< 7 Poglavlje Sadržaj 9. Poglavlje >

 

Smrt – Podrijetlo, priroda i konačno uništenje

Neils-Erik A. Andreasen

 

Uvod

Smrt je s nama uvijek, bez obzira na dob, položaj ili financijsku situaciju. Što god poduzeli da je odjenemo u prihvatljivu odjeću, smrt ostaje naš konačni – i zasad nevidljivi – neprijatelj. Unatoč cvijeću i govorima, smrt je ružna prijetnja životu svakog čovjeka. Osim toga, smrt je ne samo svuda prisutna i odvratna, već i neshvatljiva.

U razna vremena i na raznim mjestima smrt i ono što slijedi objašnjavano je na razne načine, ali za problem smrti nema jasnog odgovora osim u Svetom pismu. No čak i oni koji ozbiljno prihvaćaju Bibliju često su pogrešno razumjeli učenje o ovom predmetu.

Ovaj članak razmatra biblijsko učenje o smrti: što ona znači, odakle je došlo to što se događa onima koji umiru, i na kraju, kako će smrt biti uklonjena. Gledana iz biblijske perspektive, smrt, koliko god bila odvratna, gubi svoje uporište u čovjekovu životu. Pavao je to dobro izrazio: "Pobjeda proguta smrt." (1 Kor 15,54)

 

I. Biblijsko tumačenje

A. Terminologija i definicija ljudi

1. Riječi za smrt u Starom zavjetu

2. Riječi za smrt u Novom zavjetu

3. Priroda života i smrti

4. Cjelovitost (holizam) i čovjekova narav

5. Smrt i sjećanje na život

6. U očekivanju uskrsnuća

B. Smrt – Njezino podrijetlo, oruđa i utjecaj

1. Podrijetlo smrti

2. Oruđa smrti

3. Univerzalnost smrti

C. Stanje umrlih

1. Pokop i grob

2. Predio smrti

3. Stanje umrlih

4. Smrt kao san

D. Okultizam i spiritizam

E. Neobični novozavjetni ulomci koji govore o smrti

1. Luka 23,43

2. 2. Korinćanima 5,1-10 i Filipljanima 1,19-26

3. 1. Solunjanima 4,14

4. Hebrejima 12,23 i Otkrivenje 6,9

F. Uskrsnuće i nestanak smrti

1. Vladavina smrti

2. Smrt kao kraj života

3. Smrt kao uništenje

4. Smrt kao kazna

5. Druga smrt

6. Nada u uskrsnuće

7. Konačno uništenje smrti

G. Konačne sudbine

1. Vrijeme, trajanje i ishod božanskog suda

2. Sigurnost vječnog života

II. Povijesni pregled

A. U praskozorje povijesti

B. Grčke, rimske i židovske ideje

C. Prva i srednjovjekovna Crkva

D. Reformacija šesnaestog stoljeća i razvoj koji je slijedio

E. Stajalište adventistasedmog dana

F. Suvremena kretanja

III. Komentari Ellen G. White

A. Važnost ove doktrine

1. Podrijetlo smrti

2. Uzrok smrti

3. Priroda smrti

B. O besmrtnosti duše

C. Poraz smrti

IV. Literatura

 

I. Biblijsko tumačenje

A. Terminologija i definicija ljudi

Biblijsko razumijevanje smrti jasno je izraženo određenom terminologijom. Ovo ćemo pojasniti ispitivanjem riječi i izraza za smrt, da bi potom uslijedilo razmatranje biblijske definicije života i smrti.

1. Riječi za smrt u Starom zavjetu

Korijen mwt, "umro", kao i njegove nominalne izvedenice (mawet, temutah, mamot) nalazimo približno tisuću puta. Premda je mwt uobičajeni semitski korijen, vrlo raširen u ugaritskoj literaturi i s egipatskom istoznačnicom, za nj nema uvjerljive etimologije. Osnovno glagolsko značenje je jednostavno "umrijeti", posebno kad se radi o ljudima, ponekad i o životinjama (Post 33,13), a samo rijetko kad o biljnom svijetu (Job 14,8). Figurativna uporaba, koja se odnosi na gubitak imetka (Post 47,19) ili mudrosti (Job 12,2), rijetka je u Bibliji. Neobičan izraz "njemu obamrije srce u grudima" (1 Sam 25,37) može ukazivati na Nabalov gubitak hrabrosti (izgubio je srčanost). Međutim, ono može ukazivati i na stvaran, a ne slikovit prestanak srčanih funkcija, koji bi u starozavjetnom simbolizmu označio moždanu smrt. Time se želi reći da je Nabal doživio moždani udar, ili, kako to Biblija kaže, on "se skamenio". To bi objasnilo i sljedeći redak (38): "A desetak dana poslije toga Jahve udari Nabala, te umrije."

Srodni korijen gw', "umrijeti", javlja se paralelno s mwt (Job 3,11; 14,10), ali može prikazivati smrt kao kraj života nakon neke oskudice ili nesreće (usp. Zah 13,8; Ps 88,16). U pilpel i hiphil osnovama glagolskog oblika mwt je preveden kao "ubiti", "smaknuti". Ovdje se udružuje s više drugih srodnih glagola kao što su harag, "ubiti", "zaklati"; rasah, "ubiti" "umorstvo"; rijetki gatal, "ubiti"; i nakah, "svađati se", "udariti".

Nominalni oblik mawet, "smrt", jednostavno označava smrt kao suprotnost životu i označava njegov kraj. (Pnz 30,19; Izr 19,21; Jr 8,3). Na kraju, Stari zavjet govori o smrti i umiranju uporabom nekoliko posebnih izraza, kao na primjer, "preminu" (Post 25,8), "pridruži se svojim precima" (Post 49,33), "počinu… kraj otaca svojih" (1 Kr 2,10).

Također treba obratiti pozornost na riječše'ol, "područje (kraljevstvo) smrti", koja etimološki može biti povezana sa ša'ah, "opustjeti", "obezvrijediti", a odnosi se na podzemni svijet (Iz 14,9; Ps 139,8), na podzemlje (Ps 18,6; Hoš 13,14), na nezasitan grob (Izr 27,20), i teološki rečeno, na odvojenost od Boga, bogoslužja i normalnih životnih procesa (Iz 38,18; Ps 6,6).

U cijelom Starom zavjetu riječi za smrt ukazuju na jedno jedino razumijevanje: potpuni prestanak života, njegovih izražaja i funkcija.

2. Riječi za smrt u Novom zavjetu

Riječi thanatos, "smrt"; thnetos, "smrtan"; thanatoo, "ubiti"; thnesko, "umrijeti"; i njihove izvedenice uobičajeni su grčki izrazi s širokom uporabom u izvanbiblijskoj literaturi. Odnose se na smrt i potpun kraj života, ali prema uporabi u klasičnom grčkom jeziku, ne na kraj postojanju čovjeka. Naime prema ovoj uporabi smatralo se da smrt djeluje samo na tijelo, a ne na dušu, za koju se vjerovalo da se smrću oslobađa i nastavlja živjeti. Međutim, uporaba istih riječi u Novom zavjetu otkriva sasvim drukčije značenje. U njemu one pod "umiranjem" ili "biti mrtav" označavaju kraj života, strašan kraj i zastrašujuću sudbu svih ljudi (1 Kor 15,54.55; Heb 2,16; Otk 6,8). Prema tome, nasuprot uporabi u klasičnom grčkom, u Novom zavjetu umiranje nije nikad prikazano herojskim izrazima, pa čak ni Kristova smrt (Mt 26,36-46). Umjesto toga smrt je uvijek prikazana kao neprijatelj života i ljudi, zapravo posljednji neprijatelj (1 Kor 15,26). Ona nikada nije prirodni prijelaz iz jednog dijela ljudskog života u drugi (TDNT, sv. 3, str. 15).

Nekros, "mrtav" ili "mrtav čovjek ili tijelo", i nekroo, "ubijen" ili "ubiti", potvrđuje ovakvo značenje smrti. Biti mrtav (nekros) znači biti bez života (Dj 28,6; Rim 7,8), razlikovati se od živoga (Mk 12,27), pa stoga u prenesenom smislu, odvojen od Boga, nesretan, izgubljen (Lk 15,24.32; Heb 6,1; 9,14; Otk 3,1). Umrle je, a ne "otpuštene" od života u bolji život, zapravo pobijedila demonska sila, Božji neprijatelj (Otk 20,11-15).

Novozavjetni posebni izrazi za smrt uključuju ireničku riječkoimao, "spavati" (Iv 11,11), ali općenito ističu negativni pogled na smrt, na primjer, apollymi, "pogubiti", "dovesti do kraja" (Mt 21,41); paradidomi, "predan" (Rim 4,25); mello teleutan, "samo što ne izdahnu" (Lk 7,2 – DF); eschatos echo, "na umoru" (Mk 5,23).

U novozavjetnoj terminologiji smrt je prikazana kao prestanak života i kao neprijatelj Boga i ljudskog roda. Time cijela biblijska termonilogija za smrt i umiranje predstavlja prikaz jednog jedinog razumijevanja smrti, naime kraj postojanja za cijelo ljudsko biće. U tom smislu biblijska terminologija podržava biblijski opis ljudske prirode u životu i smrti.

3. Priroda života i smrti

U svjetlosti terminologije i definicija, biblijski prikaz čovjekove prirodi u životu i smrti dobiva novo i jasnije značenje. S gledišta funkcije, smrt je suprotnost životu kojega je Bog stvorio: svega što život jeste, smrt nije. Ovo je jasno izraženo u prvoj biblijskoj formuli o ljudskom postojanju: "Jahve, Bog, napravi čovjeka od praha zemaljskog i u nosnice mu udahne dah života. Tako postane čovjek živa duša." (Post 2,7) Čovjekov se život može shematski prikazati ovako: zemaljski prah ('afar min ha 'adamah) + dah života (nišmat hayyom) = živa duša (nefeš hayyah).

Svaki od ovih izraza zaslužuje malo pozornosti. Prah zemaljski ('adamah) pokazuje da je materijalna tvar ljudskog roda ('adamah) "prah" ili sama zemlja ('adamah). Zato je ljudski rod označen kao zemljan i smrtan, u smislu da mu život nije svojstven. Tijelo načinjeno od praha zemaljskog nije sadržavalo božanski materijal ili životodavne elemente koji bi ovom obličju praha omogućili neovisan život. Zatim je Bog dodao svoj životodavni dah (nešamah), koji je ponekad nazvan duhom. On nije predstavljao odvojenu tvar ulivenu u beživotni, prazan lik oblikovan od praha, već jednostavno božansku životodavnu silu koja je prah preobrazila u živo biće. Time Biblija pokazuje da životni dah ne predstavlja drugu jedinku, dodanu tijelu kao sastojak, sposobnu da živi odvojeno, već energizirajući silu od Boga koja zemljano tijelo pretvara u živu dušu (nefeš hayyah). Jedno od korijenskih značenja riječi nefeš je "otvoreno grlo" kroz koje čovjek diše, jede i govori. Ovo vodi do izvedenog značenja "živahan", "živući", "energičan". U nekim je prijevodima nefeš preveden kao "duša", ali se ona odnosi na cijelo živo biće. U drugima slučajevima nefeš se može dotaknuti (Lev 7,21), može biti kupljen kao rob (Lev 22,1, može jesti (Lev 17,15) ili želiti određenu hranu (Pnz 12,20).

Kad se ova formula za čovjekov život okrene, kako je to u smrti, živo biće izdiše životni dah koji se vraća Bogu koji ga je dao, pa ostaje samo prah zemaljski, tako da je proces stvaranja izokrenut. Zapravo je uobičajeni način biblijskog opisa trenutka smrti ovo: "Zatim Abraham preminu" [u biti: "Abraham je po posljednji put izdahnuo i preminuo"] (Post 25,8). "I bolest se njegova pogoršala, tako te u njemu nije ostalo daha." (1 Kr 17,17) "Kad bi on dah svoj u se povukao, kad bi čitav svoj duh k sebi vratio, sva bića bi odjednom izdahnula, i u prah bi se pretvorio čovjek." (Job 34,14.15). "Ako dah im oduzmeš, ugibaju, i opet se u prah vraćaju." (Ps 104,29) "I vrati se prah u zemlju kao što je iz nje i došao, a duh se vrati Bogu, koji ga je dao." (Prop 12,7) "I jedni i drugi odlaze na isto mjesto; svi su postali od praha i u prah se vraćaju." (Prop 3,20)

Ova biblijska formula života i smrti odbacuje svaku mogućnost da u smrti preživljuje išta osim sjećanja preživjelih na umrlog. Obožavanje predaka, vjerovanje da duhovi predaka nastavljaju živjeti poslije smrti i da ih preživjeli trebaju hraniti, udovoljavati im i slijediti njihove upute, ostaje obmana, bez obzira kako to stvarno izgledalo u mnogim tradicionalnim društvima u svijetu. Nakon smrti ne ostaje duh već samo sjećanje preživjelih na pretka. Ovo sjećanje na jedan dobar život, na ostvarena dostignuća i karakterne crte pokojnika sačuvano je i u Božjem umu i ostaje najboljom baštinom koju netko može ostaviti nakon svoje smrti. Zato nas biblijsko nijekanje besmrtnosti duše, štovanja predaka i slično ne ostavlja osiromašenima ili lišenima prisutnosti naših dragih, nego obogaćenima uspomenom na njih, na ono što su učinili, na lekcije koje su nam dali i na karakter koji su razvili. (Vidi Stvaranje I, B. 3.)

4. Cjelovitost (holizam) i čovjekova naravi

Formula za čovjekov život, jasno izražena u Bibliji, vodi holističkom (cjelovitom) razumijevanju ljudske naravi. "Za Hebreje je čovjek bio živo tijelo a ne utjelovljena duša." (Robinson 70). Čovjekova narav, bilo u bolesti ili zdravlju, pri rođenju ili smrti, ne predstavlja sastavljene dijelove od kojih se svaki može smatrati odvojenim od bilo kojeg drugog dijela i tako s njim postupati. Suvremeni izrazi kao "psihosomatsko oboljenje" i "njega cjelokupne osobe" priznanje su ovog razumijevanja ljudske prirode, da je ljudsko biće cjelina i da se tako prema njemu treba ophoditi.

Biblijska terminologija dosljedno odgovara ovom holističkom gledištu. Zato hebrejska riječbaíar, "tijelo" (Ps 38,4) i grčke riječi soma, "tijelo" (Rim 7,24) i sarx, "meso", odnosno "tijelo" (Gal 4,14 – DF) ne prikazuju dio osobe, naime, tijelo u suprotnosti duši, većčitavu osobu promatranu iz određene perspektive, odnosno ljudske slabosti. Isto tako se hebrejski izraz nefeš, "duša" ili "biće" (Post 2,7) i grčki psyche, "duša" ili "život" (Rim 16,4), odnose na čovjekov život koji smrću prestaje, tako da duša ne može postojati bez tjelesnog života. Drugi su izrazi, koji opisuju čovjekovu prirodu – hebrejski ruah, "duh" [Iz 19,3]; grčki pneuma, "duh" [1Kor 7,34]; hebrejski leb, "srce", "um" [Ps 90,12] – uzeti da prikažu ljudsko postojanje u njegovoj cjelovitosti. (Vidi Čovjek, I. E. 1-3.)

Budući da Biblija njeguje holističko razumijevanje čovjekove naravi, smrt ne razdvaja tijelo od duše da bi ova mogla nastaviti živjeti (besmrtnost duše). Naprotiv, smrt predstavlja kraj cijelokupnog života. Nijedna funkcija ljudskog života ne preživljuje smrt. Ovo holističko razumijevanje čovjekove naravi veoma je značajno za zdravstvenu njegu, socijalne službe, obrazovanje i ostale službe namijenjene potrebitima. To znači da pri pokušaju liječenja ili njege kod određenog problema moramo voditi računa o cjelovitosti osobe. Tjelesna i psihološka oboljenja su tijesno povezana. U pravom odgoju moramo voditi računa o umu, srcu i tijelu. Moramo obratiti pozornost na duhovne i umne poremećaje zajedno. Ukratko, biblijsko razumijevanje čovjekove naravi ima dalekosežne posljedice po kritične probleme s kojima se suočava naše društvo.

5. Smrt i sjećanje na život

Sjećanje drugih na život pokojnika jedan je od vidova ljudskog života koje nadživljuje smrt. Smrću dolazi kraj svemu što je povezano sa sadašnjim životom, ali će ostati sjećanje na jedan dobar život, ne u materijalnim spomenicima umrlima, već u živom sjećanju koje neko vrijeme ostaje u mislima preživjelih, a zauvijek pohranjeno u Božjem umu (Iz 49,15; Neh 13,14.22.31). Zato je sjećanje na osobnost i karakter pokojnika, koji je živio i umro vjeran Bogu, sačuvano u nadi da će smrt koja ga je pokosila i sama pasti u Božji posljednji dan, kad će Bog vratiti život svima kojima ga je ona oduzela (1 Kor 15,54-57). Karakter pokojnih, kako ga se sjećaju preživjeli i kako je sačuvan u Božjem umu, predstavlja vezu između ovog i uskrslog života.

6. U očekivanju uskrsnuća

Nitko smrću, bio svetac ili grešnik, ne prima konačnu nagradu, spasenje ili propast. To mora čekati uskrsnuće: "Dolazi, naime, čas kada će svi koji počivaju u grobovima čuti njegov glas, te izići iz njih: koji su činili dobro, na uskrsnuće – na život; koji su činili zlo, na uskrsnuće – na propast." (Iv 5,28.29; usp. Dn 12,2) Smrt svakako zapečaćava sudbinu svakoga prema ono što je činio u životu, ali sami umrli su goli i neobučeni, odnosno nesvjesni ikakvih ljudskih aktivnosti, kao u snu, očekujući uskrsnuće, sud i nagradu (1 Kor 5,1-4.10; Heb 9,27). Sve što je povezano s vječnim životom ili smrću zato mora doći poslije uskrsnuća, bilo da se radi o uskrsnuću u život, koje za Božje svete vodi do nepropadljivog tijela, besmrtnosti (1 Kor 15,52-54) i vječne Božje prisutnosti (1 Sol 4,17), ili o uskrsnuću na smrt, koje donosi uništenje i vječno zatiranje onih koji su odbacili Božje spasenje (Mt 25,31-46; Otk 20).

