema Bogu i nebeskim prostorima u kojima anđeli proslavljaju svoga Stvoritelja, ona menja naš život ovde na Zemlji. Iako nas prenosi u vreme kraja svih stvari, utiče na način našeg života i rada ovde i sada.

 

Biblijska apokaliptika nije literatura o odvajanju od sveta. Ona ne odriče postojanje sveta; umesto toga, pokazuje kako Hristovi sledbenici treba da žive u svetu.

 

Knjiga proroka Danila predstavlja izrazit primer ove istine. Polovina knjige je apokaliptička do srži: uzdizanje i padanje naroda, patnje svetih, vladavina zlih sila, okrutnost, prevara, i na kraju božanska intervencija kojom brani svoj narod i svoju vladavinu obarajući sile zla i donoseći večnu pravednost. Druga polovina objavljuje priču o samom Danilu – o njegovim iskušenjima, službi na carevom dvoru, njegovoj mudrosti i savetima koje je davao. Poruka glasi: apokaliptičko ide ruku pod ruku sa službom Bogu i čovečanstvu.

 

Iako Danilo najjasnije prikazuje međusobni uticaj apokaliptičkoga na život ovde i sada i obrnuto, i ostali biblijski apokaliptički spisi čine to isto. Tekst u Isaiji 24-27 nalazi se usred niza proročanstava protiv naroda koji okružuju Izrailj. Apokaliptičko služi kao međuigra, iako prelazi nacionalne granice da bi opisalo opustošenje cele Zemlje. Međutim, ono je ipak duboko ukorenjeno u praktična pitanja kojima se bavi cela knjiga. I apokaliptički deo Knjige proroka Jezekilja je povezan sa obnovljenjem Izrailja: kada Gospod bude uništio njegove neprijatelje, "poznaće dom Izrailjev da sam ja Gospod Bog njihov, od onoga dana i posle" (Jezekilj 39,22)). U  drugom i trećem poglavlju Knjige proroka Joila nalazimo proročanstvo o nevoljama koje ugrožavaju svakodnevni život, zajedno sa pozivom na pokajanje koji prorok upućuje narodu ((Joilo 2,12-17). Tekst u Zahariji 9-14 pojavljuje se kao vest nade Judejcima koji se posle povratka iz ropstva bore protiv neprijatelja i obeshrabrenja dok se trude da ponovo izgrade Hram i obnove društvene strukture.

 

U Novom zavetu, tekstovi u Mateju 24, Marku 13 i Luki 21 usko su povezani sa svakodnevnim životom. U Mateju Isus neposredno posle apokaliptičkog proročanstva o kraju sveta daje savete svojim sledbenicima kako da žive dok čekaju Njegov dolazak (Matej 25). Ne treba da se izdvajaju od sveta, umesto toga treba da budu vredni, da koriste svaku priliku da unaprede svoje sposobnosti, da nesebičnim delima dobročinstva i saučešća prikažu Hristovu blagodat. I Pavlovoj apokalipsi (2. Solunjanima 2) prethode praktični saveti, a nastavljaju se i posle nje. Konačno, Otkrivenje je napisano u obliku pisma i sadrži posebne, praktične savete stvarnim crkvama u Maloj Aziji. 

  

Iako bi se moglo kazati da biblijski apokaliptički spisi pripadaju jednom drugom svetu, njihovi saveti su ipak potpuno ovozemaljski. Oni hrabre, ulivaju sigurnost i opominju Božji narod dok živi na ovoj Zemlji i dok se bavi svojim svakodnevnim poslovima. Iako izgleda da se pripadnici Božjeg naroda na mnogim područjima ponašanja ne razlikuju od ostalih ljudi, ali ipak nije tako, jer su samo oni duboko uvereni da Bog upravlja tokovima istorije i njihovog života. 

 

 

 

IV.  Istorijski pregled

 

 

 

 

Prostor nam dozvoljava samo letimičan i selektivan pregled. U toku cele hrišćanske ere biblijska apokaliptika je služila kao nepresušivi izvor nadahnuća širokom krugu vernika. Razdoblja živahnog interesovanja za proučavanje biblijske apokaliptike obuhvataju vreme prve hrišćanske Crkve, kasni Srednji vek, vreme Reformacije, devetnaesto stoleće i savremeno doba, počevši od 1960 tih godina.

 

 

 

A.  Razdoblje prve hrišćanske Crkve

 

 

 

1.  Istoricizam

 

 

 

U toku prvih stoleća hrišćanstva trajan uticaj biblijske apokaliptike nalazimo u delima Papija (oko 60-oko 130), Justina Mučenika (oko 100-oko 165), Irineja (oko 115-oko 202), Tertulijana (oko 160-oko 225), Ipolita (oko 170-oko 236), Komoda (treče stoleće), Viktorina (394), Metodija (313) i Laktancija (oko 250- oko 325).

 

Hilijazam ili milenarijanizam, iako sa različitim tumačenjima, imao je istaknutu ulogu u eshatološkoj koncepciji postapostolske Crkve. Papije je govorio da će u toku milenijuma, posle vaskrsenja iz mrtvih, Hristos sa svojim svetima vladati na Zemlji. Justin Mučenik je zauzimao slično premilenijalno gledište i govorio da će vrhunac proroštva biti doslovni i vidljivi drugi dolazak Isusa Hrista, kada će se zbiti i vaskrsenje. Posle toga će slediti hiljadu godina iz Otkrivenja 20 i suđenje celom čovečanstvu.

 

Irinej se pozivao na biblijska proročanstva da bi dokazao verodostojnost hrišćanstva. On je verovao da su zbivanja nagoveštena u Danilu 2. i 8. međusobno usko povezana. Po njegovom gledištu Rimska imperija je predstavljala četvrto carstvo, koje će se raspasti na deset delova kao što je prorečeno simbolom deset rogova u Danilu 7. i u Otkrivenju 17. On je tvrdio da je Antihrist Mali rog iz Danila, da je istovremeno i  Pavlov "čovek bezakonja"  i prva zver iz Otkrivenja 13.

 

U toku drugog stoleća hrišćanstva među hrišćanima su postala popularna propagandna dela, slična istorijskim apokalipsama. Poznata pod imenom Sibilina proročanstva, ova dela sastavljena od konglomerata spisa, napisanih tako da imitiraju paganske sibile (izreke starih proroka iz raznih delova sveta, posebno iz stare Grčke i starog Rima). I Jevreji i hrišćani su pisali takva dela i trudili se da imitiraju neznabožačke sibile, da bi neznabošcima mogli naturiti te svoje neznabožačko-jevrejsko-hrišćanske spise kao sredstvo za propagiranje vere, posebno svojih eshatoloških nadanja.

 

Najvažnija sličnost između ovih spisa i apokaliptičke literature leži u tome što su i oni delili istoriju na generacije i imenovali carstva koja će nasleđivati jedno drugo. Posle toga bi dolazilo uništenje Zemlje, vaskrsenje, sud, i blaženo stanje na novoj Zemlji. Sibilina proročanstva su čitana stolećima sve do Srednjeg veka i imala su snažan uticaj na milenarijansku misao.

 

Tertulijan je komentarisao i Danila i Otkrivenje. On je verovao da je Rimska imperija odložila pojavu Antihrista kojega je prorekao Pavle (Rim je "onaj koji sada zadržava" iz 2. Solunjanima 2,6.7). Početkom trećeg stoleća Tertulijan je prihvatio montanizam, pokret karakterističan po hilijastičkim verovanjima i krajnostima koje su diskreditovale milenijalno tumačenje.