Besmrtnost pripada samo Bogu (1 Tim 6,15.16). Nijedno ljudsko biće ne može imati ovaj dar, osim uvjetno (Post 2,7), niti može tvrditi da ga ima dokle god smrt vlada u svijetu (Rim 5,12). Pobjedom nad smrću Krist Isus, naš Spasitelj, obznanio je život i besmrtnost Radosnom vijesti (2 Tim 1,10). Ukidanjem smrti na kraju ovog sadašnjeg svijeta, kad se Krist vrati, Bog će udijeliti besmrtnost svojim svetima (1 Kor 15,51-55; vidi Uskrsnuće, I-III).

B. Smrt – Njezino podrijetlo, oruđa i utjecaj

Nakon razmatranja terminologije za smrt, definicije života i smrti, i prijelaza iz života u smrt, prelazimo na podrijetlo, oruđa i utjecaj smrti. Kako Biblija opisuje podrijetlo smrti, uzročnike koji su doveli do nje i prisutnost smrti u svijetu?

1.      Podrijetlo smrti

Biblija pripisuje podrijetlo smrti grijehu. "Prema tome, kao što po jednom čovjeku uđe grijeh u svijet a po grijehu smrt, tako smrt prijeđe na sve ljude jer svi sagriješiše." (Rim 5,12) Gledano na osobnoj razini grijeh je zlo učinjeno Bogu (Ps 51,6; Lk 15,21). On je suprotan Bogu (Iz 1,2-6) i predstavlja odvajanje od Njegovog karaktera, "jer su svi sagriješili i lišeni su Božja slave" (Rim 3,23). Zato uzrok smrti možemo potražiti u osobnom sukobu između Boga i grešnika. (Vidi Čovjek, II. A, B; Grijeh, III. A, B.)

Prema Bibliji s­m Bog je poslije stvaranja prvi put spomenuo smrt: "Sa svakoga stabla u vrtu slobodno jedi, ali sa stabla spoznaje dobra i zla da nisi jeo! U onaj dan u koji s njega okusiš, zacijelo ćeš umrijeti!" (Post 2,16.17) Fraza "zacijelo ćeš umrijeti" (hebrejski mot tamut) naglašava da je smrt neizbježna posljedica prekršaja neposlušnosti.

Ovaj tekst iz Postanka 2 jako približava Boga, grešnika i smrt, iako ne nagoviješta neki uzročni odnos između Boga i smrti. Međutim, govoreći o mogućnosti smrti već u izvještaju o stvaranju, Biblija nas podsjeća da smrt nikada nije daleko od života. Premda laž kušača: "Nećete umrijeti!" (Post 3,4) sadrži primisao da je život nepobjediv jer dolazi do Boga, Biblija uči drukčije kad kaže da smrt ima moć ići za petama samog života koji je Bog stvorio. Stoga smrt možemo smatrati suprotnom životu. Čak je i kušač (zmija), koji je prvi čovječanstvu donio grijeh i smrt, isprva bio jedno od stvorenja koja je sam Bog stvorio (Post 3,1), da bi kasnije postao oruđe smrti.

Ako želimo dalje ispitati podrijetlo smrti, onda ga prema Bibliji ne moramo potražiti na suprotnom kraju svemira, daleko od Božjeg prebivališta, kako to tvrde neke drevne religije, već negdje sasvim blizu Njegova prijestolja. Tu je jedna zla sila odlučila okrenuti naopačke Božje životodavne aktivnosti. Nigdje Biblija ne priznaje neovisno postojanje "boga" smrti, suprotnost Božjem životu, koji vlada u podzemlju na suprotnom kraju svemira kao bog Mot (u Siriji), Nergal (u Mezopotamiji), Oziris (u Egiptu) ili Hades (u Grčkoj). Umjesto toga iza Postanka 1–3 postoje događaji koji su se odigrali pred samim Bogom.

Prema 1. Ivanovoj 3,4.8 grešnici su bezakonici, pojedinci koji ustaju protiv načela i protive se Božjem vodstvu iskazivanjem svoje odanosti đavlu koji griješi od "početka". To se dogodilo na nebu (Otk 12,7-9) u ratu u kojem su Mihael, Božji arkanđeo, i Njegove pristaše ustali protiv mračnih đavoljih sila, Zmaja, stare zmije, Sotone, varalice. Premda je bio poražen (bačen na zemlju [r. 9]), đavao se pojavio kao onaj "koji ima vlast nad smrću" (Heb 2,14), silom koja je dovela grijeh i smrt.

Elemente ove složene slike koja podrijetlo bezakonja, grijeha i smrti pripisuje đavoljem djelovanju, nalazimo dalje pojašnjene u Starom zavjetu. Lucifer, jednog od Božjih stvorenja, sjajna jutarnja zvijezda (Iz 14,12), prikazan je kao arogantni babilonski kralj (r. 4), koji je ponižen do smrti u trenutku kad se uzvisuje iznad Boga u pokušaju da uzurpira Njegovo nebesko prijestolje (rr. 13-15). Slično tome je knez tirski (Ez 28,2), prikazujući jedno od Božjih savršenih stvorenja, poslan u jamu da umre sramotnom smrću (rr. 8.16-19), jer se pokazivao kao božansko biće pred samim Bogom (rr. 6.13.14). Stoga grijeh, i kroz njega smrt, svoje podrijetlo vodi od jednog između Božjih stvorenja iz najveće Božje blizine, koje je počinilo bezakonje. On je potekao iz oholosti i arogancije stvorenog bića pred Stvoriteljem. Tako je Božje stvorenje, Lucifer, postao đavao.

Nakon ovog izgnanstva ispred Boga, đavao je, djelujući kao zmija (Post 3,1) i Sotona (Job 1,6), uspio prevariti naše praroditelje pa je pomoću grijeha prisvojio ovaj svijet. Đavao je tvrdio da ima privremenu vlast nad životom i smrću, ali kako je to Job ispravno zaključio, na kraju će njegov život ipak počivati u Božjim rukama (Job 1,21; 19,13-27).

Otkrivenjem da smrt vodi podrijetlo od jednog bića u blizini samog Božjeg prijestolja, Sveto pismo ne nagovještava da su grijeh i smrt na neki način dio božanske naravi. Sveto pismo ostaje dosljedno monoteizmu. Nema drugog boga, zlog ili dobrog po naravi, koji bi se natjecao s jedinim Bogom za vlast nad ovim svijetom. Ni u samom Bogu ne postoje dvije sukobljene naravi, jedna dobra i izvor života, a druga demonska i izvor smrti. Sveto pismo isto tako ne govori o dualizmu prema kojem se dvije božanske sile, jedna dobra a druga zla, bore za vlast i gospodarenje svijetom. Nema mjesta bogoslužjima koja imaju za cilj da se oslobode grijeha i smrti ugađanjem prijetećoj sili zla.

Unatoč tome što su potekli iz Božje blizine, za grijeh i smrt se nikad ne može reći da su potekli od Boga, od božanskog bića, već uvijek od stvorenja, jednog od Božjih stvorenja koje je zabludjelo. Stoga nitko nema pravo optuživati Boga, životodavca, da je uzročnik smrti. A On nije zanemario grijeh koji je uzrokovalo jedno od Njegovih stvorenja. Naprotiv, uz veliku cijenu po sebe preuzima punu osobnu odgovornost za njega.

Nigdje borba između života i smrti u ovom svijetu ne bijesni jače nego pred samim Bogom. Otkrivenje 12,7-9 izvještava da je oko toga izbio pravi rat na nebu, koji je doveo do poraza đavla i mnoštva drugih zlih stvorenja koje je Bog istjerao ispred sebe i čuva ih utamničene do suda (2 Pt 2.4). Zbog toga borba da nadvlada grijeh i smrt, koju je sam Bog nastavio, nije Boga ostavila nedirnuta; On je u nju bio osobno duboko uključen i na kraju je ona izazvala smrt Njegova Sina (Rim 5,6-11).

Zato zbacivanje đavla i njegovih anđela s neba (Lk 10,18; 2 Pt 2,4; Jd 6; Otk 12,9) postaje obećanje konačnog uklanjanja grijeha i smrti iz cijelog Božjeg stvaranja (Otk 12,7–20,15). Ukratko rečeno, to što je grijeh potekao iz blizine Božjeg prijestolja ne znači da je Bog odgovoran za njegov nastanak, već da preuzima odgovornost za njega. Osim ovoga Biblija ne daje druge podatke o podrijetlu "tajne bezakonja" (2 Sol 2,7) ili smrti. (Vidi Velika borba, I. B; II. A–E.)

2. Oruđa smrti

U svjetlosti biblijskog učenja o njezinu podrijetlu, smrt nikada ne možemo smatrati prirodnom, neizbježnom posljedicom Božjeg stvaranja i normalnim dijelom života. Biblija je prikazuje kao prekid života, neprirodnog uljeza, neprijatelja koji je upao na tuđi teritorij. Kad je zbog bezakonja grijeh prisvojio vlast nad ovim svijetom i cijelom ljudskom obitelji, smrt je nad svim živim bićima počela očitovati svoju moć.

Da bi vidljivije prikazalo kako smrt pokazuje ovu moć u svijetu, Sveto pismo u pojedinostima govori o oruđima smrti. U trenutku kad su grijeh i smrt ušli među ljude, na zemlji je nastavljena borba između dobra i zla koja je otpočela na nebu. "Jer naša borba nije protiv krvi i tijela, nego protiv Poglavarstava, protiv Vlasti, protiv Vrhovnik­ ovoga mračnog svijeta: protiv zlih duhova koji borave u nebeskim prostorima." (Ef 6,12). Demonske sile, od kojih je prva đavao, služe se vlašću smrti i sve ljude drže taocima u sadašnjem svijetu (Heb 2,14.15). Poraziti ih može samo Gospodnja sila (Ef 6,10.11), a jedino nas Božja bojna oprema može zaštititi od gorućih strijela Zloga (r. 16).

U opisivanju oruđa koja se služe silom smrti na zemlji, Sveto pismo koristi određene izraze:

a. Sotona. Najpoznatiji biblijski izraz za oruđe smrti je Sotona (Job 1,6-12; 2,1-7; 1 Ljet 21,1; Zah 3,1; Mt 16,23; Mk 1,13; Dj 26,18; Otk 20,2). Kad prvi put opisuje ovog nadnaravnog neprijatelja, Stari zavjet koristi riječhaííatan, "satan", uz član, i time ukazuje da je treba razumjeti kao titulu u značenju "tužitelj", "opadač", "kušač". U 1. Ljetopisi 21,1 i novozavjetnim tekstovima pojavljuje se kao imenica, Sotona, u značenju poistovjećena s izrazom diabolos, "đavao" (Mt 4,1; Mk 1,13), stara zmija (ophis) i veliki Zmaj (Otk 12,9) te varalica naroda (20,2.3). U Starom zavjetu je ovo oruđe smrti imalo pristup nebeskim bićima (Job 1,6; Zah 3,1), dok je prema Novome izgubilo tu prednost (Lk 10,18.19; Otk 12,9). Ovdje je Sotona pali Božji neprijatelj, odlučan da uništi Crkvu (Otk 12,9.10.13.14), koji čeka da bude uništen (20,2; usp. rr. 9.10).

b. Đavao (diabolos). Ovaj izraz, koji često nalazimo u Novom zavjetu, sinonim je za Sotonu. Đavao kuša, zavodi, ubija, izdaje, vodi u grijeh, napada, osuđuje i zapovijeda smrću (Mt 4,1-11; 13,39; Iv 8,44; 13,2; Ef 6,11; 1 Tim 3,6; Heb 2,14; 1 Pt 5,8; 1 Iv 3,8; Otk 2,10; 12,9; 20,2.10). On će biti uništen na kraju svijeta (Otk 12,9; 20,10). Belijar, u značenju "beskoristan" (2 Kor 6,15), još je jedno ime za đavla, a primjenjuje se i na antikrista.

c. Demoni. Demoni (Mt 17,18; Lk 4,41), nazvani nečisti ili zli duhovi (Mk 1,23; 5,2) i zli anđeli (Otk 12,7.8), su svi oruđa uništenja i smrti, često prikazani drugostepenim oruđima povezanima sa Sotonom i njemu odgovorni. Filistejsko božanstvo Belzebul (drugi je oblik Belzebub), doslovce "gospodar muha/gospodar nečisti", varijacija je imena za kneza nad demonima i, svakako, samoga đavla (Mt 12,24; Mk 3,22; Lk 11,15).

d. Zmija. Premda je tvrdila da uljepšava život, zmija je ustvari postala oruđe smrti (Post 3,1; Otk 20,2); nazvana je "lukavijom" (hebrejski 'arum) od svih Božjih stvorenja. Zmija tako podmuklo preuzima ovu ulogu da je stvorena trajna asocijacija između Sotone i zmije kao bića koje je u svijet prvo unijelo grijeh i smrt (Otk 12,9; Post 3,13.14). Stoga i zmija biva oštrije kažnjena od svih drugih stvorenja time što je osuđena da puže po trbuhu i jede prah (Post 3,14), simbol poraza i poniženja.

e. Levijatan i Rahab. Budući da su ih neki drevni narodi smatrali pakosnim bogovima, Levijatan i Rahab pojavljuju se u Starom zavjetu (Iz 27,1; 51,9) kao simboli Božjih neprijatelja koji osujećuju Božje djelo i prijete Njegovom narodu. Oba su simbolički povezani s morem (morska zmija, morsko čudovište i slično) da pokažu kako su njihove aktivnosti opasne po život. Kontekst ulomaka u kojima se oni spominju pokazuju da se njihov poraz i uništenje podudara s Božjim otkupljenjem Njegova naroda u posljednjoj bori između dobra i zla (Iz 27,1; 51,9-11).

f. Pošast (deber) i kuga (rešef). Ovaj posljednji izraz javlja se kao pakosno božanstvo u ugaritskoj literaturi (ršp), ali u Starom zavjetu pripada samo popisu po život opasnih nesreća  (Pnz 32,24; Ps 78,48-50). Isto se može reći za deber, riječ koja nema nikakvo sveto značenje već je samo ilustracija smrtonosne mogućnosti božanske kazne. Zbog toga se pojavljuje u popisu koji obuhvaća zamke (kuge, odnosno pošasti), oluje, strijele, ljutice, zmije i zmaja (Ps 91,3-13). Nalazimo je kad je riječ o zalima u Egiptu (Izl 9,3; usp. 5,3). U Habakuku 3,5 oba oruđa prate Božji sud nad Njegovim neprijateljima.

Slika koja se javlja predstavlja vojsku zlih sila, fizičkih i duhovnih, koje udaraju na ovaj svijet i njegove stanovnike uništenjem i prijevremenom smrti. Biblija ne prikazuje smrt kao prirodan kraj života, vć kao stalnu prijetnju životu, neizbježnu, ali koju moramo trpiti, prihvatiti ili prigrliti. Ona predstavlja Božjeg neprijatelja na koga Biblija upozorava: "Budite trijezni i bdijte: vaš protivnik, đavao, obilazi kao ričući lav, tražeći koga da proždere!" (1 Pt 5,8)

3. Univerzalnost smrti

Slično grijehu i smrt je podrijetlom iz Božje blizine kad je u ovaj svijet ušla zahvaljujući kušanju, prijevari i uništenju. Sav život je odjednom njome zaražen. "Prema tome, kao što po jednom čovjeku uđe grijeh u svijet a po grijehu smrt, tako smrt prijeđe na sve ljude jer svi sagriješiše." (Rim 5,12) Zbog toga svatko tko se rađa kao čovjek mora iskusiti zahvat grijeha na život i djelovanje strahovite moći smrti u ovom svijetu.

Biblijski izvještaj o padu u grijeh (Post 3; 4; 6) zorno opisuje proces širenja grijeha i smrti u svijetu. Počeo je s dvije osobe, muškarcem i ženom. Prvo iskustvo nakon pada izraženo je u Božjem pitanju, kojemu je slijedila Njegova presuda. Pitanje: "Gdje si?" (Post 3,9) osobne je prirode i tiče se onih koji su se sakrili pred Bogom. Presuda: "Umrijet ćeš!" (2,17) je isto tako osobne prirode – pojedinačna smrtna osuda, od koje nema bijega, izrečena osobi koja stoji kriva pred Bogom. No grijeh i smrt ne mogu se zadržati u pojedincu, jer je sama čovjekova narav ukaljana grijehom i postala "palom", odnosno oštećenom.

Postanak 4. poglavlje opisuje svakodnevni život u prvoj ljudskoj obitelji i pokazuje kako su se grijeh i smrt vodoravno proširili čim je brat ubio brata. Grijeh i smrt sada otkrivaju društvenu dimenziju na koju je ukazivalo drugo pitanje, nakon kojega je slijedila druga presuda. Pitanje: "Gdje ti je brat Abel?" društvene je naravi i tiče se neposrednih članova male društvene skupine, obitelji. Presuda: "Vječni ćeš skitalica na zemlji biti!" (r. 12) odnosi se na društvo koje se raspalo na svojoj najosnovnijoj razini – najbližoj obitelji.

Postanak 4,23 bilježi drsku pjesmu koju Lamek pjeva pred svojim ženama, pričajući kako je mladića ubio kao odmazdu za sitan prekršaj. Život je postao jeftin, a smrt svuda prisutna. Grijeh i smrt provalili su u čitav ljudski rod, odnosno čitav svijet (Post 6,1-8). Mnogo kasnije prorok je ovako objasnio prožetost smrću: "Svako je tijelo trava, ko cvijet poljski sva mu dražest. Sahne trava, vene cvijet, kad dah Jahvin preko njih prođe. Doista, narod je trava." (Iz 40,6.7)

Ne zadovoljavajući se vodoravnim širenjem, grijeh se proširio i okomito, u dubinu i visinu, i s njim je došla smrt. Život pojedinca je o kolijevke do groba zaražen grijehom i podložan prokletstvu grijeha (Ps 51,5-7). Društvo kao cjelina na posebno težak način strada od grijeha i smrti (Iz 1,6), a pustoš i smrt prijete ljudima, zemlji i institucijama (rr. 7-9; vidi Grijeh, IV. A–K).

Kad se raspitujemo za uzrok smrti, Sveto pismo nas vraća na prvu pobunu stvorenja protiv Boga, na prvotnu tajnu bezakonja (2 Sol 2,7), prije no što su je ljudi iskusili. No naše ispitivanje uzroka grijeha nas isto tako upućuje na kušanje i pad prvih ljudi, kao i na njegov utjecaj na ljudski rod i naš svijet. Odgovor na prvo pitanje je filozofsko i povijesno. Smrt ima izvor koji se može odrediti u vremenu, prije stvaranja, i u prostoru, u Božjoj blizini (Iz 14,12-14).

Odgovor na drugo pitanje nas podsjeća da smrt ima izvor i u ljudskom iskustvu, u padu u grijeh kojemu se slijedila naša stalna pobuna protiv Boga (Iz 1,2-6). Zbog toga uzrok smrti nalazimo u Božjem drevnom protivniku koji je umjesto svjetla odabrao tamu, ali isto tako priznajemo da je i ljudski rod postao Božjim neprijateljem. Biblija ovo opisuje kao otpad od milosti i protjerivanje od Božje životodavne prisutnosti, predstavljene stablom života (Post 3,22-24).

Budući da su prva ljudska bića bila stvorena bez grijeha, savršena, na Božju sliku i Njemu slična (Post 1,26.27), iz toga slijedi da je pad u grijeh ozbiljno oštetio ovu božansku sliku. Ovu oštećenu Božju sliku imaju sva ljudska bića zato što su rođena u ovom svijetu, tako da su svi sagriješili i postali dionici smrti (Rim 5,12). Pa ipak, kao što razbijeno zrcalo još uvijek odražava neku sliku, nesavršenu ali još uvijek prepoznatljivu, tako pala ljudska bića još uvijek odražavaju sliku Boga, svog Stvoritelja, nesavršenu ali još uvijek prepoznatljivu. Sveto pismo potvrđuje ovu žalosnu misao već u izvještaju o padu (Post 3), uključivanjem prvog obećanja otkupljenja (r. 15) – obnavljanja Božje slike u Njegovom stvorenju. U međuvremenu je svijet postao poprištem duhovnog rata, borbe između života i smrti za nastavljanje postojanja ljudske rase (rr. 14-19). Tako je otpad od milosti, koji je oštetio Božju sliku, otuđio čitav ljudski rod od Boga i doveo do osude i smrti sviju (Ef 4,18; Rim 5,12). No zahvaljujući daru Božje milosti, besplatno ponuđenom svakome tko vjeruje u Isusa Krista, ova je unakažena slika obnovljena tako da vodi vječnom životu (Rim 5,15-21; vidi Spasenje, I–IV; Velika borba, II. E).

C. Stanje umrlih

Proširenje grijeha i smrti na cijeli svijet dovelo je do toga da je smrt u životu čovjeka postala prisutna i uobičajena. Kao nedobrodošli gost koji čće dolazi u posjet, smrt smjelo ulazi u naše obitelji da nam otme voljene. Ovo otvara pitanje o stanju umrlih i ostavlja one koji ostaju sa žalosnom zadaćom da žale zbog gubitka i da svoje pokojnike vrate zemlji na način koji je u skladu s biblijskim razumijevanjem smrti.

1. Pokop i grob

U Bibliji nalazimo malo informacija o sahranama i pogrebima. Od posebnih postupaka možemo zamijetiti uobičajen postupak sklapanja očiju umrlome (Post 46,4), možda zato da se smrt prikaže sličnom spavanju (I. C. 4). Obitelj grli tijelo (50,1) i priprema ga za ukop, vjerojatno odmah, budući da se inače nisu vršile pripreme za očuvanje tijela.

Tijelo pokojnika je bilo potpuno odjeveno ili umotano (Mt 27,59; Iv 11,44); vojnike su mogli pokopati s njihovim oružjem (Ez 32,27), a negdje u novozavjetna vremena posmrtnoj odjeći dodavane su mirodije (Iv 19,49.50). Balzamiranje, spomenuto samo u dva slučaja, kod Jakova i Josipa (Post 50,2.26), čini se da je slijedilo egipatski običaj (r. 3). Čini se da je i uporaba lijesa (r. 26) bio egipatski običaj. Spaljivanje, kao u slučaju kralja Šaula i njegovih sinova (1 Sam 31,12), čini se da nije bilo uobičajeno (usp. 1 Ljet 10,12 gdje je izostavljeno kremiranje Šaula i Amos 2,1 kojim se usuđuje spaljivanje ostataka iz kraljevskih grobova).

Obično se tijelo sahranjivalo, bilo u podzemnu jamu ili grob (Još 24,32), možda u prirodnu ili usiječenu špilju (Post 23,8.9; 50,5; Mt 27,60) ili neku grobnu komoru (1 Kr 14,31). Uobičajena hebrejska riječ za grob (qeber) jednostavno označava iskopanu ili usiječenu jamu u zemlji, dok grčka riječ (mnemeion) nagoviješta pojam spomenika, pa se odnosi na oznaku, natpis i čak na građevinu koja ima prostoriju u koju se stavlja pokojnik. U kasnijim razdobljima, a uobičajeno u vrijeme Novog zavjeta, prakticiralo se drugo sahranjivanje kostiju u žare (urne, male posude od kamena ili gline).

Čini se da su siromašne ljude pokapali u obične grobove (2 Kr 23,6; Jr 26,23), dok su si imućni mogli priuštiti ukrašene grobnice (Iz 22,16), možda sa spomenikom (2 Sam 18,18). Neki su grobovi pripadali obitelji, tako da je umirući mogao izraziti želju da ga pokopaju u grobu njegovih predaka (Post 49,29-33; Suci 8,32; 2 Sam 19,38). Zato je bilo moguće očistiti velike grobove od starih ostataka i ponovno ih uporabiti.

Tugovanje za umrlim bilo je popraćeno pripremama za pokop, deranjem haljina (Post 37,34), oblačenjem kostrijeti (2 Sam 3,31), sipanjem praha po glavi (Još 7,6) i naricanjem (Lk 8,52). Ponekad je ispjevana kraća ili duža tužbalica kojom se izražavalo bol, tugu i gubitak (2 Sam 1,17-27; Jr 22,18). Biblijsko razumijevanje smrti prirodno pridonosi općem nedostatku propisanih pogrebnih obreda i pokazuje zamjetnu ekonomičnost u obredu vezanim uz pokope (Post 23,2, 37,34; Pnz 34,8; 1 Sam 25,1; Jr 22,18; Mt 9,23; Lk 23,55–24,1). Drugi su obredi u Svetom pismu, povezani s drevnim pokopima, bili zabranjeni (Lev 19,27.28; Pnz 14,1). Doticanjem pokojnika čovjek bi postao nečist (Bro 5,2; 19,11-19); za svećenike su važila dodatna ograničenja (Lev 21,1-4.10-12).

Biblija povlači jasnu crtu između života i smrti, između živih i mrtvih. Ove su dvije strane razdvojene, među njima nema dodira niti je dozvoljeno prijeći ovu crtu. Sahrana i pogreb ostaju uredne, dostojanstvene i jednostavne procedure za odlaganje tijela, dok se preživjeli prisjećaju života i žale zbog njegova gubitka.

2. Predio smrti

Biblija gotovo nema što reći o mrtvima nakon pogreba, jer biblijsko razumijevanje ljuduske prirode drži da umrli ne mogu postojati ako u tijelu nema života. Zato Biblija govori o pokopanima samo slikama koje ukazuju na potpuni gubitak života.

Tako prikazuje umrle kao nedavno preminule koji su se pridružili svojim predcima ili počivaju u grobu (Post 15,15; 1 Kr 14,31). Izreke 2,18 i 5,5 opisuju put tamo kao spuštanje prema smrti, put u še'ol. Na drugim mjestima prikazuje sliku odaje u kojoj vreba smrt (7,27; 9,18), kao grad koji ima vrata kroz koja umrli mora proći (Job 38,17; Iz 38,10). Smrt je obilježena turobnošću, mrakom i sjenama (Jo 10,21.22; Ps 143,3), prahom (Ps 7,6; Post 3,19) i tišinom (Ps 94,17) uz prisutnost crva (Iz 14,11).

Više tehničkih izraza opisuju predio smrti. Še'ol, koji vjerojatno označava pustoš, bezvrijedno mjesto, simbolički je prikaz groba (Post 37,35; 1 Kr 2,6; Izr 1,12). Pred njegovim vratima (Iz 38,10) ili ustima (Ps 141,7) žive oni koji su blizu smrti, koje će progutati njegov nezasitan apetit (Iz 5,14; Hab 2,5) ili će biti uhvaćeni u njegove zamke (2 Sam 22,6; Ps 18,6). Bez božanske intervencije nema povratka. Paralelni izrazi še'ol-u su 'eres tahtot, "podzemni kraj" (Ez 31,14); 'abaddon, "mjesto propasti" (Job 26,6; Ps 88,12; Izr 15,11) i šahat, "jama" (Iz 38,17; Ps 16,10).

Novozavjetni izraz hades, preveden kao "predio mrtvih" ili "podzemlje" (Lk 10,15; Dj 2,27.31; Otk 1,18; 20,13.14) u potpunosti odgovara starozavjetnom izrazu še'ol.

Popularno vjerovanje prema kojem hades predstavlja posredno mjesto kazne koja očekuje nepravedne kad umru, poznato je iz popularne židovske priče koju nalazimo u palestinskom Talmudu, a mogla je potaknuti Isusa na prispodobu o bogatašu i Lazaru (Lk 16,19-31; usp. Jeremias 183-187). Prema toj priči neki se bogati sakupljač poreza nakon pogreba našao u hadu tražeći vodu da ugasi žeđ, dok je siromašni učitelj, čiju smrt gotovo nitko nije ni zapazio, stigao u Raj. U priči je sve usmjereno na had kao prolazno mjesto čćenja. Međutim, prilagodivši je za svoju nakanu, Isus je izokrenuo njezin zaključak o hadu i pretvorio je u prispodobu o moralnoj odgovornosti u ovom životu, prije nego što smrt  zapečati čovjekovu sudbinu. Isključivanjem popularnih vjerovanja koje u izvornoj priči nalazimo o drugoj prilici da se u hades-u, kao u čistilištu srede stvari, Isus je obnovio izvorno biblijsko razumijevanje hades-a u smislu še'ol-a, "groba". Za Isusa nije postojalo učenje o čistilištu.

Naglašavanje smrti kao kazne za nepravednost dobilo je dodatan zoran prikaz u riječi gehenna (grčki geenna,; hebrejski ge'hinnom). Opisujući dolinu južno od drevnog Jeruzalema, u koju se bacalo smeće i koja je bila određena za štovanje Moleka (2 Kr 23,10; Jr 7,31.32), ona je postala vezana uz smrt i kaznu i u Novom zavjetu je uglavnom prevedena kao "pakao" (Mt 5,22.29.30; 23,15; Mk 9,43-47; Jak 3,6). Međutim ona ovdje označava sudbinu kao i mjesto, naime, smrt koja proistječe iz nepravednosti.

Prema tome, područje smrti je različito označeno kao še'ol, hades, geenna i pakao. Svaki od ovih izraza odnosi se jednostavno na grob u kojem su sahranjeni umrli. Po svom karakteru pojmovi grob, predio smrti, predstavljaju ono što je potpuno suprotno Božjoj vladavini (Ps 139,8) i mjesto iz kojeg se smrtnici ne mogu vratiti (Job 17,11.16). Čovjek ulazi u "predio" smrt sam i ne može se vratiti drukčije osim u uskrsnuću.

3. Stanje umrlih

Biblija pjesničkim oblikom zorno prikazuje predio smrti. Kad babilonski kralj ulazi u grob, še'ol "budi sjene, sve zemaljske mogućnike… sve kraljeve narod­" (Iz 14,9). Takvi su biblijski opisi stanja mrtvih simbolični, kao i govor čempresa i cedara (r. 8) te ležaj od truleži i pokrivač od crva (r. 11). Ovakve slike o stanju u smrti naglašavaju zaključak da u smrti prestaju svih uobičajeni životni procesi kakve mi poznajemo. U smrti prestaje rad, a time i nagrada (Prop 9,5). Nestaju ljubav, mržnja i zavist, zajedno s udjelom u životnim zbivanjima (r. 6). Više nema umovanja, spoznaje ni mudrosti (rr. 5.10). Mrtvi ne mogu stvarati planove (Ps 146,4) pa nemaju ni sjećanja (Ps 6,5; Prop 9,5) niti hvale Boga nakon što umru (Ps 88,11.12; Iz 38,18). Mrtvi ostaju u grobu (Dj 2,29.34).

4. Smrt kao san

Umjesto svih već spomenutih slikovitih opisa stanja umrlih, Biblija se u opisu stanja u smrti najradije služi metaforom sna (Pnz 31,16; 1 Kr 2,10; Job 14,12; Dn 12,2; Mt 9,24; 27,51.52; Iv 11,11; Dj 7,60; 1 Kor 15,18.51; 1 Sol 4,13). Ova izvrsno pogođena metafora, koju stalno nalazimo u Bibliji, privukla je posebnu Isusovu pozornost u izvještaju o Larazevu uskrsnuću. Izvještavanjem o najneobičnijem čudu koje je Isus ikada učinio, naime, uskrisivanjem osobe čije se tijelo počelo raspadati, ovaj je događaj posebno poučan. Isus je prije svega učitelj, a onda čudotvorac. On uči svoje zbunjene prijatelja o Božjoj životodavnoj sili, o svojoj vlastitoj smrti i uskrsnuću, prirodi smrti i nadi u uskrsnuće (Iv 11,1-44).

Kako se odvija radnja događaja, Isus prvo informira svoje učenike da "prijatelj Lazar spava", na što oni s radošću izražavaju uvjerenje da je Lazar na putu ozdravljenja. Kad ustanove da je Lazar zapravo mrtav, Toma mračno odgovara: "Hajdemo i mi da umremo s njim!" (r. 16) Isus je očito prvo uporabio blagu sliku sna da bi ublažio udarac koji će Lazarova smrt nanijeti njegovim prisnim prijateljima, dok ih priprema za buduće čudo uskrsnuća, da bi ga razumijeli kao buđenje od sna. Stanje sna, očito besvjesno, dobro oslikava stanje u smrti. Osim toga, snu obično slijedi buđenje, što je zoran prikaz uskrsnuća mrtvih (r.23).

Lazarovo uskrsnuće je ključni element Ivanova evanđelja, jer označava bojišnicu između Krista i Njegovih protivnika. On je jasno ukazao na svoju misiju (rr. 40-42), dok su Njegovi protivnici čvrsto odlučili da Ga ubiju (r. 53).

Smrt, ta prirodna posljedica grijeha, ostaje neizbježnom sudbinom ljudskih bića. Konačnost smrti naglašena je raspadanjem tijela četvrtog dana. Nema života; prestalo je postojanje. Ali Lazar spava, čeka da ga s­m Bog probudi. Metafora sna uzeta za smrt tako istodobno ukazuje na konačnost smrti i na mogućnost uskrsnuća. Ona je temelj Kristovog učenja.

Od svih biblijskih metafora stanja smrti, ova o snu je najvažnija jer nam omogućuje da smireno i prirodno govorimo o smrti tako da ona ne straši one koji ostaju. Ona prikazuje događaj umiranja kao prijelaz u besvjesno stanje u kojem prestaju sve normalne umne funkcije kao što su razmišljanje, planiranje, voljenje, nadanje i vjerovanje (usp. Prop. 9,5.6.10; Ps 88,4-8). Simbol sna odlično ilustrira biblijsko razumijevanje smrti i njezinu ideju uskrsnuća, što je događaj sličan buđenju od sna (1 Sol 4,15-18).

D. Okultizam i spiritizam

U klasičnim grčkim spisima jasno je izraženo vjerovanje u život poslije smrti; ono je bilo jako popularno na drevnom Bliskom istoku. Događaj sa Šaulom i vračarom u En Doru (1 Sam 28,3-19) te mnogi izraelski grobovi koji sadrže lončariju namijenjenu uporabi mrtvih, pokazuju da ovo vjerovanje nije bilo potpuno nepoznato među drevnim Izraelcima. No Biblija otvoreno osuđuje takvu ideju. Zato pokušaje da se putem okultizma, spiritizma ili korištenjem medija komunicira s mrtvima osuđuje kao praznovjerje kojemu se treba odlučno oduprijeti (Izl 22,18; Lev 19,31; 20,6.27; Pnz 18,9-13; Iz 8,19.20 [ovaj tekst nije ispravno preveden u KS i JB]). Neobičan događaj sa Šaulom i ženom u En Doru opisuje kraljeve očajne pokušaje da pomoću medija uspostavi vezu s umrlim prorokom Samuelom. Događaj jasno pokazuje da je Šaul u to vrijeme patio od umnog poremećaja (1 Sam 19,9-17; 28,3-10), da je preko mrtvog Samuela pokušao pitati Boga za savjet kad mu Bog nije odgovorio preko sna, Urima ni preko živih proroka (1 Sa, 28,6). Očito je razgovarao samo sa ženom u En Doru koja je bila medij. Na osnovi konteksta moguće je zaključiti da je samo on, a ne žena u En Doru, tvrdio da u prikazi prepoznaje Samuela, dok je samo žena bila u stanju nešto vidjeti. U međuvremenu "duha" koji je izašao iz zemlje, a kojega žena opisuje kao boga nalik starcu zaogrnutom plaštem, Samuel prepoznaje po ne baš njezinom detaljnom opisu, kao onoga koga traži, naime Samuela (rr. 11-14). Ukratko, izvještaj o ovom događaju ne sadrži svjedočanstvo o stvarnoj prisutnosti mrtvog proroka.