 

Ipolit je napisao najraniji potpuni hrišćanski komentar Knjige proroka Danila koji je sačuvan do naših dana. Prema Jeronimu i drugim izvorima, Ipolit je napisao i raspravu o Otkrivenju. On je proročanstva smatrao svetim kalendarom budućnosti. Za njega je četvrto carstvo iz Danila 2 i 7. Rimska imperija. U skladu s proročanstvom očekivao je raspadanje Rimske imperije u deset delova. Antihrist će se pojaviti u okviru tih deset carstava i njegova vladavina će biti ukinuta drugim Hristovim dolaskom, koji je on proglasio vrhuncem i ciljem proročanstava. Ipolit je identifikovao završne događaje iz Danila i Otkrivenja i primenio ih na drugi Hristov dolazak.

 

Izgleda da je Ipolit bio prvi koji je razvio zamisao da šezdeset i devet sedmica iz Danila 9,24-27. traju do prvog Hristovog dolaska, dok sedamdeseta sedmica iz istog proročanstva najavljuje drugi Hristov dolazak. Ima nagoveštaja da je Ipolit podlegao iskušenju da postavi datum drugog Hristovog dolaska.

 

U svom tumačenju dvanaestog poglavlja Otkrivenja Ipolit je simbol žene primenio na Crkvu, a simbol njenog muškog deteta na Hrista. On je četvrto carstvo iz Danila 7  izjednačio sa prvom zveri iz Otkrivenja 13, dok je drugu zver proglasio simbolom Antihristovog carstva.

 

Teološki gledano latinski pesnik Komod je bio hilijast. I on je pisao o Antihristu. Viktorin, koji je umro kao mučenik za vreme imperatora Dioklecijana, napisao je najstariji sačuvani komentar Otkrivenja. Jeronim ga svrstava među milenijariste. Viktorin je postavio pravilo da se Otkrivenje ne može čitati kao kontinuirani, progresivni niz proročanstava, već kao delo čiji se delovi ponavljaju i opisuju već opisane događaje.

 

Metodije, iako pod uticajem Origenovih alegoričkih tumačenja Biblije, istupio je protiv Origena u korist vaskrsenja i identifikovao ženu i muško dete iz Otkrivenja 12 kao Crkvu i kao svete. Laktancije, učitelj sina cara Konstantina, bio je vatreni i ponekad nastrani hilijast koji se služio Sibilinim proročanstvima.

 

Iako je Jeronim (oko 340-420) bio militantni antimilenijalista i govorio da je Otkrivenje knjiga misterija, napisao je značajan komentar Knjige proroka Danila. U tom delu je pokušao da odbaci kritike neoplatonskog filozofa Porfirija iz trećeg stoleća. Jeronim je Rimsku imperiju smatrao četvrtim carstvom iz Danila 2 i 7 i tvrdio da Hristos predstavlja kamen koji je smrvio lik iz Danila 2. Po ovom gledištu drugi Hristov dolazak će se dogoditi posle pojave Antihrista, koji je identičan sa Danilovim Malim rogom.

 

 

 

2.  Novi smerovi

 

 

Sa nekoliko strana počelo je potkopavanje pretežno prihvaćenog načina tumačenja proročanstva u prvoj Crkvi i nastojanje da se uvedu novi smerovi u tumačenje apokalipse. Jedan od njih je bio spiritualizovanje i alegorizovanje Biblije, koji je zastupao Origen (185-254). Naglašavajući da će se Božje carstvo pokazati u duši vernika umesto u stvarnom svetu, on je skrenuo pažnju sa istorijskog na duhovni aspekt. Kao rezultat, Origen je potkopao verovanje prve Crkve u dolktrinu o ličnom dolasku Isusa Hrista, o vaskrsenju i o doslovnom milenijumu.

 

Drugi faktor koji je doprineo promeni u tumačenju biblijske apokaliptike bilo je obraćenje imperatora Konstantina (337). Sve do Konstantina, hrišćani su gajili negativno mišljenje o Rimskoj imperiji, ali je pod njime hrišćanstvo postalo najvažnija religija u carstvu. Uvođenjem ove nove politike tolerancije i imperijalne naklonosti i hrišćanstvo je počelo razvijati novu "imperijalnu teologiju".

 

Međutim, najznačajnija uloga u napuštanju proročkog i istorijskog pristupa prve Crkve mora se pripisati Avgustinu (354-430). Avgustin i kasnija srdnjovekovna egzegeza sledili su hermeneutička načela Tikonija (400). Prema kasnijim srenjovekovnim autorima, Tikonije je pisao o Otkrivenju, napisao je u stvari komentar Otkrivenja u kojemu je na ispunjenje proročanstava te knjige gledao kao na subjektivni duhovni razvitak umesto da ih smatra istorijskim događajima.

 

Tikonije je, na primer, tvrdio da je prvo vaskrsenje, spomenuto u Otkrivenju 20,6. u vezi s milenijumom, duhovne prirode (vaskrsenje duše koja se budi posle smrti u grehu), dok je drugo vaskrsenje opšte vaskrsenje svih. Po tom gledištu, milenijum nije hiljadugodišnja vladavina pravednih na Zemlji posle vaskrsenja već hrišćanska era koja počinje prvim Hristovim dolaskom. Prema Tikoniju, knjiga Otkrivenja ne govori toliko o stvarnim budućim istorijskim događajima koliko o diuhovnoj borbi između dijaboličkih sila i Božjeg carstva.

 

Ovaj mistični, duhovni i neistorijski pristup Otkrivenju našao je svoj odraz i doživeo svoj razvitak u Avgustinovim alegorijskim tumačenjima. Za episkopa iz Hipoa milenijum je samo zaokruženi broj kojim je određen neodređeni vremenski interval  koji se proteže između vremena Hristove službe na Zemlji i kraja sveta. Avgustin se posebno oborio na ekstremna i telesna očekivanja milenarijanaca, koja je nekada i sam delio.

 

Za Avgustina prvo vaskrsenje je duhovno i alegorično i događa se kada duša koja je mrtva u svojim prestupima ustaje da živi pravednim životom. Drugo vaskrsenje je vaskrsenje tela prilikom kraja sveta. Između ta dva događaja nebesko carstvo je identično sa Crkvom na Zemlji. Crkva je Hristovo carstvo  i vlada u sadašnjosti zajedno sa svojim Gospodom. Oni koji sede na sudijskim prestolima u Otkrivenju 20,4. su prelati Crkve.

 

Dok su mnogi komentatori prvu zver iz Otkrivenja 13 videli u Rimskoj imperiji, Avgustin je nalazu u pokvarenom svetu. Na taj način Avgustin je sprečio svaki pokušaj da se u kanonskim apokaliptičkim spisima pronađu bilo kakvi podaci o savremenim istorijskim događajima.

 

Iako je Avgustin zadržao verovanje u drugi Hristov dolazak, njegov sistem je nadu u drugi dolazak odgurnuo u daleku budućnost i tako potkopao očekivanje da će se ona ostvariti u bliskoj budućnosti. Avgustin je vrlo snažno uticao na život Crkve i na sistem tumačenja proročanstava. Njegova revolucionarna filozofija o milenijumu kao vladavini Crkve u sadašnjosti imala je dubok uticaj na način mišljenja u kasnijoj istoriji Crkve. U stvari, Avgustinovo alegorijsko i diuhovno tumačenje biblijske apokalipse postalo je doktrina službene Crkve u toku celog Srednjeg veka.