Što je još važnije, Šaul iz ovog susreta nije saznao ništa što već ne bi znao iz ranijih poruka koje mu je Samuel upućivao dok je još bio živ (r. 17; usp. 1 Sam 15,23.27.28). Tih se poruka Šaul bojao i nadao se opovrći ih. Sotonski element u ovoj priči je lažna ideja da čovjek preko spiritističkog medija može od mrtvih dobiti inače nedostupne informacije. Ovaj starozavjetni događaj inače odlučno osuđuje personificiranje umrle osobe kao prijevaru i nekorisnu, i kao djelo demonskih oruđa potpomognutih medijem. Od mrtvih se ne dobija nikakva informacija, jer oni ustvari ne znaju ništa (Propo 9,5.6).

Nasuprot ovom temeljnom načelu sad možemo staviti neobične biblijske opise o stanju mrtvih, svjesni da se radi o metaforičnom jeziku koji opisuje prestanak ljudskog života nakon smrti. Na primjer, Biblija govori o umrlima kao sjenama (refaim) koje nisu u stanju živjeti i komunicirati s Bogom i ljudima (Ps 88,11; Izr 2,18.19; 21,16; Iz 26,14). Izraz refaim, "sjene" ne označava kvalitetu postojanja, kako bi to prikazivali duša (nefeš) ili "duh" (ruah). Zapravo ovom se riječju nigdje ne opisuje neko biće za koje bi se moglo reći da živi na bilo koji način povezano s normalnim ljudskim životom. Ustvari smrt, stanje refaim, ukazuje na odsutnost svake svijesti. Umjesto da bude prikaz duhova koji navodno imaju minimum života u smrti, refaim sadrži sve poznate značajke mrtvih. Oni ne znaju ništa (Prop 9,5). Ne mogu govoriti ni hvaliti Boga (Ps 6,6; 88,12; 115,17), njihovo umovanje i planiranje je prestalo (Ps 146,4), ne osjećaju Božju prisutnost (Job 7,21) i nemaju nade (Iz 38,18).

E. Neobični novozavjetni ulomci koji govore o smrti

S obzirom na biblijsko razumijevanje života i smrti, nekoliko tekstova izazivaju neobična pitanja. Međutim, kratak pregled težine dokaza ukazuje na temeljni sklad s biblijskim razumijevanjem da duša nije besmrtna. Za temeljitije ispitivanje ovih ulomaka čitetelj se treba obratiti komentarima.

1. Luka 23,43.

Na prvi pogled ovaj kratki redak izgleda problematičan. "Zaista, kažem ti, danas ćeš biti sa mnom u raju!" Ako ga čitamo tako kako je napisan na našem jeziku, ovaj redak tvrdi da je Isus pozvao drugog razbojnika na križu da ga tog dana prati u raj, što bi ukazivalo na nastavak postojanja duše poslije smrti. No značenje se ozbiljno mijenja ako stavimo stanku (ili zarez) poslije riječi "danas". U tom slučaju Isus obećava: "Zaista, kažem ti danas," što predstavlja sadašnje obećanje budućeg ulaska u vječni život. Na nesreću, najstariji grčki rukopisi nemaju interpunkcije, pa ovaj redak moramo ispitati u okviru konteksta da bismo odredili njegovo točno značenje. Nakana retka je jasna i jednostavna: ponuditi spasenje razbojniku koji se kaje. I drugi je razbojnik zatražio izbavljenje, ali bez pokajanja i priznavanja Krista (r. 39). Zato ga kori razbojnik koji se kaje (r. 41). Ovdje nema govora o vječnoj nagradi ili kazni, o odlasku na nebo ili u pakao. Namjesto toga, predmet teksta o kojemu je riječ jeste spasenje ove trojice u dan velike nevolje. U svom odgovoru Isus je ponudio trenutnu sigurnost spasenja razbojniku koji se kajao.

Vrijedno je zapaziti da je razbojnik skromno zamolio da ga se Krist sjeti kad dođe u svoje kraljevstvo, na što mu je Isus ponudio da Ga prati u raj (spasenje). I u ovom slučaju na prvom mjestu radi se o samom predmetu, a ne vremenu, vezanom uz razbojnikovu molbu i Isusov odgovor. Očito je Isus znao da s­m ni tog dana ni sljedeći dan neće ući u svoje kraljevstvo (Iv 20,17), ali je ipak želio svom novom prijatelju "danas" dati sigurnost spasenja. Zato Luka 23,43 uči o sigurnosti spasenja, a ne o ulasku u kraljevstvo na dan smrti.

2. 2. Korinćanima 5,1-10 i Filipljanima 1,19-26.

Ova dva Pavlova ulomka samo na prvi pogled izgledaju problematična, jer se čini da smrt smatraju važnijom od života zato što će smrt vjerne dovesti u posebnu, neposrednu zajednicu s njihovim Gospodinom. No pomnije ispitivanje ovih tekstova pokazuje drukčiju perspektivu, sukladnu s ostatkom Biblije.

Apostol dijeli čovjekov život u tri faze. Prva, koja se sastoji od sadašnjeg života u tijelu, prikazana je zemaljskim šatorom u kojemu živimo i radimo ili u koji smo obučeni (2 Kor 5,1.2; Fil 1,22.24). Druga faza, koja predstavlja smrt, prikazana je golotinjom, stanjem neodjevenosti (2 Kor 5,3.4). Apostol želi izbjeći ovu fazu doživljavanjem preobraženja (1 Kor 15,51-57; 2 Kor 5,4), jer golotinja predstavlja nezgodno stanje u kojem svojom službom ne može koristiti crkvi (Fil 1,24). Na drugim mjestima apostol višeput govori o smrti kao snu, i tako tvrdi da smrt predstavlja neaktivno razdoblje čekanja, interlude tijekom kojega apostol ne može koristiti crkvi a pritom ne uživa ni u prisutnosti svoga Gospodina (1 Kor 15,6.51; 1 Sol 4,14). Treća je faza prikazana životom uskrsnuća i ilustrirana je zgradom, kućom koja je načinjena Božjim rukama (2 Kor 5,1). Jasno je da ova faza predstavlja konačnu težnju apostola, jer će ga dovesti blizu Gospodina (rr. 6.8; Fil 1,23).

Budući da je treća faza odvojena od prve zemaljske faze samo nesvjesnim snom u kome za pokojnika nema osjećaja prolaska vremena, prirodno je da su u tekstu ove dvije faze stavljene jedna uz drugu (Fil 1,23). Samo će uskrsnuće od mrtvih ili preobraženje živih, a ne sama smrt, apostola dovesti do posljednje faze. Iz već navedenih razloga, on radije ne bi umro (da bude gol) ako bi mogao izabrati preobraženje, premda će, naravno, iz Božjih ruku prihvatiti bilo život ili smrt da, bilo da živi ili umre, njegovo svjedočenje i služba time budu ojačani (2 Kor 5,9; Fil 1,20-25). Što se smrti tiče, stanja nagosti, apostol se pridružuje biblijskom svjedočanstvu u preziru prema njoj i nadanju da će doći dan kad će "život progutati ono što je smrtno" (2 Kor 5,4; vidi Uskrsnuće, I. A. 2. a).

3. 1. Solunjanima 4,14

Upravo spomenuti teksovi pomažu nam protumačiti druge koji naizgled govore o nekom postojanju poslije smrti, a prije uskrsnuća Božjih svetih. U 1. Solunjanima 4,14 čitamo da Bog one koji su umrli dovodi ujedinjene s Kristom. Problematično pitanje se odnosi na svete koji su umrli i koje Bog dovodi ujedinjene s Kristom. Oni neće pratiti Krista s neba na zemlju, većće ustati iz groba da Krista prate na nebo, kako je to vidljivo iz kotneksta (usp. 1 Kor 6,14; 2 Kor 4,14). Pitanje u ovom ulomku odnosi se na one koji su umrli (ili se boje umrijeti) u adventnoj nadi. Hoće li njima biti lošije nego onima koji su živi i čekaju povratak svoga Gospodina? Apostol hrabri žive koji se boje umrijeti prije drugog Kristovog dolaska da ne bi ostali (1 Sol 4,15), i kaže da će oni koji su umrli u adventnoj nadi prvi uskrsnuti da sretnu svog Gospodina prije nego što se On postara za one koji još žive (rr. 16.17). Zato okupljanje Njegovih svetih na kraju vremena slijedi poslije njihova uskrsnuća od mrtvih i prethodi preobraženju živih. (Vidi Otkrivenje, I. A. 2. a.)

4. Hebrejima 12,23 i Otkrivenje 6,9

Dva teksta govore o "duhovima" i "dušama" kao da su osobe koje su umrle. U prvome nalazimo izraz "dusima savršenih pravednika" (Heb 12,23 – DF), a drugi govori o dušama pod žrtvenikom, zaklanima "zbog riječi Božje i zbog svjedočanstva koje su držali" (Otk 6,9). Oba teksta ilustriraju dvije različite uporabe simboličkog jezika.

U prvom slučaju apostol pravi razliku između dviju skupina: izvornim Hebrejima koji su pristupili Sinajskoj gori (Heb 12,18.19) i Hebrejima kršćanima, kojima je upućena poslanica i koji su pristupili Sionskoj gori (r. 22). Oni su pozvani da pristupe Božjem prijestolju gdje Krist služi kao veliki svećenik (Heb 4,16). Među onima koji su se okupili na Sinajskoj gori, simbolično predstavljajući Božju crkvu ili nebeski Jeruzalem, nalaze se bezbrojni anđeli, prvorođenci upisani na nebesima, Bog naš sudac i usavršeni pravednici. Kao onaj prvi skup na Sinajskoj gori (Heb 12,18-21), ovaj drugi skup na Sionskoj gori sastavljen je od Božjih svetih, anđela i ljudi, i hebrejskih kršćana, prvorođenaca vjerom kroz novi zavjet posredovanom po Isusu. To nisu bestjelesni sveti već stvarni ljudi koje apostol poziva: "Pazite da ne odbijete onoga koji vam govori!" (r. 25)

Drugi ulomak simbolički opisuje događaje pod petim pečatom (Otk 6,9-11). On izvješćuje o sudbini kršćanskih mučenika koje Bog još nije osvetio zbog njihove nevino prolivene krvi. Kao krv nevinog Abela, koja viče Bogu za pomoć (Post 4,10), tako i krvi ovih mučenika, simbolično govoreći, viče Bogu da se zauzme za njih. Slika krvi koja govori poznata je u Bibliji (usp. Heb 12,24). Riječ je o glasu života koji je predstavljen tom krvi, životom koji je oduzet ili dan prolijevanjem krvi. On može govoriti o pravdi i osveti (u slučaju Abela i svetih pod žrtvenikom) i o milosti i oproštaju (u Kristovom slučaju). Upravo ova krv, život oduzet nevinim mučenicima, a ne bestjelesne duše, viče ispod žrtvenika da Bog donese pravdu na zemlju. Odgovor dolazi uz dvostruku potvrdu. Prvo, oni dobivaju bijelu haljinu, što pokazuje da ih Bog nije zaboravio, da ih je zaogrnula Kristova pravednost i da neće biti ostavljeni prigodom uskrsnuća (usp. 1 Sol 4,15). Drugo, rečeno im je da čekaju (jer još ostaju dva pečata koja treba otvoriti) i počinu još malo vremena u svojim grobovima (Otk 5,11). U ovom simboličkom prikazu nade u uskrsnuće koju su davno umrli njegovali, smrt ne igra nikakvu aktivnu ulogu, već moraju strpljivo čekati na vrijeme koje je Bog odredio. To potvrđuje biblijsko razumijevanje da mrtvi počivaju u grobovima dok ne budu pozvani da iziđu u vrijeme uskrsnuća.

F. Uskrsnuće i nestanak smrti

Dosad smo razumjeli da smrt nije neki prirodni prijelaz u čovjekovu životu, već sila koja vlada životom, čini mu kraj i razara ga. Smrt također donosi kaznu za grijeh, čak i od Božje ruke. Pa ipak, ona ostaje neprijatelj životu i Bogu. Zato konačnom nestanku smrti prethodi uskrsnuće kojim je skršena moć smrti. To opet dovodi do kraja smrti i na kraju do uništenja same smrti. (Vidi Drugi dolazak, I. G. 1-3; Uskrsnuće, I, II; Nova zemlja.)

1. Vladavina smrti

Pri opisivanju vladavine smrti Biblija personificira smrt kao postojanje, vladavinu i silu s kojom se u ovom svijetu mora računati. "Ali je smrt vladala od Adama do Mojsija" (Rim 5,14) i "prekršajem jednoga i posredovanjem jednoga zavladala [je] smrt" (r. 17). To što je smrt zavladala znači da ona vlada sadašnjim svijetom i njegovim stanovnicima. Jeremija govori o smrti kao neprijatelju koji ima moć da u čovjekov život upadne svuda, po svojoj volji i bez obzira prema žrtvama. "Smrt se ušulja kroz prozore naše, uđe u dvorište naše, djecu našu pokosi nasred ulice, mladiće nasred trgova." (Jr 9,20) Smrt pokazuje svoju moć preko grijeha (Rim 5,17) i đavla (Heb 2,14) i nameće je svim ljudima, jer su svi sagriješili (Rim 5,12.13). Zbog toga  "nitko ne može… gospodariti nad danom smrtnim" (Prop 8,8).

2. Smrt kao kraj života

Premda vladavina smrti prečesto uzrokuje neprirodan prekid života, kao u slučaju smrtne bolesti, fatalne nesreće ili smrtne kazne, ona također čini kraj život koji je istekao procesom starenja – što je sam po sebi blag oblik smrti.

U starosti od 175 godina "Abraham preminu, umrije u sretnoj dobi – star i pun godina – te bi pridružen svojim precima" (Post 25,8). Učeći Joba o pravednom životu, Elifaz je obećao: "U grob ti ćeš leći kada budeš zreo, kao što se žito snosi kad dozori." (Job 5,26) Kad je ponovno sreo svog omiljenog sina, Jakov je rekao Josipu: "Sada, pošto sam rođenim očima vidio da si još živ, mogu umrijeti." (Post 46,30) Preporučujući se Kristu, apostol Pavao je uskliknuo: "Za mene je uistinu život Krist, a smrt dobitak." (Fil 1,21)

Ovi drugi ulomci ukazuju na to da Biblija smrt priznaje kao odlazak, prirodni kraj života, a u slučaju dugog i teškog života, čak i kao dobrodošlo oslobođenje. Često Biblija izvještava o smrti na vrlo nezainteresiran način, jednostavno kao kraju njihovog života. To odgovara današnjem stavu "pomiriti se sa smrću", jer je neizbježna i jer preko nje moramo prijeći na ovaj ili onaj način. Poziva li nas Biblija da se "pomirimo sa smrću"?

S izuzetkom posebnog slučaja u Filipljanima 1,21., u kome apostol izražava potpunu predaju Kristu u životu i smrti, navedeni primjeri mirne smrti zapravo usmjeravaju pogled na životna dostignuća a ne na smrt i stoga ih ne treba tumačiti kao stav prihvaćanja smrti.

Preciznije razumijevanje biblijskog gledišta o smrti u staro doba zahtijeva da pozornost usmjerimo na pustošenje koje starenje unosi u život. Ovdje odmah postaje jasno da čekanje na smrt, čak i nakon dobro iskorištenog života, nije ni poželjno ni zadovoljavajuće. Zato "zbroj naše dobi sedamdeset je godina, ako smo snažni, i osamdeset; a većina od njih muka je i ništavnost: jer prolaze brzo, i mi letimo odavde" (Ps 60,10).

Ovaj tekst upozorava i na često problematičnu prirodu neaktivnosti pri kraju života. Možda je najzanimljiviji ulomak iz Propovjednika 12, koji sadrži žalosno priznanje jednog starca. "I sjećaj se svoga Stvoritelja u danima svoje mladosti prije nego dođu zli dani i prispiju godine, kad ćeš reći: 'Ne mile mi se.'" (r. 1) U sljedećim recima jadikuju zbog onoga što donosi starost, unatoč mudrosti i smirenosti koju bi zapravo trebali donijeti. Ostaje žalosna činjenica da život ide brzom i žalosnom kraju i ne možemo ga vratiti. "Čovjek ide u svoj vječni dom! A narikače već se kreću ulicama." (r. 5)

Možda će u ovom postupnom propadanju života doći trenutak kad će smrt izgledati podnošljiva ili čak dobrodošlo oslobođenje, ali prema Bibliji cijeli taj proces nije ni poželjan ni podnošljiv. Ustvari s­mo starenje je nametljiv oblik prilaženja smrti, što pripada napredovanju grijeha i nikada nije poželjno (Prop 12,1-7). Ovo je vrijeme kad je posebno potrebna Božja zaštita (Ps 71,18). Tužan je samrtni prizor kada Jakov u Egiptu, okružen svojim sinovima i unucima, pokazuje kako starost sprečava patrijarha da se vrati u Obećanu zemlju. U biti smrt predstavlja žalostan i neprihvatljiv kraj života – nešto što se mora nadvladati. "Poslije Izrael reče Josipu: 'Ja ću, evo, naskoro umrijeti, no Bog će biti s vama i opet će vas dovesti u zemlju vaših otaca.'" (Post 48,21) Onda im je dao sljedeću naredbu: "Naskoro ću se pridružiti svojim precima. Sahranite me kraj mojih otaca u špilji što se nalazi na polju Efrona, Hetita." (Post 49,29)

U Jakovljevoj molbi sinovima da ga ne ostave u Egiptu vidimo oslikano biblijsko protivljenje smrti, jer je smatra neprihvatljivim odgovorom životu, čak i dugom i plodnom životu, zato što predstavlja prijetnju Božjim obećanjima. Međutim, patrijarhov zahtjev ističe i nadu u budućnost koju ni smrt ne može omesti – nadu utemeljenu na Božjem obećanju da će Izrael naslijediti Obećanu zemlju.

3. Smrt kao uništenje

Smrt ne dolazi uvijek kao kraj dugog života; ona može smjelo ući u sredinu života, šireći strah i užas. Biblija prikazuje ovu mogućnost kao zastrašujući događaj; naime i neke od najhrabrijih osoba u Bibliji – Mojsije, David i apostol Pavao – nisu uvijek pokazali odvažnost kad su se suočili sa smrću. Nakon jednog takvog sukoba s neuravnoteženim kraljem Šaulom David je svom prijatelju Jonatanu rekao: "Ima samo jedan korak između mene i smrti." (1 Sam 20,3) Mnogo kasnije i sam Krist nastoji izbjeći smrt, osim ako je po volji nebeskog Oca (Lk 22,42).

Takav strah od smrti, posebno prijevremeno stupanje smrti u život, karakterizira cijelu Bibliju i naglašava posebno biblijsko razumijevanje smrti: ona nije prirodni ili neizbježan kraj sadašnjeg života zato što bi se život nastavio na drukčijoj razini pa bi se s njom odvažan čovjek mogao hrabro sučeliti. Naprotiv, smrt bez nade u uskrsnuće predstavlja kraj sveg života, Božju odsutnost, potpuni mrak. Viđen iz biblijske perspektive, strah od smrti bez nade u uskrsnuće ostaje najosnovniji strah što ga doživljuju ljudska bića. To je strah da ne ostanemo sami, jer umrijeti znači ostati sam; to je strah da pred Božji sud moramo stati bez pomirenja. Umirući na ovaj način za grešnike, Krist je zajamčio da se nijedno ljudsko biće nikad više ne mora bez nade suočiti sa smrću.

Stoga ne iznenađuje da osoba pred smrt, u vrijeme ili nevrijeme, bilo da je okružena članovima obitelji i prijateljima ili ostavljena sama, bila vjernik ili nevjernik, često spontano  priziva Boga. "Užad Podzemlja sputiše me, smrtonosne zamke padoše na me: u nevolji zazvah Jahvu i Bogu svoje zavapih." (Ps 18,6.7) Zato, kad je Bog blizu, nestaje straha od smrti. "Pa da mi je i dolinom smrti proći, zla se ne bojim, jer si ti sa mnom. Tvoj štap i palica tvoja utjeha su meni." (Ps 23,4)

U biblijskom okružju doživljaji koji prijete smrću i izazivaju strah od smrti, slični su onima s kojima se danas susrećemo. Najpoznatiji su bolest, rat i prirodne katastrofe. Zbog toga je teška bolest bila povezana sa smrću i izazivala strah. Otrovana hrana koju je pripremio jedan od Elizejevih slugu zbog na brzinu prikupljenih sastojaka, izazvala je povik: "Čovječje Božji! Smrt je u loncu!" (2 Kr 4,40) i svi su prestali jesti. Kad se razbolio na smrt, Ezekija se uplašio; odmah se počeo moliti Bogu. "Ezekija se okrenu zidu i ovako se pomoli Jahvi… I Ezekija briznu u gorak plač." (2 Kr 20,2.3)

Rat je donio preranu smrt mladićima i beskrajne patnje preživjelim udovicama, siročadi i roditeljima. Sveto pismo je posebno svjesno da rat ranjava borce na obje strane bojišnice u besmislenom trošenju života (2 Sam 2,12-17). No bol je jednako tako duboka u onima koji dobijaju izvješća s bojnog polja. "Sine Abšalome, sine moj! Sine moj Abšalome! Oh, da sam ja umro mjesto tebe! Abšalome, sine moj, sine moj!" (19,1)

Prirodne katastrofe, u biblijska vremena manje shvaćene nego danas, ponekad su smatrane, a i danas se smatraju, "Božjim djelom". Pomorci na brodu koji je s Jonom na palubi plovio za Taršiš, bojali su se oluje (Jon 1,5). Zapravo se razbješnjelo more često spominje kao uzrok straha od smrti (Ps 107,23-32), a isto tako i pustoš koja je u plamenu (Iz 43,1.2.16-20).

Ove prijetnje životu ukazuju na prijevremenu smrt i izazivaju strah od smrti, čak i među najvećim biblijskim junacima. Na primjer, suočen s nezamislivim katastrofama, Job nije nikakvu "ludost protiv Boga izustio" (Job 1,22), ali nije ni spremno prihvatio smrt, premda je bio u iskušenju da to učini i premda su ga njegovi prijatelji pozivali na takvo razmišljanje (Job 15,1-6.18). Umjesto toga, u trenutku kad je bio izložen najtežoj osobnoj patnji (19,1-22), Job je prihvatio činjenicu da Božji dar života nadilazi sve katastrofe koje remete ovaj život. Jako se bojao smrti, ali se još jače uzdao u Boga (rr. 23-27).

4. Smrt kao kazna

Biblija često govori o smrti kao kazni za grijeh, "jer je plaća grijeha smrt" (Rim 6,23). Ovakvo shvaćanje smrti podsjeća na Postanak 2,17: "U onaj dan u koji s njega okusiš, zacijelo ćeš umrijeti." Ovu misao susrećemo još jednom u zakonima saveza koji zastupaju smrtnu kaznu, kao na primjer: "Tko god udari čovjeka pa ga usmrti, neka se smrću kazni." (Izl 21,12) Vode općeg potopa i uništenje Sodome, Gomore i drugih gradova u ravnici, predstavljale su božansku kaznu za grijeh (Post 6,6.7; 19,15-28; usp. 2 Pt 3,6.7; Jd 6.7).

U povijesti izraelskih osvajačkih ratova čitamo o izvršenju smrtne kazne nad onima koji su proglašeni krivima. "Sada idi i udari na Amaleka, izvrši 'herem', kleto uništenje, na njemu i na svemu što posjeduje; ne štedi ga, pobij muškarce i žene, djecu i dojenčad, goveda i ovce, deve i magarce!" (1 Sam 15,3) Proroci su izricali slične kazne na pojedince koji su se ozbiljno i ne kajući podigli na Boga (Amos 7,16.17). A apostol Petar je spletkare Ananiju i Safiru poslao u trenutnu smrt (Dj 5,1-11).

Možda izgleda neobično da Biblija izriče kao oštru kaznu nad grešnicima i za izvršenje kazne koristi ono što je potpuno suprotno Božjem karakteru.  Točno je da Biblija na ovu božansku aktivnost ukazuje kao na protivnu Božjem karakteru: "Da, kao na gori Perasimu, Jahve će ustati, kao u Dolini gibeonskoj, on će se razjariti da izvrši djelo svoje, djelo čudnovato, da ispuni naum svoj, naum tajnovit." (Iz 28,21) Tako smrt, koju Bog uopće ne želi vidjeti u svom svemiru, postaje oruđe da štiti ono što On najviše cijeni, naime, život.

Ovakvo stajalište upravlja svim biblijskim tekstovima o smrti kao ljudskoj kazni; ona nikada neće postati simpatično rješenje. U najboljem slučaju ona može biti neophodno rješenje za zaštitu života i očuvanje sigurnosti društva. Takva ograničenost smrtne kazne nije lako prihvatljiva kod ljudi koji prosuđuju u žaru trenutka, kako se to, na primjer, vidi u događaju o Šaulovu izboru za kralja. "Tada narod reče Samuelu: 'Tko je onaj što je govorio: Zar će Šaul kraljevati nad nama? Dajte te ljude da ih pogubimo!' Ali Šaul odgovori: 'Neka se ne pogubi u ovaj dan nitko, jer je danas Jahve izvojevao pobjedu u Izraelu.'" (1 Sam 11,11.12) Na nesreću, Šaul nije bio tako plemenit u kasnijem dijelu svoje vladavine, već se pokušao koristiti smrtnim kaznom da ostvari svoje ciljeve (1 Sam 14,36-46). Do zlouporabe smrtne kazne može doći vrlo lako, kao, na primjer, ako njome želimo postići nešto drugo osim očuvanja života; možda se osvetiti (2 Sam 3,27) ili zadovoljiti osobnu pohlepu (1 Kr 21,8-14) ili zato što smo nesposobni razlikovati dobro od zla, istinito od lažnog (Dj 8,1).

Sve su ovo različiti vidovi plaće grijeha, koja je po Adamu pala na cijeli ljudski rod. Ova smrt čeka svakoga, osim onih koji doživljuju preobraženje kao što su, na primjer, Henok, Ilija i oni od Božje djece koji će živi dočekati Krista (Post 5,24; 2 Kr 2,11; 1 Sol 4,17). Ona je posljedica zastrašujućeg razdvajanja čovjeka i Boga i đavolje nasilne vladavine u ovome svijetu – a sve je to posljedica grijeha. Ne treba se onda čuditi što se neki, suočeni sa sigurnom smrću, nastoje s njom sporazumjeti, govoreći: "Sklopismo savez sa smrću, i s Podzemljem učinismo sporazum" (Iz 28,15); ali ovaj će savez propasti (r. 18). Ukratko, moć i vladavina smrti su takvi da nema ljudske mogućnosti za stvaranje kompromisa ili za sporazumijevanje s njom. Samo Bog novim djelom stvaranja, uskrsnućem, može skršiti vladavinu smrti i onemogućiti njezinu vlast nad životom.

5. Druga smrt

Biblija govori i o drugoj smrti (Otk 20,14). Suprotno prvoj koja zbog grijeha dolazi na sve ljude, druga smrt je Božja konačna kazna nad nepokajanim grešnicima. (Vidi Grijeh, VI. C. 1, 2; Čovjek, II, C. 1-3.)

U biblijskoj eshatologiji često nailazimo na božanski sud nad bezbožnima u posljednji dan (Dn 7,11; Jl 3,2.3; Mt 24,37-39; Lk 17,26-30; 2 Kor 5,10; 2 Pt 3,5-7). Ovu kaznu ne smijemo zamijeniti sa smrću od koje umiru svi Adamovi potomci, što je sudbina od koje će drugi Adam, Isus Krist, osloboditi pravedne (Rim 5,18). Druga smrt je Božje izravno kažnjavanje grešnika koji se nisu pokajali niti su potražili spasenje u Isusu Kristu. Suočavanje s ovom mogućnošću grešnike će ispuniti tolikim očajem da će ozbiljno tražiti smrt a ne život (Otk 6,15-17).

Poseban slučaj Božjeg suda nad grešnicima vezan je uz konačno uništenje smrti. Otkrivenje pokazuje da je sud druga smrt, za čiju kaznu nema pomilovanja, nema priznanja grijeha niti ponuđenog oproštenja (Otk 10,6.7). Ona poslije tisuću godina slijedi drugom uskrsnuću "na propast" (Iv 5,28.29; Otk 20,5; vidi Milenij, I. C. 3. e) i vodi do konačne smrtne presude. U to vrijeme grešnici više ne mogu svjedočiti Bogu, izraziti kajanje ili naći spasenje. Ostaje samo zlo, rat, mržnja, prijevara i posljednji sud. Poslije toga slijedi Božje uništenje smrti i hada (Otk 20,14), a nakon toga stvaranje novog neba i nove zemlje (Otk 21; 22).

U svojoj pravednosti Bog ne ograničava uskrsnuće na svoje svete, one koji su ostali vjerni "do smrti" (Otk 2,10), već ga omogućuje svima, uključujući i one koji ga nikad nisu tražili a odlučili su živjeti pod vlašću smrti (Otk 20,11-13). Takve, zajedno sa Sotonom i njegovim pomagačima, čeka druga smrt (rr. 14.15).

Nakon drugog uskrsnuća, smrt više nije sila koju treba skršiti, već prisutnost koju treba uništiti. Ona više nema vlasti nad Božjim svetima, niti može vladati zemljom. Stoga je njezino uništenje jednostavno, brzo, konačno i neupitno (r. 14). Smrt je uskrsnućem izgubila moć; sada je prisutnost smrti uklonjena, otvarajući time put besmrtnom životu koji je ovdje prikazan stalnim obitavanjem Boga među Njegovim svetima i trajnom odsutnošću smrti, sjećanja na smrt, pa čak i žalosti zbog smrti (Iz 25,8; Otk 21,3.4).

6. Nada u uskrsnuće

Nada u uskrsnuće, Božje djelo novog stvaranja, javlja se već u Starom zavjetu. Job u 14,7-17 izražava spoznaju da će bez božanske umiješanosti smrt predstavljati konačni kraj (rr. 7-12). Vladavina smrt može biti skršena samo kad Bog, zaželivši se svojih izgubljenih stvorenja, obnovi njihov život (rr.14-17). Ova nada usred patnje biva sve jača do vrhunca u ulomku o Otkupitelju u Jobu 19,23-27. Ona je također jasno izražena u eshatološkim proročanstvima (Iz 25,8.9; Dn 12,2). Nada u uskrsnuće mrtvih dobila je veće značenje u nekanonskim spisima između oba zavjeta, da bi postala jedna od temeljnih farizejskih doktrina u Kristovo vrijeme.

U vrijeme Novog zavjeta nada u uskrsnuće je našla sigurno mjesto u Evanđeljima i Poslanicama (Mt 22,31.32; Lk 20,27-38; Iv 11,24; 1 Kor 15,51-53; 1 Sol 4,13-18; Heb 11,19). Isus je tu nadu učvrstio uskrisivanjem mrtvih (Mt 9,23-25; Lk 7,11-17; Iv 11,38-44), a Bog potvrdio uskrisivanjem Krista od mrtvih da bi svi vjerni mogli uživati vječni život (Iv 3,16; 5,15-19; 6,39.40; 1 Kor 15,20-23; 1 Pt 1,3). Ovaj će novi život, dostupan po Kristu, prerasti u besmrtni život, ne prigodom smrti, već nakon uskrsnuća pri Kristovom drugom dolasku, kad će oni koji spavaju biti pozvani u novi život (1 Kor 15,51-55; 1 Sol 4,13-18; vidi Uskrsnuće, I. A, B; Drugi Kristov dolazak, I, G. 2).

7. Konačno uništenje smrti

Poslije uskrsnuća će Božji dar vječnog života svima koji vjeruju u Krista označiti kraj moći grijeha i skršiti njezinu vlast nad čovječanstvom (2 Tim1,8-10). Krist je to ostvario svojom smrću i uskrsnućem: "Jer znamo da Krist, koji je uskrsnuo od mrtvih, više ne umire: smrt nad njim više ne gospodari." (Rim 6,9; usp. Otk 1,18). Uskrsnuće, nasuprot ponovnom oživljavanju zamrle ili unesrećene osobe, ne nastoji u posljednjem trenutku prevariti silu smrti, već je djelotvorno slama. Zbog toga "smrt nad njim više ne gospodari" (Rim 6,9).

Ključ za nestanak smrti jest Kristovo uskrsnuće; njime se otvara tamnica koja sve ljude drži utamničene, "jer ako smo dakle postali jedno s Kristom smrću sličnom njegovoj, bit ćemo i uskrsnućem sličnom njegovu" (r. 5). Uskrsnuće uklanja posljednje tragove moći smrti. Zato, "kad se ovo raspadljivo tijelo obuče neraspadljivošću i ovo smrtno tijelo besmrtnošću, tada će se ispuniti pisana riječ: 'Pobjeda proguta smrt. Gdje je, smrti, tvoja pobjeda? Gdje je, smrti, tvoj žalac?'" (1 Kor 15,54.55).

G. Konačne sudbine

Kristovom smrću i uskrsnućem skršena je moć smrti. Vladavina smrti u svijetu završit će kad Krist ponovno dođe po svoje svete. Prisutnost smrti će "drugom smrti" biti zauvijek uništena u ognjenom jezeru. Pred svima koji su patili pod prokletstvom grijeha i njezine plaće smrti postoje dvije jasno određene sudbine. Tu je žalosna sudbina nevjernih koje čeka Božji posljednji sud i konačno uništenje. I radosna sudbinau svih koji su prihvatili sigurnost vječnog života.

1. Vrijeme, trajanje i ishod božanskog suda

Budući da Biblija jasno uči da je smrt stanje slično snu praćeno potpunom besvjesnošću, iz toga proizlazi da se sud nad mrtvima ne vrši u razdoblju između smrti i uskrsnuća. Prema Bibliji danas nema paklenog ognja koji bi služio za kažnjavanje umrlih grešnika. Isto tako nema bestjelesnih duša koje su umrle vjerujući u Krista, a koje bi danas uživale u blagoslovima nove zemlje. Božja nagrada i kazna čekaju uskrsnuće.

Ovo postavlja pitanje kako razumjeti biblijske ulomke koji opisuju naizgled duga razdoblja strahovitih muka za grešnike, kao na primjer da će kažnjavanje nevjernih predstavljati vječnu muku (Mt 25,46) i da će mučenje zlih trajati "u vijeke vjekova" (Otk 14,11; 20,10). Izraz "u vijeke vjekova"doslovan je prijevod s grčkoga: eis tous aionas ton aionon. Slični izrazi na drugim mjestima služe za označavanje kontinuiteta; na primjer: "Prijestolje je tvoje, Bože, u vijeke vjekova" (grčki eis ton aiona tou aionos). Paralelni starozavjetni tekst u Psalmu 45,7 (citiran u Heb 1,8.9): "Prijestolje je tvoje, Bože, u vijeke vjekova", služi se odgovarajućim hebrejskim izrazom: 'olam, "dob" (ista je riječ upotrijebljena u Izl 21,6 gdje oslobođeni rob služi "trajno", odnosno dokle god živi). Ovi izrazi sami po sebi ne označuju dužinu vremena njihove aktivnosti. Umjesto toga izražavaju neprekinuto trajanje nekog djela, kojemu je opseg određen samim predmetom.