 

 

B.  Srednji vek

 

 

 

Sve dok je Avgustinovo simboličko gledište preovladavalo u toku sledećih hiljadu godina, proročka i premilenijalna tumačenja koja su obeležavala razdoblje prve Crkve ostajala su uspavana i samo su neke hilijastičke grupe s vremena na vreme podsećale na njih.

 

U dvanaestom stoleću Joakim od Flore (1135-1202) postao je jedan od najznačajnijih apokaliptičkih autora Srednjeg veka. Istoričari nagoveštavaju da je Joakim zajedno sa svojim sledbenicima otvorio novo poglavlje u istoriji apokaliptičke tradicije.

 

Joakim, opat iz Flore, slobodno se služio alegorizmima  i njegova egzegeza je bila iznenađujuće domišljata i originalna. Služeći se Trojstvom kao modelom, podelio je istoriju u tri velike ere koje se slivaju jedna u drugu. Era Boga Oca, najvećim delom identična s vremenom Starog zaveta, bila je razdoblje u toku kojega su ljudi živeli po telu. Era pod upravom Boga Sina predstavljala je razdoblje kada se telesno i duhovno međusobno prožimalo. Karakteristično po crkvenoj hijerarhiji, ovo drugo razdoblje je obuhvatalo period od 42 generacije, svaka prosečno po 30 godina, i započelo je osnivanjem hrišćanstva. Joakim je očekivao da je uskoro započeti era Boga Svetoga Duha, možda čak i u njegovo vreme. Poslednje razdoblje će predstavljati novo doba u kojemu će vodeću ulogu imati novi monaški red. Biće to novo društvo bez prelata i klerika.

 

 

Joakim je komentarisao i Danila i Otkrivenje, nudeći neka maštovita tumačenja. Napadao je hilijastičku misao  o zemaljskom carstvu koje će trajati hiljadu godina i proglasio je milenijum iz Otkrivenja 20 razdobljem Svetoga Duha.

 

Opat je izgleda bio prvi hrišćanin koji je razdoblje od 1260 dana iz Otkrivenja 12 tumačio kao 1260 godina, iako su skoro tri stoleća pre njega jevrejski komentatori već govorili da se 1260 dana iz Danila 12 moraju smatrati godinama. Upoređujući tekstove Starog i Novog zaveta, Joakim je pronašao događaje u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti koji su jasno bili otkriveni u Bibliji.

 

U toku narednih stoleća Joakimove ideje su zaokupljale maštu pojedinaca i grupa, od kojih su neke na temelju njegovih ideja došle do revolucionarnih zaključaka (na primer, duhovni franjevci).

 

Posle Joakima zanimanje za biblijsku apokaliptiku pojavilo se po celoj Evropi, ali je posebno znažno bilo u Britaniji (Džon Viklif, 1320-1384; i njegov prijatelj Džon Parvi, 1353-1428) i u Češkoj (Jan Milič, umro 1374; njegov učenik Jan Matias iz Janova, umro 1394, i kasnije Jan Hus, 1372-1415).

 

 

C.  Reformacija

 

 

1.  Istoricizam reformatora

 

 

 

Naglasak koji je Reformacija stavila na Bibliju bio je praćen oživljavanjem zanimanja prema tumačenju apokaliptike. Među publikacijama nastalima u šesnaestom stoleću bila je i veliko mnoštvo polemičnih spisa pisanih otvorenim i za naše uši često surovim i nepristojnim jezikom. Mnogi od tih traktata i komentara bili su ilustrovani karikaturama i satiričnim dodacima. Politička i društvena razočaranja prodrla su i u nepostojanu versku atmosferu  i izazvala provale nasilja koje je izmicalo kontroli verskih reformatora. Smer kojim bi protestantizam krenuo na jegnom geografskom području često se veoma razlikovao od smera u drugom.

 

Iako su Avgustinovi pogledi nastavljali – u izmenjenom obliku – da utiču na tumačenja pojedinih pisaca (na primer, Žana Kalvina), istorijsko tumačenje i doslovni pristup biblijskoj apokaliptici postali su dominantni u toku Reformacije. Primena vremenskih proročanstava iz Danila 2 i 7 na četiri carstva Vavilona, Medo-Persije, Grčke i Rima, i na kasnije raspadanje Rimske imperije, snažno je podržalo staro gledište o istorijskom ispunjenju proročanstava. Slično tome, primena načela da jedan proročki dan u apokaliptičkim proročanstvima označava jednu kalendarsku godinu bila je vrlo proširena u to vreme, posebno kada se radilo o 1260 proročkih dana, tri i po proročka vremena i 42 proročka meseca. Mnogi su prihvatali ideju da su proročanstva Danila i Otkrivenja u stvari panorama hrišćanske ere.

 

Iako im tumačenja nisu bila uniformna, među reformatorima je postojala široka saglasnost da se ustanova papinstva proglasi ispunjenjem proročanstva o Antihristu, dok su neki mislli da se ipak radi o Turcima, a treći se nisu mogli odlučiti između ove dve mogućnosti. Antihrist je izjednačavan i s Malim rogom iz Danila, "gnusobom pustošnom" iz Mateja 24, Pavlovim "čovekom greha", zveri, Vavilonom i velikom bludnicom iz Otkrivenja. Ovo izjednačavanje papinstva sa Antihristom najvećim delom je doprinelo velikom napuštanju redova Rimske Crkve u to doba.

 

Iako su Martin Luter i Ulrih Cvingli potcenjivali Otkrivenje, a Žan Kalvin bio nesiguran  u identitet mnogih apokaliptičkih simbola, nijedan od njih nije oklevao da identifikuje papinstvo ili Turke kao otpali nasilnički sistem o kojemu govore

Danilo i Otkrivenje.

 

Verovalo se da je kraj sveta sve bliži. Iako su reformatori kao Luter i Cvingli bili vrlo sumnjičavi prema milenijalnim spekulacijama, nekoliko nasilnih ispada, kao što je bio onaj među radikalnim reformatorima u Minsteru i među pripadnicima Pete monarhije u toku puritanskog ustanka, nisu se mogli sprečiti.

 

 

2.  Suprotna tumačenja

 

 

U toku druge polovine šesnaestog i prve polovine sedamnaestog stoleća, pojavila su se katolička suprotna tumačenja biblijske apokaliptike kao pokušaj da se pobiju protestantska gledišta. Tri učena jezuita predvodila su katolički napad na istorijski pristup apokaliptičkim proročanstvima, sa knjigom Otkrivenja kao glavnom metom.

 

Prvo alternativno tumačenje napisao je Francisko Ribera (1537-1591). Ribera je nekoliko prvih poglavlja Otkrivenja povezao sa Rimom u vreme apostola Jovana, a ostala poglavlja sa budućom troipogodišnjom vladavinom nevernog Antihrista pri kraju hrišćanske ere. Kasniji komentatori naglašavaju da je Ribera bio osnivač savremenog futurističkog sistema tumačenja proročanstava, koji su posle njega razvili pisci kao što su bili Semjuel R. Maitlend (1792-1866)  i Džon N. Darbi (1800-1882).

 

Robert Belarmin (1542-1621), briljantni teolog i kontroverzijalista, nastavio je Riberino delo, posebno napadajući načelo dan za godinu. Naročito se trudio da iskoristi razlike u tumačenjima između različitih protestantskih  pisaca.

 

Sledeći izazov protestantima uputio je Luis de Alkazar (1554-1613). Alkazar je smatrao da knjiga Otkrivenja opisuje pobedonosni rat Crkve prvih stoleća hrišćanske ere protiv Jevreja i Rimskog neznaboštva. Pošto je Alkazarov sistem celu knjigu Otkrivenja stavio u prošlost, njegov sistem tumačenja je nazvan preterizmom.

 

Iako je Alkazar verovatno prvi primenio preteristički pristup na celu knjigu Otkrivenja, protivnik hrišćanstva iz trećeg stoleća, Porfirije, već je preteristički pristup primenio na Knjigu proroka Danila, ograničavajući je na razdoblje Antioha IV Epifana. U izvesnom smislu, upravo zato su Porfirije i Alkazar postali prethodnici sadašnjeg oblika istorijsko-kritičke interpretacije, koja ograničava značenje i važnost biblijske apokaliptike na prošlost.

 

Tumačenja Ribere i Alkazara pokušala su da obore protestantsko gledište da se proročanstvo o Antihristu odnosi na papinstvo. Prvi je prebacio Antihrista u daleku budućnost, a drugi u zaboravljenu prošlost. Iako su se ova dva tumačenja međusobno isključivala, ona su ipak skretala pažnju sa istorijskog razdoblja papinske dominacije.

 

 

3.  Sedamnaesto i osamnaesto stoleće

 

 

 

Uprkos tim alternativnim tumačenjima katoličkih komentatora istorijska primena apokaliptičkih proročanstava nastavljala se i u sedamnestom i osamnaestom stoleću, kada se pojavilo na stotine komentara u Britaniji, Evropi, i u Novom svetu. Istaknuti komentatori toga vremena bili su Džosef Mid (1586-1638), Ajzak Njutn (1642-1727) i Johan A.  Bengel (1687-1752). Iako su se razlikovali po pojedinostima, jasnoći stanovšta i razumevanju pojedinih tekstova, ovi komentatori su nastavili da ispunjenje proročanstava biblijske apokaliptike traže na području istorije.

 

Hilijastička gledišta toga vremena osporila je nova milenijalna teorija koju je formulisao Daniel Vitbi (1638-1726). Vitbi je duhovni milenijum, obeležen sveopštom pobedom evanđelja i obraćenjem svih naroda proglasio ispunjenjem proročanstva o hiljadugodišnjem carstvu u Otkrivenju 20 i stavio ga u vreme pre Hristovog drugog dolaska.

 

Vitbi je predviđao društvo u kojemu će judeo-hrišćanski sistem vrednosti imati predominantan uticaj. Verovao je da će taj milenijum biti "zlatno doba" rajske pravednosti i mira, i da će se u to vreme, pre Hristovog drugog dolaska, svi narodi obratiti u hrišćanstvo. Na nesreću, takvo odlaganje drugog Hristovog dolaska u daleku budućnost posle milenijuma razvodnjavalo je svest o skorom dolasku našeg Gospoda i uljuljkivalo ljude u lažnu sigurnost.

 

 

 

 

D.  Savremeno doba

 

 

 

1.  Oživljavanje interesa za proučavanje proročanstava

 

 

 

Nasilno iskorenjivanje društvenih i političkih institucija u Evropi za vreme francuske revolucije dovelo je do neslućenog buđenja interesa za proučavanje biblijske apokalipse. Nova epoha u proučavanju Danila i Otkrivenja nastala je s obe strane Atlantika. Komentatori i komentari apokaliptičkih spisa umnožavali su se neviđenom brzinom.

 

Neki pisci su svoje doba počeli da nazivaju vremenom posletka i da govore da su se u tom razdoblju ispunili događaji prorečeni u biblijskim apokaliptičkim spisima. Zavladalo je intenzivno očekivanje, posebno među grupama kao što su bili mileriti, da Isus ponovo dođe i da posle toga započne milenijum.

 

Insistiranje na doslovnom tumačenju Biblije i želja da se potvrde starozavetna proročanstva o Izrailju navela je neke premilenijaliste na krajnosti u doslovnom primenjivanju tekstova, i dovela do pojave judaističkog hilijazma. Ova ideja, koja je postajala sve popularnija što je vreme prolazilo, održala se sve do danas kao dominantni oblik premilenijalizma i postala poznata pod imenom dispenzacionalizam.

 

Kao suprotnost premilenijalnom tumačenju Pisma, sve do kraja devetnaestog stoleća postmilenijalisti su nastavljali da šire svoju doktrinu o sveopštem poboljšanju i obraćenju sveta pre drugog Hristovog dolaska.

 

Razvijajući se istovremeno sa ostalim sistemima tumačenja apokaliptike, racionalistički pogled na proročanstva, koji su isprva zastupali Porfirije i Alkazar,

postao je poznat nastojanjem Hjua Brojtona (1549-1612), Huga Grociusa (1583-1645), Henrija Hemonda (1605-1660) i nemačkih racionalista. Ovi poslednji su prognali biblijsku apokaliptiku u daleku prošlost, lišavajući je njenog predskazateljskog aspekta i njene kosmičke širine.

 

Ovaj oblik preterizma je danas bolje poznat kao istorijsko-kritička škola. Osim nekih retkih autora koji nastavljaju da apokaliptička proročanstva posmatraju kao panoramsko predviđanje događaja, istorijsko-kritički pristup je sve do sada uspevao da sebi osigura najsnažniji uticaj na tumačenje apokaliptičkih biblijskih spisa. On je vrlo brzo izbrisao razliku između biblijskih i nebiblijskih apokaliptičkih spisa i počeo da proučava apokaliptičke dokumente jedino kao istorijske fenomene.

 

 

2.  Istorijsko-kritičko izučavanje apokaliptike

 

 

 

Prvi sveobuhvatni pregled jevrejske i hrišćanske apokaliptike objavio je Fridrih Like 1832. godine. On je svoje delo započeo tumačenjem Otkrivenja  da bi onda prešao i na druge apokaliptičke spise. Značajan je i podnaslov njegovog dela: "Pokušaj sveobuhvatnog uvoda u Jovanovo Otkrivenje i celokupnu apokaliptičku literaturu".

 

Like je verovao da je jevrejska apokaliptika najbolje predstavljena Knjigom proroka Danila (iako ju je datirao u drugo stoleće pre Hrista, zajedno sa ostalim kritičarima svoga vremena), a hrišćanska Otkrivenjem. Ipak, potrudio se da sačuva jedinstvenu prirodu religije nastale na temelju otkrivenja, time što je pravio razliku između kanonske i nekanonske apokaliptike. Zaključio je da je apokaliptika po svojoj suštini proročanska, iako je priznavao da sva proročanstva u Bibliji nisu apokaliptička. Po njegovom mišljenju, srž apokaliptičkog proroštva je njegovo sveobuhvatno shvatanje istorije.

 

U kratkom članku, objavljenom 1843. godine, Edvard Rojs je pošao od uverenja da Jovanovo Otkrivenje treba smatrati delom apokaliptičke literature. Za razliku od Likea, međutim, Rojs je odbacio razlikovanje između kanonskog Jovanovog Otkrivenja i drugih apokalipsi, što je od tada postalo prihvaćena norma istorijsko-kritičke škole. Rojs je odlučio da proučava ta dela sa racionalističkog gledišta, proučavajući ih onako kako su se pojavljivala u istoriji.

 

Prvu monografiju koja se posebno bavila jevrejskom apokaliptikom  objavio je Adolf Hilgenfeld 1857. godine. Hilgenfeld je pokušao da otkrije prirodu apokaliptičkih spisa proučavajući njihov istorijski razvoj. Pokušao je i da obori Likeovo razlikovanje između nadahnutih i nenadahnutih spisa i primenjivao je hegelijanske iskonstruisane umne tvorevine dok je pratio razvoj apokaliptičke literature.