Ako, dakle, ove i slične tekstove koji govore o uništenju grešnika čitamo zajedno sa slikovitim opisima njihova uništenja, biblijsko razumijevanje postaje jasno. U svakom slučaju uništavatelji (spaljivanje, crvi, kuga, truljenje, voda, poplava, vjetar, mrak, rat, ptice grabljivice, oganj i sumpor) temeljito će dovršiti svoje razorno djelo tako da nema mogućnosti preživljavanja (usp. Iz 66,24; Ez 38; 39; Zah 14,12; Mal 3,19 [u nekim prijevodima 4,1]; Mt 7,19.26.27; 8,12; Mk 9,43-48; Lk 17,26-30; Otk 19,17-21). U svim ovim tekstovima naglašava se potpuno i nepovratno uništenje (usp. Jd 7). Zbog toga kažnjavanje u predjelu mrtvih, bilo da se radi o še'ol-u ili hades­-u, ne ukazuje na beskrajno razdoblje muka (usp. Mk 9,43-47), već jednostavno na potpuno uništenje.

Tekstovi koji označuju vrijeme konačnog uništenja ili vječnog života ("u vijeke vjekova") određeni su predmetom uništenja, odnosno očuvanja. Kad govorimo o Kristovoj vladavini, izraz "od vijeka do vijeka" znači "bez prestanka", ali kad je riječ o uništenju grešnika, isti izraz jednostavno znači "dok grijeh i grešnici ne budu zauvijek uklonjeni sa zemlje". Isto tako će sveti, koji pri uskrsnuću prime besmrtnost, živjeti zauvijek, kao i sam Bog koji je besmrtan. Međutim, grešnici neće dobiti besmrtnost, a budući da nemaju urođenu besmrtnu dušu, njihova kazna će trajati tako dugo dok traje uništenje. Onda će prestati postojati. (Vidi Sud, III. B. 3; Velika borba, V. D. 3.)

2. Sigurnost vječnog života

Obećanje vječnog života u Kristu svima koji vjeruju u Njega i nada u besmrtnost kad se Krist vrati da porazi silu smrti, utvrđuju sigurnost svih vjernika. Nema potrebe za besmislenim spekulacijama o prirodno naslijeđenoj besmrtnosti, o reinkarnaciji prigodom smrti ili o kratkotrajnom duhu sličnom životu duše poslije smrti, jer Sveto pismo uči da je nagrada pravednih, sigurnost svakog vjernika, novo stvaranje, uskrsnuće tijela od mrtvih u novi život.

Koliko je ovo sigurno? Prema apostolu Pavlu ovo je zajamčeno Božjom ljubavlju: "Siguran sam da nas neće ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sile, ni visina, ni dubina, ni bilo koje drugo stvorenje moći rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu." (Rim 8,38.39) Oboružani ovom sigurnošću kršćani se mogu hrabro suočiti s užasom smrti; premda se mogu jako bojati smrti, oni se više uzdaju u Boga, jer su prihvatili Njegovo obećanje vječnog života.

Kad se u um vjernika čvrsto usadi biblijsko razumijevanje smrti – njezino podrijetlo, priroda i konačno uništenje – oni se neće bojati smrti. Prirodno je da će imati bojazan od umiranja, da će tugovati zbog gubitka voljenih i čeznuti za uskrsnućem. Ali se nikad neće bojati čistilišta ili vječnog paklenog ognja. Njih ne plaše duhovi ili bestjelesne duše voljenih, jer znaju da ne postoje. Odbacit će kao varljivo maštanje snove o reinkarnaciji duše ili o ponovnom sjedinjenju čovjekove duše sa svemirom nakon smrti. Umjesto toga, kad se suoče sa smrću, bilo svojom ili voljene osobe, oni tješe jedan drugoga riječima: "I najprije će uskrsnuti umrli u Kristu. Zatim ćemo mi živi, mi preostali, biti skupa s njima odneseni u zrak na oblacima u susret Gospodinu. I tako ćemo zauvijek biti s Gospodinom!" (1 Sol 4,16.17) Oni će se radovati konačnoj pobjedi nad smrću i njezinim žalcem riječima apostola: "Hvala Bogu koji nam dade pobjedu po našemu Gospodinu Isusu Kristu!" (1 Kor 15,57)

 

II. Povijesni pregled

A. U praskozorje povijesti

Zapisi sa drevnog Bliskog istoka govore o smrti kao neizbježnoj sudbini. Prema vjerovanju starih samo su bogovi, ali ne i ljudi, bili obdareni besmrtnošću. Priča oAdapi (možda mezopotamskom Adamu) govori kako je najmudriji od ljudi propustio prigodu da uživa vječni život: "Dođi, Adama! Zašto ne jedeš i ne piješ? Nećeš imati (vječni) život!" (ANET 102) Tako je i u epu o Gilgamešu središnja tema čovjekova besmrtnost. Mladi kralj Gilgameš, ne mareći za smrt, krenuo je u buran život ispunjen odvažnim, čak i opasnim pustolovinama. Ali kad mu je smrt otela prijatelja, pošao je u potragu za vječnim životom, da bi mu bilo rečeno: "Kad su bogovi stvorili ljudski rod, smrt za ljudski rod ostavili su, a u svojim su rukama život zadržali." (Isto, 90) No to nije ugasilo težnju drevnih ljudi za vječnim životom.

U drevnom Egiptu veličanstveni spomenici umrlima i skupi obredi pokopa svjedoče o zaokupljenosti smrću i vjerovanju u život poslije smrti. Smrt je sudbina cijelog ljudskog roda – sigurna kao što je neminovan zalazak sunca. "Što znači da moram otići u pustinju kraljevstva umrlih? Tamo nema vode, nema zraka, tako je duboko, tako mračno, tako beskonačno!" (Beyerlin 11) Međutim jedan stari tekst iz piramide (2500.–2300. pr. Kr.) izražava nadu da će mrtvi kralj Unis i dalje živjeti: "O kralju Unise, nisi ti uopće otišao mrtav, ti si otišao živ!" (ANET 32) Očito su Egipćani smatrali mogućim da se čistim životom i pozivanjem na milosrđe i pravdu pred bogovima donjeg svijeta može izbjeći smrt, kako je to vidljivo iz knjige mrtvih (Isto 34-36).

Izraelski narod se relativno kasno pojavio na pozornici starog svijeta. Otuda biblijski pisci moraju biti upoznati s popularnim mišljenjem o smrti u Mezopotamiji i Egiptu. No Sveto pismo jasno i nedvojbeno iznosi svoje stajalište o tom predmetu. Prema Starom zavjetu irzaelski narod je također priznavao neminovnost smrti: "Prah si, i u prah ćeš se i vratit." (Post 3,19) No suprotno od svojih susjeda, izraelski narod nije pokušavao različitim sredstvima izbjeći smrt, već je nastojao razumjeti njeno pravo značenje. "Objavi mi, Jahve, moj svršetak i kolika je mjera mojih dana, da znam koliko sam ništavan." (Ps 39,5) Jedinstveno razumijevanje smrti u drevnom Izraelu, koje se razlikovalo od razumijevanja drugih naroda na Bliskom istoku, potaklo ih je da prvo prihvate neminovnost smrti, a onda se suoče s njezinom stvarnošću, ne s prkosom ili lažnom nadom u život poslije smrti, već svjesni Božje prisutnosti.

Suočen sa smrću, Job kaže: "Jahve dao, Jahve oduzeo! Blagoslovljeno ime Jahvino!" (Job 1,21) Time ne mislimo reći da je drevni Izrael smrt smatrao prijateljem ili podnošljivim završetkom života. Naprotiv, kao i njihovi susjedi, Izrael je smrt smatrao zastrašujućim neprijateljem, koji upada i ometa život. "Smrt se ušulja kroz prozore naše, uđe u dvorište naše, djecu našu pokosi nasred ulice, mladiće nasred trgova." (Jr 9,20; Prop 12,1-8) Da bi stvarnost smrti učinili razumljivom, hebrejska Sveta pisma je objašnjavaju kao besvjesno, snu slično stanje, bez duše koja bi preživjela, oslobođeno svih uobičajenih ljudskih aktivnosti i doživljaja (Ps 146,3.4; Prop 9,10).

Kao i njihovi susjedi, Izrael je težio za porazom smrti kako bi život mogao trajati, ali ne ljudskim naporom, hrabrošću ili spretnošću kojom bi se od smrti mogao oteti njezin plijen. Namjesto toga, prema izraelskom narodu, aktivnosti koje su prijetnja životu na kraju će onemogućiti sam Bog zahvaljujući trima božanskim darovima. Prvi, njegov dar u djeci koja će nastaviti svrsishodnim životom. "Poslije Izrael reče Josipu: 'Ja ću, evo, naskoro umrijeti; no Bog će biti s vama i opet vas dovesti u zemlju vaših otaca." (Post 48,21)

Drugi, Njegov (rijedak) dar preobraženja u novi život, bez doživljavanja smrti, kao što je rečeno za Henoka (Post 5,24) i Iliju (2 Kr 2,11) i možda sadržan u riječima pjesnika: "Vodit ćeš me po naumu svojem da me zatim uzmeš u slavu svoju." (Ps 73,24) Treći, Njegov veliki dar uskrsnuća od mrtvih. "Tada će se probuditi mnogi koji snivaju u prahu zemljinu; jedni za vječni život, drugi za sramotu, za vječnu gadost." (Dn 12,2)

Ovo značajno razumijevanje smrti, koje se temeljito razlikuje od pogleda nastarijih civilizacija i izgleda tako suvremeno, čak i moderno u naše vrijeme, nije bilo dugovječno.

B. Grčke, rimske i židovske ideje

Biblijsko razumijevanje smrti, jedinstveno u drevnome svijetu, predstavljalo je samo jedan doprinos kasnijoj zapadnjačkoj i kršćanskoj misli o ovom predmetu. Grčka filozofija dala je drugi. Prije pojave filozofa, u Homerovo doba (deveto stoljeće pr. Kr.), Grci su vjerovali da smrt donosi kraj svijesti i mislima, ostavljajući samo bestjelesno, sjeni slično besvjesno "postojanje" (Ilijada, gl. 23, str. 67-107; Odiseja, gl. 11, str. 204-223). Popularni Orfejev mit govori o junakovom gotovo uspješnom pokušaju da svoju ženu oslobodi iz podzemnog svijeta. Međutim, pojavom prvih grčkih "znanstvenih" filozofa u Maloj Aziji (od sedmog do petog stoljeća pr. Kr.), pojavila su se pitanja o prirodi života, stvarnosti i, naravno, smrti. Na primjer, Heraklit (oko 544.–484. pr. Kr.) je zaključio da vatra predstavlja konačnu suštinu svijeta i da je ljudska duša dio te vatre (On the Universe, 20. 67. 77). Zato ljudska duša preživljava smrt, dok se ljudsko tijelo smrću jednostavno mijenja u drugi oblik.

Slično tomu, u grčkom gradu (polis) besmrtnost je došla do izražaja sudjelovanjem u nečem većem no što je život pojedinca. Periklov posmrtni govor za one koji su poginuli za svoj grad (o tome izvješćuje Tukidid, Peloponeski rat, 2.35-46) govori o onima koji su poginuli za građane, pa za svoje djelo ostaju u sjećanju grada. U ovim slučajevima besmrtnost ne proizilazi iz urođene besmrtne duše, već iz pripadnosti vječnoj stvarnosti, bilo fizičkoj (na primjer univerzalna besmrtna vatra) ili društvenoj (na primjer grad).

Međutim, u vrijeme Sokrata (470.–399. pr. Kr.) i Platona (427.–347. pr. Kr.) besmrtnost duše jasno je izražena u javnim raspravama, kako se to, na primjer, vidi u djelu Fedon (Naklada Jurčić, Zagreb 1996), koje bilježi posljednje trenutke Sokratova života. Sokrat je izrazio svoje uvjerenje da se smrću duša oslobađa nečistog tijela pa živi neovisno, oslobođena tjelesnosti.

"Pa vidiš li… kad umre čovjek, onomu, što se u njega vidi, t.j. tijelu, što naočigled leži – a zovemo ga mrtvacem – i mora se rastvarati i raspadati… A duša dakle, ono nevidljivo, što otide u onakav drugi, plemenitiji, čisti i nevidljivi svijet… zar nam se ona, ovakva i ovako stvorena, na rastanku s tijelom odmah raspline i ugine, kako kaže svijet? Ni izdaleka… nego kud i kamo prije je ovako: ako se čista rastane s tijelom, od tijela – ta u životu nije s njim bila ni u kakvoj zajednici drage volje – ništa ne vuče sa sobom, već bježi od njega… odlazi…k nevidljivomu pa božanskomu, besmrtnomu i umnomu… Ako se pak od tijela odijeli okaljana i nečista, a ono, jer je uvijek s tijelo bila zajedno i milovala ga i voljela… Nego mislim, baš prožeta onim što je tjelesno… Zato i takvu dušu, u koje ima toga, tišti i vuče natrag na vidljivi svijet… oko spomenika i grobova, oko kojih su se i vidjele prikaze duša kao sjene. U toj se slici prikazuju onakve duše, koje se ne rastanu čiste, već imadu u sebi nešto vidljivo pa se stoga vide." (Fedon, 80c-81d)

Ovo snažno isticanje besmrtnosti duše nije svuda odmah prihvaćeno. Aristotel (384.–322. pr. Kr.) je smatrao upitnim Platonovo naglašavanje formalnog života različitog od individualnog, tvrdeći da umjesto toga misaoni oblici mogu postojati samo u materijalnom svijetu. Stoga je nemoguće govoriti o netjelesnom životu duše, jer je samo Bog duh bez tijela. "Ali se mi moramo vratiti od ove digresije i ponoviti da su osjećaji duše nerazdvojni od materijalno nižeg životinjskog života." (O duši, 1. 403b. 17).

Ovaj su skepticizam ponovili neki latinski pisci, među kojima je Lukrecije (98.–55. pr. Kr.) koji je zaključio: "Stoga smrt za nas nije ništa, ni jedna crtica, jer se smatra da je priroda uma smrtna… pa kad nas neće više biti, kad bude došlo do odvajanja tijela i duha, što nas čine cjelinom, onda se sasvim sigurno ništa neće moći dogoditi nama kojih više neće biti." (O prirodi stvari, 3. 830-842)

Međutim, to nije spriječilo da Sokratove i Platonove spekulacije, zajedno sa zornim ilustracijama nastavka života duše, prijeđu u popularno vjerovanje koje je ostalo do našeg vremena. Smatralo se da će ono biti utješno za ljude koji oplakuju smrt i one koji se s njom suočavaju, posebno s prijevremenom smrti od progonstva, rata ili bolesti. Čak je i razmišljanje židovskog naroda koji je odrastao s biblijskom baštinom, osjetilo ovaj utjecaj. Na primjer, tekst u 2. Makabejci 6,30 izvještava o smrti pobožnog Eleazara ovim riječima: "Na svom tijelu podnosim teške muke bičevanja, jer u duši radosno sve to podnosim u strahopoštovanju prema njemu." I 2. Makabejci 12,43-45 opisuje žrtvu okajnicu za grijeh od 2000 srebrnih drahmi koju je trebalo prinijeti kao naknadnicu za mrtve.

Do vremena prve crkve pojavila su se dva sukobljena shvaćanja smrti; svako od njih odgovorilo je na drukčiji način na problem smrti: biblijsko razumijevanje smrti kao siguran kraj života, koji se može obnoviti samo novim djelom Božjeg stvaranja, i grčko razumijevanje smrti kao početka novog života, uz potvrdu nastavka postojanje duše nakon odvajanja od tijela prigodom smrti. O. Cullmann je ovu razliku dramatično objasnio u svom slikovitom kontrastu između načina na koji su se Isus i Sokrat osobno suočili s umiranjem (Cullmann 19-27).

Biblija, kako je ilustrirano Isusovim iskustvom, prikazuje smrt kao protivnika, Božjeg neprijatelja i uništavatelja života, od čijeg će zahvata Bog osloboditi svoje svete novim životom u uskrslome tijelu. Grčka misao, ilustrirana Sokratovim doživljajem, slika smrt kao dobrodošlog prijatelja, koji oslobađa dušu utamničenu u tijelu novim životom u duhu. Isusov realističan prikaz smrti pruža umirućima u svim vremenima nadu uskrsnuća, dok Sokratov maštovit prikaz smrti umirućem ne pruža ništa. Ove dvije slike smrti, jasno razlučene već u vrijeme nastanka prve crkve, pozivale su kršćane i cijeli zapadni svijet da izaberu između njih.

C. Prva i srednjovjekovna Crkva

Velika je suprotnost između klasičnog (grčkog) i biblijskog (hebrejskog) razumijevanja smrti. No ova naizgled nepomirljiva shvaćanja stopila su se u kršćansko učenje, zahvaljujući srednjovjekovnom razumijevanju života, smrti, sudbine duše u čistilištu, uskrsnuća i posljednjeg suda. Ovo se učenje pojavljivalo polako tijekom dugog, isprekidanog razvoja koji je trajao gotovo tisuću godina.