 

 Osim nekih povremenih znakova interesovanja za to područje, proučavanje apokaliptike je nazadovalo u toku skoro celog stoleća posle Hilgenfelda. Istoričari pripisuju tu promenu snažnom uticaju Juliusa Velhauzena i njegove monumentalne rekonstrukcije izrailjske religije, objavljene 1878. godine.

 

Velhauzen i njegovi učenici su tvrdili da apokaliptičkim delima nedostaje autentični proročki duh, jer su njihovi autori navodno samo imitatori dela nastalih pre vavilonskog ropstva i prepisivači dela stranih autora, posebno persijskih. Dok su prethodni komentatori apokaliptička dela proglašavali karikom koja povezuje proroštvo i novozavetno hrišćanstvo, Velhauzen tvrdi da su samo klasični proroci predstavljali duhovne prethodnike Isusa Hrista. Ova ideja je dovela do pojave teorije o takozvanoj "proročkoj povezanosti". U skladu s time poricana je svaka veza između proroštva i apokaliptike i apokaliptičkim spisima se nije pridavala neka značajna vrednost.

 

Izuzetna pojava u tom vremenu svakako da je bio britanski teolog Robert H. Čarls. Početkom dvadesetog stoleća on se oduševljeno prihvatio proučavanja apokaliptičkih spisa. Iako je bio pod snažnim uticajem Velhauzena, celi svoj život posvetio je prikupljanju apokaliptičkih i apokrifnih spisa. Pripremao je kritičke edicije i prevodio ta dela i trudio se da otkrije unutrašnje kvalitete apokalipticizma. Među njegovim mnogobrojnim publikacijama ističe se njegovo dvotomno delo "Apokrifi i pseudoepigrafi Starog zaveta", delo koje je 70 godina služilo teolozima kao dragoceni udžbenik.

 

Slično Velhauzenu, i Čarls se držao literarnih i istorijsko-kritičkih merila, koja su od apokaliptičkih i biblijskih spisa zahtevala jasnoću, doslednost i aristotelijansku logičnost koja im je bila strana. Očekujući dosledna gledišta i uniformnost u stilu i sadržaju, Čarls nije mogao da podnese nedoslednost u izlaganju i ponavljanja svojstvena apokaliptičkim spisima. Njegovo datiranje apokaliptičkih spisa bilo je pod velikim uticajem njegove evolucionističke perspektive. Hegelijanski "racionalni duh" jasno se zapaža u njegovim istorijskim rekonstrukcijama apokaliptike.

 

Međutim, za razliku od Velhauzena, Čarls zapaža organsku povezanost između proroštva i apokaliptike. Na taj način se sukobio sa teorijom o "proročkoj povezanosti" koju je zastupao Velhauzen i odlučno ustao u odbranu uske povezanosti između apokaliptike i novozavetnog hrišćanstva.

 

Kontinuitet između prororočkih i apokaliptičkih spisa, koji su zastupali Like, Rojs, Hilgenfeld, Čarls i drugi zapaža se i u spisima Harolda H. Rolija ( Relevantnost apokaliptičkoga, 1944), Dejvida S. Rasela (Metoda i poruka jevrejske apokaliptike, 1964), Petera fon der Osten-Sakena (Apokaliptika u svom odnosu prema proroštvu i mudrosti, 1969), a u najnovije vreme i Pola D. Hansena (Buđenje apokaliptike, 1975) i Džojsa G. Boldvina (Danilo, 1978).

 

Na prelazu između devetnaestog i dvadesetog stoleća novi istorijsko-kritički pristup razvio je Herman Ginkel (Stvaranje i haos u pradavna vremena i u vreme posletka, 1895). Ginkel je pokušao da izoluje ono što je smatrao mističnim fragmentima uklopljenima u apokaliptičko tkivo. Pošto, prema Ginkelu, ovi fragmenti nisu mogli da budu identifikovani kao istorijski događaji, on se potrudio da otkrije njihovo značenje u širem kontekstu prastare bliskoistočne mitologije.

 

Dok se sam Ginkel obraćao vavilonskoj mitologiji, noviji istraživači su skloni da se usredsrede na kananićansku literaturu. Istoričari religije smatraju da je carski kult u Jerusalimu  uneo kananićanske motive i koncepte u religiju Izrailja i da su se oni ponovo pojavili u apokaliptičkim spisima.

 

Metodologiju i komparativni pristup Ginkela dalje su razvili pisci kao Zigmund Mevinkel  (Onaj koji dolazi, 1954), Frank M. Kros (Kananitski mitovi i jevrejska epika, 1973), i Džon J. Kolins (Apokaliptička imaginacija, 1984). Umesto da traži istorijsku identifikaciju u apokaliptičkim spisima, ovaj pristup istražuje pretpostavljene mitološke korene u apokaliptičkim prikazima i daje im onda simboličko i aluzivno značenje.

 

Treći smer u današnjem apokaliptičkom istraživanju je pokušaj da se ta literatura shvati u kontekstu helenističkih i sinkretističkih spisa istočnjačkih religija.

 

Živahno sadašnje interesovanje za apokaliptiku ima svoj početak u programskom eseju Ernesta Kezemana iz 1960. godine, u kojemu je on naveo da je "apokaliptika majka hrišćanske teologije".

 

Sistematski teolozi kao Volfgang Panenberg (Otkrivenje kao istorija, 1968) i Jirgen Moltman (Teologija nade, 1967) takođe su privukli pažnju na važnost apokaliptičke literature u ranim razvojnim etapama hrišćanske teologije. Ova veza između apokaliptike i hrišćanstva posebno upada u oči kada se uzme u obzir prethodno odbijanje teologa da priznaju vezu između apokaliptike i ranog hrišćanstva. Za sve veći broj savremenih teologa, jevrejska apokaliptika je bitna za razumevanje ranog hrišćanstva i hrišćanske teologije. 

 

 

 

3.  Savremeni pristupi biblijskoj apokaliptici

 

 

Pristupi biblijskoj apokaliptici u toku drugog dela dvadesetog stoleća, iako različiti i složeni, mogu se svrstati u dve široke kategorije – duhovni i alegorički pristupi se jedne i literarne i istorijske interpretacije s druge strane.

 

Postmilenijalizam (tvrđenje da će se drugi Hristov dolazak zbiti posle milenijuma), koji potiče iz pera Danijela Vitbija, dominirao je eshatološkom mišlju konzervativnih protestantskih teologa u toku velikog dela dvadesetog stoleća. Danas je izgubio popularnost. Pogoršavanje društvenih okolnosti po celom današnje  svetu oduzelo je postmilenijalizmu njegovu nekadašnju uverljivost. Osim sve veće ugroženosti ljudi u naše doba, i sama Biblija ustaje protiv postmilenijalističkih postavki, jer suprotno Vitbiju, Jovan u Otkrivenju jasno i određeno smešta drugi Hristov dolazak pre, a ne posle milenijuma (Otkrivenje 19,11-20 – 20,10).

 

 

a.  Duhovni i alegorijski pristupi.  Primenjujući istorijsko-kritičku metodu na biblijsku apokaliptiku mnogi teolozi smatraju Danila i Otkrivenje, ne kao najavljivače onoga što će se dogoditi, već kao nagoveštaje nekog unutrašnjeg značenja svemira i ljudskog postojanja.

 

Iako ovo gledište o biblijskoj apokaliptici stiče sve više pristalica, posebno među teolozima koji korene apokaliptičkih prikaza pronalaze u bliskoistočnoj mitologiji, ne prihvataju ga svi pripadnici istorijsko-kritičke škole. Sklonost da se apokaliptički prikazi posmatraju kao ključ za otkrivanje istorijskih činjenica (iako su te činjenice ograničene na prošlost) zapažala se i danas se zapaža kod velikog broja istorijsko-kritičkih teologa.

 

Drugi oblik alegorijskog ili duhovnog tumačenja biblijske apokaliptike srećemo posebno u amilenijalističkom shvatanju Otkrivenja 20,1-10. Ne dele svi amilenijalisti pretpostavke istorijsko-kritičke škole; međutim, oni se ipak slažu da hiljadu godina iz Otkrivenja 20 treba tumačiti kao simboličko predstavljanje hrišćanske ere između prvog i drugog dolaska našeg Gospoda. U skladu s time, mi sada živimo u doba milenijuma, jer je Božje carstvo započelo Hristovim rođenjem i završiće se Njegovim drugim dolaskom.

 

Amilenijalizam, prvi put formulisan u Avgustinovim spisima, nije prihvatljiv, zato što je hermeneutički nedosledan i zato što odbacuje milenijumsko stanovište Knjige Otkrivenja. Ovaj pristup nije dosledan ni u primeni hermeneutičkog načela na tekst u Otkrivenju 20 i na druge delove Biblije.

 

Literarna struktura Jovanovog Otkrivenja deli se u dva osnovna dela: prva polovina knjige se bavi istorijskim redosledom zbivanja od apostolskih dana do Hristovog drugog dolaska. Drugi deo knjige opisuje eshatološko ispunjenje. Kada bi amilenijalističko gledište bilo pravilno, milenijum bi morao da bude stavljen u prvi, a ne u drugi deo knjige. Stavljajući milenijum u drugi ili eshatološki deo svoje knjige, Jovan je stavio milenijum u budućnost i čvrsto povezao tekst u Otkirvenju 20,1-10 sa nizom događaja koji sačinjavaju Božju završnu i konačnu aktivnost.

 

 

b.  Doslovna tumačenja.  Drugi dominantni savremeni pristup biblijskoj apokaliptici našao je svoj izraz u premilenijalizmu (mišljenje da će se drugi Hristov dolazak zbiti pre milenijuma iz Otkrivenja 20). Premilenijalno tumačenje ima svoje korene u prvih nekoliko stoleća hrišćanske Crkve. Pošto je Avgustinov amilenijalizam postao službena doktrina Crkve početkom Srednjeg veka, premilenijalizam je zapao u zimski san i budio se povremeno u toku proteklih 20 stoleća, posebno posle opadanja popularnosti postmilenijalizma početkom dvadesetog stoleća.

 

Premilenijalizam, slično istoricističkom tumačenju apokaliptičkih proročanstava, karakterističan je po širokoj lepezi pogleda, iako se svi premilenijalisti ipak slažu da drugi Hristov dolazak prethodi milenijumu iz Otkrivenja 20.

 

Najveći deo premilenijalista biblijsku apokaliptiku smatra predskazanjima. Ređanje događaja u Danilu i Otkrivenju vodi prema kraju i oblikuje deo duge, svete istorije koju je Bog unapred odredio. Ta sveta istorija može postati poznata onima koji proučavaju knjige Danila i Otkrivenja. Biblijski apokaliptički spisi se međusobno dopunjuju i njihove poruke se mogu razumeti na temelju načela o jedinstvu Biblije. Simboli u viđenjima predstavljaju stvarnost, a redosled događaja odgovara istorijskim zbivanjima.

 

Istorijski premilenionalizam je doživeo promenu kada se u devetnaestom stoleću pojavio dispenzacionalizam, pa je u naše vreme dispenzacionalistički premilenionalizam brojčano dominantan među premilenionalistima. Edvard Irving, Džon N. Darbi, Luis S. Čefer i C.I. Skofild (posebno Scofield Reference Bible) zajednički su doprineli oblikovanju sadašnjeg dispenzacionalizma, koji predstavlja nekoliko škola, umesto da bude pokret.

 

Iako je savremeni dispenzacionalistički premilenionalizam daleko od uniformnosti, mnogi se i dalje slažu s Darbijem da će se drugi Hristov dolazak dogoditi u dve faze. Prva predstavlja tajno odvođenje kada će svi hrišćanski sveti biti "uzeti" da budu s Hristom, a druga se događa sedam godina posle prve kada će se Hristos vratiti da vlada na Zemlji hiljadu godina.

 

Darbi je verovao da će se u toku tih sedam godina ili "vremena koje će doći" ljudi masovno obraćati, iako je doba evanđelja već završeno, iako je Sveti Duh već povučen sa Zemlje. U toku milenijuma posle toga obnoviće se jevrejsko bogosluženje u Hramu u Jerusalimu i starozavetna proročanstva će se konačno ispuniti. Ovo insistiranje da će se starozavetna proročanstva o carstvu  doslovno ispuniti obnavljanjem jevrejske nacije dovelo je do judaističkog oblika hilijazma (Milenijum III. B. 7!)

 

 

E.  Tumačenje adventista sedmog dana

 

 

Adventisti sedmog dana su premilenijalisti, ali kao i većina premilenijalista ranog devetnaestog stoleća, nisu dispenzacionalisti. U skladu sa svojim istoricističkim shvatanjem biblijske apokalipse, adventisti veruju da je istorija prešla najveći deo svoga puta i da je drugi Hristov dolazak blizu.

 

Uzevši u obzir da adventisti smatraju da Biblija govori o kataklizmičkom dolasku našeg Gospoda  pre početka milenijuma, jasno je da oni ne vide nikakvu biblijsku potvrdu za razdvajanje drugog Hristovog dolaska na "tajno odvođenje" i na "pojavljivanje". Biblijski rečnik upotrebljen za opisivanje Gospodnjeg drugog dolaska ukazuje da će Hristov povratak biti nepodeljen, jedinstven, doslovan, čujan i vidljiv događaj (Vidi: Drugi dolazak I. EE. 1-5!)

 

Prilikom drugog Hristovog dolaska vernici će se sresti sa Gospodom u oblacima i pratiti ga do nebeskih stanova koje je pripremio za njih, dok će nepokajani biti uništeni (Jovan 14,2.3; 1. Solunjanima 4,16.17; Otkrivenje 19,11-21). Prema tome, milenijum započinje sa nenastanjenom Zemljom. Nemogućnost da nastavi svoje razorno delovanje na nenastanjenoj Zemlji vezuje Sotonu  lancima neaktivnosti (Otkrivenje 20,1-3.7.8; vidi: Milenijum!)

 

Pošto je tekst u Otkrivenju 20 jedini tekst u Bibliji koji izričito opisuje hiljadugodišnje razdoblje, svaki verodostojni opis milenijuma mora biti utemeljen na njemu ili biti u skladu s njime. Nema prema tome nikakvog razloga da mu se pridaju neispunjena starozavetna proročanstva o carstvu, koja su se prvobitno odnosila na jevrejski narod. Nema nikakvog dokaza ni da će se obraćenja događati posle Hristovog dolaska, jer će sve sudbine biti već zapečaćene povratkom našeg Gospoda. Slično tome, ideja da će biti obnovljeni rituali u Hramu, makar samo u smislu memorijalnih službi i prinošenja žrtava, postaje neprihvatljiva u svetlosti delotvorne i neponovljive prirode smrti našeg Spasitelja.

 

Posle hiljadugodišnje vladavine Hrista i Njegovih svetih na Nebu, oživeće nepokajani na Zemlji i Sotona će ponovo dobiti priliku da nastavi svoje delo prevare. Međutim, održaće se konačni sud, sve zlo će biti uklonjeno i uspostavljeno novo nebo i nova Zemlja (Otkrivenje 20,7-21,4; Vidi: Sud III. B.3; Milenijum I.C.3!).