Prema popularnom mišljenju Platonova definicija smrti kao oslobađanja duše od tijela neposredno poslije smrti, postala je opće prihvaćenom istinom u prvoj crkvi. No tu tvrdnju ne potkrijepljuju dokazi. Biblijsko razumijevanje smrti kao besvjesnog stanja (sna) u kojem se čeka uskrsnuće, i dalje se čulo u prvim stoljećima Crkve. Ignacije Antiohijski (oko 107.) je pisao: "Radite jedan s drugim, trudite se u društvu s drugima, trčite zajedno, patite zajedno, spavajte zajedno [u smrti] i probudite se zajedno [o uskrsnuću], kao upravitelji i suradnici i sluge Božje." (Polikarpu, 6. 9. 10 [ANF, sv. 1, str. 95]) Irenej Lyonski (oko 180.), koristeći načelo rekapitulacije, učio je da kao što je Isus Krist poslije svoje smrti čekao uskrsnuće, tako će i duše Njegovih učenika u smrti ići "na nevidljivo mjesto koje im je Bog odredio i tamo ostati do uskrsnuća, očekujući ovaj događaj; a onda će primiti svoja tijela i ustati cijeli, odnosno tjelesno čitavi, upravo kao što je Gospodin ustao, te tako izići pred Boga" (Protiv krivovjerja, 5. 31. 2 [ANF, sv. 1, str. 560]). Naravno, Irenej ovdje govori o duši da bi je razlikovao od tijela i duha, ali nikako u Platonovu smislu, jer samo uskrsnuće može obnoviti život. Odbijanje da nagađa o duši  bila je karakteristika i kapadocijskog Grgura iz Nise (oko 335.–395.) koji je držao da duša mora uvijek biti s tijelom. "Nema, dakle, ništa što bi sprečavalo prisutnost duše u atomima tijela, bilo da je vezana u cjelinu ili se razdvaja raspadanjem… Stoga duša postoji u stvarnim atomima koje je nekoć pokretala, i nema te sile koja bi je otrgnula od njezine zajednice s njim." (O duši i uskrsnuću)

S druge strane Origen iz Aleksandrije (oko 200.) pripremio je put za smjelo ulaženje Platonove ideje o duši u kršćansku teologiju (O prvim načelima, 4. 1. 36 [ANF, sv. 4, str. 381]) tako što je smrt sveo na relativno manji korak u trajnom procesu čćenja duše. To su stajalište kasnije razvili latinski oci počevši od Tertulijana (160.–240.). Sada se dušu smatralo praktično isto tako materijalnom kao tijelo, s tim što je njezino postojanje poslije smrti opisano u znakovitim pojedinostima: "Sve su duše, stoga, zatvorene u hadu:… Zašto onda ne možete pretpostaviti da duša u hadu dobija kaznu i utjehu, u međuvremenu dok čeka što će suđenje donijeti, u očekivanju bilo propasti ili slave?… Nitko neće oklijevati da vjeruje kako duša u hadu prolazi neku vrst kompenzacijske discipline, bez predodređivanja cijelog procesa uskrsnuća, ako naknadu uz to daje preko tijela." (Rasprava o duši, 58 [ANF, sv. 3, str. 234.235]) Augustin iz Hippoa (354.–430.) govorio je o vremenu između smrti i uskrsnuća, kad duša ostaje u "skrivenom skrovištu, u kojem uživa odmor ili strada u omjeru sa zaslugama koje je stekla životom na zemlji". (Enchiridion 109)

Na ovaj način u četvrtom stoljeću pojavilo se jasno ocrtano srednjovjekovno razumijevanje smrti, s tim što je ostalo samo da se popune pojedinosti. Nema sumnje da je biblijska ideja uskrsnuća tijela i dalje ostala značajna kao posljednji korak u putovanju duše prema savršenstvu. Za Tomu Akvinskog (1225.–1274.) uskrsnuće tijela ostalo je potrebno, jer duša po svojoj naravi treba tijelo, o njemu ovisi čovjekova sreća, a i konačna kazna za grijeh ne može se izvršiti na bestjelesnoj duši. Pa ipak, Platonovo vjerovanje u nastavak života poslije smrti duboko se ukorijenilo. Život duše poslije smrti pravdan je potrebom za božanskom pravdom nad ljudima, a takva se pravda sastoji od nagrade ili kazne – neizbježne sudbine svake bestjelesne duše. (Summa Theologiae 3. Dodatak 75. 1. 2.)

Preostali element srednjovjekovne slike smrti, koji je zahtijevao daljnje razvijanje, odnosio se na čćenje duše pokorom. Time je Rimokatolička crkva nametnula skrušenim grešnicima obvezu ili pružanje "zadovoljštinu" da bi se očistili u pripremi za primanje Božje konačne nagrade pri uskrsnuću. Nezavršena djela pružanja zadovoljštine u ovom životu dovršit će se poslije smrti ovako: "Kazna u čistilištu namijenjena je kao dodatak zadovoljštini koja nije potpuno izvršena u tijelu." (Isto 71. 6)

Krajnji izraz ovog gledišta, kako ga je ilustrirao Dante, pripisuje bestjelesnoj duši sve tjelesne sposobnosti (tako da poslije smrti može u potpunosti koristiti prednosti procesa čćenja), koje prati odvlačenje pozornosti od uskrsnuća na sudbonosno razdoblje između smrti i uskrsnuća. Posljedica toga bila je da je usrksnuće u važnosti svedeno na jednostavnu potvrdu rezultata vremenskog čćenja. Ovaj je pogled na smrt preovladavao tijekom srednjeg vijeka.

D. Reformacija šesnaestog stoljeća i razvoj koji je slijedio

Protestantska reformacija unijela je ono što će postati prekretnicom u kršćanskom učenju o smrti. Martin Luther (1483.–1546.) se usprotivio sustavu pokore i onim što je prati, čćenjem duše u čistilištu. Oboje se protivilo njegovom razumijevanju spasenja koje je otkrio tijekom proučavanja i razmišljanja o Svetom pismu.U svojoj Riječi Bog nam nudi dva puta, zaključio je: spasenje vjerom i osudu zbog nevjerstva. On ne spominje čistilište, kojemu stoga nema mjesta, "jer ono zamračuje Kristove blagoslove i milost" (Razgovori za stolom 3695). Ovaj zaključak o stanju koje slijedi nakon smrti trajno će utjecati na protestante koji će kasnije zastupati učenje da duša nije besmrtna.

No što se tiče besmrtnosti duše, Luther nije bio dosljedan. Ponekad je potvrdio učenje srednjovjekovnih teologa da duša postoji odvojeno od tijela. Ali kad je opisivao stanje duše između smrti i uskrsnuća, ponekad bi prihvatio novozavjetnu sliku o spavanju duše, kako je iz ovoga vidljivo: "Lljudska duša spava, zakopana sa svim osjetilima, i naš je krevet sličan grobnici. No u njoj nema ništa što bi uznemirivalo ili opterećivalo. Stoga na mjestu umrlih nema mučenja… Takvi će biti i naša smrt i uskrsnuće. Mi odlazimo i vraćamo se u Posljednji dan, prije nego što smo toga svjesni." (Predavanja o Postanku, Post 49,33) Luteranska crkva nije slijedila Lutherovo nedosljedno usmjeravanje prema uvjetnoj besmrtnosti, pa se na kraju vratila srednjovjekovnoj predaji (usp. Althaus 410-417).

Jean Calvin (1509.–1564.) je također odbacio nagađanja o stanju duše poslije smrti (čistilište) kao "niti u skladu sa zakonom niti podesno" (Institutes 3. 25. 6), ali je potvrdio besmrtnost duše i pobijao one koji su je nijekali, uključujući Miguela Servetusa (1511.-1553.) koji je uz njegov pristanak smaknut zbog ovog i drugih krivovjerja. Ustvari Calvin je tvrdio da je ljudska duša "nešto posebno, odvojena od tijela" (Isto, 1. 15. 2). Zato prigodom smrti duše nadživljuju tijelo "pa u radosnom očekivanju čekaju uživanje u obećanoj slavi… Sudbina je nepokajanih … da ostanu u okovima dok ih ne odvuku odmjerenoj kazni ". (Isto, 3. 25. 6)

Premda su reformatori napali i odbacili srednjovjekovno učenje o čćenju duše u čistilištu, Platonova ideja o besmrtnosti duše nadživjela je Reformaciju i ostala trajnim inventarom velikog dijela popularnog kršćanstva. Čini se da je, bar u ovome, Platonovo nagađanje nadvladalo biblijski realizam, premda ne u potpunosti.

Vremenom se, i iz različitih strana, pojavljivalo biblijsko stajalište, naime da smrt predstavlja kraj životu, da nema duše koja bi preživjela, da smrt možemo usporediti sa snom jer uključuje besvijesnost i da se život pokojniku vraća samo pri uskrsnuću.

Na primjer, John Milton (1608.–1674.) je pisao: "Smrt tijela je gubitak ili nestanak života. Uobičajena definicija, prema kojoj smrt predstavlja odvajanje duše od tijela, nedopustiva je." (Christian Doctrine, 1. 13)

Nove filozofije racionalizma i empirizma podržale su ovo gledište o smrti, odbacujući Platonovw spekulacije o stvarnosti koju nije moguće ispitati. Komentirajući Postanak 2,17John Locke (1632.–1704.) je objasnio: "Moram priznati da pod smrću ne mogu razumjeti ništa drugo do prestanak života (odnosno gubitak svih životnih funkcija i osjećaja)." (The Reasonableness of Christianity, 1)

Među mnoge crkvene vođe koje su branile biblijsko stajalište ubraja se i Francis Blackburne (1704.–1787.). "Stoga je pretpostavka da duše umrlih žive, svjesne i aktivne, sposobne za sreću i bijedu, od smrti prvog čovjeka do uskrsnuća posljednjega, i to navodno demonstrirati razumom i filozofijom, jasno izvrtanje cjelokupnog kršćanskog sustava." (A Short Historical View of the Cotroversy Concerning an Intermediate State, 69 u CFOF, sv. 2, str. 211.212) Pa ipak, primjećuje, "znakovito je što su se protestanti, koji su se u većini slučajeva odbili ravnati prema tradiciji, u ovome njoj poslušno podvrgli". (Isto, xiv u CFOF, sv. 2, str. 210)

U novije vrijeme, reagirajući na tradicionalno razumijevanje smrti i posebice na ono što je prati, povijesnu doktrinu o paklu, poznati evangelički teolozi kao J. R. W. Stott, Clark H. Pinnock i J. W. Wenham, zajedno s Oscarom Cullmannom, vrlo snažno zastupaju uvjetnu besmrtnost. Ne dogmatizirajući stajalište do kojega su došli, oni pozivaju na otvoreni dijalog među kršćanima na osnovi Svetog pisma.

E. Stajalište adventista sedmog dana

Sredinom devetnaestog stoljeća ovo je stajalište manjine, što su ga na obje strane Atlantika zastupali crkveni ljudi i znanstvenici osamnaestog stoljeća, prihvatila mlada Crkva adventista sedmog dana iz sljedećih razloga: (1) ono je predstavljalo biblijsko gledište, oslobođeno filozofskih nagađanja i eklezijastičke tradicije, posebno tradicije o čćenju duše u čistilištu, koje su već reformatori osudili; (2) držala ga je prva crkva, da bi se pojavilo za vrijeme i poslije Reformacije; (3) ono potvrđuje poznati biblijski prikaz smrti kao snu slične nesvjesnosti, odbacujući gledište prema kojem poslije smrti duša nastavlja živjeti; (4) podupire biblijsko učenje da besmrtnost nije urođena u naravi duše, niti je darovana prigodom smrti, već obećana samo prigodom uskrsnuća od mrtvih; (5) ono naglašava novozavjetno isticanje Krista kao jedinog puta u vječni život, ne uzimajući u obzir nikakve zasluge koje je duša stekla nakon smrti.

Ponekad se o ovome govori kao "stajalištu uvjetovanosti" jer postavlja određene uvjete za dar besmrtnosti, naime, od grešnika očekuje prihvaćanje Božjeg spasenja milošću po vjeri u Isusa Krista. Samo je ovaj dar, a ne neka urođena prirodna osobina ljudske duše, uvjet za besmrtnost.

Neposredni poticaj, koji je naveo adventiste sedmog dana da prihvate gledište uvjetovanosti, pružio je metodistički propovjednik George Storrs (1796.–1867.) Njegova gledišta, objavljena 1842. godine pod naslovom An Enquiry: Are the Souls of the Wicked Immortal? privukla su pozornost prvih adventista James Whitea (1792.–1872.), E. G. White (1827.–1915.), J. N. Andrewsa (1829.– 1883.), D. M. Canrighta (1840.–1919.) i U. Smitha (1832.–1903.). Stajalište uvjetovanosti duboko se i trajno učvrstilo u adventističkom učenju, pa je priznato kao doktrinalni "stup" čvrsto utemeljen na učenju Svetog pisma.

Ellen G. White je ovom razumijevanju smrti i ne-besmrtnosti duše posvetila izuzetnu pozornost u više svojih spisa, potvrđujući njegovo mjesto u adventističkoj teologiji. Prvo, smatrala ga je "sadašnjom istinom", što je podrazumijevalo središnje i trajno biblijsko načelo, suprotno popularnom i općem zanimanju za spiritizam, kojega smatra obmanom koju je na ovaj svijet prvi put donio đavao (Post 3,4) i nakon toga promicalo poganstvo i lažno kršćanstvo. Ova obmana tvrdi da grešnici ne umiru, već žive kao bestjelesne duše sposobne komunicirati sa živima (EW 262; Velika borba, str. 456-482).

Drugo, White je naglašavala da je kao posljedica grijeha smrt uzrokovana čovjekovim preziranjem Božjeg zakona, uključujući prirodne zakone i zakone zdravlja. Ovo gledište, povezano s njezinim holističkim razumijevanjem čovjekova razvoja, dovelo je do angažiranja adventista u zdravstvenoj njezi i obrazovanju (Savjeti o životu i prehrani, 21. 40; Patrijarsi i proroci, str. 47)

Treće, White je isticala biblijsko razumijevanje smrti kao nesvjesnog sna, od kojega samo Bog može probuditi svete u posljednjem uskrsnuću prigodom drugog Kristovog dolaska. Novozavjetno obećanje: "Jer kao što u Adamu svi umiru, tako će u Kristu svi oživjeti" (1 Kor 15,22), usmjerava pozornost na Kristovu smrt i uskrsnuće, posebno njegovo eshatološko učenje o drugom dolasku, kad će biti skršena moć smrti i obnovljeno Božje vječno kraljevstvo (Čežnja vjekova, str. 674.675; Velika borba, str. 467-471.554; PK 239).

Holističko (cjelovito) razumijevanje ljudske prirode, povezano s učenjem o uvjetnoj besmrtnosti, dosljedno je zastupano s propovjedaonica Crkve adventista sedmog dana od njezina osnivanja, s tim što je svremena na vrijeme bilo izloženo protivljenju drugih kršćana i svjetovnih tradicija (usp. Zurcher, Johnston). Ono je bilo intergralni dio misionarskog rada Crkve među nezapadnjačkim kulturama sa snažnim vjerovanjima u život poslije smrti, kao što su štovanje predaka, štovanje duhova ili reinkarnacija. Premda je nekoć bila stajalište manjine, uvjetnu besmrtnost su tijekom prve polovice dvadesetog stoljeća prihvatili mnogi teolozi i crkvene vođe mnogih konfesija (usp. CFOF, sv. 2, str. 747-1034).

F. Suvremena kretanja

Sve veće prihvaćanje uvjetne besmrtnosti nastavljeno je u drugoj polovici dvadesetog stoljeća (usp. Anderson, Cullmann, Harris, Thielicke). Međutim, tijekom ovog razdoblja u raspravu je ušlo više sukobljenih ideja. U proučavanju smrti teolozima i filozofima su se sve više pridruživali predstavnici društvenih nauka, medicine i etike. Zbog toga se ranija usredotočenost na teološka pitanja, koja su raspravljala o značaju života i sudbini ljudi, okrenula prema različitim antropološkim, psihološkim, medicinskim i etičkim pitanjima. Posebna je pozornost posvećena procesu umiranja i načinu na koji i osoba koja umire i njezina obitelj i prijatelji izlaze na kraj s ovim procesom, kao i ulozi koju imaju terapeuti, stručni savjetnici i kler.

Medicinska profesija počela se zanimati za čovjekove doživljaje blizu granica života i za načine na koje bi se one mogle proširiti ili prijeći, djelomično zahvaljujući sposobnosti medicine da "vrati u život" pacijente koji su, praktično gledano, trenutno prestali živjeti. Sposobnost da se medicinskom tehnologijom manipulira životnim procesima, posebno na granici između života i smrti, dovela je do stvaranja nove etičke brige za kvalitetu ljudskog života i značenje čovjekove duše. Pojavila se posebna zabrinutost da bi medicinska znanost, primijenjena na ljudsko tijelo, mogla naštetiti unutarnjem biću čovjeka, te kvaliteti i dostojanstvu ljudskog života. Budući da medicinski troškovi rastu, pojavit će se obnovljena pitanja, s jedne strane u vezi s herojskom intervencijom namijenjenom produžavanju ljudskog života koji polako nestaje, i s druge strane u vezi s eutanazijom ili stručnom asistiranju pri smrti osoba koje boluju od neizlječive bolesti, a kojima je život postao nepodnošljiv.

Imajući u vidu kontekst novih ideja, problema i elemenata, razumijevanje života i smrti na istoku i zapadu srelo se da postane izazov biblijskom razumijevanju na nove i, za tradicionalne kršćane, nepoznate načine (usp. Hick). Na primjer, ideja reinkarnacije ili selenja ljudske duše nakon smrti iz jednog u drugo tijelo, privuklo je na zapadu pozornost nekih koji jednostavno ne mogu prihvatiti ideju da smrću ljudski život prestaje, s obzirom na svu znanstvenu domišljatost koja nam je na raspolaganju. U svom najkrućem obliku ovo mišljenje smatra da se na svom putu prema savršenstvu duša neke osobe poslije smrti može vratiti u život u tijelu neke druge vrste bića. Na zapadu je čće vjerovanje da duša neke osobe sudjeluje u nekoj većoj duševnoj ili životnoj sili, koju dijeli s drugim bićima i zadržava nakon smrti. Ovo sudjelovanje, neki vjeruju, se već sada u ovom životu može iskusiti pomoću doživljaja do kojih dovode rituali, meditacija i čak droge.