 

Upravo zato adventisti sedmog dana prihvataju istorijsko i premilenijalističko tumačenje biblijskih apokaliptičkih spisa, verujući da ispunjenje tih proročanstava pokriva celokupnu istoriju neznabožačkih imperija od Danilovih dana do konačnog uspostavljanja Božjeg carstva. Adventisti ne prihvataju mišljenje da se celokupna apokaliptička viđenja Danila i Otkrivenja odnose na prošlost. Oni odbacuju i tendenciju duhovnog tumačenja svojstvenu postmilenijalistima i amilenijalistima, ali i krajnje doslovno tumačenje teksta koje je navelo dispenzacionalističke premilenijaliste na judaistički oblik hilijazma.

 

Adventisti smatraju da blizina Hristovog drugog dolaska i prestanak mogućnosti da se prihvati ponuda spasenja, koja je označena tim događajem, poništava svako očekivanje nekog "zlatnog doba" ili "vremena koje će doći".  Adventističko tumačenje proročanstva izbegava sve zamke spekulacija i senzacionalizma, tako omiljenih među premilenijalistima.

 

Adventisti čeznu za novim svetom, ali se trude da ozbiljno shvate svoju društvenu, kulturnu i ekološku odgovornost u sadašnjem svetu. Bilo kako bilo, njihova molitva u sva vremena ostaje ista: "Amin! Da, dođi, Gospode Isuse!"

 

 

 

V.  Komnetari Elen G. Vajt

 

 

 

Bogata literarna zaostavština Elen G. Vajt otkriva osobu koja je bila pod snažnim uticajem biblijske apokaliptike, posebno Danila i Otkrivenja, i koja ih je visoko cenila. Ona je smatrala da te knjige imaju posebnu važnost i vrednost za Božji narod poslednjeg vremena i preporučivala je da se pažljivo proučavaju. Kao komentator, ostala je dosledni zastupnik istoricističkog pristupa, smatrajući da viđenja Danila i Otkrivenja razotkrivaju redosled događanja niza istorijskih zbivanja, koji treba da dostignu svoj vrhunac dolaskom Isusa Hrista i obnovljenjem svega.

 

Zbog preopširne upotrebe biblijskih tekstova u njenim spisima, skoro da je nemoguće odrediti koliko puta se Elen G. Vajt pozivala na biblijsku

apokaliptiku. Ona nije napisala nijednu knjigu koja bi se posebno bavila Danilom ili Otkrivenjem, niti eshatologijom kao takvom. Međutim, snažan uticaj koji je biblijska apokaliptika imala na njeno stvaranje možemo odrediti pomoću dva merila. Prvo, Comprehensive Index to the Writtings of Ellen G. White navodi biblijske citate u njenim najvažnijim delima. Svaka stranica ovog indeksa navodi nekoliko stotina citata, a samo Knjizi proroka Danila Indeks posvećuje dve cele stranice, a Otkrivenju osam stranica. Drugo, kompilacija spisa Elen G. Vajt koji se odnose na poslednje vreme objavljena je 1992. godine pod naslovom Događaji poslednjih dana i ima 330 stranica.

 

Sledeći citati su tipični za mnoge koji bi se mogli navesti iz njenih spisa:

 

 

A.  Poziv na proučavanje Danila i Otkrivenja

 

 

 

"Čitajte Knjigu proroka Danila!" – savetovala je ona.

 

"Razmišljajte, tačku po tačku, o istoriji carstava koja su tu predstavljena... Svetlost koju je Danilo dobio neposredno od Boga bila je data posebno za ove poslednje dane." (4BC 1166) "Knjiga Otkrivenja objavljuje svetu šta je bilo, šta je sada i šta će doći; ona je za pouku nama na koje posledak sveta dođe. Tu knjigu treba proučavati smerno i sa strahopoštovanjem. Imamo prednost da saznamo ono što će nam poslužiti za pouku." (R&H, 31. avgust 1897)

 

Propovednicima je savetovala: "Propovednici treba da iznose sigurnu proročku reč kao temelj vere adventista sedmog dana. Proročanstva Danila i Otkrivenja treba pažljivo proučavati i u vezi s njima i reči: 'Gle, Jagnje Božje koje uze na sebe grehe sveta!' " (GW 148)

 

 

B.  Tumačenje biblijske apokaliptike

 

 

Elen G. Vajt nigde nije upotrebila reč "apokaliptika", niti je pokazala bilo kakav interes prema spekulacijama istorijsko-kritičke škole u vezi sa odnosom između biblijske apokaliptike i apokaliptike uopšte. Ona je svoju pažnju usmerila na Danila i Otkrivenje i u manjoj meri na druga apokaliptička poglavlja kao što je Matej 24.

 

Ona je priznala Danila, jevrejskog zarobljenika odvedenoga u Vavilon kao autora knjige toga imena (PK 553.554; 7T 161). Zatim, izjavila ju je da  Danilo napisao oko pet stotina godina pre Hrista i tako izričito odbacila drugo stoleće pre Hrista kao vreme nastanka te knjige (DA 98). Što se tiče Otkrivenja, navela je Jovana omiljenog učenika, jednoga od dvanaestorice prvobitnih apostola, kao pisca i kazala da je knjigu napisao u poznim godinama svoga života u toku vladavine imperatora Domicijana, koji ga je prognao na ostrvo Patmos (AA 568-571).

 

Elen G. Vajt je pozivala da se Otkrivenje proučava zajedno s Knjigom proroka Danila . Godine 1902. je napisala: "Bila je moja ideja da ove dve knjige povežem zajedno, Danila pa Otkrivenje, kao knjigu koja pruža potpunije videlo na teme kojima se bavio Danilo. Cilj je bio da se ove dve knjige spoje da bi se tako pokazalo da se obe bave istim temama." (TM 117)

 

Njeni mnogi tekstovi o Danilu i Otkrivenju  pokazuju doslednu istoricističku hermeneutiku, iako se ona sama nikada nije poslužila tim izrazom. Za nju proročanstva ovih knjiga objavljuju istorijsku panoramu događaja od vremena Danila i Jovana sve do uspostavljanja večnog Božjeg carstva. Kao što ništa nije htela da zna o drugom stoleću kao o vremenu pisanja Knjige proroka Danila, tako nije htela da zna ni za preterističko tumačenje Otkrivenja. Ona nije bila ni idealista ni futurista; oni delovi biblijskih apokaliptičkih spisa čije se ispunjenje očekuje tek u budućnosti za nju predstavljaju samo vrhunac razvojnog puta istorije koju je Bog najavio preko viđenja i simbola.