Ovi novi koncepti besmrtnosti predstavljaju izazov za biblijsko učenje o uvjetovanosti, jednako kao stariji koncepti preživljavanja duše, njezina čćenja u čistilištu i uzlaženja Bogu. Međutim, veliki broj suvremenih židovskih i kršćanskih vjernika i teologa, među njima i adventisti sedmog dana, nastavljaju potvrđivati učenje o uvjetnoj besmrtnosti s njena dva pratioca, holistički pristup ljudskim bićima i nada uskrsnuća u vječni život. Razlog tome je: (1) Ono objašnjava i odgovara na zbunjujuća psihološka i medicinska iskustva sa smrću, takozvana "iskustva života nakon života", jer u konačnoj analizi sva ona nisu smanjila broj pokopa – smrt ostaje konačni kraj života; (2) usklađuje ga s holističkim gledištem o čovjekovoj naravi i s biblijskim razumijevanjem čovjekova života kao čudesnog Božjeg dara; (3) realistično je kad se radi o prirodi smrti, s posebnim isticanjem jedinstva fizičkih i duhovnih strana života; (4) ispravo uzima u obzir Božju božansku narav i čovječnost ljudskog roda i time potvrđuje Božje utjelovljenje u Kristu, stvarnost spasenja u Isusu Kristu i nadu u uskrsnuće, koja donosi utjehu onima koji ostaju.

 

III. Komentari Ellen G. White

A. Važnost ove doktrine

E. G. White je vrlo rano naglašavala važnost ove doktrine (ponekad označene kao "stanje umrlih"), smatrajući je "sadašnjom istinom" za koju vjernici trebaju pokazati "temeljito razumijevanje". Kontekst sljedećeg ulomka, prvi put objavljenog 1858. godine, su sotonske "obmane", "spiritizam" i tvrdnja da živi mogu komunicirati s mrtvima.

"Vidjela sam da sveti trebaju temeljito razumjeti sadašnju istinu koju su obvezni steći iz Svetog pisma. Oni moraju razumjeti stanje mrtvih, jer će im se javljati đavolji duhovi, tvrdeći da su njihova dragi rođaci ili prijatelji, koji će im objaviti nebiblijske doktrine. Oni će učiniti sve što je u njihovoj moći da izazovu osjećaje i učinit će pred njima čuda da bi potkrijepili ono što tvrde. Božji narod mora biti spreman da se ovim duhovima odupre biblijskom istinom da mrtvi ne znaju ništa i da su oni koji se javljaju duhovi đavolski." (EW 262)

White je kasnije puna dva poglavlja svoje knjige Velika borba posvetila ovom predmetu (str. 456-482). U njima potvrđuje da se obmana koja je prvi put došla preko zmije u Postanku 3,4 s obećanjem: "Ne, nećete umrijeti!", po cijelome svijetu proširila u obliku spiritizma (Isto, str. 482). S druge strane ostaje biblijska istina: "Biblija objavljuje da mrtvi ne znaju ništa, da su im misli propale, da nemaju udjela ni u čem što se zbiva pod suncem, da ništa ne znaju o radostima i tugama onih koji su im bili najmiliji na zemlji." (Isto, str. 477)

1. Podrijetlo smrti

U daljnjem razvoju ovog biblijskog učenja E. G. White je razmotrila sljedeće točke vezane uz podrijetlo i prirodu smrti:

Smrt potječe od Sotonine sile. "Zbog svog prijestupa Mojsije je došao pod vlast Sotone – pod vladavinu smrti." (EW 164)

Grijeh je izvor ove sotonske vlasti koja odvaja svoje žrtve od Boga. "Odlučio je izazvati njihov pad, da bi, kad ih odvoji od Boga i podvrgne svojoj vlasti, mogao zaposjesti Zemlju i na njoj uspostaviti svoje kraljevstvo nasuprot Svevišnjemu." (Velika borba, str. 456)

2. Uzrok smrti

Dok je u općem smislu smrt prikazana kao plaća grijeha (EW 294), E. G. White opširno piše o ovoj plaći, posebno prikazujući kako se ona prima. Na primjer:

Loše zdravlje može izazvati preranu smrt. "Prerano propadanje i smrt rezultat su odvajanja od Boga i nastojanja da se ide putovima svijeta. Onaj koji popušta samome sebi, mora snositi kaznu. Na sudu ćemo vidjeti kako Bog ozbiljno gleda na kršenje zakona zdravlja." (Savjeti o životu i prehrani, str. 28)

Opća neposlušnost Bogu vodi u smrt. "Za Adama je žrtvovanje prve žrtve bio najbolniji doživljaj… on je znao da je bio poslušan Bogu, smrti čovjeka ili životinje ne bi bilo." (Patrijarsi i proroci, str. 47)

I zanemarivanje zakona prirode prijetnja je životu. "A kada prerana smrt postane ishod našeg kršenja prirodnih zakona, tada nanosimo bol i patnje drugima, lišavamo svoje bližnje pomoći koju bismo im za života mogli pružiti, lišavamo svoje obitelji utjehe i pomoći koju bismo im mogli dati, zakidamo Boga u službi koju On zahtijeva od nas da bi se njegova slava povećala. Zar mi tada nismo prestupnici Božjeg zakona u najgorem smislu?" (Savjeti, str. 11)

Ukratko, smrt je postala sudbinom zlih. "Dok je baština pravednih život, dio zlima je smrt." (Velika borba, str. 466)

3. Priroda smrti

Međutim, smrt ne prevodi pravedne izravno u nebo ni zle izravno u pakao.

"Mnogi se utješe uvjerenjem da njihovi voljeni uživaju blaženstvo Neba, i ne sluteći opasnost, slušaju 'prijevarne duhove i đavolske nauke'." (Velika borba, str. 474) Osim toga, "kako je krajnje odbojno vjerovanje da se duša nepokajanog čim dah napusti tijelo izručuje paklenom ognju". (Isto, str. 468)

Umjesto toga smrt je stanje slično snu. "Svojoj vjernoj djeci Krist predstavlja smrt kao san. Njihov život je sakriven s Kristom u Bogu i dok ne zatrubi posljednja truba, oni koji umiru spavat će u Njemu." (Čežnja vjekova, str. 450)

Smrtni san traje samo trenutak. "Za kršćanina smrt je samo san, trenutak tišine i tame." (Isto, str. 674)

U smrti nema svijesti ni znanja, planiranja ni umovanja. "Mnogi su očekivali da od Lazara čuju čudesan izvještaj o prizorima kojima je bio svjedok nakon smrti. Bili su iznenađeni što im ništa nije rekao. Nije imao ništa od toga da im kaže. Nadahnuće objavljuje: 'Mrtvi ne znaju ništa… Davno je nestalo i njihove ljubavi i mržnje i zavisti.' (Prop 9.5.6)" (Isto, 475.476)

Samo će uskrsnuće prekinuti smrt. "Oni koji silaze u grob borave u tišini… Oni spavaju, a Božja će ih truba probuditi u slavnu besmrtnost." (Velika borba, str. 471)

Stoga na pravednu osobu smrt ne djeluje zastrašujuće. "Za vjernika smrt mnogo ne znači. Krist o njoj govori kao malo važnoj. 'Ako tko drži riječ moju, sigurno neće nigda vidjeti smrti.' Za kršćanina smrt je samo san, trenutak tišine i tame. Život je sakriven s Kristom u Bogu i 'kad se pojavi Krist, vaš život, tada ćete se i vi s njim pojaviti zaodjenuti slavom'. (Iv 8,51; Kol 3,4)" (DA 787; usp. Čežnja vjekova, str. 450)

B. O besmrtnosti duše

E. G. White posvećuje prilično veliku pozornost učenju o besmrtnosti duše i smatra ga lažnom i opasnom obmanom.

Ta je doktrina sotonskog podrijetla. "I to je bio dokaz da je rodoskvrni, pijani Amnon po svojoj smrti prenesen u rajske dvore, da bi se tamo očistio i pripremio za društvo bezgrešnih anđela! Svakako ugodna priča, dobro sročena da zadovolji tjelesno srce! Ovo je čisto Sotonino učenje i ono je vrlo djelotvorno. Treba li se čuditi što uz takve propovijedi zlo obiluje?" (Velika borba, str. 462)

Ovu doktrinu nećemo naći nigdje u Bibliji. "Učenje o svjesnosti nakon smrti, o duhovima umrlih koji komuniciraju sa živima, nema osnove u Svetom pismu, a ipak se ove teorije proglašavaju istinom." (Ev 603)

Činjenica je da je ova nauka ušla u kršćansku crkvu. "A zmijina izjava pred Evom u Edenu – 'Ne, nećete umrijeti!' – bila je prva propovijed o besmrtnosti duše. I ta tvrdnja, koja počiva jedino na autoritetu Sotone, odzvanja s propovjedaonica kršćanskog svijeta i većina je pripadnika ljudskog roda jednako spremno prihvaća kao i naši praroditelji." (Velika borba, str. 458) "Teorija o besmrtnosti duše jedno je od onih lažnih učenja što ih je Rim, posuđujući od poganstva, pripojio religiji kršćanskog svijeta. Martin Luther je svrstava među čudovišne izmišljotine koje čine rimskog gnojišta dekretala'. (E. Petavel, The Problem of Immortality, str. 255) Komentirajući Salomonove riječi u Knjizi Propovjednika, da mrtvi ništa ne znaju, Reformator kaže: 'Još jedno mjesto koje dokazuje da umrli ne… osjećaju. Tamo, kaže, nema djela ni umovanja, ni spoznaje, ni mudrosti. Salomon je zaključio da mrtva spavaju i ništa ne osjećaju. Oni tamo leže, ne računajući ni dane ni godine, ali kad se budu probudili, činit će im se da su spavali jedva koji trenutak.' (Martin Luther, Exposition of Solomon's Booke Called Ecclesiastes, str. 152)" (Velika borba, str. 471)

C. Poraz smrti

Protuotrov smrti je uskrsnuće i njegova moć.

"Tako je nagrađena vjera ove žene. Krist, veliki Davatelj života, vratio joj je sina. Na sličan način će vjerni biti nagrađeni kad će smrt, prigodom Njegova dolaska, izgubiti svoj žalac i grobu biti oteta pobjeda koju je prisvajao." (PK 239)

Uskrsnuće ne bi bilo potrebno kad bi pravedni neposredno poslije smrti uzašli na nebo. "Ako su pravednici četiri tisuće godina u času smrti odlazili izravno u Nebo, kako je Pavao mogao reći da ako nema uskrsnuća, onda i 'oni koji u Kristu umriješe, izginuše'? Uskrsnuće uopće ne bi bilo potrebno." (Velika borba, str. 469)

Zato samo Krist ima ključeve života i smrti. "On koji će i sam uskoro umrijeti na križu, stajao je s ključevima smrti, kao pobjednik nad grobom pokazujući svoje pravo i silu da da vječni život." (Čežnja vjekova, str. 453)

Samo će pravedni narod koji bude živio u vrijeme Kristova povratka doživjeti preobraženje i nikada ne okusiti smrt. "Kraj Njega su bila dva nebeska bića, u prisnom razgovoru s Njim. Tu je bio Mojsije koji je razgovarao s Bogom na Sinaju i Ilija kome je dana uzvišena prednost, dana još samo jednom Adamovom sinu, da nikada ne dođe pod vlast smrti." (Čežnja vjekova, str. 362) "Živi pravedni se preobražavaju 'u jedan hip, u tren oka'. Na Božji su glas proslavljeni; sada su besmrtni i sa uskrsnulim svetima odneseni u zrak u susret Gospodinu." (Velika borba, str. 554)

One koji neće doživjeti ni preobraženje ni uništenje čeka samo smrt – druga smrt.

"Kao posljedica Adamovog grijeha, smrt je prešla na cijelokupni ljudski rod. Svi bez razlike odlaze u grob. A zahvaljujući uvjetima što ih sadrži plan spasenja, svi će biti izvedeni iz svojih grobova. Jer će 'uskrsnuti pravedni i nepravedni'. (Dj 24,15) 'Jer kao što u Adamu svi umiru, tako će u Kristu svi oživjeti.' (1 Kor 15,22) Ali između obiju skupina postoji razlika. 'Dolazi, naime, čas kada će svi koji počivaju u grobovima čuti njegov glas te izići iz njih: koji su činili dobro, na uskrsnuće – na život; koji su činili zlo, na uskrsnuće – na propast.' (Iv 5,28.29) Oni koji 'se nađu dostojni' uskrsnuća života bit će 'blaženi i sveti'. 'Nad ovima druga smrt nema vlasti.' (Otk 20,6) Ali oni koji pokajanjem i vjerom nisu osigurali oprost moraju primiti kaznu za prijestup – 'plaću grijeha'. Oni trpe kaznu koja je različita po trajanju i jačini, 'po svojim djelima', koja na kraju završava drugom smrću. Budući da je Bogu nemoguće, s obzirom na Njegovu pravdu i milosrđe, spasiti grješnika u njegovim grijesima, On ga lišava života kojega je prokockao svojim prekršajima i kojega se pokazao nedostojnim. Jedan nadahnuti pisac kaže: 'Još malo i nestat će bezbožnika: mjesto ćeš njegovo tražiti, a njega više nema.' A drugi izjavljuje: 'I bit će ko da ih nigda bilo nije.' (Ps 37,10; Ob 16) Pokriveni sramotom, utonut će u beznadni, vječni zaborav." (Velika borba, str. 467)

No pravedni će nadvladati smrt s Kristom u Njegovom uskrsnuću.

"Nigdje u Svetom pismu nema tvrdnje da pravedni smrću odlaze na mjesto nagrade ili zli na mjesto kazne. Patrijarsi i proroci nisu ostavili takvo obećanje. Krist i Njegovi apostoli nisu ga nagovijestili. Biblija jasno uči da umrli ne idu neposredno u Nebo, nego spavaju do uskrsnuća (1 Sol 4,14; Job 14,10-12). Onog trenutka kad se prekine srebrna vrpca i zlatna se svjetiljka razbije (Prop 12,6) čovjekove misli prestaju. Oni koji silaze u grob borave u tišini. Nemaju udjela ni u čemu što biva pod suncem (Job 14,21). Blaženi odmor za umrle pravedne! Za njih je vrijeme, bilo kratko ili dugo, samo jedan trenutak. Oni spavaju, a Božja će ih truba probuditi u slavnu besmrtnost. 'Zatrubit će truba i mrtvi će uskrsnuti neraspadljivi… A kad se ovo raspadljivo obuče neraspadljivošću i ovo smrtno tijelo besmrtnošću, tada će se ispuniti pisana riječ: "Pobjeda proguta smrt."' (1 Kor 15,52-54) Kad budu ustali iz dubokog sna, nastavit će misao tamo gdje su je prekinuli. Posljednji osjećaj je bio ubod žalca smrti, a posljednja misao da padaju pod vlast groba. Kad budu uskrsnuli iz groba, njihova prva radosna misao odjeknut će u pobjedonosnom uzviku: 'Gdje je, smrti, tvoja pobjeda? Gdje je, smrti, tvoj žalac?' (1 Kor 15,55)" (Velika borba, str. 471.472)

 

IV. Literatura

Althaus, P. The Theology of Martin Luther. Philadelphia, Fortress, 1966.

Anderson, R. S. Theology, Death and Dying. Oxford, Blackwell, 1986.

Bailey, L. R. stariji. Biblical Perspectives on Death. Philadelphia, Fortress, 1979.

Beyerlin, W., urednik. Near Eastern Religious Texts Relating to the Old Testament. Philadelphia, Westminster, 1978.

Bultmann, R. "Thanatos." Theological Dictionary of the New Testament. Sv. 3, str. 25,

Cullmann, O. Immortality of the Soul or Resurrection of the Dead? New York, Macmillan, 1958.

Eichrodt, W. Theology of the Old Testament. Philadelphia, Westminster, 1967., sv. 2.

Froom, LeRoy. The Conditionalist Faith of Our Fathers. 2 sveska. Washington, D. C. Review and Herald, 1965.1966.

Harris, M. J. Raised Immortal: Resurrection and Immortality in the New Testament. Grand Rapids, Eerdmans, 1983.

Hick, J. Death and Eternal Life. New York, Harper and Row, 1976.

Jeremias, J. The Parables of Jesus. Popravljeno izdanje. New York, Scribner's and Sons, 1963.

Johnston, R. M. "After Death: Resurrection or Immortality? Ministry, rujan 1983., str. 7-10.

Jungel, E. Death: The Riddle and the Mystery. Philadelphia, Westminster, 1974.

Kaiser, O. i E. Lohse. Death and Life. Prijevod J. E. Steely. Nashville, Abingdon, 1981.

Kňng, H. Eternal Life: Life After Death as a Medical, Philosophical and Theological Problem. Garden City, N. Y., Doubleday, 1984.

Mills, L. O., urednik. Perspectives on Death. Nashville, Abingdon, 1969.

Nickelsburg, G. W. E: Resurrection, Immortality, and Eternal Life in Intertestamental Judaism. Cambridge, Mass., Harvard Univerity Press, 1972.

Pritchard, J. B., urednik. Ancient Near Eastern Texts. Princenton, N. J., Princeton University Press, 1955.

Provonsha, J. W. Is Death for Real? An Examination of Reported Near-Death Experiences in the Light of the Resurrection. Mountain View, Calif., Pacific Press, 1981.

Rahner, K. On the Theology of Death. New York, Herder and Herder, 1972.

Robinson, H. W. Inspiration and Revelation in the Old Testament. Toronto, Oxford University Press, 1946.

Thielicke, H. Living with Death. Grand Rapids, Eerdmans, 1983.

Tromp, N. J. Primitive Conceptions of Death and the Nether World in the Old Testament. Rome, Pontifical Biblical Institute, 1969.

Wolff, H. W. Anthropology of the Old Testament, Philadelphia, Fortress, 1973.

Zurcher, Jean R. The Nature and Destiny of Man. New York, Philosophical Library, 1969.

 

< 7 Poglavlje Sadržaj 9. Poglavlje >