 

Sledeći tekstovi pokazuju njeno mišljenje o postepenom ispunjavanju proročanstava ove dve knjige:

 

"U Otkrivenju su opisane dubine Božje... Njene istine su namenjene onima koji će živeti u poslednje dane istorije ove Zemlje, ali i onima koji su živeli u Jovanovo vreme. Neki prizori opisani u toj knjizi dogodili su se u prošlosti, neki se sada događaju; neki najavljuju kraj velikog sukoba između sila tame i Kneza Neba, a neki prikazuju pobede i radost otkupljenih na obnovljenoj Zemlji." (AA 584)

 

"Knjiga Otkrivenja objavljuje svetu šta je bilo, šta je sada i šta će tek doći; ona je data za pouku nama na koje posledak sveta dođe." (7BC 954)

 

Iako su neki na temelju nekih njenih tekstova pokušavali da nađu podršku za dvostruko ispunjavanje proročanstava, sila dokaza govori protiv takvog gledišta. Upozoravajući protiv takvog pristupa, ona piše: "Događaji u nizu proročanstava koja su se ispunila u prošlosti sada se prebacuju u budućnost, i tako se tim teorijama potkopava vera nekih vernika." (2SM 102) Elen G. Vajt govori o proročkom lancu koji se proteže kroz istoriju, o Bogu koji otkriva istoriju "od večnosti u prošlosti do večnosti u budućnosti" (PK 536). Ona kaže: "Proročanstva objavljuju redosled događaja koji vode sve do početka suda. To se posebno odnosi na Knjigu proroka Danila." (GC 356)  Umesto da kažemo da je Elen G. Vajt govorila da će se proroštva ponavljati, mogli bismo zaključiti da će se istorija ponavljati. (Rajs 145-161)

 

 

C.  Sveobuhvatna izlaganja

 

 

Ne samo da je svojim spisima Elen G. Vajt pokazivala trajni interes prema biblijskoj apokaliptici, već je na nekim mestima i sama delovala apokaliptički, naglašavajući neke indikacije iz Otkrivenja da bi razradila scenario događaja koji će neposredno prethoditi drugom Hristovom dolasku ili se događati posle njega. Tako je cela druga polovina njenog značajnog dela Velika borba između Hrista i Sotone usredsređena na razdoblje od adventnog probuđenja početkom devetnaestog stoleća preko drugog Hristovog dolaska  pa sve do obnovljenja svega. Prvo poglavlje toga dela (18. poglavlje) bavi se Vilijamom Milerom, koji je, piše ona, bio pozvan kao Jelisije da "napusti svoj plug i da ljudima otkriva tajne Božjega carstva" (GC 331).  Završna poglavlja ove knjige bave se događajima koji će se tek dogoditi u budućnosti.

 

U tom sveobuhvatnom izlaganju Elen G. Vajt daje jasno tumačenje Malog roga iz Danila 7, aždahe iz Otkrivenja 12, risa iz Otkrivenja 13, i zveri sa dva roga iz Otkrivenja 13. Ona piše da su 1260 dana proročkog vremena iz Danila i Otkrivenja istovetni sa tri i po godine i četrdeset i dva meseca, i da su našli svoje ispunjenje u 1260 godina papinske supremacije (538-1798). Gledajući unapred u budućnost, ona predviđa konačni sukob oko subote i Božjeg zakona, sukob koji je simbolički predstavljen nametanjem "žiga zveri" nastojanjem "ikone zveri".

 

 

D. Božanski nadzor nad istorijom

 

 

 

Za Elen G. Vajt velika poruka biblijske apokaliptike je božanski nadzor nad istorijom. Bog Danila i Otkrivenja, Bog cele Biblije, to je Gospod vremena i prostora. On vidi sve, On zna sve, On upravlja svime. On ne konrtroliše ljudsku volju – slobodna volja je stvarnost – ali na kraju On tako usmerava događaje da se ispuni Njegova večna namera. Iako ljudima život može izgledati haotičan i besmislen, Bog upravlja njime i na kraju će rešiti sve i obnoviti savršeni mir i sklad u svetu.

 

Govoreći o Isusovom prvom dolasku, Elen G. Vajt je napisala: "Nalik zvezdama koje se kreću određenim putanjama kroz beskrajna prostranstva, Božje namere ne poznaju žurbu  ni zakašnjenje... Isto je tako na nebeskom Savetu određen i trenutak Hristovog dolaska. Kada je veliki sat vremena pokazao taj tren, Isus se rodio u Vitlejemu." (DA 32)

 

Ovim rečima je izraženo njeno shvatanje smera božanske istorije: Bog će na kraju zadržati kontrolu. Iako ljudska bića sarađuju i učestvuju u božanskom planu, ona ga ne mogu osujetiti.

 

Ona opisuje smireno, spokojno božansko nadziranje istorije: "U analima ljudske istorije, jačanje naroda, pojavljivanje i padanje imperija, naizgled zavise od čovekove volje i veštine; oblikovanje događaja, u velikoj meri izgleda kao rezultat njegove moći, ambicije ili inata. Međutim, u Božjoj Reči zavesa je povučena ustranu, tako da u svim igrama i protivigrama ljudskih interesa, sila i strasti, iznad njih i iza njih, vidimo oruđa Svemilostivoga koja tiho i strpljivo ostvaruju namere Njegove volje." (PK 499.500)

 

Ovo je, naravno, opis istorije koju objavljuje biblijska apokaliptika. U Danilu Gospod postavlja careve i uklanja careve; u Otkrivenju On straži nad zenicom svoga oka, nad Crkvom.

 

I, na kraju, On stvara novo nebo i novu Zemlju, u kojoj pravda živi.

 

"Velika borba je završena. Greha i grešnika više nema. Ceo svemir je čist. Potpuni sklad i radost vladaju u celom neizmernom svemiru. Od Onoga koji je sve stvorio teku život, svetlost i radost kroz sve svetove beskrajnog prostranstva. On najmanjeg atoma do najvećeg sveta, sve stvari, i živa i neživa priroda, u svojoj nepomućenoj lepoti i savršenoj radosti govore da je Bog ljubav." (GC 678)

 

 

 

VI.  Literatura

 

 

 

Charlesworth, James H, ed. The Old Testament Pseudoepigrapha, 2. vols. Garden City, N.Y. Doubleday, 1983-1985.

 

Collins, John J, The Apocalyptic Imagination: An Introduction to the Jewish Matrix of Christianity, New York: Crossroad, 1984.

 

Froom, LeRoy, The Prophetic Faith of Our Fathers, 4. vols. Washington, D.C. R&H, 1946-1954.

 

Hobrook, Frank B, ed. The Seventy Weeks, Leviticus and the Nature of Prophecy, Daniel and Revelation Commitee Series, Vol 3, Washington, D.C. Biblical Research Institute, 1986.

 

__________ Symposium on Daniel, Daniel and Revelation Commitee Series, vol 2, Washington D.C, Biblical Research Institute, 1986.

 

__________ Symposium od Revelation, Book 1. Daniel and Revelation Commitee Series, vol 6. Silver Spring, Md, Biblical Research Institute, 1992.

 

__________ Symposium on Revelation, Book 2, Daniel and Revelation Commitee Series, vol 7, Silver Spring, Md, Biblical Research Institute, 1992.

 

Koch, Klaus, The Rediscovery of Apocalyptic, Studies in Biblical Theology, second series, No 22, London, SCM, 1972.

 

McGinn, Bernard, Visions of the End: Apocalyptic Traditions in the Middle Ages, New York, Columbia University Press, 1979.

 

Rice, George E, "Elen G. White's Use of Daniel and revelation, Book 1. Ed. Frank B. Holbrook, Daniel and Revelation Commitee Series, vol 6, Solver Spring, Md, Biblical Research Institute, 1992.

 

"The Role of Israel in Old Testament Prophecy", IN The SDA Bible Commentary, Washington, D.C. R&H, 1955, vol 4, pp. 25-38.

 

Rowland, Christopher, The Open Heaven: The Study of Apocalyptic in Judaism and Early Christisnity, New York, Crossroad, 1982.

 

Shea, William H, Selected Studies on Prophetic Interpretation, Daniel and Revelation Commitee Series, vol 1, Washington, D.C, Biblical Research Institute, 1982.

 

< 20 Poglavlje Sadržaj 22. Poglavlje >